نظر شما درباره فرمان ۱۶ ماده ای رهبر ایران درباره خانواده چیست؟

حق نشر عکس

آیت‌الله علی خامنه‌ای فرمان ۱۶ ماده‌ای را با عنوان "سیاست‌های کلی خانواده" به دستگاه‌های حکومتی ابلاغ کرده که در آن بر ترویج فرزندآوری، نقش مادری و خانه‌داری زنان، ازدواج افراد مجرد و ازدواج مجدد زنان سرپرست خانواده تاکید شده است.

این دستورالعمل به روسای دولت، قوه قضاییه و مجلس و همین‌طور مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ و در آن گفته شده که خانواده، محور قوانین و مقررات قرار بگیرد. یکی از بندهای این سیاست‌ها تاکید بر حمایت از عزت و کرامت همسری، نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان است. رهبر ایران دو سال پیش هم سیاست‌های جمعیتی را ابلاغ کرده بود. هدف آن فرمان تشویق مردم و دستگاه‌ها به افزایش جمعیت بوده است.

نظر شما درباره ابلاغ این "سیاست‌های کلی خانواده" چیست؟ فکر می‌کنید چقدر سازمان‌های دولتی می‌توانند "خانواده" را محور قوانین و مقررات قرار دهند؟به نظر شما تاکید آیت الله خامنه‌ای بر نقش مادری و خانه‌داری زنان و نقش پدری و اقتصادی مردان چه تاثیری در جامعه ایران دارد؟

"نهضت فراگیر ملی" برای ترویج ازدواج "موفق و آسان" برای همه دختران و پسران و افراد در سن "مناسب" و "نفی تجرد" در جامعه در یکی از بندهای این فرمان عنوان شده است.

در شرایط کنونی چه موانعی برای ازدواج جوانان وجود دارد؟ "تسهیل امر ازدواج" به نظر شما چگونه ممکن است؟

در این فرمان آمده که برای تحکیم خانواده با "جنگ نرم دشمنان برای فروپاشی و انحراف روابط خانوادگی" مقابله شود، پخش "برنامه‌های مخل ارزش‌های خانواده" ممنوع گردد و "آسیب‌های اجتماعی" به‌ویژه طلاق پیشگیری شود. در فرمان رهبر ایران برای تثبیت خانواده، تاکید شده که نظام حقوقی و رویه‌های قضایی بازنگری و اصلاح شود و حل و فصل دعواها در مراحل اولیه توسط "حکمیت" انجام شود.

افزایش طلاق در ایران یکی از دغدغه‌های مسئولان در سال‌های گذشته بوده است. بر اساس آمار سازمان ثبت احوال ایران، از سال ۱۳۸۵ تا کنون هر سال بر تعداد طلاق‌ها افزوده و از ازدواج‌ها کاسته شده است.

به نظر شما آیا حکومت می‌تواند مانع از طلاق زوج ها شود؟اگر مجرد هستید یا متاهل، تجربه خودتان را با دیگران در میان بگذارید؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.