کشته شدن محیط‌بانان ایرانی توسط شکارچیان؛ نظرات شما

حق نشر عکس tasnim

در روزهای گذشته سه محیط‌بان ایرانی هنگام انجام وظیفه به دست شکارچیان غیرمجاز کشته شدند.

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، خواهان رسیدگی سریع به پرونده قتل این سه محیط بان شده است. این اولین مورد از درگیری محیط‌بانان با شکارچیان نیست و تاکنون ۱۱۹ محیط‌بان حین انجام وظیفه جان باخته‌اند.

به نظر شما دلیل چنین حوادثی چیست و چرا تکرار می‌شوند؟

سال گذشته سازمان محیط ‌زیست اعلام کرد جریمه شکار به طور متوسط حدود پنج برابر و برخی از گونه‌ها تا بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته و شکارچیان باید جریمه‌های چند ده میلیونی بپردازند. اما با این حال شکار غیرمجاز همچنان ادامه دارد و محیط‌بانان هم همچنان در خطر هستند.

به نظر شما چرا جریمه‌های بالا نقش بازدارندگی در مورد شکار غیرمجاز در ایران ندارند؟آیا مجازات‌های قانونی را در جلوگیری از تکرار کشته شدن محیط‌بانان موثر می‌دانید؟

فعالان محیط زیست انتقادات بسیاری را درباره شرایط کاری محیط بانان مطرح می‌کنند. محیط‌بانان هر ماهه بین ٨ تا ١٨ روز را در مناطق حفاظت‌شده می‌گذرانند و در بسیاری مواقع در رویارویی با شکارچیان غیرمجاز، با خطر درگیری، زخمی‌شدن و مرگ دست و پنجه نرم می‌کنند.

وظیفه دولت و مسئولان محیط زیست در حمایت از محیط‌بانان چیست؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.