میراث عباس کیارستمی، کارگردان برجسته ایرانی، از نگاه شما

حق نشر عکس AFP

عباس کیارستمی٬ فیلمساز سرشناس ایرانی و تنها برنده ایرانی نخل طلای جشنواره کن، خالق فیلم‌هایی چون "طعم گیلاس"، "زیر درختان زیتون"، و "خانه دوست کجاست" پس از دوره‌ای بیماری و پشت سرگذاشتن چند عمل جراحی در پاریس درگذشت.

نظر شما درباره کارنامه هنری آقای کیارستمی چیست؟ خاطره انگیزترین و تاثیر گذارترین فیلم‌های او از نظر شما چه بوده؟

کیارستمی از نگاه بسیاری از منتقدان و فیلمسازان جهان مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کارگردان ایرانی بود و بارها نشریات مختلف او را به عنوان یکی از بهترین کارگردانان جهان انتخاب کرده بودند.

سال‌ها پیش ژان لوک گدار درباره کیارستمی گفته بود: "سینما با دیوید وارک گریفیث آغاز می‌شود و با کیارستمی پایان می‌یابد."

بیشتر بخوانید: زندگی‌نامه عباس کیارستمی؛ آبروی سینمای ایران

این کارگردان برجسته، روی بسیاری از سینماگران ایران هم تاثیر داشت و چند فیلم‌نامه‌‌اش را فیلمسازان سرشناسی چون جعفر پناهی٬ ابراهیم فروزش٬ محمد علی طالبی٬ علی رئیسیان و مانی حقیقی کارگردانی کردند.

به نظر شما تاثیر کیارستمی بر سینمای ایران و جهان چه بود؟

در کنار افزایش محبوبیت آقای کیارستمی در خارج از ایران، برخی منتقدان در داخل ایران او را متهم می‌کردند که فقط نگاهش به جشنواره‌های جهانی است و درد مردمش برایش اهمیتی ندارد.

به دلیل نداشتن پروانه نمایش بسیاری از فیلم‌های آقای کیارستمی٬ مخاطبان در ایران نمی‌توانستند مانند ببیندگان خارجی به راحتی به تماشای این فیلم‌ها بنشینند. فعالیت سینمایی‌ اخیر آقای کیارستمی هم بیشتر در خارج از ایران بود.

نظر شما درباره انتقادها درباره "جشنواره‌ای بودن" کارهای آقای کیارستمی چیست؟ اگر ساکن ایران هستید، چقدر کارهای او را دنبال می‌کردید؟ به نظر شما آقای کیارستمی از چه جایگاهی در سینمای ایران برخوردار بود؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.