پیامد‌های کودتای نافرجام در ترکیه؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

دولت ترکیه در پی کودتای نافرجام در این کشور، بیش از ۱۵ هزار کارمند وزارت آموزش این کشور را به خاطر آنچه ارتباط با کودتاگران خوانده، از کار تعلیق کرده است. شورای آموزش عالی ترکیه هم به روسای بیش از ۱۵۰۰ دانشگاه کشور دستور داده تا استعفا دهند. پیشتر هم در همین رابطه ۷۹۰۰ مأمور پلیس و بیش از ۶۰۰ ژاندارم در شهرهای مختلف از کار برکنار شدند.

شما درباره رفتار دولت ترکیه پس از تلاش گروهی از نظامیان برا ی کودتا چه فکر می کنید؟ آیا این پاکسازی‌ها، توجیه پذیر است؟

این نظر در میان برخی منتقدان وجود دارد که کودتای ترکیه کار خود اردوغان و دولت او بوده تا بهانه و دست بازتری برای تصفیه ارتش و سایر نهادها از مخالفانش، به خصوص هواداران فتح‌الله گولن، پیدا کند و طرح خود برای تغییر ساختار سیاسی کشور را به اجرا بگذارد. درحالی که طرفداران دولت ترکیه، تلاش برای کودتا را یک خیانت می‌دانند و به دولت حق می‌دهند با خائنان برخورد کند.

نظر شما در اینباره چیست؟ به نظر شما چه کسانی این کودتا را طراحی کرده بودند؟

پس از نافرجامی این کودتا، رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه گفته که ممکن است پارلمان بازگرداندن مجازات اعدام را بررسی کند. مجازات اعدام بیش از ۲۵ سال است که در ترکیه اجرا نشده است. این مجازات به طور رسمی حدود ۱۲ سال پیش، در ژوئیه سال ۲۰۰۴ ، از قانون ترکیه حذف شد.

آمریکا و اتحادیه اروپا درباره شیوه رفتار و برخورد با بازداشت‌شدگان و متهمان دست داشتن در کودتای نافرجام ترکیه به دولت این کشور هشدار داده‌اند. اتحادیه اروپا اعلام کرده است که اگر ترکیه مجازات اعدام را دوباره در این کشور قانونی کند، پرونده عضویتش در این اتحادیه بسته خواهد شد. سخنگوی آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم "صحنه‌های منزجرکننده انتقام علیه سربازان در خیابان" را تقبیح کرد.

شما درمورد احتمال بازگشت قانون مجازات به ترکیه چه فکر می‌کنید؟ به نظر شما جامعه جهانی، مشخصاً اتحادیه اروپا و آمریکا، در مقابل تحولات ترکیه، چه واکنشی باید نشان بدهند؟ این کودتا و اقدامات اردوغان پس از آن، چه پیامدهایی خواهد داشت؟ چشم انداز شما از آینده ترکیه بعد از این تحولات چیست؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.