حواشی المپیک ریو ۲۰۱۶؛ نظرات شما

حق نشر عکس EPA

المپیک ۲۰۱۶ ریو با شرکت بیش از ۱۱ هزار ورزشکار از ۲۰۷ کشور به پایان رسید. یکی اهداف اصلی المپیک رقابت ورزشکاران برای نزدیکی بیشتر بین کشورهای مختلف است.

این مسابقات نیز گرچه از یکسو موجب نزدیک شدن ورزشکاران کشورهای مختلف به یکدیگر شد و برای مثال "سلفی" دو ژِیمناست از کره جنوبی و شمالی با واکنش زیادی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شد اما از سوی دیگر در جریان برخی رقابت‌ها اعتراض به داوران جنجالی شد که می‌توان به لخت شدن مربی مغولستان در کشتی آزاد و "جلاد" نامیده شدن داور عراقی مسابقات وزنه‌برداری توسط بهداد سلیمی اشاره کرد.

به نظر شما مسابقات المپیک موجب نزدیکی ملت‌ها می‌شود یا با دامن زدن به ملی‌گرایی آن‌ها را از هم دور می‌کند؟

حضور ورزشکارانی که ملیت خود را تغییر می‌دهند همواره یکی از مسئله‌های بحث‌انگیز مسابقات جهانی و به خصوص المپیک بوده است. در المپیک ریو نیز حضور میلاد بیگی به عنوان بازیکن و رضا مهماندوست به عنوان مربی تکواندو تیم ملی آذربایجان جنجالی شد و محمد پولادگر رئیس فدراسیون تکواندو ایران آن‌ها را "مزدور" نامید. این در حالی بود که کاروان ایران از لیلا رجبی، ورزشکار پرتاب وزنه که اصلیت بلاروسی دارد استفاده می‌کرد.

نظر شما در مورد تغییر ملیت ورزشکاران و رقابت آن‌ها برای کشورهای دیگر چیست؟

در حین المپیک شماری از منتقدان عقیده داشتند که گزارش برخی از رویدادهای المپیک ریو سکسیستی است. دانشگاه کمبریج به‌تازگی تحقیقی انجام داده و میلیون‌ها کلمه به کار رفته درباره ورزشکاران زن و مرد المپیک را تحلیل کرده است. بر اساس این پژوهش٬ برای توصیف زنان بیشتر کلمات مسن٬ پیرتر٬ حامله٬ مجرد و متاهل به کار رفته است. در مقابل بیشترین کلمه‌های توصیفی برای مردان سریع‌ترین٬ قوی٬ بزرگ و عالی است.

در المپیک ریو نیز یکی از مفسران ان‌بی‌سی در مورد سیمون بایلز٬ ژیمناست آمریکایی گفت: "فکر می‌کنم او حتی از مردان هم بالاتر ایستاد." و از کیتی لدکی٬ شناگر آمریکایی هم در میل آن‌لاین این‌طور یاد شد: "مایکل فلپس زنان."

آیا شما هم مشاهده‌ای از خبرهای المپیک که به نظرتان سکسیستی بوده داشته‌اید؟

فکر می‌کنید در مورد ورزش زنان بیش از این که به توانایی ورزشکاران توجه شود، در مورد جنسیتشان بحث می‌شود؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.