BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
صدای شما
به روز شده: 12:25 گرينويچ - سه شنبه 21 مارس 2006
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
استقبال کم نظير از جشنواره نوروزی تورنتو
 

 
 
جشنواره نوروزی در کانادا
در اين جشنواره حدود 15 برنامه نمايشی اجرا شد
حضور ۱۵ هزار نفر در اولين روز جشنواره ، همه را غافلگير کرد.

مرکز "هاربر فرونت" در تورنتو شايد به ندرت چنين جمعيتی را در يک روز به خود ديده بود. سالن هايی که گنجايش دو هزار نفر بيشتر را نداشتند، روز هفدهم مارس در اولين روز جشنواره نوروزی ايرانيان ۱۵ هزار نفر را ميزبان بودند.

گويی همه تورنتونشينان آمده اند "زير گنبد کبود ". برگزارکنندگان جوان جشنواره که پيشتر از اين در پيش بينی های خود برای سه روز برگزاری، تا ۱۰ هزار بازديد کننده را تخمين زده بوده بودند، به نوعی غافلگير شدند.

با وجودی که مرکز هاربر فرونت در جنوبی ترين نقطه شهر تورنتو قرار گرفته است و از محل سکونت اکثر ايرانيان که عموما در نقاط شمالی و شمال شرقی متمرکز است، فاصله نسبتا زيادی دارد، دوری راه مانع ازآن نشد که هزاران ايرانی مقيم اين شهر به اسقبال از جشنواره نوروزی نيايند و با حضور خودغبار خستگی را از تن دست اندرکاران جوان جشنواره نزدايند.

در اولين روز برگزاری جشنواره همه بليت ها در چشم به هم زدنی تمام می شد.

تردد در راهروها و سالن های جشنواره به سختی صورت می گرفت و صف های طويل برای ورود به سالن های اجرای برنامه تشکيل شده بود.

زمان شروع برنامه ها ۱۱ صبح و زمان خاتمه آن تا پاسی از شب بود. حدود ۱۵ برنامه نمايشی، رقص، آواز و موسيقی سنتی و تئاتر، نمايش فيلم، پرده خوانی و نمايشگاه در يک روز ارائه شد و برنامه پايانی شب اول، رقص و دی جی ويژه جوانان بود.آلبوم های عکس از جشنواره زير گنبد کبود:

شرح گزارش ويديويی

بخش اول: ازدحام مردم در مرکز هاربرفرانت در تورنتو که محل برگزاری جشن های زير گنبد کبود بود، گزيده ای از کنسرت حسن يوسف زمانی يا قطعات سنتی فارسی و کردی، گزيده ای از رقص های سنتی آذری و ايرانی اجرا شده توسط گروه رقص ساشار ظريف.

بخش دوم: گزيده ای کوتاه از آثار تجسمی هنرمندان ايرانی و کانادايی، اجرای رقص قطعه اسطوره ای شيرعلی مردان توسط شاهرخ مشکين قلم، اجرای رقص شاهرخ مشکين قلم بر روی قطعه بوی باران با صدای محمدرضا شجريان و شعر فريدون مشيری، کنسرت موسيقی پاپ با اجرای گروه بهنام جهانبيگلو.

تهيه کننده و تدوين گر قطعات: صابره محمدکاشی
تصويربردار: سلمان پورمجيدی


از هر گروه سنی به ميهمانی "زير گنبد کبود " آمده بودند. از زير سقف های طراحی شده راهروها و سالن های هاربر فرانت گنبد کبود را می ديدی و اين همه ايرانی عاشق را که يک جا زير آن گرد هم آمده بودند.

هر چند ازدحام جمعيت و فشردگی برنامه ها و اجرای همزمان دو سه برنامه پر طرفدار مانع از آن می شد که بتوان بهره لازم را از اين جشنواره فرهنگی هنری برد. تقريبا در همه برنامه های ديروز جشنواره عده ای پشت در ماندند و با پيام "ظرفيت تکميل" مواجه شدند و اين وضع کار را برای انتظامات جشنواره کمی سخت کرده بود.

کسی چه می داند شايد اگر مسوولان هاربر فرانت چنين استقبالی را از جشنواره نوروزی پيش بينی می کردند، فضای درخور توجهی را به آن می دادند، که البته اين وعده را برای سال های آتی به ايرانيان داده اند.

با وجود معطلی زياد در صف ها و اتلاف وقت و کمبود جا و پشت در ماندن ها، همه جشنواره را به عنوان اولين تمرين مشترک و بزرگ، ستودند، حتی ميهمانان خارجی جشنواره.

