BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
صدای شما
به روز شده: 15:04 گرينويچ - دوشنبه 28 مارس 2005
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
سفرهای نوروزی و مشکلات گردشگری در ايران
 
آمار گردشگران نوروزی امسال بيش از سی درصد رشد داشته است
آمار گردشگران نوروزی امسال بيش از سی درصد رشد داشته است
سفرهای نوروزی در ايران امسال نيز موضوع کمبود امکانات در عرصه گردشگری در اين کشور را برجسته کرده است، تا جايی که مقامات در باره آن به اظهار نظر پرداخته و به خاطر کمبودها از مردم عذرخواهی کرده اند.

حسين مرعشی رئيس سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری ايران گفته است که ضرورت سرمايه گذاری برای توسعه، تجهيز و افزايش اقامتگاه ها و همچنين توسعه حمل و نقل زمينی، ريلی، هوايی و دريايی و ساير تاسيسات گردشگری کاملا مشهود است.

او با عذرخواهی از مردم ايران گفته است: "اعتراف می کنم که عرضه در بخش گردشگری با تقاضا متناسب نيست."

آقای مرعشی همچنين با اشاره به اين مطلب که امسال آمار گردشگران نوروزی بيش از سی درصد رشد نشان می دهد، اضافه کرده است:"سرمايه گذاری 4000 ميليارد تومانی که امسال پيش بينی شده منجر به رشد 1300 درصدی سرمايه گذاری گردشگری خواهد شد."

 ما تنها کشور در جهان هستيم که مردم آن ناگهان در دو هفته از سال می خواهند مسافرت کنند و در بقيه ايام سال برنامه مشخصی برای سفر ندارند. بنابراين در دو هفته از سال نياز به ميليون ها واحد اقامتی داريم که رقم قابل توجهی است
 
ناصر کرمی، روزنامه نگار در تهران

از ميان خبرهای پراکنده ای که در مورد رونق سفرهای نوروزی در ايران می رسد می توان به "سفر صدها هزار مسافر به استان مرکزی"، "فارس ميزبان نوروزی تهرانی ها و اصفهانی ها"، "بازديد روزانه هشت هزار مسافر از آتشکده های زرتشتيان در يزد"، "ديدار يک ميليون ايرانی از خوزستان" اشاره کرد، که حاکی از جابجايی های بزرگ در اين تعطيلات است.

ناصر کرمی، روزنامه نگار در تهران، پديده مسافرت های نوروزی در ايران را در جهان منحصر بفرد می داند و می گويد: "ما تنها کشور در جهان هستيم که تمام مردم آن ناگهان در دو هفته از سال می خواهند مسافرت کنند و در بقيه ايام سال برنامه مشخصی برای سفر ندارند. بنابراين در دو هفته از سال نياز به ميليون ها واحد اقامتی داريم که رقم قابل توجهی است."

به اعتقاد ناصر کرمی "شايد بهترين راه حل مشکل، توزيع ايام تعطيلات سالانه باشد."

اين کارشناس معتقد است که بين مسافرتهای نوروزی و آنچه در قالب صنعت توريسم می شناسيم تفاوت عمده ای وجود دارد زيرا عمده اين سفرها در حوزه سرمايه گذاری صنعت توريسم رخ نمی دهد چون اغلب مسافرها قصد اقامت در هتل ندارند، قصد سفر با تور ندارند، درصد خيلی کمی از اين مسافرت ها ممکن است در قالب تور انجام شود و گروه قابل توجهی هم ممکن است به هيچ رستورانی مراجعه نکنند.

امکانات موجود

از سوی ديگر به نظر می رسد که امکانات موجود به طور کلی پاسخگوی افزايش تعداد گردشگران در ايران نيست.

بهمن آرمان اقتصاددان در ايران درباره رشد سی درصدی گردشگری در ايران می گويد: "سی درصد، رشد خيلی بالايی را نشان می دهد ولی اينکه عرضه و تقاضای خدمات گردشگری متناسب در اختيار مردم گذاشته نمی شود يک واقعيت است بطوری که ما پس از پيروزی انقلاب اسلامی قادر نبوديم تعداد تختهای هتل ها را افزايش دهيم و بطور مثال قادر نبوديم يک هتل پنج ستاره حتی در تهران احداث کنيم."

