BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
صدای شما
به روز شده: 15:45 گرينويچ - دوشنبه 12 مارس 2007 - 21 اسفند 1385
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
اکران فیلم 300: توهین به ایرانیان؟
 
پادشاه اسپارت ها در نبرد با سپاهیان خشایار شاه

اکران فیلم 300 در روزهای اخیر در آمریکای شمالی، به مباحث بسیاری بین ایرانیان در کشورهای مختلف دامن زده است.

روز سه شنبه 22 اسفند ماه نیز غلامحسین الهام با اشاره به اکران فیلم 300، این فیلم را در راستای تبلیغات علیه فرهنگ ایرانی خواند، همچنین جواد شمقدری مشاور فرهنگی رئیس جمهوری ایران نیز از این فیلم به عنوان بخشی از تبلیغات روانی علیه ایران یاد کرد که وجهه باستانی تمدن ایران را تخریب می کند.

برخی از ایرانیان معتقدند که این فیلم توهینی به ایرانیان و تاریخ این کشور است و علیه آن دست به کار تهیه طومار اینترنتی و یا بمب گوگلی (سایتی که با لینک دادن به آن رتبه اش در گوگل بالا می آید و اعتراضی علیه این فیلم است) شده اند.

این فیلم از روی کتاب مصوری نوشته فرانک میلر به همین نام توسط شرکت "برادران وارنر" ساخته شده است. داستان فیلم نبرد سپاه دهها هزار نفری خشایارشا که گفته می شود بالغ بر 250.000 نفر بوده است با 300 نفر از رزم آوران اسپارت است.

در این نبرد که حدود سه روز به طول می انجامد ارتش امپراتوری هخامنشی در برابر 300 رزم آور اسپارتی در یک تنگه در نزدیکی آتن متوقف شد و تنها زمانی توانست آنها را شکست بدهد که در اثر خیانت یک یونانی راه دیگری برای دور زدن آنها و محاصره اسپارتی ها یافت.

این فیلم در دو روز آخر هفته با استقبال بسیاری در آمریکا روبرو شده است و به فروشی معادل هفتاد میلیون دلار رسیده است که استقبالی غیر منتظره محسوب می شود.

برخی از ایرانیان می گویند علاوه بر تحریفات تاریخی که در فیلم رخ می نماید، چهره ایرانیان بی شباهت به هیولاها نیست.

امیر عزتی منتقد فیلم در فنلاند می گوید: "در بحبوحه تلاش جمهوری اسلامی برای رسیدن به انرژی هسته ای نشان دادن چنین چیزی در سینمای آمریکا می تواند یک اتفاق طبیعی باشد چون ایرانی ها هم از آمریکایی ها در فیلم های خودشان چهره ای منفی نشان می دهند."

این منتقد فیلم ادامه می دهد: "اما جنجال ایجاد شده توسط ایرانی ها در اینترنت نشان می دهد که خیلی شتابزده و از روی شیفتگی و نفرت توام نسبت به سینمای آمریکا این واکنش را نشان داده اند، چون ما فیلم های خیلی جدی تری در طول سالهای گذشته داشتیم که به ایران می پرداخت و یا چند مجموعه مستندی که شبکه های تلویزیونی مشهور در باره ایران نمایش دادند و در آنها چهره نا مطلوبی از ایرانیان نشان داده شد ولی تا این حد با اعتراض ایرانیان روبرو نشده اند."

آقای عزتی می گوید جنجال در باره این فیلم و تبلیغات منفی پیرامون آن در نهایت به نفع فیلم تمام می شود زیرا هدف از تولید این فیلم صرفاً کسب درآمد برای کمپانی سازنده بوده است.

در همین حال پندار یوسفی که سازنده بمب گوگلی برای اعتراض به این فیلم است می گوید: "مشکل اصلی این است که ایرانی ها در این فیلم به شکل موجوداتی کریه، وحشی و تهوع آور نشان داده شدند، البته این را هم باید در نظر داشته باشیم که این فیلم از روی یک کتاب کمیک تهیه شده است و شخصیت های تخیلی و بزرگ نمایی از عناصر این گونه کتاب ها هستند ولی با این وجود من هیچ کتاب کمیکی که تا این حد یک طرفه تصویر منفی از یک ملت ترسیم کند و در عین حال ادعای بازگویی یک داستان تاریخی و واقعی داشته باشد را ندیده ام."

با این حال با آغاز اکران این فیلم در کشورهای دیگر، به نظر می رسد دامنه این مباحثات در باره این فیلم که به زعم برخی از رسانه ها و مطبوعات ایرانی فیلمی برای تبلیغات آگاهانه علیه ایران خوانده شده است، بالا خواهد گرفت.

اگر شما هم این فیلم را دیده اید یا نظری در باره آن دارید از طریق پنجره موجود در این صفحه برای ما بفرستید.

لطفا به خط و زبان فارسی و فشرده بنویسید.

ديدگاه های شما

زیبا از اصفهان به نظر من بهترین شیوه مبارزه اینه که صدا و سیما به کمک یه شرکت معتبر خارجی یک فیلم زیبا با جلوه های تصویری بالا در مورد زندگی کوروش کبیر بسازد و به دنیا عرضه کند. تا همه با فرهنگ و تاریخ باستان ایران زمین آشنا بشوند. متاسفانه دولت مردای ما دلشون برای این چیزها اصلا نمی سوزه. همون خلیج فارس هم اگه مردم اعتراض نمی کردند چیزی نمی گفتن و الان خلیج عربی شده بود. غیرت هم خوب چیزیه.

منیره از فنلاند من این فیلم را دیده ام کار هنری خوبی بود و تاریخی - تخیلی. ما متاسفانه همیشه دوست داریم همه از ما تعریف کنند و هیچگاه برای نظر هنری یک نویسنده ارزش نمی گذاریم. کسانی که فکر می کنند که ما در طول تاریخ سراسر نیکو بوده ایم و قابل ستایش مسلما افراد کم سوادی هستیم که دامنه اطلاعاتمان فقط به آنچه از منابع در دسترس خوانده اند محدود می شوند و نمی خواهیم نظرات و حکایتهایی که جهان در مورد ما مطرح می کنند را قبول داشته باشند.

بابک از سانفرانسیکو کاش خشایارشا بجای حمله به یونان از آنها دموکراسی یاد می گرفت.

رضا از شیراز این فیلم واقعا ضعیف هست ، چه از لحاظ فیلمنامه و چه از نظر هنری! کل مدت فیلمبرداری این فیلم ۶۰ روز بوده و یکسال فقط جلوه های ویژه ی فیلم به طول انجامیده که کاملا بیانگر رتبه ی فیلم هست.

ماندانا از کپنهاک به نظر من سیاست خیلی کثیف هست. اکنون که نیاز به آرای مثبت برای حمله به ایران را دارند، باپست نشان دادن و بی ارزش تلقی نمودن فرهنگ و تاریخ این مملکت توهین بزرگی به تمام ایرانیان نموده و همه را زیر سوال برده اند.

آریا از کرج این درست که تاریخ رو ملل فاتح می نویسند اما اینکه تاریخ نوشته شده رو تغییر بدن خیلی خنده داره. ظاهرا دوستان آمریکایی فراموش کردن که این داستان درست برگرفته از رشادت سردار شجاع ایرانی جناب آریو برزن بود که با یاران اندکش تونست جلوی سپاه عظیم اسکندر رو بگیره و مطمئنم که همه اونایی که مطالعات تاریخی کمی هم که داشته باشند این رشادت رو تو تاریخ ایران خوندن.

رضا از ونکوور به تمام عزیزانی که در ایران هستن می خواهم بگم بیرون از ایران مردم کشورها مختلف اینجوری که بیشترتون فکرمی کنید از تاریخ و فرهنگ ایران اطلایی ندارن. و فکر میکنم هیچ علاقه ای هم ندارن. ما داریم با این قضیه احساساتی برخورد میکنیم و فکر میکنم برایه تغییر دادن این ما باید اول ازخودمون شروع کنیم. بیشتر نظرهایی که من هم اینجا و هم در وبسایتهایی دیگر خواندم واقعا نشون داد که بیشتر نظرات از روی احساس بود و بیشتر کسانی که نظر داده بودن حتا از تاریخ ایران چیزه بیشتری از انچه ما در کلاس درس یاد گرفته بودیم بلد نبودن. پس بایید اول خودمان را اصلاح کنیم و بعد دیگران را. به امید ایرانی سربلند.

مسعود از بوشهر با سلام به ایران و ایرانیان من شخصا جه میتونم بگم...!! از ماست که بر ماست ..! وقتی که ارزشهای فرهنگی و سنتی ایران و ایرانیان کم کم به بیرنگی متمایل میشوند, وقتی که فردی با درایت و واقع بینی وجود ندارد که سکان این کشتی قدیمی را بدست بگیرد و اونو ترمیم کنه! وقتی خود تیشه برداشته و بر ریشه این درخت کهن میزنیم و وقتی خود خواهی ها و ... چیره میشوند ! باید انتظار این قبیل دردها و اهانت ها را هم داشت هر چند که بار اول نیست. برای اینکه بی پدریم ! یتیم مانده ایم ! خود پدران و مادرانمان را طرد کرده ایم و بی حرمتی میکنیم ! برای خود تاریخ کذایی درست کرده ایم و از دیگران تحفه گرفته ایم و به آن میبالیم ...

