عملکرد ورزشکاران در هفته اول المپیک؛ نظرات شما

حق نشر عکس Getty Images

یک هفته از آغاز رسمی مسابقات المپیک در شهر ریودوژانیرو برزیل می‌گذرد، اما کاروان‌های ایران، افغانستان و تاجیکستان هنوز در بازی‌های این دوره صاحب مدال نشده‌اند. برای کاروان ۶۴ نفره ایران در میان بازی‌‌های برگزار شده ، عنوان چهارمی مجتبی عابدینی، شمشیرباز اسلحه سابر و نفر ششم رده‌بندی فدراسیون جهانی شمشیربازی، بهترین نتیجه به دست آمده بوده است.

تیم والیبال ایران نیز پس از دو باخت مقابل آرژانتین و لهستان، روز پنجشنبه در سومین بازی‌اش کوبا را سه بر صفر شکست داد. این اولین پیروزی والیبال ایران در نخستین حضورش در بازی‌های المپیک است. در گروه سه نفره ورزشکاران افغانستان در المپیک، توفیق بخشی، جودوکار افغان در وزن صد کیلوگرم، از حریف پرتغالی شکست خورد و از بازی‌ها حذف شد. هفت ورزشکار تاجیک هم در این دوره المپیک حضور دارند اما در این هفته هیچ کدام آنها مدالی کسب نکردند.

عملکرد ورزشکاران ایران، افغانستان و تاجیکستان را در هفته اول المپیک چطور ارزیابی می‌کنید؟آیا بازی‌ها و نتایج در سطح انتظارات شما بوده است؟کدامیک از ورزشکاران از سطح انتظار شما فراتر ظاهر شدند و کدامیک توقعات شما را برآورده نکردند؟

ایران در تاریخ المپیک فقط در رشته‌های وزنه‌برداری، کشتی، تکواندو و پرتاب دیسک (تک مدال احسان حدادی در المپیک لندن) موفق به کسب مدال شده است. این رشته هایی است که ایران به طور سنتی در آن مدال می‌آورد. شماری از کارشناسان معتقدند عملکرد ضعیف وزارت ورزش ایران موجب شده که این کشور نتواند در رشته‌های دیگر مدال بگیرد.

نصرالله سجادی، معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزیر ورزش ایران در مصاحبه‌ای گفته است که از چند میلیون ورزشکار در جهان فقط ده هزار و هفتصد نفر جواز حضور در المپیک را کسب می‌کنند، به همین دلیل حضور ورزشکاران ایران در المپیک مهم است. او ابراز امیدواری کرده که با شروع رقابت‌های کشتی و وزنه برداری عملکرد کاروان ایران بهتر خواهد شد. او گفته: "اگر می‌خواهیم به سمت ورزش قهرمانی و کسب مدال برویم باید ساز و کارش را مشخص کنیم. در ورزش قهرمانی دنبال آن رشته‌های نیستیم چون نه امکاناتش را داریم و نه منابعش را."

الهه احمدی، تیرانداز با کمان تیم ایران که از امیدهای مدال آور برای ایران محسوب می‌شد و با رتبه ششم به کار خود در المپیک پایان داد در مصاحبه‌ای گفته بود که "اگر همه چیز اصولی بود و از ما حمایت می‌شد امروز یک ایرانی روی سکو می‌رفت."

عملکرد وزارت ورزش را در زمینه آماده کردن کاروان المپیک چگونه ارزیابی می‌کنید؟فکر می‌کنید دلیل مدال نگرفتن ورزشکاران ایرانی در هفته اول چه بوده است؟پیشبینی شما از هفته دوم المپیک ریو ۲۰۱۶ چیست؟

شرکت ۹ ورزشکار زن در کاروان ایران در ریو، پرشمارترین حضور زنان در تاریخ حضور ایران در المپیک است.

به نظر شما عملکرد ورزشکاران زن در هفته اول مسابقات چگونه بوده است؟

اگر دوست دارید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.