۶۵ میلیون پناهجو در جهان،‌ مسئولیت با کیست؟

حق نشر عکس GETTY IMAGES

رهبران و مقام‌های ارشد کشورهای جهان در آستانه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک جمع شده‌اند تا چاره‌ای برای بحران پناهجویان بیندیشند. آژانس پناهندگان ملل متحد می گوید بیش از ۶۵میلیون نفر در جهان آواره هستند.

شما وقتی می شنوید به اندازه جمعیت یک کشور (بیش از ۶۵میلیون) آواره در جهان هست، مسئولیت حل این بحران را، بیشتر متوجه چه کشورها یا نهادهایی می‌دانید؟انتظار دارید نشست کم سابقه رهبران جهان در نشست نیویورک، چه دستاوردی برای پناهجویان داشته باشد؟

بر اساس آمار موجود، بیش از نیمی از جمعیت پناهجویان جهان، در هشت کشور ترکیه، اردن، ایران، پاکستان، لبنان، اتیوپی، کنیا و اوگاندا پناه گرفته‌اند، در حالی که ثروتمندترین کشورهای جهان (آمریکا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، چین و فرانسه) سال گذشته مجموعاً به یک میلیون و هشتصد هزار پناهجو پناه دادند، که بیشتر آنها را آلمان پذیرفته است.

در عین حال، بحران پناهجویان در دو سال اخیر، به رشد محبوبیت احزاب راست افراطی انجامیده که مخالف مهاجرت هستند. رهبران شماری از کشورهای غربی که برای شرکت در اجلاس سازمان ملل به نیویورک رفته اند، تاکید دارند که باید حساب مهاجران اقتصادی را از پناهجویانی که از جنگ می‌گریزند جدا کرد.

به نظر شما چگونه می‌توان کشورهای مختلف، از جمله دولت‌های ثروتمند را متقاعد کرد که در حل بحران پناهجویان سهم بگیرند؟در باره رشد تمایل به احزاب راستگرا و ضد مهاجرت در اروپا چه فکر می‌کنید؟ آیا این موضوع، اوضاع را برای پناهجویان سخت‌تر خواهد کرد؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.