فرزین منوچهری از کانادا به نظر من به تصویر کشیدن چهره ای کریه از ایرانیان و بد توصیف کردن انها بدتر از شعار مرگ بر امریکا و امریکای جنایتکار و شیطان بزرگ و... نیست. این می تواند بازتاب رفتار نابخردانه خود ما باشد.

اردشیر محتشم از مشهد ساخت این فیلم برخلاف سازندگان در نهایت تبلیغی مثبت برای ایرانیان خواهد شد. چون تمدن عظیم ایرانی بالاتر و برتر ازاین است که خدشه به ان وارد شود.

محمد رضا از تهران چیزی که مسلمه اینه که ما هیچگونه مدرک و یا سند مکتوب و یا حتی پیکره و نقش نگاره در منابع ایرانی راجع این جنگ نداریم و هر چیزی که گفته میشه تنها و تنها از منابع یونانی نشات می گیره که دست پخت تعصب و غلو و روحیه سلطه جویی آنهاست و الان هم که اینقدر دنیای غرب این جنگ یا مثلا جنگ اسکندر رو با آب و تاب دامن می زنند از این جهت هست که اونها ادعا دارند جانشین تمدن های یونان و رم هستند و با ساختن و تکرار داستان این جنگ ها و رویدادهای مشابه مثلا تلویحا می خوان ادعای یکه تازی و شماره یک بودن خودشون رو به رخ بکشن... اما حقیقت چیه؟ نقاط تاریک بسیاری این بین وجود داره که بسیاری از روشنفکران غربی نوشته های یونانیان که در تاریخ به دروغگویی شهره هستند(کوروش کبیر در گفته ای دروغگویی ایشان رو بهشون گوشزد می کنه) رو مورد تردید قرار دادن و نوشته های هرودوت رو در این زمینه تصویر سازی خیالی عنوان کردن...

علی از نیویورک این روزها ایران فقط دنبال بهانه است تا بتواند امریکا را برای دیگران یه طور دیگه نشون بده و بگه که امریکایی ها زیادی به ایران فشار میارند تا اینطوری بتونه فکر بقیه کشورها را عوض کنه چرا به فیلم هایی دیگری که اینطوری در باره ایران درست کردند اعتراض نشده الان ایران فقط رسوایی امریکا را در جهان میخاد تا بقیه را هم نظر خودش کنه البته امریکا هم در مقابل میخاد جلوی این همه زور گویی های ایران را بگیره.

شهاب برداران دیلمقانی تاریخ را نمی توان با سلیقه و تحریف تغییر داد و فقط کافی است بتوانیم به زمان دیگر برویم تا خود به طور دقیق آن ماجراهای تاریخی را شاهد باشیم. اما ساخت چنین فیلمی نشانگر وجود این تفکر در بین مردم نا آشنا با امپراطوری پارس دارد که اگر سرزمین ایرانی ها امروز این چنین مخالف پیشرفت علم و فناوری است و به جای مراسم شادی آور و انسانی به مراسم غمناک و سیاسی روی می آورند هست، پس حتما از ابتدا هم اینگونه بوده اند و یونانی ها هم برای همین از آنها متنفر بوده اند... اصولا چنین منطق و تفکری است که باعث جنگها می شود؛ چون هر کس درستی را از دید خود و منطقه سکونتش می سنجد و این است دلیل وجود مرزها و ویزاها و خشونتهای تروریستی و جنگ و نابودی و کندی پیشرفت علم و بشریت.

شاهرخ از ساندیگو چرا بمابرمیخوره؟ ما ۲۸ سال فریاد زدیم مرگ بر امریکا. چم توقع دیگه داریم؟ بریم اول فرهنگ ۴۰۰ ساله خودمونو که خواب موندیم را درست کنیم بعد همه چیز خود بخود درست میشه.

آتوسا از تهران جالبه که ملت ایران ۲۵۰۰ سال پیش برده دار نبودند و این خود نشانی از فرهنگ والای ایران بوده در حالی که حدود۱۵۰ سال پیش در امریکا برده داری رایج بوده و حال ملت ما به شکل بربر به تصویر کشیده میشود جای بسی شرمساریست.

دانیال از تهران فکر میکنم این فیلم تیر خلاصی باشه برای خوش خیالی همه آنهایی که فکر میکنند امریکایی ها فقط با آخوندها مشکل دارند و قراره بیان و مارو نجات بدن، دیگه کاملا واضح است که اونها نه احترامی برای ما و فرهنگ و تمدنمان قایلند و نه ارزشی برای جان و مال و ناموس ما بلکه مثل همیشه دنبال منافع خودشانند و بعضی وقتها هم موقعیت ایجاب میکنه که مثلا آقای بوش عید نوروز را تبریک بگه و بعضی ساده دل ها هم باور کنند.

اشکان از ونکوور سینمای هالیود به طور کلی سینمایی تجاری است و تنها هدف ان پول در اوردن است که برای رسیدن به این هدف دست به هر نوع رویا پردازی و تحریف واقعیت میزند. این فیلم هم نمونه ای از صدها تولیدات این کارخانه رویا سازی است. با امضا کردن یک طومار و جنجال در مورد فیلم نه تنها جلوی پخش این فیلم و ساخت مشابهات ان گرفته نمیشود بلکه به نوعی به تبلیغ برای فیلم می انجامد. یادمان باشد که هر روزه در وسایل ارتباط جمعی غربی نمونه های بسیار جدی تر و اثر گذار تر به صور مختلف از قبیل مستند های تلویزیونی، قطعات خبری و مقالات روزنامه ها به خورد افکار عمومی داده میشود که سعی در برتر جلوه دادن فرهنگ غربی و لزوم صدور دموکراسی به ملتهای عقب مانده و وحشی دیگر نقاط دنیا دارند. وظیفه ما نه تنها به عنوان یک ایرانی بلکه به عنوان یک شهروند عدالت خواه و حقیقت جوی این دنیا, شناخت نفس این سیستم پیچیده و مبارزه ریشه ای با انست. تنها از راه تلاش فرهنگی و حمایت فیلم سازان و نویسندگان و فرهیختگان ایرانی، عرب، افریقایی، اسیایی و تمامی کشورهای مظلوم جهان سوم است که میتوان یک سر و گردن بالاتر از تمامی این فیلمها و تبلیغات ایستاد و اثر انها را خنثی کرد. ساخت و نمایش این فیلم را باید به نوعی به فال نیک گرفت چرا که به نوعی، تلنگری به بعضی از ما ایرانیان است که تا به حال مصرف کننده و ستایشگر این سیستم بوده ایم.

امید انواری از دبی چرا ما ایرونی ها دوست داریم همیشه تو رویا زندگی کنیم ؟؟؟ آیا الان خیلی متمدن هستیم ؟ دلم میخواد که یک روز ابزار مدرنیته که از غرب وارد کردیم ( مثل ماشین و موبایل و ..) رو بگذاریم کنار و بعدش ببینیم که تمدن ما در چه حدی هست. ما عادت کردیم که همیشه با این افسانه زندگی کنیم : کشوری با۲۵۰ سال سابقه تمدن درخشان ... من نمیدونم که اگه کورش نبود امروز به کی افتخار میکردیم ؟؟ قاجار ها یا سلجوقی ها؟ یا صفویه ؟؟ خوبه که اول یه ذره . حتی ۴ خط در مورد کشورمون مطالعه کنیم بعد فوری جوش بیاریم.. نمونه زنده این فیلم رو میتونید به صورت زنده و مستند در کوچه خیابان های تهران ببینید .من اگر جای فیلمساز بودم به جای این همه خرج. میرفتم و یک مستند از ایران میساختم. ما همانی هستیم که امروز هستیم. نه انی که ۲۰۰۰ سال پیش بوده اند.

کامران از لس آنجلس ای هموطنان نازنین اشکالی که در این طومار میبینم ربط دادن دو چیری است که حداقل در حال حاضر بهم نباید ربط داده شوند. هالیوودیها و غربیها و سیاستمداران و هر آنکه خواستار تولید فیلمی به اسم و با محتوبات ۳۰۰ داشته یک چیز را کامل و واضح به همه جهانیان رسانده. ایرانیها بربر و وحشی هستند. آیا این توهین به همه ما از هر دین و مذهب و قومیتی نیست؟ اگر آری. پس دیگر نیازی به غرض ورزی و یا دخیل کردن تجربه های شخصیمان از آبرو و شرف ملیمان نیست. بله منهم با تصحیح کردن کمبودها و هزاران مسله و معضل فعلی صد البته موافقم ولی نه در موقعی که دیگران صریحا به همه ما بدون استثنا کثیفترین حرفها را میزنند. که به گفته و تحقیق خودشان کاملا غلط و کذب محظ است. به امید پیروزی و موفقیت روزافزون همگی هموطنان عزیز.

مریم از تهران من تصور می کنم بین آزادی عقیده و توهین کردن به هویت یک ملت تفاوت ظریف و هوشمندانه ای وجود دارد که متاسفانه همه افراد قادر به تشخیص آن نیستند. این فیلم به نظرمن نمودی از خشم عده ای نسبت به برتری دیگران است.