"روشنا" زن ميانسال هندی، در حالی که با ديگر دوستان هموطنش برای گرفتن بليت رقص آيدا مفتاحی صف کشيده بود، گفت: "وقتی از دخترم در باره جشنواره سال نو ايرانيان شنيدم، به اينجا آمدم تا رقص، شعر و موسيقی ايرانی را ببينم."

برگزار کنندگان انتظار چنين استقبالی را نداشتند

او که از صبح به جشنواره آمده بود، گفت: "نوروز عيد بزرگی است و از اينکه در اين جشنواره از نزديک با فرهنگ وهنر ايرانی بيشتر آشنا شديم خوشحالم."

در ميان شرکت کنندگان در جشنواره از ساير مليت ها، افغان، چينی، کانادايی، پاکستانی، آذربايجانی، تاجيک، روس ، آلمانی ، ايتاليايی و... می ديدی.

تدارکات لازم برای ميهمانان جشنواره مهيا شده و زبان غالب جشنواره لاتين است. از بروشورها و پوسترها و سايت جشنواره گرفته تا مراسم افتتاحيه و اعلام برنامه مجريان در سالن ها، همه چيز انگليسی است و به قول صلاح بايزيدی کارشناس ارشد علوم سياسی، شايد بهتر بود که مجريان جشنواره زبان فارسی را به عنوان بخش مهمی از فرهنگ ما از ياد نمی بردند و جشنواره را دو زبانه می کردند.

از بازار نوروزی جشنواره، کارگاه کودکان و بخش غذاهای سنتی هم به گرمی استقبال شد.

در دفتر خاطرات جشنواره ديگر جای خالی نمی بينی. بيشترين پيام ها حاکی از تاييد است و تداوم وتشويق به تقويت کار و خسته نباشيدها به برگزار کنندگان که روزها و ماهها داوطلبانه وبه طور افتخاری کار کردند تا جشنواره، جشنواره شد.

و به قول احمد رضا تبريزی، يکی از فعالان اجتماعی تورنتو، جشنواره جوان است و محتاج حمايت و پشتيبانی. چنان که خيلی ديگر از صاحبان نظر و انديشه، همچون دکتر مير سعيد امامی، محقق محيط زيست کانادا زير گنبد کبود را ممارستی می دانند برای دور هم آمدن و يکی شدن ايرانيان مهاجر و دور از وطن.

برخی رخدادهای جشنواره:

- مراسم افتتاح روز جمعه ۱۷ مارس با پيام "دالتون مک گينتی" نخست وزير انتاريو و هنرنمايی استاد نی نواز ايرانی حسين عمومی برگزار شد. در اين مراسم پروفسور احسان يارشاطر، رئيس دايره المعارف "ايرانيکا" که از ايالات متحده برای شرکت در جشنواره آمده بود سخنرانی کرد و دو نفراز نمايندگان پارلمان انتاريو نوروز را به جامعه ايرانيان و فارسی زبانان تبريک گفتند. نکته اين که "ديويد زيمر" نماينده مجلس انتاريو از ابتدا تا انتهای مراسم افتتاحيه در جمع ايرانيان حضور داشت ودر کنسرت "بوی بهاران" شرکت کرد.

- کنسرت بوی بهاران به رهبری مهدی جوانفر طی دو شب به اجرای برنامه پرداخت. در اين کنسرت قطعاتی از موسيقی ارسلان کامکار، شهين فرهت، بهزاد رنجبران و فکرت اميراف، به اجرا در آمد.

- در بخش برنامه های هنری جشنواره، اجرای رقص های تک نفره و گروهی نقاط مختلف ايران و رقص چوب، رقص خراسان، گيلانی و رقص مدرن آيدا مفتاحی وگروهش از بخش های پرمخاطب جشنواره بود.

- سی بی سی، راديو و تلويزيون سراسری کانادا طی روزهای گذشته به پوشش خبری جشنواره پرداخته و در بخش اخبار انگليسی و فرانسه زبان خود به تفصيل رخدادهای جشنواره را اعلام کرده است.

- تعداد کارکنان افتخاری جشنواره که طی روزهای برگزاری به کمک اعضای کانون ايرانيان دانشگاه تورنتو آمده اند به ۱۵۰ رسيد. اين گروه که از نيروهای جوان و عمدتا دانشجو می باشند، داوطلبانه مسووليت هايی را در جشنواره عهده دار شدند.

 
 
آلبوم عکسآلبوم عکس 1
جشنواره نوروزی زير گنبد کبود در تورنتو
 
 
جشنواره نوروزیآلبوم عکس 2
جشنواره نوروزی زير گنبد کبود در تورنتو
 
 
جشنواره نوروزیآلبوم عکس 3
جشنواره نوروزی زير گنبد کبود در تورنتو
 
 
"زيرگنبد کبود"زير گنبد کبود
جشنواره نوروزی بزرگ ايرانيان در تورنتو
 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران