تلاش‌ تتلیتی‌ها؛ از آش نذری تا تجمع اعتراضی

حق نشر عکس
Image caption صفحه اینستاگرام امیر تتلو بیش از سه میلیون و سیصد هزار فالوئر دارد

بیش از ده روز از بازداشت امیرحسین مقصدلو، با نام هنری امیر تتلو می‌گذرد و تلاش‌های طرفدارانش یا به قول خودشان "تتلیتی‌ها" برای آزادی او همچنان ادامه دارد؛ از پختن آش رشته نذری برای آزادی او تا کوشش برای برگزاری تجمع اعتراضی. آقای تتلو که به عنوان یک خواننده زیرزمینی در دهه هشتاد خورشیدی در ایران به شهرت رسید، به سبک رپ و پاپ می‌خواند.

روز سه‌شنبه دوم شهریور نیروهای لباس شخصی امیر تتلو را در تهران بازداشت کردند. دلیل بازداشت آقای تتلو رسما اعلام نشده اما خود او در صفحه اینستاگرامش "برگه احضاریه دادسرای فرهنگ و رسانه" را منتشر کرده که در آن او به اتهام "تشویش و اشاعه فساد و فحشا" فراخوانده شده است.

یک فایل صوتی هم از او در حساب تلگرامش منتشر شد که به شدت از اینکه این احضاریه مادرش را مضطرب کرده، ابراز ناراحتی می‌کند، به بازپرس‌هایش فحش می‌دهد و حتی آنها را به مرگ تهدید می‌کند.

بعضی می‌گویند بازداشت ناگهانی او به این دلیل بوده که در زمان احضار که تاریخ آن ۱۸ مرداد بوده، در دادگاه حاضر نشده اما برخی هم دلیل بازداشت او را انتشار این فایل صوتی عنوان کرده‌اند.

این دومین بار است که امیر تتلو بازداشت می‌شود. او یک‌بار هم در سال ۱۳۹۲ بازداشت شده بود؛ اما بعد از آزادی اعلام کرد که تغییر روش داده است.

گزارش شده که در اولین جلسه دادگاهش در دادسرای تهران درحالی‌که پاهایش بسته بوده، در لباس زندان فریاد زده: "من هوادار دارم، نمی‌توانید کاری کنید."

حق نشر عکس
Image caption آش نذری برای آزادی تتلو؛ عنصر مذهب در پست‌های تتلیتی‌ها و خود امیر تتلو پررنگ است
هوادارانش چه کردند؟

امیر تتلو توانسته طرفداران زیادی برای خود در شبکه‌های اجتماعی جمع کند. صفحه اینستاگرام او بیش از سه میلیون و ۳۰۰ هزار طرفدار (فالوئر) دارد. یک کاربر توییتر به نام میثم در توییتی اکانت دفتر آیت الله علی خامنه‌ای را با اکانت تتلو مقایسه کرده و نوشته: "رهبر مسلمانان جهان با ۸۷۰ هزار فالوئر در مقابل تتلو با ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار فالوئر". فقط در روز دستگیری آقای تتلو، نزدیک به ۱۳۰۰ بار با هشتگ #تتلو توییت شد. رقمی که در ده روز گذشته به بیش از سه هزار توییت رسیده است.

رضا حقیقت‌نژاد، روزنامه‌نگاری که پست‌های اینستاگرامی صفحه آقای تتلو را در سه روز اول بازداشت او بررسی کرده می‌گوید که در طول این مدت، "پست‌های منتشر شده در صفحه او در مجموع سه میلیون و ۶۰۰ هزار لایک گرفته، ویدیوها حدود سه میلیون و ۱۰۰ هزار بار دیده شده و مجموع کامنت‌ها به عدد خیره کننده ۷۰۰ هزار رسیده است."

از همان اولین ساعت‌های انتشار خبر بازداشت امیر تتلو، هشتگ‌های #تتلو، #تتلو_را_آزاد_کنید و #جای_هنرمند_زندان_نیست در فضای رسانه‌های اجتماعی داغ شد.

ضبط و انتشار ویدئوهای کوتاهی از بازخوانی آهنگ‌های تتلو و درخواست آزادی او هم بخشی از فعالیت تتلیتی‌هاست.

گروهی از آنها هم به صفحه اینستاگرام آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی رفتند و با کامنت‌هایشان خواهان آزادی امیر تتلو شدند.