اسماعیل از تهران شاید عده ایی کمتر در مورد تاریخ مطالعه داشته باشند. لازمه در مورد این موضوعی که در کتاب هرودوت و یکی دو نفر مورخ – افسانه سرای یونانی ثبت شده توضیحی بدم. این اشخاص برای بزرگ کردن یونانیها و اینکه گفته بشه به بزرگترین و متمدن ترین امپراتوری دنیا سفر کردن چنان با آب و تاب شرح پیروزیهای یونانیها رو نوشتن که بشر تا به امروز در جهل فرو رفته .با شهرتی که این افراد با نوشتن اینگونه تاریخها و نمایشنامه به دست میآوردن پول خوبی به جیب میزدند. باید گفت مقایسه ایران ( بجای واژه پارس ) و یونان در آن زمان همچون مقایسه اسب و پشه هست. یونانیها دورترین ملتی بودن که زیر سلطه ایران بودند و سربازان یونانی حتی در نبرد با شورشیهای آتنی در ارتش ایران خدمت می کردند...

بابک از تهران: به نام یزدان پاک با درود فراوان به همه هموطنان با توجه به این که در این مورد خاص، از حکومت و دولتمردان مان توقع واکنش مناسب و معرفی درست تاریخ و فرهنگ ایران نمی توان داشت، چون خود تا حد زیادی زمینه ساز این امر بوده اند و نه از دشمنان این کهن بوم و بر، چرا که آنان نیز به دنبال مطامع خویشند لذا از همه ایرانیان خصوصاً هموطنان مقیم خارج از کشور می خواهم که خود تا آنجا که می توانند نسبت به معرفی تاریخ و فرهنگ واقعی و اصیل ایرانی به مردم دیگر دنیا تلاش کنند.

ناهید از کانادا: من فکر می کنم بهمون بر خورده چون الان که چیزی نداریم بهش افتخار کنیم میترسیم اگر تاریخ رو هم دستکاری کنند دیگر فاتحه ما خوانده می شود.

محسن از کپنهاگ: بله این فیلم توهینی آشکار به یک ملت است. این فیلم هم همانند اسکندر در راستای سیاست جنجال آفرینی غرب است. جالب اینجاست که بدنبال راهی جهت آشتی غرب و شرق هستند و انتظار صلح در خاورمیانه هم دارند. ولی خب حداقل این قبیل فیلمهای شرم آور بستری برای ما خواهد شد که بدانیم باید خود پاسدار تاریخ و فرهنگ خویش باشیم.

علیرضا از واشنگتن: کار ماها شده فقط ایراد از این و اون گرفتن! ایستادیم تا کسی کاری میکنه فریاد وامصیبتا سر بدیم که ای داد به فرهنگ غنی ما توهین شد و و و چرا انگشت انتقادمون رو بسمت خودمون و کارگردانان سینمایی خودمون نمیگیریم؟ شد یکبار فیلمی از تاریخ هخامنشی درست کنیم و واقعیت رو به این جهانی که بقول شما همشون به ایران گیر دادن نشون بدیم؟ اصلا چرا راه دور میریم؟ تا حالا شما از جنگ چالدران که ۳۰۰ نفر ایرانی مقابل لشکر عثمانی ایستادگی کردن چیزی شنیدید؟ چرا کارگردانان ما که راه براه فیلم برای نزدیکی و ارادتمندی ایرانیان به اعراب درست میکنند تحقیقی در مورد جنگ چالدران نمیکنند؟

محسن از گوتمبرگ: ما ایرانیان هالیوود را درک نمیکنیم. دلیلش هم این است که می خواهیم هرچه را ببینیم باور کنیم. آمریکایی ها اینطور فکر نمی کنند. اگر نظر آنه ارا در مورد این فیلم بپرسید مطمئن باشید که خواهند گفت که "این فقط یک فیلم است". یعنی برایشان ارزش علمی و غیره ندارد. اولین بار این عبارت را از دهان یک آمریکایی در ترکیه شنیدم که میگفت این ترکها خیال میکنند که همه زنهای آمریکایی خراب هستند چون در فیلمها همه زنها خیلی راحت با مردان میآمیزند. هالیوود قصد تاریخ نگاری نداشته و ندارد بلکه از تاریخ و سایر مسائل اقتباس میکند و فیلمی برای سرگرمی می سازد. من بسیاری از شخصیتها و فیلمها را از جمله پرل هاربر، catch me if you can، تایتانیک و بسیاری دیگر را پیگیری کردم جریان اصلا چیز دیگری بوده. هیچکس هم اعتراضی نکرده. آمریکایی ها در مورد بسیاری کشورهای دیگر هم فیلم زننده ساخته اند اما کسی اعتراضی نکرده. حتا فیلم بورات که واقعا... بازهم این حساسیتی که ما ایرانی ها نشان میدیم نشان ندادند. گویا همه درک میکنند که it´s just a movie بغیر از ما ایرانیان! ما سر فیلم «بدون دخترم هرگز» هم همیندقدر برآشفتیم. آیا مشکل در خود ما نیست؟ آیا ما از خودمان شک داریم؟

رضا از مالمو، سوئد نصف بیشتر کسایی که تو غرب این فیلمو دیدن احساس تعجب میکن وقتی میفهمن پرشیا همون ایران است. بعد ادعای با سوادیشون هم میشه. دل ادم میسوزه که از وایکینگهای وحشی یک قوم متمدن و از قوم پاک اریا چهره ای وحشی نشون میدن.همه ما مقصریم.

بزرگمهر وزیری از هیوستون من از بیگانگان هرگز ننالم که با من هرچه کرد آن اشنا کرد. زمانی که رهبران حکومت اسلامی ، به بزرگان تاریخ ایران و پدیده های فرهنگی آن توهین می کنند. از دشمن ( به گفته حکومت ) چه می توان چشم داشت.

سرافزار از لندن به نظر مصداق واقعی گر خدا خواهد عدو شود سبب خیر اینکه بعضی از هموطنان تاحالا فکرمی کردندغرب فقط با جمهوری اسلامی مخالف هست. اینها کلأ با تمدن ایرانی مخالفن. اون از یونانیها که ایرانیها را وحشی میخواندند انها هم نوادگان همانها هستند.

هادی از شیراز به آنها بگویید اگر با امروز ایران مشکل دارید حق ندارید تاریخ دنیا را تحریف کنید. حالا این ما چند نفر هستیم که در مقابل لشکر دنیا می ایستیم.

حمید از لندن باید به حال بشریت گریه کرد که پول و قدرت در اختیار عده اندکی که برای منافع خودشون تاریخ را به راحتی تحریف می کنند و تمدن های بنیادین و ملت های ارزشمند و در واقع بشریت رو به تمسخر می گیرند.

شیرین زاکانی از تهران من از سازندگان این فیلم این سوال را دارم که آیا واقعا ایران را از نزدیک دیده اند که چنین بی شرمانه تمدن عظیم آن را زیر سوال می برند؟

مریم از تهران اتحاد اکثر مردم به خصوص جوانان و پیش قدم شدن آنها برای اعتراض به این توهینی که به تاریخ باستان ما شد بیشتر از همه برای دولت مردان درس هایی داشت. اینکه بدانند دوره ی ظالم و بد دانستن پادشاهان و سلسله های ٢٥٠٠ ساله و بی اهمیت دانستن این تاریخ و تلاش در حذف نمودن آن از سویشان به سر آمده. الان مردم به خصوص جوانان بیشتر از هر زمان دیگه ای به این تاریخ و فرهنگ با شکوهشان افتخار می کنند و هیچ توهینی را چه از جانب دیگر کشور ها و سازندگان هالیوودی و چه حتی از جانب برخی گروه های داخلی تحمل نمی کنند. این نکته را در عکس العمل آنها نسبت به آب گیری سد سیوند و به خطر افتادن مقبره کوروش می توان به خوبی دید.

ایفا از نروژ: به دوستانی که رگ غیرتشون ورم کرده بشارت میدم که هالیوود فیلم دیگری هم در سال ۲۰۰۶ ساخته به نام" One night with the king" که اون هم داستان خشایارش است ولی بییار با ابهت. مسئله اینست که ۵ سال دیگه نه فیلم۳۰۰ یاد دنیا میماند و نه اون یکی ولی ما خودمان با کارهامون وجه ایران و ایرانی را به باد دادیم و میدهیم.

بهزاد از اسکاتلند: امریکا صاحب یک تاریخ ۵۰۰ ساله است که ۵۰ در صدش با جنگ و خونریزی بوده ولی هیچ وقت دولت مردانش به این تاریخ توهین نکردن ولی وقتی دولت مردان ایرانی صبح تا شب دغدغه ی اسلام دارند و آشکارا فرهنگ ۲۵۰۰ ساله ایران باستان را مسخره می کنند و تمام سنن کهن ما را نفی می کنند و برزگ مردانی چون کوروش و داریوش یا خشایار را بربر و جنگ طلب نشان می دهند، دیگر چه انتظاری از زک اسنایدر یا میلر داریم که شاید حتی نمی دانند ایران کجاست! به قول قدیمیها از ماست که بر ماست!

سیامک از تهران: به نظر من هیچ گونه فاکتور غیر منطقی در این فیلم وجود ندارد. فیلم تاریخی که بر اساس کمیک استریپ فرانک میلر ساخته شده باشد، بهتر از این نمیشود. بهتر است این را در ژانر علمی تخیلی طبقه بندی کنیم تا خیال همه راحت شود.

امیر- سایه از فرانکفورت: بسیار جای تاسف دارد که افکار عمومی در جهان با ساخته شدن و به اکران رفتن چنین فیلمهایی دچار آشفته گی و سردرگمی میشود. انگار نه اینکه حاکمان کنونی ایران سعی در معرفی کردن ایرانی اسلامی دارند و ایرانی قبل از اسلام را دوست ندارند. چطور میشود که مثل اعتراض در مورد کاریکاتورها در دانمارک لااقل یکی از مقامات رسمی ایران(حتی روحانی) یک اعتراض بکند و بگوید که هالیود به یک ملت و به یک قوم اهانت کرده است. از ماست که بر ماست.

