روز جهانی ناپدیدشدگان؛ تجربیات و نظرات شما

حق نشر عکس Reuters

سازمان ملل متحد روز سه شنبه نهم شهریور ( ۳۰ اوت) را روز جهانی ناپدیدشدگان نامیده است. هدف از این نامگذاری این است که توجه مردم و مسئولان به سرنوشت کسانی جلب شود که در جنگ،‌ درگیری‌های سیاسی،‌ حکومت‌های دیکتاتوری،‌ مسیر مهاجرت، بلایای طبیعی یا دلایل نامعلوم ناپدید شده‌اند.

آیا از این افرادی که به هر دلیل ممکن است ناپدید شده باشند کسی را می‌شناسید و از وضعیت نزدیکانشان مشاهده‌ای دارید؟

خیلی از سازمان‌های حقوق بشری از جمله کمیته بین‌المللی صلیب سرخ،‌ عفو بین الملل و کمیساریای حقوق بشر در سازمان ملل تلاش می‌کنند که دولت‌ها و ارتش ها را در قبال ناپدید شدن فعالان سیاسی و دگراندیشان پاسخگو کنند. این سازمان‌ها به خانواده‌های ناپدیدشدگان جنگ و درگیری کمک می‌کنند که گم‌شده خود را پیدا کنند.

اگر شما گم‌شده‌ای دارید از کدام سازمان یا نهاد برای جستجوی آنها کمک گرفته‌اید؟ آیا دلیل ناپدید شدن آنها را می دانید؟ آیا موفق شده‌اید خویشاوند ناپدید شده خود را پیدا کنید؟ چقدر دسترسی به ابزارهای مدرن اطلاع رسانی مانند شبکه‌های اجتماعی به شما کمک کرده است؟

خانواده‌های ناپدیدشدگان اغلب در شرایط روحی سختی قرار دارند. عده‌ای هرگز امیدشان را برای پیدا شدن عزیزشان از دست نمی‌دهند و عده‌ای هم قطع امید می‌کنند.

به نظر شما چه چیزی از نظر روحی و روانی به نزدیکان ناپدیدشدگان کمک می‌کند؟ این افراد چه انتظاری از آشنایان و دولت‌ها و دست‌اندرکاران دارند؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.