بهمن آرمان راه حل را در سرمايه گذاری می داند: "گردشگری بستر مناسب و پيش زمينه های مناسب می خواهد درحالی که در ايران چنين نيست. برای افزايش گردشگری در ايران حداقل بايد هفت هزار کيلومتر آزادراه داشته باشيم درحالی که شهرهای توريستی ما از طريق شبکه های آزادراهها به مرکز کشور وصل نيستند فقط اصفهان است که استثناست. بنابراين اگر قرار است در ايران گردشگری رونق بگيرد بايد سرمايه گذاری های سنگينی صورت بگيرد."

ناصر کرمی نيز معتقد است که سرمايه گذاری لازم است: "سالهاست که استاندارد جديد خدمات رفاهی برای توريستها ايجاد نشده. به عنوان طرحهای ضربتی لازم است دولت کارهايی بکند."

اما به اعتقاد بهمن آرمان: سرمايه گذاری ها اصولا نمی تواند در کنترل دولت باشد چون دولت منابع مالی کافی در اختيار ندارد و اين بخش خصوصی است که بايد برای آن انگيزه های لازم را بوجود آورد تا در بخش گردشگری و تاسيسات زيربنايی آن سرمايه گذاری کند.

او می گويد: "تابحال هيچ اقدامی در راستای خصوصی سازی در فعاليتهای گردشگری انجام نشده، بطوری که هنوز مهمانخانه های بين راهی پيش از انقلاب اسلامی فعال هستند. بايد راه را برای سرمايه گذاری خارجی آزاد کرد تا در نهايت بتوانيم زمينه های لازم را برای مردم فراهم کنيم."

توريست واقعی؟

پيش از اين معاون اول رئيس جمهور ايران با ارائه آماری در جشنواره گردشگری ايران گفته بود در سال 1382 حدود هفتصد هزار گردشگر به ايران وارد و در مقابل دوميليون و نهصد هزار گردشگر از ايران خارج شده اند.

در حالی که تعداد بازديدکنندگان از ايران بسيار کمتر از تعداد مسافران ايرانی به خارج است، ناصر کرمی معتقد است که همان هفتصد هزار بازديدکننده هم توريست واقعی نيستند: "توريست واقعی کسی است که با تور می آيد. در نتيجه می توانيم برای آن برنامه ريزی بکنيم. در هتل می خوابد، در رستوران غذا می خورد، به مراکز تفريحی می رود، بليط موزه می خرد، سوغاتی می خرد و ... کسانی که با تور به ايران آمدند تعدادشان به صدهزار نفر هم نمی رسد يعنی آمار توريست واقعی در ايران کمتر است. اما متاسفانه آن سه ميليون نفری که از ايران خارج می شوند عمدتا توريست واقعی هستند يعنی يک عدم توازن شديدا منفی توريست در ايران ايجاد می شود. اغلب آنها پول زيادی با خود می برند. از لحاظ اقتصادی نقطه ضعف، همان عدم توازنی است که در صنعت توريسم وجود دارد."

به نظر می رسد که برای ايجاد اين تعادل و متناسب کردن عرضه و تقاضا همزمان با گسترش امکانات در بخش گردشگری ايران به چيزی بيش از سرمايه و امکانات واقعی نياز است. نداشتن استراتژی مناسب و برنامه های دراز مدت، سوء مديريت، جابجايی مدام مديران بخش گردشگری و ارائه تصوير منفی از ايران در جهان خارج از جمله مشکلاتی است که به عقيده صاحبنظران برای حل مساله جذب گردشگر به ايران بايد حل شود.

آيا شما هم امسال به سفر نوروزی رفته ايد؟ از تجربه های خود برای ما بگوييد. اگر در سفر خود عکس هم گرفته ايد برايمان بفرستيد تا به نام خودتان چاپ شود.