نورالدین از پاریس: البته تاریخ را فاتحان آن می نویسند,الان هم فاتحان تاریخی دوران ما همین غربی ها هستند, و طبیعی است تصویری غلو شده بنفع فرهنگ غربی ارائه کنند, کما اینکه زمانی که اسکندر مقدونی چند صد سال بعد از واقعه ترموپیل به ایران حمله کرد درکوهای کیلویه فارس سردار ایرانی بنام ”آریو برزن” در سناریویی مشابه همین نبرد جلوی سپاه او را گرفت و عجیب اینکه یونانی ها هم تنها بعد از خیانت یک ایرانی توانستند آریو برزن را دور زده به فتح پرسپولیس نائل بشوند. ولی هم وطنان عزیز قطعا توجه دارند تصویر احمدی نژاد در رسانه های خبری جهان در قرن بیست و یکم متمدنانه تر از همان هیولاهایی که در این فیلم بعنوان ایرانیان نمایش داده می شوند نیست در نتیجه اگر کسی مسئول ارائه چنین تصویر وحشی از ماست نه کارگردانان هالیوود بلکه همین هایی هستند که باسم اسلام و دین در کشورمان حکومت می کنند و چنین تصویری از همین تمدن کهن ارائه می کنند. مگر خلخالی نبود که با بولدوزر می خواست تخت جمشید را صاف کند؟

علی صاحبنام ازهند: موضوع این است که ایا بینده- بخصوص یک نوجوان، در هنگام دیدن فیلم این را به یاد می اورد که غیر حقیقی است و ایا این موضوع در اول ویا اخر فیلم به صراحت قید میشود که فیلم خبالی است؟ جواب: نه. پس فرهنگ سازی علیه یک ملت چه معنی دارد؟ ایا امریکا یی ها با قهرمان پروری در فیلم هاشون، موضوع وحشیگری و خشونتشان را تحت تاثیر نمی دهند. ایا در این فیلم بیان میشود که ایرانیها ان لشکر منظم را از ان سر دنیا با کشتی به سر دیگر دنیا انتقال دادند و این ماورای قدرت تمدنهای ان زمان بوده و این یعنی تمدن پیشرفته!- ایا این قدرت را به روشنی برجسته میکند. جواب : نه! - پس یعنی عوض کردن حقیقی تاریخ. پس اعتراض به حق است.

کامرون از تهران: حداقل فایده این فیلم ۳۰۰ این بود که بعضی ها می فهمیدند که توهین کردن به فرهنگ دیگران چه مزه ای می دهد.

امید از انگلستان: اعتراض های ما بسیار اشتباه است. ما خودمان داریم این فیلم راتبلیغ می کنیم. همه دنیا تاربخ کهن ما را میداند. این فقط یک فیلم تخیلی است که ها حالا با سر و صدای که ما ایجاد میکنیم فروش فیلم را فوق العاده بالا میبرد.چیزی که دقیقا تهیه کنندگان فیلم میخواهند. غوغای بپا شده ضمینه ساز شهرت این فیلم خواهد شد. هنوز در انگلستان اکران نشده،بسیاری خواهان تماشائ این فیلم هستند. حتی ما ایرانیهای که اعتراض میکنیم !!!

سام از تهران: میگن عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد. خوب شد این فیلمو این غربیها ساختن ما بفهمیم که چقدر ایرانی ها در مورد تاریخشون اطلاع دارن شاید هم با شنیدن توهین به تاریخمان با سرچ کردن در اینترنت تو وبلاگ ها تازه فهمیدن که خشایارشا چندمین پادشاه هخامنشی بوده! بهر حال همینکه تلنگری بود برای ما ایرانیها خوب بود اما باید جواب این کارشونو به غربیها بدیم نباید بذاریم آب خوش از گلوشون پایین بره. ولی یادتون باشه تا دیروز ما میگفتیم همه باید تاریخو بدونن و بدونن که گذشتشون چی بوده و حالا چی شده و جواب میشنیدیم به چه درد میخوره این چیزا یه موضوعی بوده تموم شده رفته اما امروز همه اهمیتشو درک میکنیم.

محمد عرفانی از تهران: آقای فرانک میلر در این کتاب طوری از توحش ایرانیان حرف زدن انگار تاریخ تمدن ایرانیان و دموکراسی و آزادی خواهی ۲۵۰۰ سال پیش و وضع قوانین توسط کورش کبیر را از صفحه تاریخ بدون نگاه ورق زده اند. آزادی دین و مسلک در آن زمان در سرزمین ایران بر هیج تاریخ نویسی پنهان نیست در تاریخ این سرزمین هیچ سندی بر برده داری وجود ندارد حال تمدنهای دیگر را بررسی کنید مصریان یونانیان و حتی اعراب بادیه نشین، قضاوت کنید دموکراسی کجاست؟ تفاوت را می توان در ادوار دیگر هم بررسی کرد فقط با یک اشاره به دوران قبل از رنسانس می توان به قاضی رفت . دوستانی که فیلم را دیده اند میگویند فیلم خنده داریست بدون دیدن فیلم می توان حدس زد که خنده دار است یونانیان آزادمنش و ایرانیان وحشی!!!!!؟؟

پارمیس از تورنتو: من خودم قسمت هایی از این فیلم را دیدم در بعضی از قسمت های فیلم چهره ی ایرانی ها بیشتر به موجودات وحشی شباهت داره تا انسان با دیدن فقط قسمت هایی از فیلم میشه فهمید که منظور از ساخته این فیلم چیه! راستش این فیلم خیلی ناراحتم کرد.

مهری از کلمبوس: هوم....چه موقع مناسبی برای نمایش این فیلم. آمریکا میخواهد در ذهن مردمش یک چهره حیوانی از ایرانی ها بسازد. این کمک خواهد کرد تا هر چه بهتر و دلیلی دیگر برای حمله به ایران داشته باشد. با de-humanize کردن ایرانی ها افکار عمومی آمریکا را با بمباران ایران همساز میکنند. اگر قصد و غرضی در کار نبود و تهیه کننده و کارگردان می خواستند در مورد پرشین تحقیق کنند با دانش بسیار کمی که دارند حداقل میتوانستند انجیل کتاب مقدس مسیحیان را باز کنند و درمورد پرشین بخوانند.

بابک سهیلی از واشنگتن: تعجبی ندارد اگر بدانید هالیوود را جه کسانی میگرداند خوشحالم تازه تازه افراد خوش خیال هموطن دارند از خواب خرگوشی برمیخیزند و پی به واقعیتهای پشت پرده می برند. من خودم مستند جدیدی در دست اتمام دارم که بر اسناد و واقعیت ها افشاگری کرده و چهره توحش دولت آمریکا را فاش خواهم کرد. که البته آن هم معرف حضور افراد خردمند و بینا است. فقط فراموش نکنیم ما ملتی با غنای عظیم هستیم و بیایید دست در دست هم این توطعه رذیل بر ضد هویتمان را افشا کنیم تا دیگر چنان جسارتی حتا به فکرشان خطور نکند.

کامران از هیوستون: هموطنی میگه: خیلی از آمریکایها نمیدون ایران کجاست! خنده داره! این هموطن ما کجا زندگی میکنه و کی این حرف رو بهش زده بماند...ولی دوستان اینجا آمریکاست. هالیوود حساب اش با دولت آمریکا جداست. کمپانیهای سازنده فیلم و کسانی که داستان مینویسن با دولت آمریکا کاری ندارن و دولت نمیتونه جلوی این فعالیتها رو بگیره. اینجا ایران نیست که با ابتدایترین خواست و حق مردم مخالفت بکنه و جلو هر مجله و روزنامه و خبری رو بگیره. این فیلم رو من دیدم. از نظر صنعت فیلم سازی قابل تحسینه و فیلم رو طوری ساختن که پول در بیاره. حالا در این فیلم و در این کتاب تاریخ تحریف شده باید اونو در قالب فیلم و کتاب مد نظر گرفت نه اینکه با این فیلم و با این کتاب کل تاریخ عوض شده...زیادی خوداتونو ناراحت نکنید.

هوبین از آمریکا: تجربه زندگی بیست سالی که در آمریکا دارم به من آموخته است هالیوود در اختیار چه اندیشه ای است و برای چه در چه زمان های مختلف چه فیلم هایی راتهیه و ارائه می دهند. در مورد فیلم ۳۰۰ باید گفت جعل تاریخ یک ملتی نباید به خاطر مسایل سیاسی انجام بگیرد ولی احساس می کنم ساخت این فیلم در جواب برگزاری کنفرانس هالوکاست در تهران باشد. هرچه هست جعل تاریخ درست نیست و نتیجه عکس خواهد داد.

جوانی از کرج: درسته که تو این فیلم به ما و به تاریخ ما و به گذشته ما توهین شده اما خود ما برای زنده نگه داشتن گذشته مون چیکار کردیم چند تا فیلم تاپ تاریخی در مورد ایران باستان نه ایران بعد از اسلام ساخته شده به هر صورت می شه خیلی متمدنانه برخورد کرد واسه همین توی petition شرکت کنید.

