هفته دوم المپیک ریو؛ نظرات شما

حق نشر عکس AFP

هفته دوم المپیک ریو برای ایران با یک شروع رویایی آغاز شد. طلای وزنه‌برداری، راهیابی والیبال به یک چهارم نهایی و صعود اولین ایرانی تاریخ به نیمه‌نهایی دو و میدانی در المپیک. اما نتایج کشتی فرنگی که بسیاری از ایرانیان به تکرار موفقیت المپیک لندن آنها دل بسته بودند به زودی با حذف حمید سوریان رنگ باخت و حتی برنز سعید عبدولی از تلخی آن نکاست.

با اینکه طلایی‌های لندن در کشتی فرنگی در روز بعد هم ناباورانه حذف شدند، والیبال سه بر هیچ به روسیه باخت و نماینده ایران در وزنه‌برداری هم به مدال نرسید؛ اما هنوز کابوس شبانه کاروان ایران در راه بود. بهداد سلیمی، دارنده مدال طلای المپیک لندن و قویترین ورزشکار کاروان ایران با اینکه رکورد جهان و المپیک حرکت یک ضرب را از آن خود کرد، در میان بهت و ناباوری طرفداران با تصمیم جنجال‌برانگیز داوران و هیئت ژوری در حرکت دو ضرب نتوانست هیچ وزنه‌ای ثبت کند و با اشک و آه از رقابت‌ها کنار رفت.

اتفاقی که شروع واکنش بسیاری از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی بود.

شکست و حذف فرزان عاشورزاده، تکواندوکای پرامید ایران در آخرین ثانیه مسابقه هم آب سردی بود روی سر هواداران پر حرارت کاروان ورزشی ایران در ریو اما مدال برنز کیمیا علیزاده در ۵۷- کیلوگرم تکواندو که اولین مدال زنان ایرانی در تاریخ المپیک است دوباره دل هواداران را شاد کرد تا به نتایج تکواندو و کشتی آزاد چشم بدوزند.

شما عملکرد نمایندگان ایران در هفته دوم المپیک ریو را چطور ارزیابی می‌کنید؟ به نظر شما کدام ورزشکار بهترین و کدام ضعیف‌ترین نتیجه را رقم زدند؟ دلایل موفقیت و شکست ورزشکاران ایران در ریو را در چه می‌دانید؟ ورزشکار، مربی، فدراسیون هر کدام در ثبت نتایج چه نقشی دارند؟

حضور تیم‌های خبری همراه کاروان ورزشی ایران در این دوره از المپیک در ریو بسیار محسوس بود. استفاده خبرنگاران از شبکه‌های اجتماعی مانند تلگرام و توییتر در پوشش دادن لحظه به لحظه نتایج، واکنش‌ها و حواشی طعمی متفاوت از پوشش خبری معمول را به هوادران پیگیر چشاند. ورزشکاران ایرانی در ریو نیز در شبکه‌هایی اجتماعی نظیر اینستاگرام فعال بودند. حضوری که چندان هم بی‌حاشیه نبود:

غیبت چند بازیکن والیبال در رژه المپیک ریو

با وجود بعد مسافت برزیل از ایران، ایرانیان در جایگاه‌ تماشاچیان هم حضور چشمگیر داشتند و جمعی از آنان از کشورهای نزدیکتر آمریکا و کانادا به ریو آمده بودند تا ورزشکاران محبوبشان را از نزدیک تشویق کنند. عده بسیار زیادی از ایرانیان هم در صفحات اجتماعی ورزشکاران ایرانی و رقبایشان عرض اندام می‌کنند. اعتراض گسترده به فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با نوشتن هشتگ بهداد سلیمی behdadsalimi# و هک شدن وبسایت فدراسیون جهانی وزنه‌برداری هم از دیگر صحنه‌های حضور هواداران بود.

شما پوشش رسانه‌ای المپیک و عملکرد تیم‌های خبری حاضر در ریو را چطور ارزیابی می‌کنید؟ نظرتان درباره حضور هواداران ایرانی در ریو و فضای مجازی چیست؟

ایران در هفته سوم المپیک ریو چشم به نتایج کشتی آزاد و دو نماینده در تکواندو ۸۰ کیلوگرم و یک نماینده در دو ماراتن دارد. ایران پیش از این در تاریخ المپیک تنها در چهار رشته مدال کسب کرده است؛ کشتی آزاد و فرنگی، وزنه‌برداری، تکواندو و پرتاب دیسک.

پیشبینی شما از عملکرد نمایندگان ایران در تکواندو و ماراتن چیست؟ چه عواملی می‌تواند به بهتر شدن نتایج ایران در المپیک‌های بعدی کمک کند؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.