آینده بریتانیا با آمدن نخست وزیر جدید چه خواهد شد؟

حق نشر عکس PA

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، که بعد از رای به خروج این کشور از اتحادیه اروپا گفته بود کناره‌گیری می‌کند، اعلام کرد که بریتانیا از روز چهارشنبه (۱۳ ژوئیه) نخست وزیر جدیدی خواهد داشت.

پس از اظهارات دیوید کامرون، حزب محافظه‌کار اعلام کرد که ترزا می، وزیر کشور فعلی، به عنوان رهبر جدید حزب انتخاب شده است. مطابق قوانین بریتانیا با کناره‌گیری نخست‌وزیر که رهبر حزب حاکم است، رهبر جدید حزب حاکم نخست‌وزیر می‌شود. به این ترتیب ترزا می نخست وزیر بریتانیا خواهد شد.

به نظر شما تصمیم آقای کامرون برای کناره‌گیری، پس از برگزاری رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، تصمیم درستی بود؟ شما کارنامه دیوید کامرون به عنوان نخست وزیر بریتانیا را چطور ارزیابی می‌کنید؟

ترزا می‌ برای شش سال در دوره نخست وزیری دیوید کامرون، وزیر کشور بریتانیا بود. همین او را در موقعیتی ویژه قرار می‌دهد چرا که در پنجاه سال گذشته هیچ کس شش سال پیاپی در این پست کلیدی قرار نداشته است. خانم می پیش از همه‌پرسی اخیر از حامیان باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا بود، اما پس از رأی گیری گفت که همه باید به نتیجه آن احترام بگذارند و قول داد که به عنوان نخست وزیر، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را عملی کند.

بیشتر بخوانید: ترزا می، نخست‌وزیر آینده بریتانیا کیست؟به نظر شما آینده بریتانیا با روی کار آمدن ترزا می به عنوان نخست وزیر جدید این کشور چه خواهد شد؟فکر می‌کنید سیاست خارجی بریتانیا در ارتباط با با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای جهان چه تغییری خواهد کرد؟

فضای سیاسی حاکم بر بریتانیا پس از رای به خروج این کشور از اتحادیه اروپا بسیار پرتنش بوده است و تحلیل‌گران از دوپارگی شدید جامعه سخن می‌گویند. پس از اینکه حزب محافظه‌کار اعلام کرد که ترزا می به عنوان رهبر این حزب انتخاب شده و احتمالا نخست‌وزیر آینده بریتانیا خواهد شد، خانم می در یک سخنرانی کوتاه گفت که اولویت اصلی او اتحاد و یکپارچگی دوباره کشور خواهد بود.

به نظر شما چالش‌های پیش روی ترزا می برای اتحاد جامعه بریتانیا چه خواهد بود و به عنوان نخست‌وزیر چه اقدامات عملی برای این کار باید انجام دهد؟فکر می‌کنید اولویت‌های اصلی در سیاست بریتانیا، پس از آغاز به کار نخست وزیر جدید باید چه باشد؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.