احمد رضا از تهران: به نظر من ساختن اینجور فیلما یه جور مقدمه چینی برای تهییج افکار عمومی دنیا علیه ایران وجنگ است. به دوستانی هم که خیلی ناراحتن می گم زیاد حرص نخورید.... مردم ایران اگه تمدن داشتن رییس جمهورشون احمدی نژاد نبود.

جواد از مشهد: بابا این چه حرفیه که می زنید، چه ربطی به حکومت داره؟ ما خودمان باید مملکتمان را بشناسیم . اگه اینقدر ادعای دوستی ایران رو دارید برید یه کم درباره تاریخ کشورتان مطالعه کنید. کتاب هم تا دلتان بخواهد هست. مشکل این است که جوانان ما اصلا با کتاب میانه خوبی ندارند. در ضمن از زحمات کسانی که کار اعتراض را ترتیب دادند ممنونم ، دستشون درد نکنه. ولی خودمونیم بهتر نیست به جای این حرفها ایرانیهای متمول و پولدار که ظاهرا خیلی قریحه ایرانپرستی دارن! تو خارج - اگه تو ایران نمیشه - فیلمی رو بسازن تا جواب این همه توهین باشه؟ تاکی خودمونو دست کم بگیریم؟

حسن از تهران: من از اینکه این فیلم ساخته شده خوشحالم و برای خوشحالی خود دو دلیل دارم . ۱- اینکه سرانجام پس از ۲۷ سال مشخص شد ما هم دارای سابقه تاریخی هستیم که می توانیم به آن افتخار بکنیم و اگر به آن توهین شود به قول یکی از دوستان رگ گردنمان ورم می کند . ۲- شاید تولید این فیلم سبب شود فیلم سازان ایرانی با نگاهی به تاریخ سرزمین خود ، فیلم های تاریخی با شکوه بسازند . به هر حال شاید این فیلم برخی از ایرانیان رابه یاد گذشته باشکوه خود بیاورد.

باقر از بابل: وقتی که تاریخ تمدن در آمریکا به چند صد سال نیز نمی رسد معلوم است که برای ضربه زدن به تمدن چند هزار ساله ایران اینچنین فیلم هایی ساخته شود.

آرش جهانشاهی از تهران: پانزده ساله بودم که کتاب شاه جنگ ایرانیان در یونان وچالداران را خواندم و نیک میدانم که این فیلم دروغی بیش نیست اما بدانید تا روزی که خودمان برای تاریخ خود و شاهنشاهی چون کوروش بزرگ ارزش نمی گذاریم نباید انتظار چیز دیگری را داشته باشیم.

حمید از تهران: به نظر من هم نباید یک فیلم را اینقدر بزرگ کنیم. کسانی که جاهل هستند با بمب گوگلی ما آگاه نمی شوند و کسانی هم که اهل فکر هستند می دانند ایرانی ها در تمدن بشری سهم بیشتری از خیلی از ملت هایی دارند که وقتی قدرتی پیدا کردند کشورهای دیگر را با خاک یکسان کردند و فرهنگ و نسل آن کشورها را نابود کردند. از دوران گذشته که رومی ها، عربها و مغول ها را نام ببریم تا اکنون که باید آلمان ها، زاپنی ها، ترک ها، روس ها، انگلیسی ها، آمریکایی ها و صرب ها را نام برد. و مگر آمریکا با این عظمت در برابر مردم فقیر ویتنام به خفت نیا فتاد. ولی به هر حال همه این ها گذشته و باید به فکر سرانجام بهتر بود برای همه.

هیوا از فرانسه: ایرانی ها خود در بسیاری از فیلمهایشان تاریخ را برای ملتها و اقوام دیگر وارونه جلوه داده اند و به فرهنگ دیگران توهین کرده اند، حال دیگران در حق ما همین کار را میکنند. نتیجه و جواب توهین چیزی غیر از توهین نیست! من به عنوان یک ایرانی هیچگاه به لشکرکشی ها و کشتار هخامنشیان افتخار نمیکنم. اگر قتل و کشتار دیگر ملتها افتخارآفرین باشد، مغولها از هرکسی مفتخرتر اند! ولی همیشه به ایرانی بودن شخصیتهایی چون خیام، سعدی، حافظ، مولوی و غیره به خود میبالم چون این اشخاص از خود کتاب و فرهنگ به جای گذاشتند نه خاطرات قتل و خون. اگر در دنیا نام ایران به نیکی یاد می شود به خاطر ایرانیانی است که به انسانیت و فرهنگ انسان خدمتی کرده اند نه چیز دیگر.

مصطفی از دهلران: به گفته خود هردوت تاریخ نویس یونانی خشایارزیباترین مرد دوران خود بوده هست.

محمد از کرج: جای تاسف زیادی است برای غربی های که ادعای واقعیت گرایی و حقیقت طلبی را با خود دنبال می کنند. آیا واقعیت این است یا واقعیت جنایت دهشتناک ویتنام و افغانستان و عراق و سومالی و شیلی وکوزوو. این غربی ها عجب کم حافظه شده اند... ولیکن این فیلم بسیار به نفع ما ایرانی هاست زیرا باعث می شود دشمن را بخوبی بشناسیم و با یکدیگر متحد شویم و سیلی در پوزه ظالمان جهان بزنیم.

حمید از تهران: اون زمانی که ما تمدن و تاریخ داشتیم اصلاً آمریکایی وجود نداشت و کشوری باید همچین ادعایی بکنه که تاریخی داشته باشه نه یه قاره ای که ۱۵۰ ساله تازه کشف شده و کشور آمریکایی که ۱۰۰ سال با رفتن اروپایی ها شکل گرفته. ضمناً در اون زمان خشایار شاه به روم حمله کرد و پادشاه اون زمان روم دختر خودش رو به همسری خشایار شاه درآورد تا دیگه خشایار شاه به روم حمله نکنه.

آیدین از تبریز: هر ملتی باید جنبه انتقاد را داشته باشد. بیش از این با ایجاد جنجال در قبال یک موضوع تاریخی که معتبرترین مورخ باستان یعنی هردوت آن را نقل کرده، آبروی خود را نبرید! آیا آنهایی که برای امپراتوری هخامنشی غش می کنند و تعصبی نوستالژیک دارند می دانند که کل دوران حکمرانی هخامنشیان کمتر از ۱۰۰ سال بود (مقایسه کنید با تمدنهای چند هزار ساله سومر و مصر) و با حمله لشکر کوچکی به فرماندهی اسکندر ارتش بزرگ ولی بی نظم هخامنشی به سرعت شکست خورد! برای مطالعه حقایق به تاریخ تمدن ویل دورانت مراجعه کنید نه به نوشته های مورخین کوروش پرست وطنی! ایرانیان بهتر است به جای بزرگنمایی تاریخ باستان به عنوان مسکنی برای دردهای امروزشان، حقایق امروز را بپذیرند و برای رسیدن به حداقل های تمدن امروز که فرسنگها از آن فاصله دارند تلاش کنند.

فهیم از انگلستان: بارها از زبان روحانیون در ایران شنیدیم که اجداد و نیاکان ما را قبل از اسلام، وحشی و نادان بیان کردند و می کنند! بنابراین چه توقعی میتوانیم از غیرایرانی ها داشته باشیم؟ امروز منشور کوروش بزرگ را در جلو درب سازمان ملل می بینیم که شوربختانه با قوانینی که در ایران فعلی تصویب و اجرا میشود، قابل مقایسه نیست.

رضا از تهران: کاش افراد مسئول در ایران هم یک روز عظمت میزان تاثیر هنر در معرفی فرهنگها رو بفهمن. هیچوقت برای ساخت یک فیلم "خوب" از تاریخ ایران تلاش نکردن و نخواهند کرد، افسوس.

فرهاد از ناتینگهام: ماایرانیان یک کمی بیش اندازه به نژاد و تاریخ خود می بالیم و این باعث شده تا مردم کشورهای دیگر ما را به چشم مردمی نژاد پرست و خودخواه ببینند و این ما را از مردم کشورهای دیگر تا حدودی جدا کرده است و این فیلم هم نشان دهنده همین واقعیت است که ما خودمان آن را نمی بینیم.

قاسم از تهران: فیلم را دیدم. چهره ای نازیبا از ایرانیها به نمایش گذاشته است. نمی شد مانند افسانه تروا فیلمی را ساخت که کسی را نرنجاند؟ فارغ از تصویر ایرانیان این فیلم برای ایرانی ها نیز یک درس دارد: می توان در سیاهی بارش تیرهای -هوشمند یا نادان- امپراتوری هزار ملت زمان ایستاد و از آزادگی دفاع کرد. این درسی است که اسپارتها هزاران سال پیش به ما دیکته کردند. ما نیز این درس را فراموش نکرده ایم.

لیلا از استانبول: دراین فیلم ایرانیان به صورت بربر دیده شده اند و پوشش ایرانیان نشان دهنده اینه که کارگردان هیچ گونه پیشینه تاریخی در زمینه ایران و نحوه پوشش ندارد ... کافی بود چند عکس از تخت جمشید ببینه تا این مشکلش حل شه ... در هر صورت هیچ کدام از این ها نمی تونه تاریخ ایران رو زیر سوال ببره ... امپراطوری پرس از بزرگترین امپراطوریها در طول تاریخ بوده و با چنین فیلمهای سطحی هیچ وفت زیر سوال نمی ره. ما همیشه ایرانی هستیم و به ایرانی بودن خودمان هر جای دنیا که باشیم افتخار می کنیم.