ديدگاه خوانندگان

سفر در ايران در نوروز مثل زندان با اعمال شاقه هست. من پارسال عيد رفتم اصفهان که آنقدر شلوغ بود حتی جای پارک ماشين کنار خيابان نبود. برای همين تصميم گرفتم در عيد فقط جايی سفر کنم که آشنا يا فاميل داشته باشم. من تقريبا همه ايران را ديده ام به نظرم تنها جايی در ايران که حداقل استانداردهای مسافرتی را دارد مشهد هست که آنهم به خاطر وجود مسافر دايمی در طول سال است وگرنه بقيه جاها مشکل اساسی وجود دارد از جمله شيراز. فرزاد - شيراز

در ايرانی که مسئولان آن در ايام نوروز در خارج از کشور بسر می برند و از وضعيت داخل ايران در اين ايام اطلاعی ندارندنمی توان با مسافرت تعطيلات خوبی را سپری کرد. محمد رضا پور - همدان

من امسال در روز ۲۹ اسفند عازم مشهد شدم، از حدود ۲۰۰ کيلومتر مانده به مشهد جاده بقدری شلوغ بود که خودروها تقريبا از حرکت باز مانده بودند. پس از چند روز اقامت در مشهد به اصفهان سفر کردم. نکته ای که ميخواهم بگويم اين که چون در شهرهای کوچک ايران مکانهای اقامتی کافی وجود ندارد مسافرين در مسيرهای طولانی ناگزير هستند که برنامه سفر را بگونه ای ببندند که شب به مقصد برسند و در حقيقت از نظر روانی يک نوع عدم امنيتی از طول راه وجود دارد. البته گرانی بسيار زياد هتل ها نيز باعث پديده خيابان خوابی شده است. علی - کرمان

ديدن مسافرانی که در پارک ها و در چادر ميخوابند و با کپسول آشپزی ميکنند و از خرج کردن ابا دارند در ايران عادی است. آسيبی نيز که از اين ره گذر به سايت های گردشگری وارد ميشود ديدنی است. مثلا در اين ايام بارها ديده ام که مسافرانی که برای ديدن کتيبه های داريوش و ابشار گنجنامه به دره عباس آباد امده اند چنان حجمی از زباله را پراکنده اند که وحشتناک است. يا افرادی که در بازديد از غار شگفت عليصدر همدان قطعه ای استالاگتيت را با خود به عنوان سوغات برده اند. چنانکه در سفری به اصفهان از ديدن يادگاريهايی که مردم بر روی بناهايی چون سی و سه پل ومنارجنبان و غيره نوشته بودند به شدت ناراحت شدم. سحر - همدان

من کمی قبل از نوروز يعنی بعد از تعطيلات کريسمس و مصادف با ايام دهه فجر سفری به ايران داشتم با توجه به اين که ايرانی هستم و يک عمر در ايران زندگی کردم و با مشکلات ايران آشنائی داشتم٬ چنان وحشت زده از سفر به ايران پشيمان شدم که فکر نمی کنم اين اشتباه را تکرار کنم. گذشته از اين که همه با آدم دعوا دارند و از بعضی از کارمند بانک گرفته تا بعضی ماموران نيروی انتظامی، به مردم توهين می کنند. فقط در يک شب که بنده با اتومبيل آژانس در حال تردد در خيابان های تهران بودم٬ حدفاصل فلکه چهارم تهرانپارس تا ميدان بهارستان در ۴ ايست بازرسی افراد بسيجی متوقف شدم. از صف تلکابين توچال که در عرض ۵ دقيقه ۳۵ نفر بدون صف وارد ميشوند گرفته تا جائی که برای يک فنجان چای يا قهوه بعد از صبحانه۲.۵ ساعت در خيابان های تهران بايد گشت و در آخر هم بجز کله پزی جای ديگری چای پيدا نمی شود...در يکی از بزرگ ترين و قديمی ترين بناهای تاريخی کشورمان (تخت جمشيد) هيچ امکاناتی حتی يک رستوران مجهز وجود ندارد تا آنجائی که مسئولين شهرداری تهران زمين خوردن و شکسته شدن دست و پای مردم را تماشا کرده و منتظر آفتاب نشسته اند که برفها را آب کند.... علی

