آیا ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی در ایران اجرایی خواهد شد؟

حق نشر عکس PA

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران گفت مصوبات قانونی ممنوعیت مصرف دخانیات در اماکن عمومی پس از چندین سال از اول مهر اجرایی می شود. او گفت: این مصوبات به منظور حفظ حقوق شهروندی و تأمین سلامت آنها، از مهرماه امسال بطور کامل اجرایی می شود. قانون مبارزه ملی با دخانیات حدود ۱۰ سال پیش به تصویب رسیده اما تا به حال به صورت جدی اعمال نشده. چقدر امیدوارید که این قانون اجرایی شود؟ چه عواملی بر اجرای آن تاثیر می گذارد؟ مسئولان می‌گویند اداره بهداشت محیط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرداری ها، دادستانی ها و نیروی انتظامی با مشارکت هم در صدد اجرای کامل این موضوع مهم هستند.

به نظر شما کدام دستگاهها در اجرای چنین قانونی باید همکاری کنند و چطور؟ مردم اعم از سیگاری و غیر سیگاری چطور می توانند مشارکت کنند؟

کارخانجات، بیمارستان ها، درمانگاه ‌ها، مطب پزشکان، سالن های نمایش، سینماها، سالن هتل ها، مهمانسراها و میهمان ‌پذیرها، رستوران ها، ‌موزه‌ ها، پایانه ‌های مسافربری، فروشگاه‌ های بزرگ، اماکن فرهنگی و فرهنگسراها، کتابخانه‌ های عمومی، ورزشگاه ‌ها، مدارس، دانشگاه‌ ها ‌و مراکز آموزشی و پژوهشی، اماکن متبرکه و مقدسه، مساجد، ‌مصلی ‌ها، وسایل نقلیه عمومی، مؤسسات و سازمان های دولتی و عمومی،بانکها، شرکت های دولتی و شهرداریها از جمله اماکن عمومی هستند که باید استعمال دخانیات در آنها ممنوع شود. آیا با ممنوع شدن استعمال دخانیات در کافی شاپها هم موافقید؟در جامعه‌ای که شما زندگی می کنید چه تصویری از افراد سیگاری جا افتاده؟ آنها با اعتراض های احتمالی به سیگار کشیدنشان معمولا چه برخوردی دارند؟ چقدر قوانین ممنوعیت موجود را رعایت می کنند؟

اگر می‌خواهید در نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.