سعید از اتریش: مشکل ما این حکومت فعلی که در ایران حکومت می کنند. به دلیل اینکه هرچه چهره کشور را در جوامع جهانی منفور و زشت ترسیم کنند دیگران هم سوء استفاده میکنند.

محمود از شیراز: به نظرمن پیشینیان یک ملت آنقدربرای یک ملت باارزشند که نباید دستمایه مردمان امروزگردند من خود به نوبه خودم برای تمامی گذشتگان دیگر ملتها احترام خاص دارم وقتی فیلمهای روم باستان رامی بینم اشک ازچشمانم سرازیرمیشود مانند فیلم گلایدیاتور باید آزادگی و عشق و دوستی باشد تا یکدیگر را درک کنیم.

مهدی از ایتالیا: به نظر من هیچ کس پذیرنده این نیست که یک سپاه ۲۵۰ هزار نفری با این شرایط با۳۰۰ نفر ایطوری نبرد کند. قطعا یونانیان بودند که چنین تاریخ من درآوردی را نوشتند برای اینکه نشان دهند چقدرشجاع وزرنگ هستند که با یک سپاه بسیار بزرگی در افتادند. اما حقیقت قضیه بر عکس است.

بابک از تهران: در واقع کل تاریخ بوسیله کسی که پدر تاریخ نگاری نامیده می شود یعنی هرودت تحریف شده و بیشتر افسانه سرایی کرده تا بازگوی تاریخ. البته این امر در فرهنگ افسانه سرای یونان آن زمان که با هومر شروع شده تعجب آور نیست و شکست سنگین یونان بوسیله ایرانیان. حتی در هویتها هم آنان تحریف کردند. خود هرودت یک ایرانی بوده که در ترکیه امروز قسمتی از ایران آن روز بدنیا آمده و بخوبی به زبان پارسی و کتابخانه های پارسی دسترسی داشته و بعد به آتن مهاجرت می کند. دروغ دیگر بزرگ تاریخ یونانی بودن اسکندر است. به هرکه این صفحه را میخواند توصیه می کنم تاریخ هرودت را کامل بخواند تا بداند که بوده وچه میتواند باشد. بزرگترین امپراطوری جهانی که فرمانده نیروی دریای آن یک زن بوده و یونان آن را بزرگترین توهین و تحقیر به خود می دانسته. فراموش نکنیم که ایرانیان تنها قوم شرقی هستند که یک پایتخت اروپائی را در اوج قدرت و تمدنش نه یک بار بلکه دو بار تسخیر کردند. شکست آن قدر عظیم بوده است که تاریخ باید تحریف شود و ایران و ایرانی هرگز دیگر به آن هویت و غرور اصیل پارسی نباید رسد.

آیدین طلایی زاد از مالزی: من درمالزی درس میخوانم ولی این فیلم را دیدم در این فیلم تمام داستان را بیان نکرده اند که بعد از جنگ هخامنشی پادشاه اسپارتی را می کشد وانتقام میگیرد. در این فیلم حتی عدد ۳۰۰ را به شکل zooکه به معنای باغ وحش هست بیان کردن به ایران ولی ایرانیان نباید نگران باشند زیرا همه ایران و شخصیت ایرانی رو میدانند .

علالی از آلمان: خوبه که این ای-میل وجود داره واالا کمتر کسی بخودش این زحمتو میداد که از طریق نامه اعتراض کنه. بعد از جنگ دوم هزاران فیلم از سنگدلی و وحشیگری آلمانی اساخته شده و اگر آلمانیا میخواستند با نامه اعتراض کنن، احتمالأ الان آلمان با کمبود کاغذ و مداد مواجه بود. خودشون به دنیا این اجازه رو ندادند که کسی اونهارو به چشم وحشی ها نگاه کنه. حالا شما بشینیند طومار بنویسیند که چرا به ایرانیها اهانت شده. انگار همه کارامون درست بوده فقط مونده بود یکی با فیلم ۳۰۰ بهمون اهانت کنه. در ضمن یادتون نره فیلم " بدون دخترم هرگز " رو. آخرش چی شد؟

رشید از تهران: نگران چی هستیم؟ اینکه دیدگاه مردم دنیا با دیدن یک فیلم تخیلی نسبت به تاریخ و ملت ایران عوض بشه ؟ فیلمی که بر اساس یک کمیک ساخته شده! اگر هم قرار هست این فیلم روی کسی تاُثیر داشته باشه مطمئن باشید اون آدم ارزش این همه حرص خوردن و نداره.

پارسی از بریتانیا: تبلیغات ضدایرانی ازهمان زمان این رویداد همیشه درکاربوده است. مورخان یونانی کارشان بیشتر جعل و یا بازگوییهای غیرمستند بوده است. هرودوت نوشته هایش را دراجتماع یونانیها هنگام بازیهای ورزشی می خوانده و لابد بایستی روغنش را زیاد می کرده که پول بیشتری بهش بدهند.

اردشیر از تورنتو: آمریکا کشوری است سرمایه داری و همه چیز در بخش خصوصی از جمله سینما. یک فیلمی ساختند برای پولسازی. حالا ذهن توطئه یاب ایرانی به کار می افتد دستهای پشت پرده را افشا کند. آخه بابا اینو که همه میدانند هالیوود دشمن شماره یک جورج بوش و سیاستهای جنگجویانه است. اینها اغلب طرفدار دموکراتها هستند. حالا یکی می گوید اینها میخواهند افکار عمومی رابرای جنگ بسازند. یکی میگه فرهنگ ما را سیاه نمائی کنند. مگه بعد از انقلاب چیزی از فرهنگ ایران باقی هم مانده که اینها انرا خراب کنند؟

مجید از تهران: من واقعا برای کسانی که این فیلم روتهیه کردند متاسفم چون زمانی که ایران تا سودان پیشروی کرده بود و همه دنیا زیر نظر ایران بود آمریکا وجود نداشت در ضمن فیلم هم هرچقدر مغرضانه باشد لااقل باید کمی منصفانه باشد.

عبدالرحمن از مشهد: سلسله هخامنشی عدل گستر ترین و متمدن ترین جامعه را در بالاترین سطح رضایت مندی اجتماعی پیش روی ما میگذارد. منشور حقوق بشر و کتیبه های به یادگارمانده از این دوران موید کلام بنده است. آیا شما میدانید در زمان هخامنشی بانک بوده و مردم برای هم چک میکشیدند که این کلمه یک کلمه به یادگار مانده از آن دوران است. حاکم وحشی و بدوی موجود در این فیلم به هیچ عنوان با حاکمان هخامنشی در تاریخ ما سازگار نیست. خیلی از عالمان و اندیشمندان پس از تحقیق در مورد ذوالقرنین که پادشاهی عادل و پیامبر خدا بوده وی را به سرسلسله هخامنشی یعنی کورش منتسب می کنند.

امیر از تهران: دنیا نباید این مسئله را فراموش کند که ایرانیان باستان و در راس آنها کوروش کبیر بنیان گذار اصلی می باشد که ما امروزه از آن بنام حقوق بشر نام می بریم این مسئله به ویژه در جنگ بابل خودنمایی می کند با این اوصاف تصویری که این فیلم از ایرانیان تجسم نموده است جای سوال دارد و این واقعیت را نمایان می کند که این فیلم خالی از واقعیات تاریخی است.

هادی از تهران: من هم فیلم رو ندیدم. ولی داستانهائی که از اون شنیده میشه نشون از تلاش و سرمایه گذاری کلان برای تحریف تاریخه. بنظرم این اقدام هم مشابه خیلی از اقدام ها دیگه در راستای سیاست کلان آمریکا برای منزوی کردن ماست. ولی اشتباه اصلی زمانی رخ میده که ما در تقابل با چنین حرکتهایی صرفا برخوردی منفعلانه کرده که ضررهای اینچنین برخوردی باز باعث تخریب وجهة ایرانی در جهان میشه. بنظر من در برخورد با چنین اقداماتی که اولین باز نبوده و آخرین بار هم نخواهد بود باید ریشه ای، عمیق و متفکرانه باشه که طبعا تاثیر بیشتر در افکار عمومی دنیا میذاره. باید ببینیم که چیکار کردیم که اونها بخودشون اجازه میدن به این شکل تاریخ رو قلب کنن؟

مهدی از شیراز: چی می تونم بگم وقتی می بینم خشایار و کوروش و داریوش آن قدر مهجورن که حتی هیچ کدوم از ماها که معترضیم نمی دونیم اونا دقیقا کی بودن و چه کار کردن و فقط چندتا نامن که اونا رو حفظیم... چی می تونم بگم وقتی که سالهاست بی آزار توی مرزای خودمون نشستیم و توسط غربی ها تحقیر می شیم... چی میشه گفت وقتی اسکندر الیور استون فاتح حکیم ایران است اما خشایار ایران فاتح وحشی اسپارت... قابل توجه خیلی ها این که وقایع اصلی این جنگ به هرودوت هم ربطی نداره. وقایع این جنگ رو یه یونانی که در سپاه اسپارت حضور داشته نوشته که تحت عنوان جنگ ترموپیل معروف شده. ترموپیل همون تنگه وقوع جنگه. این کتاب سالها پیش توسط ذبیح الله منصوری به فارسی ترجمه شده به نام جنگ چالدران و یونان. در این کتاب نویسنده که خودش یونانیه و دایم از قدرت یونانیها می نویسه هیچ جا از وحشی گری و نفرت ننوشته و حتی توضیح می ده که چطور خشایار اسرا رو بخشید که یکی از اونها همین کاتب جنگ بوده و چطور حتی قاتل فرد خائن به یونانیها رو می بخشه و به اونا می گه که اگر اونم بود فرد خائن به سرزمینش رو می کشت. بروید بخونیدش... تجارت با تاریخ کار کثیفیه که ذهن بیننده ها رو با یک رمان بجای یک تاریخ آلوده می کنه. نکته دیگه هم اینکه قهرمانان هر کشوری سفاکان ملت دیگه بودن. مثل چنگیز، اسکندر، تیمور، نادر، سزار و ...