ايران قشنگ است . اصفهان را ميتوان قشنگ ترين جای ايران دانست . خيلی ها هم دوست دارند سفر کنند به ايران . محدوديتها هم متاثر از فرهنگ است و قابل احترام، هر که طاووس خواهد رنج هندوستان کشد. ولی چيزی که به نظر من مسافرت را هم همانند ساير مقوله ها تحت تاثير قرار ميدهد تبعيض است. مراکز و امکانات دولتی و کيش بی حد و حصر در اختيار عده ای معدود است که و همه چيز و همه جا را از خودشان ميدانند وبقيه مردم هم چشمشان کور اصلا نمی بايست بدنيا بيايند. اگر تبعيض حل شود و همه دستگاههای دولتی از پرداختن به هتل داری و مهمانسراداری دست بر دارند آنوقت معلوم ميشود که مسافرت در ايران چگونه است. غلامرضا - اصفهان

امسال رفتيم درياکنار بابلسر. شلوغی جاده ها و عدم اطلاع از وضع جاده ها و ويراژ ماشين ها که عصبی کننده بود. آنجا هم هيچ امکانات تفريحی و سرگرمی مانند کنسرت يا ورزش وجود نداشت. مردم هم با حروم کردن چوب های جنگل، از هوای سرد کنار شومينه ها فرار کرده بودند يا تو ماشين ها به جوانها پز ميدادند. مراکز خريد و شهرهای ساحلی هم به حدی شلوغ است که باورکردنی نيست. يک ماشين در هنگام پارک با ما تصادف کرد و فرار کرد. در برگشت هم ۷ ساعت در راه بوديم و عصبی شديم و سنگ رفت زير ماشين دومی و خسارت زد. شانس اورديم تو سرمون نخورد. اين بود خلاصه سفر... حکيم - تهران

به دليل فقدان مديريت، نبود ناوگان هوايی مدرن، نبود جاده های امن، دخالت ارگانها و افراد خودسر در زندگی مردم. کشور ايران يکی از بدترين کشورهای دنيا برای گردشگری ميباشد. مسافرت در جاده های ايران بسيار خطر آفرين است و با اين مديريت و وضع موجود ايران در دنيا هيچ جايی برای پذيرش توريست ندارد. تامارا - شهرکرد

روز سوم فروردين به پرستشگاه باستانی چغازنبيل در ۹۰ کيلو متری شهرمان اهواز رفتيم. پرستشگاهی با عظمت؛ متعلق به قوم عيلام که دارای ۳۲۰۰ سال پيشينه است. بنايی با اين عظمت باستانی چنان مهجور بود که دل انسان را به درد می آورد. هيچ راهنمای آگاهی در اين مکان وجود ندارد. چند نگهبان محلی با اطلاعات کم و بدون پيراهن فرم که از مردم عادی قابل شناسايی نيستند به پرسشهای مردم پاسخ ميدادند. هيچگونه امکانات رفاهی در محل وجود نداشت. شنيده بودم که ژاپن و يونسکو پول زيادی به سازمان ميراث فرهنگی برای اين بنا اختصاص داده اند، اما اثری از خدمات درست نبود. اگر اين بنا حتی در کشور جهان سوم ديگری جز ايران بود، سالانه هزاران توريست جلب ميکرد. اگر دولت قادر به نگهداری بناهای باستانی نيست آن را به سازمانهای خصوصی بين المللی بسپارد. اگر به اين بناها آسيب برسد آيندگان شما را نخواهد بخشيد. پويا - اهواز

