جدال لفظی ایران و عربستان؛ آینده روابط دو کشور را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

حق نشر عکس THINKSTOCK

تنش های سیاسی و لفظی میان ایران و عربستان در ماههای اخیر شدت گرفته است و مقام های دو کشور مسلمان با تعابیری یکدیگر را مورد خطاب قرار می دهند که در سال های پیش، به این صورت سابقه نداشت.

رهبر ایران در پیامی به مناسبت فراسیدن موسم حج، خطاب به دولت ها و ملت‌های مسلمان، رهبران عربستان سعودی را "گمراهانی روسیاه" خوانده و گفته است "فکری اساسی برای مدیریت حرمین شریفین و مساله حج بکنند."

آیت‌الله خامنه‌ای در پیام آغاز مراسم حج: حکام سعودی گمراهانی روسیاهند

مفتی اعظم عربستان سعودی نیز در واکنش به بیانیه رهبر ایران گفته است "اینها مسلمان نیستند و از فرزندان مجوس‌ها هستند و خصومت‌شان با مسلمانان به ویژه سنی‌ها بسیار قدیمی است."

مفتی اعظم عربستان در واکنش به پیام حج آیت‌الله خامنه‌ای: ایرانی‌ها مسلمان نیستند

با بالا گرفتن جدال لفظی بین دو طرف آیت‌الله علی خامنه‌ای، مقامات دولت سعودی را به شدت مورد حمله قرار داده و آنها را با عناوینی مانند وقیح و بی‌شرم" و "شجره خبیثه ملعونه" توصیف کرده است.

نظر شما درباره اظهارات رهبر ایران و به دنبال آن واکنش مقامات سعودی چیست؟فکر می‌کنید مشاجرات لفظی بین مقام‌های ایران و عربستان، روابط سیاسی و دیپلماتیک دو کشور را به کدام سو خواهد برد؟

پس اعدام یک روحانی شیعه در عربستان سعودی و اعتراض در برابر سفارت این کشور در تهران و حمله و ورود غیرقانونی به آن که به وارد شدن خساراتی به ساختمان سفارت انجامید، عربستان سعودی روابط سیاسی و اقتصادی خود را با ایران قطع کرد. به دنبال اختلافات دو کشور، هیچ زائر ایرانی از مبدا ایران در مراسم حج امسال شرکت ندارد.

عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کردبه نظر شما مسئولیت شرکت نکردن زائران ایرانی در مراسم حج امسال بر عهده کیست؟

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، نیز با اشاره به حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد گفته است پس از حادثه کشته شدن حجاج از جمله زائران ایرانی در منا، عربستان سعودی "تحت فشار سیاسی و حقوقی دولت ایران قرار گرفت اما عده‌ای نادان و احساساتی در داخل، بازی را به نفع آنها تغییر دادند."

انتظار شما از حکومت و دولت ایران در رابطه با عربستان سعودی چیست؟شما آینده روابط سیاسی و دیپلماتیک میان ایران و عربستان را چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

اگر مایل هستید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۶۰۰۶۳۳۳۳

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcpersiansport@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.