حق نشر عکس
Image caption طرفداران تتلو در اینستاگرام آیت‌الله خامنه‌ای خواستار آزادی او شدند

فعالیت "تتلیتی‌ها" به فضای اینترنت محدود نبود و تصویرهایی از اطلاعیه‌هایی برای درخواست آزادی او منتشر شده که به نظر می‌آید بر دیوار خیابان‌ها چسبانده شده است.

فردای روز بازداشت او هم تعدادی از هوادارانش سعی کردند در مقابل دادسرا تجمعی در حمایت از او برگزار کنند، اما پلیس مانع برگزاری این تجمع شد و خبرگزاری ایسنا از بازداشت تعدادی از طرفداران امیر تتلو خبر داد.

حتی کانال‌های تلگرامی حامی تتلو گزارش زنده ای از داخل دادگاه او ارائه دادند. صحت این گزارش‌ها به طور رسمی تایید نشده است.

در یکی از این گزارش‌های لحظه به لحظه که در توییتر دست به دست شده است آمده:

"دوستان، دادگاه امیر شروع شده و قاضی محترم فعلا دارند صحبت می‌کنند و امیدواریم که امروز داش امیر آزاد بشه. یکی از تتلیتی‌های خانم قش [غش] کرد از استرس."

حق نشر عکس

بر اساس مشخصاتی که خود کاربران در توییتر ثبت کرده‌اند، واکنش‌ها از طرف دو گروه سنی ۱۳ تا ۱۷ سال و ۱۸ تا ۲۴ ساله بوده است. همان گروه سنی که به تازگی با برگزاری "تجمع دهه هشتادی‌ها" بسیاری را شگفت‌زده کردند. ۷۳ درصد کاربران مرد و ۲۷ درصد آنها را زنان تشکیل می‌دهند.

'دَم بد شانسى فقط فیلم همو می‌گیریم!'

انتشار یک عکس گروهی با امیر تتلو، درحالیکه او لباس نارنجی رنگ زندان به تن و دستبند به دست دارد، واکنش‌های متفاوت را به دنبال داشت. مثلا در صفحه اینستاگرام آقای تتلو که احتمالا در حال حاضر توسط هواداران او اداره می‌شود، از چهره‌های خندان سایرین در این عکس انتقاد شده است. در این پست آمده است: "دَم بد شانسى فقط فیلم همو می‌گیریم! می‌بینى که هر چى نوشتم می‌شه! همه نیشا باز! براشون مهم نیست که امیر تو چه شرایطى قرار داره، مهم عکس سلفیه. شما طرفدار نیستید. شما فاجعه هستید!"

از به بغ‌بغو واداشتن هواداران تا توهین به زنان

امیر تتلو در سال‌هایی اخیر نه فقط به دلیل سبک آهنگ‌ها، اجراها و ظاهر و رفتارش، بلکه به دلیل بعضی اظهارنظرهایش، همیشه شخصیتی جنجالی بوده است. انتشار کلیپ انرژی هسته‌ای‌، که روی ناو جماران فیلم‌برداری شده بود، و در حمایت از سیاست هسته‌ای ایران خوانده شده بود، واکنش‌برانگیز شد.

او بعدها به بهانه انتقادها، از هوادارانش در شبکه‌های اجتماعی خواست "بغ‌بغو" کنند. ده‌ها هزار نفر از مخاطبان تتلو به این خواسته پاسخ مثبت دادند.

امان‌الله قرایی مقدم، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه آن زمان درباره این حرکت به هفته‌نامه صدا گفته بود: "این ماجرا به طور قطع نشان از یک ابتذال فرهنگی و بالاتر از آن یک فروریختگی فرهنگی است که من تمام تقصیر را کاملا متوجه مسئولان فرهنگی کشور در تمام دهه‌های گذشته می دانم."

جنجال‌ها درباره امیر تتلو به اینجا ختم نشد.

او در یک فایل صوتی با لحنی "توهین‌آمیز"، زنانی که حجاب مورد نظر او را رعایت نمی‌کنند، خطاب قرار می‌دهد و ضمن تشکر از گشت ارشاد به خاطر برخورد با آنان، می‌گوید: "اینا رو باید همشون رو گرفت و پدرشون رو درآورد."

ده روز از بازداشت تتلو گذشت. تب و تاب کاربران شبکه‌های اجتماعی ظاهرا خوابیده است. اما "تتلیتی‌ها" همچنان روزها را برای آزادی او می‌شمارند.

تتلو چه به قول بعضی از جامعه‌شناسان نشانه "ابتذال فرهنگی" باشد یا "فروریختگی فرهنگی"، میلیون‌ها هوادار دارد، هوادارانی از نسل جوان ایران.