من هرسال بين ۳ تا ۶ سفر تفريحی به نقاط مختلف کشور دارم. بی ثبات بودن نرخها (غذا هتل وسايل نقليه عمومی، سوغاتی) و نابرابر بودن درآمد و هزينه ها اصلی ترين عامل محدوديت مسافرت در طول سال ميباشد. چنانچه مراکز اقامتی که به گفته خودشان در اغلب زمانها خالی از مسافر می باشند نرخها را واقعی تر نموده و آمار معينی از ميزان درآمد مسافران دايمی و غيردايمی داشته باشند. ميتوان نرخهای واقعی را معين و در جهت رونق اين مراکز تثبيت نمود. در خصوص غذا نيز وضع به همين منوال است و گاه تا ۱۰۰% افزايش قيمت مشاهده ميگردد ضمن اينکه از لحاظ کيفی نيز ضعف های مشهودی وجود دارد و نظارت جدی و قانونی در اين خصوص به عمل نمی آيد. در زمينه سوغات نيز وضع اسفبارتر ميباشد. صنايع دستی که فراموش شده و بالا بودن هزينه های توليد و ضعف در بسته بندی باعث نزول کيفی محصولات غذايی گرديده است. برای نمونه قيمت سوغاتی های شهر يزد در تهران بسيار عادلانه تر از خود يزد ميباشد. به ياد می آورم که در سال ۱۳۵۷ در حاليکه يک دانش آموز راهنمايی بودم با هزينه بسيار کمی برای همه دوستانم ميتوانستم از رامسر به آبادان سوغاتی بياورم. مربای زرشک قوطی ۴۵ ريال، مربای هويج و گل قوطی ۳۰ ريال، کلوچه ۲۰ تا۳۰ ريال، ساخته های چوبی و حصيری ۵۰ تا ۲۰۰ ريال و اما حالا! اميد که فرهنگ گردشگری با واقعيت های موجود جامعه ايرانی هماهنگ گرديده رشد يابد. رضا موسوی - تهران

راستش در ايام نوروز مسافرت فقط با اعمال شاقه هست... مثلا مسافران در شيراز حتی کنار خيابان خوابيده اند... مثل زلزله زده ها.... اما براستی وقتی هزينه سفر به ارمنستان و يا دوبی فقط کمی بيشتر از کيش هست چرا به جايی برويم که همان قوانين ايران در آن حاکم است چون به هر جای ايران که برويم آسمانش به همين شکل است! رضا - شيراز

به نظر من ايران يکی از زيباترين کشورهای جهان است که جاذبه های گردشگری فراوانی دارد. من تقريبا تمام استانهای ايران به جز ۵ استان آن را رفتم و پيشنهاد ميکنم به دوستانی که کمتر به سفر ميروند حتما حداقل به کندوان تبريز يا ارگ قديم بم بروند تا گوشه ای از زيباييهای ايران را ببينند. ولی به نظرمن ما درامد زيادی را به خاطر وجود حجاب در ايران داريم از دست ميدهيم چرا که خيلی از جهانگردان در جهان به اين دليل به ايران سفر نميکنند. بهمن - مشهد

سفر در ايران خطرناک است. چه بسا سفر تفريح و سرگرمی که به بيمارستان ختم می شود. مجيد -تهران

من عيد در کيش بودم. از راه زمين در بندر لنگه شاهد وضعيت اسفناکی بودم. شلوغی، بی نظمی در کشتيرانی والفجر مشهود بود. جا کم و مسافر زياد. آن هم فقط با يک کشتی و همراه با بی احترامی های زياد به مسافران که باعث شرمندگی است... مسعود - قم

برای کسانی که در خارج از ايران زندگی می کنند سفر به ايران در ايام نوروز بخصوص با اعضای خانواده می تواند زيبا و قابل توجه باشد، البته در صورتی که مثلا خانمها مجبور به حفظ اجباری حجاب نباشند و روی هم رفته محيط جامعه بدون استرس و با امکانات سريع مسافرتی همراه باشد. يادم می آيد که چند سال قبل در هنگام سفر نوروزی در ايران، مجبور به اتلاف وقت تعطيلی ام و جستجوی بليط مسافرتی کرمان به تهران به مدت شش روز شدم. سرانجام مجبور به کرايه يک تاکسی شدم و خودم را به دست سرنوشت در جاده غير استاندارد دادم. محسن - هلسينکی

من امسال تصميم گرفته بودم به کيش سفری داشته باشم. يکی دو هفته قبل از رفتن، از يکی از دوستانم در مورد قيمت هتل ها سوالی پرسيدم. قيمت هتل مورد نظر تا دو هفته قبل هر شب به گفته صاحب هتل از سقف ۳۰ هزار تو مان تجاوز نمی کرد. هنگام تعطيلات نوزوری قيمت هر شب اقامت در هتل بعد از سفر من به آنجا ۱۲۰ هزار تومان بود. من مجبور شدم به منزل يکی از آشنايان خودم در آنجا بروم. چه کسی بايد به اين مسئله رسيدگی کند؟ دانيال - تهران

 
 
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران