آیا امکان بازگشت احمدی‌نژاد به قدرت وجود دارد؟

حق نشر عکس ISNA
Image caption افتتاحیه پنجمین دوره مجلس خبرگان

سفرهای اخیر محمود احمدی‌نژاد به شهرهای مختلف ایران مانند آمل، کرمان و زنجان در سال جدید و مطرح شدن احتمال نامزدی او برای انتخابات آتی ریاست جمهوری واکنش‌های مختلفی را به دنبال داشته است.

برخی از رسانه‌ها و چهره‌های سیاسی، سفرها و سخنرانی‌های او را به منزله آمادگی او برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری خواندهاند. موضوعی که چندان با استقبال محافظه کاران رو به رو نشد. غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ایران، در مصاحبه‌ای گفت که آقای احمدی‌نژاد لیاقت اینکه یکبار دیگر به صحنه قدرت بیاید را ندارد و شورای نگهبان قطعا صلاحیت او را تایید نخواهد کرد. به گفته او، که سخنگوی یکی از گروه‌های اصلی محافظه کاران است، کارهایی که آقای احمدی‌نژاد در دوره دوم ریاست‌جمهوری خود انجام داد، صلاحیت او را برای اداره کشور زیر سوال می‌برد. در همین حال افراد نزدیک به آقای احمدی‌نژاد مساله کاندیداتوری او برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ را کاملا تکذیب کردند. علی اکبر جوانفکر، مشاور رسانه‌ای رئیس جمهور سابق و از نزدیکان آقای احمدی‌نژاد، با رد این مساله به ایسنا گفت: "آقای احمدی‌نژاد تا به امروز مطلقا هیچ برنامه‌ای برای انتخابات ندارد."

به نظر شما چقدر احتمال بازگشت احمدی نژاد به ساختمان ریاست جمهوری ایران وجود دارد؟ فکر می‌کنید هدف آقای احمدی‌نژاد از سفرهای استانی و تاثیر این سفرها چیست؟ با توجه به اظهارات سخنگوی جامعه روحانیت مبارز ایران، جایگاه احمدی‌نژاد را در میان طیف اصولگرایان و محافظه کاران چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در این میان مساله حل نشده محاکمه رئیس جمهور سابق هم بار دیگر مطرح شد. علی مطهری، نماینده مجلس ایران، درباره احتمال حضور مجدد محمود احمدی‌نژاد در عرصه سیاسی گفت که او ابتدا باید محاکمه شود و بعد به عنوان نامزد انتخابات خود را معرفی کند. به نظر آقای مطهری با توجه به عملکرد احمدی‌نژاد در طول ریاست جمهوری‌اش، "دیگر رأیی نزد مردم نخواهد داشت."

موضوع محاکمه آقای احمدی‌نژاد از اواخر دوران ریاست جمهوری او مطرح و خبر احضارش خرداد ماه سال ۱۳۹۲ (سه ماه پیش از پایان دوران ریاست جمهوری‌اش) در پایگاه اطلاع رسانی دولت منتشر شد. قرار بود آقای احمدی نژاد پس از پایان دوران ریاست جمهوری و در تاریخ ۵ آذر همان سال در دادگاه حضور یابد، اما در محکمه حاضر نشد.

به تازگی محسن افتخاری، سرپرست دادگاه کیفری یک استان تهران گفته است که پس از مدت‌ها هنوز هیچ نهادی به استعلام‌های دادگاه درباره پرونده محمود احمدی‌نژاد پاسخ نداده. او پیشتر گفته بود که پرونده محمود احمدی‌نژاد "در مرحله استعلام از مراجع مختلف" قرار دارد و دلیل طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده نیز همین استعلام‌ها است .

به نظر شما دلیل اینکه شکایت‌ها علیه اعضای کابینه احمدی نژاد و شخص او پیگیری نشده است چیست؟ فکر می‌کنید مسئول آماده نشدن مقدمات تشکیل دادگاه آقای احمدی‌نژاد چه کسی است؟ آیا به نظر شما محمود احمدی‌نژاد باید به دلیل عملکردش در دوران ریاست جمهوری‌ محاکمه شود؟

نشستن محمود احمدی‌نژاد در کنار غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه ایران، در مراسم افتتاح مجلس خبرگان، با وجود داشتن پرونده باز قضایی، و مقایسه این موضوع با مساله ممنوع‌التصویر بودن محمد خاتمی، رئیس جمهور اسبق ایران، انتقادهایی را درباره برخورد سیاسی قوه قضائیه مطرح کرده است.

آیا به نظر شما عملکرد قوه قضائیه در برخورد با اتهامات محمود احمدی‌نژاد سیاسی بوده است؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.