رضا از تهران: این که یه فیلمی اینجوری ساخته شود و بعد هم اعتراض کنند جز تبلیغ برای اون فیلم نتیجه دیگری نخواهد داشت شاید تو خبرها خوانده باشید که فروش فیلم در این دو روز اخیر جند برابر شده است. من خودم از امضا کنندگان طومار علیه این فیلم بودم ولی خدایش با این حرفهایی که مسئولین ما می زنند و این تیپ و قیافه، خوب کاریش نمیشه کرد بالاخره ما اینیم دیگه. بهتر است بجای زندگی در گذشته ها به واقعیت امروز بپردازیم تا کی باید بشینیم بگیم ما این بودیم آن بودیم و فلان و بهمان ... الان چی هستیم ؟

آرش از پونک: نسبت به یک موضوع تاریخی دیدگاههای گوناگونی وجود دارد و هر گروهی آن واقعه را به نفع خود بازسازی می کند. در این موقعیت نیز ما وظیفه داشتیم تا با کار تاریخی منطقی و مستدل از خودمان این فیلم و امثال آن را نا موجه جلوه دهیم . در ضمن رفتار و نوع کردار فعلی ما ایرانیان نیز در این امر موثر واقع می شود.

غزل از دوبی: این جنگ بین تمدنهاست و اولین و آخرین حمله هم به تمدن ما نیست. ما بجای داد و فریاد کردن باید به صورت کاملا برنامه ریزی شده از تمدن ایران دفاع کنیم. نه تنها با اعتراض ، بلکه با معرفی تمدن زیبایمان با صدای بلند به جهانیان. مگر نه اینکه کشورهایی مثل ترکیه و افغانستان امروز دارند بر سر ملیت مولانا با هم بحث می کنند. ما هم بجای یه برنامه ریزی فرهنگی حسابی برای ثابت کردن خودمون به دنیا، با اعتماد به نفس بی جا به افغانستان و ترکیه میخندیم. مسلما ۱۰۰ سال دیگه کمتر کسی مولانا رو ایرانی می داند. اگر دولت ما بی عرضه هست، خودمون باید فکری کنیم. از قدیم گفتن از ماست که بر ماست.

فریبا از تهران: دردآور است که پیشینه و تاریخ ملتی قربانی بازیهای سیاسی شود آمریکا هر زمان با کشوری دشمن می شود از طریق هالیوود دست به کار تخریب فرهنگی و تاریخی آن کشور می زند همان کار که با شوروی در دوران جنگ سرد کرد. به هر حال من با اعتراض به این فیلم موافقم. ارزشهای هنری فیلم جای خود اما نشان دادن ایرانیان به عنوان قومی وحشی و نادان و هیولاصفت پذیرفتنی نیست ؛ ملت ایران نقش انکار ناپذیری در تشکیل و توسعه تمدن بشری داشته است و تاریخ گواه آن است هر چند دولت کنونی ضد دمکراسی باشد و یا مطلوب غربیان نباشد ...

دینداراز آخن، آلمان: اولا به این فیلم نبایستی اعتراضی شود این اعتراض از سوی حامیان جمهوری اسلامی ایران است که برای سرپوش گذاشتن به ماجرای انرژی هسته ای و ساخت بمب اتم می باشد. سوال من این است اگر واقعا اعتراضی به موضوع فیلم است چرا این اعتراضات از قبل به نوشته های نوشته فرانک میلر نشده است ایشون قبلا تمام وقایع فیلم را روی کاغذ نوشته بود و کتابها در این مورد چاپ شده است چرا به چاپ اون کتابها و نوشته ها انتقادی نشده است اونهایی فیلم را ندیده اند بیخود قضاوت بی مورد نفرمایند اول فیلم را ببینند و کتابش را بخوانند و بعد قضاوت کنند. دوم ما ایرانیان خودمون عیبها و ایرادات خودمان را با کنایه و ایما و اشاره به همدیگر می گوییم اما وقتی دیگری همون ایرادات را میگوید سریع اعتراض داریم بهتره بجای اعتراض بفکر اصلاح خود باشیم.

امیر از لندن: اونهایی که در انگلیس زندگی میکنن حتما برنامه امسال big brother و جنجال ناشی از برخورد نژاد پرستانه با هنرپیشه هندی را به یاد دارن و دیدن چطور دولت هند هم پیگیر ماجرا شد و مجلس و دولت انگلیس هم درگیر ماجرا شدن. نشون دادن اجداد ما به صورت هیولاهای کم عقل اون هم در سطح جهانی و نه فقط انگلیس بی تردید توهین بزرگتریست از انچه دراون برنامه اتفاق افتاد. از دولت ما که هیچ انتظاری برای عکس العمل نیست چون اونا فقط اگر یه بادی تو فلسطین در بره موضع گیری می کنن، خوشبختانه مردم ایران با امضای این طومار نشون دادن که یه جاهایی در کنار هم هستند. اما افتخار به فرهنگ گذشته برای سرافرازی امروز کافی نیست. چرا وقتی تو عصر حاضر وقتی یه حرکت ناشایست چه در داخل مثل سرکوب بانوان شجاع ایران و چه در خارج مثل بی احترامی به نخبگان ایرانی (دانشجویان دانشگاه شریف) در امریکا شد، هیچ طوماری تشکیل نشد. تا کی باید تو یاد گذشته بخوابیم و از حال و آینده غافل باشیم.

حمید از مشهد: سالهای زیادی است که در ایران به فرهنگ ملل توهین و تمسخر می شود. در مراسم رسمی و غیر رسمی به کشورها مرگ می فرستیم. سالهای زیادی است که فرهنگ ایرانی باستان را فعالانه در محاق قرار داده ایم و اسامی پادشاهان باستان را روی قاچاقچیان و تبهکاران گذاشته ایم. با این همه، باز هم برمی آشوبیم که به ما توهین کرده اند. این ما هستیم که در سالها، توهین به دیگران و به خود را در فرهنگ این ملت تثبیت کرده ایم. خودکرده را تدبیر نیست.

حسین از مونترال: نمایش فیلم درشرایط کنونی کمی بو دارد و تنها کار منطقی این است بگذاریم بو خودشان راخفه کند. می توانیم با روی خوش میل های اعتراضی بزنیم و نه اینکه ۲۵۰۰۰۰ نفری به کمپانی وارنر حمله کنیم.

شهریار از هامبورگ: زمان نمایش این فیلم در اروپا و آمریکا باید معنی دار تلقی شود و بنظر من اتفاقی نیست. در حال حاضر جوسازی بر علیه ایران شدیدتر شده و نباید فراموش کرد لابی یهودیان در آمریکا حرف اول را می زند.

ساناز از تهران: به نظر می‌رسد با سوءاستفاده‌های لذیذی که یونانی ها با کمک هالیوودی‌ها در این سالها در فیلم‌های تولیدی از فرهنگشان برده‌اند، ما تنها نشسته و تماشا کرده‌ایم و به رغم توانمندی‌های مناسب سینما، تلویزیون و هنرمندان ایرانی برنامه‌ای برای ساخت اثرهای تاریخی در مورد ایرانیان هزاران سال پیش نداریم و این ضعف موجود فضایی مناسب برای سوءاستفاده معاندان تاریخی با گذشته درخشان ایرانیان شده است. در ضمن ایرانی ها اکنون بهتر معنی احترام جرج بوش وکشورش به تمدن وتاریخ ایران زمین رامی فهمند، افسوس.

محمد حسن جریته از تهران: با ۳۰۰۰ تا فیلم ۳۰۰ هم نمی توان خدشه ای به شکوه تمدن بی نظیر امپراتوری پارس وارد کرد.

داوود از گوتنبرگ: به نظر من باید هرکسی به هر شکلی که میتونه به این جور کارها اعتراض کنه. اگر دولت ایران به این جور کارها اعتراضی نداره دلیلش رو همه میدون که اونها یه جورهای خواست خودشون هم هست تا بتونن تاریخ ایران رو از بین ببرن طبق گفته یکی از همین ارکان دولت در کنفرانس با کشورهای عربی ایران بعد از اسلام تاریخ بدست آورد.

روشنک از مشهد: کسی که خودش احترام به تاریخ و فرهنگ خودش نمیگذاره نباید توقع همین احترام را از دیگران داشته باشه، ببینید ما با فرهنگ و تاریخ و تمدن خودمون چه کردیم؟

علیرضا کاریزی از تهران: اگر هر ایرانی فقط ۱۰۰۰ تومان پرداخت نماید با ساختن فیلمی شکوه تاریخ ایران را به رخ جهانیان خواهیم کشاند.

ساحل از هندوستان: غربیها میخواهند فرهنگ نداشنه خودشان را با خراب کردن و توهین به فرهنگ غنی ایران عزیز ماست مالی کنند.

امیر از سیدنی: تاریخ همیشه مبهمه. همونطوری که حمله آمریکا به عراق توجیه نداره حمله خشایارشاه به یونان هم توجیه نداشته. بهرحال کسی که پول داره فیلم هم می سازه افکار دنیا رو هم جهت می ده. آدمی که نه پول داره نه قدرت بهتره خودشو با بمب گوگلی و این حرفا سرکار نذاره.

مانی از تهران: اعتراض به محتوی تحریف شده این فیلم حق هر ایرانی است لیکن بهترین اعتراض ساختن فیلمی از شکوه تخت جمشید و معرفی تمدن کهن ایران باستان به جهان است افسوس که هیچگاه قدمی برداشته نشد.

نرگس از ایران: اگر جامعه ایرانی جامعه ای باز بود و توریست ها ی فراوانی به ایران رفت وآمد داشتند و اطلاع رسانی در مورد ایران یک طرفه نبود اشکالی نداشت که چنین فیلمی ساخته شود ولی وقتی هم اکنون نیز مردم دنیا از روی بی خبری مردم ایران را بسیار عقب افتاده می پندارند ساخت و اکران چنین فیلم هایی می تواند برای ایران و ایرانی فاجعه بار باشد. به قولی اینها می خواهند تاریخ ما را مسخ کنند به گونه ای که از ایرانی بودنمان شرم کنیم. سوال من آن است که چرا فیلمی مثبت در مورد ایرانی ها ساخته نشده و نمی شود؟

مهدی از ایلام:عجب احترامی به حقوق ملتها و انسانها متاسفم که ادعای رهبری دنیا از سوی چنین جماعتی شنیده می شود.

نیما از استانبول: وظیفه همه ایرانیان است که در هر جای دنیا از اصالت و هویت ملی خود دفاع کرده و از این حرکتها بیزاری جویند لااقل اگر کاری هم نمی کنند مخالفت خود را ابراز کنند کسانی مانند سردار شجاع ایرانی آریوبرزن جان خود را فدا کرده و انصاف نیست ما لااقل اعتراض نکنیم.

محمد از تهران: زمانی که زمامداران یک مملکت بخاطر اهداف شوم خود به تخریب فرهنگ دیرینه آن می پردازند، دیگر انتظاری بیشتر از یک بیگانه نمی توان داشت. تا کنون حتی یک فیلم داخلی درباره ایران دوره هخامنشیان برای اشاعه فرهنگ غنی مان ساخته نشده است که این خود مایه شرمندگی و خجالت است.

امیر از ایران: به همه دوستان توصیه می کنم برای نقد منصفانه این واقعه کتاب "شاه جنگ ایرانیان در چالدران و یونان" نوشته "اشتن متز" آلمانی و "جون بارک" آمریکایی که توسط مرحوم ذبیح ا.. منصوری ترجمه هم شده را حتما بخوانند. در این که این واقعه رخ داده هیچ شکی نیست ولی علاوه بر ۳۰۰ سرباز اسپارت ۲ تا ۳ هزار سرباز یونانی هم اونها رو حمایت می کردند. در مورد شکل و شمایل و ابهت خشایار هم توضیح کامل داده شده. در ضمن سرزمین اسپارت که کشور کوچکی در یونان بوده به دلیل رشادت در این جنگ مورد عفو خشایار شاه قرار گرفت و ۱۷ اسیر اسپارتی را آزاد کرد.

اشک از ونکوور: سینمای هالیود به طور کلی سینمایی تجاری است و تنها هدف آن پول در آوردن است که برای رسیدن به این هدف دست به هر نوع رویا پردازی و تحریف واقعیت می زند. این فیلم هم نمونه ای از صدها تولیدات این کارخانه رویا سازی است. با امضا کردن یک طومار و جنجال در مورد فیلم نه تنها جلوی پخش این فیلم و ساخت مشابهات آن گرفته نمی شود بلکه به نوعی به تبلیغ برای فیلم می انجامد. یادمان باشد که هر روزه در وسایل ارتباط جمعی غربی نمونه های بسیار جدی تر و اثر گذار تر به صور مختلف از قبیل مستند های تلویزیونی، قطعات خبری و مقالات روزنامه ها به خورد افکار عمومی داده میشود که سعی در برتر جلوه دادن فرهنگ غربی و لزوم صدور دموکراسی به ملتهای عقب مانده و وحشی دیگر نقاط دنیا دارند. وظیفه ما نه تنها به عنوان یک ایرانی بلکه به عنوان یک شهروند عدالت خواه و حقیقت جوی این دنیا، شناخت نفس این سیستم پیچیده و مبارزه ریشه ای با آن ست. تنها از راه تلاش فرهنگی و حمایت فیلم سازان و نویسندگان و فرهیختگان ایرانی، عرب، آفریقایی، آسیایی و تمامی کشورهای مظلوم جهان سوم است که میتوان یک سر و گردن بالاتر از تمامی این فیلمها و تبلیغات ایستاد و اثر آنها را خنثی کرد. ساخت و نمایش این فیلم را باید به نوعی به فال نیک گرفت چرا که به نوعی، تلنگری به بعضی از ما ایرانیان است که تا به حال مصرف کننده و ستایشگر این سیستم بوده ایم.

اسماعیل از تهران: اولا خیلی متاسفم برای بعضی از دوستان که در مقابل این اهانت خیلی راحت اظهار روشن فکری می کنن و از تازه به دوران رسیده های آمریکایی دفاع می کنند. و ثانیا ما همگی می دانیم که این کارها در جهتی خاص و با هدف کم کردن اعتماد به نفس ما ایرانیان انجام می شوند. این را دشمنان ما خوب می دانند و البته با وجود چنین دوستانی چه حاجت یه دشمن. هر آدمی که کمی عاقل باشد می داند تحریف فرهنگی و تاریخی چه اثراتی دارد.

مسلم از کرمانشاه: وقتی که آقای احمدی نژاد با رفتار کودکانه خود اعتبار هزاران سالاله ایران را اینقدر لوث کرده اند چنین فیلم های در دنیای رسانه سالار غرب باور پذیر می نمایند حالا بجای سرخ پوست ها در فیلم های دهه ۳۰ ایرانی ها مظهر پلیدی شده اند و این حاصل تلاشهای آقای احمدی نژاد است.

محمد علی از تبریز: غنای فرهنگی ایران زمین بقدری است که با نمایش اینگونه فیلمها هیچ خدشه ای به آن وارد نمی شود. پندار نیک - کردار نیک - رفتار نیک شعار ایرانیان بوده است درضمن کسی نمی تواند منکر قدرت بی پایان ایرانیان شود.

امیر از تهران: وقتی حکومت ما به تاریخ گذشته ایران توهین می‌کنه از بیگانه چه انتظاری داریم؟! از ماست که بر ماست.

محمد از تبریز: با سلام.به نظر من این فیلم کاملا از روی قصد وغرض ساخته شده و می خوان به این وسیله چهره ایران رو خدشه دار کنن. فقط ما باید فکر کنیم به اینکه چرا این اتفاق ها و این دشمنی ها حتی به سینما هم کشیده می شه. غرب داره از تمام ابزارش در جهت رسیدن به منافع خودش استفاده می کنه ولی به این فکر نمی کنه، یعنی نمی خواد فکرکنه که وقتی همه غرب در جنگ تحمیلی عراق فکر شکست ایران رو داشتن به واقع ما اون ۳۰۰ نفر بودیم.

هادی از ایران: سازندگان فیلم نهایت خشم خود را از یک کشور آزاده نشان می دهند. وشخصیت سازندگان فیلم در همین حد است که به نام ایران نشان میدهند دنیا شاهد جنایتهای دنیای غرب است نیازی به تهمت دیگران نیست.

پیمان از فرانکفورت: امضا کردن این طومار به این معنی نیست که ما ذوق هنری نداریم، بلکه خیلی هم داریم. من خودم این فیلم را با دوستانم، دیده‌ام از لحاض داستانی قشنگ است. ما فقط می‌خواهیم به جهانیان برسانیم که ایرانیان آنطوری که در آن فیلم نشان داده شده‌اند هرگز نبوده‌اند بلکه انسانهای بسیار متمدن بوده‌اند. به دوستان هم پیشنهاد می‌کنم که بهتر است این بمب گوگلی را در مورد آقای احمدی نژاد بسازند، که آبروی ما را در جهان بیشتر از اینها برده است.

مهری از برلین: این تازگی ندارد که هر زمان آمریکا با ملتی درگیر باشد، به دست همه رسانه هایی ممکن سعی در بی فرهنگ و بی تمدن جلوه دادن آن ملت دارد تا سرکوب آنان را در افکار عمومی آسان و خود آن ملت را نسبت به خویش تحقیر شده و بی اعتماد بسازد.

سایه از کرج: واقعا متاسفم می بینم که تاریخ و سینما در این فیلم دچار سرطان سیاست زدگی شدن. اما یادمون باشه که شاید بشه به یک نفر همیشه دروغ گفت و شاید بشه به همه یک بار دروغ گفت اما نمیشه به همه همیشه دروغ گفت. وجدان بیدار تاریخ و مردم روزی این دروغ ها و دستهای پشت پرده را افشا خواهد کرد.

محمد رضا از تهران: ما نمی توانیم آمریکا را به خاطر این فیلم سرزنش کنیم و خود مان را منصف و با فرهنگ جلوه دهیم چون می بینیم خود مان هم دیگر ملیت ها را در فیلمهایمان تحقیر کرده ایم اگر و اگر از دست مان بر بیاید ما هم این کار را می کنیم.

اعلمی از زوریخ: تاریخ برای عبرت گرفتن است نه برای افتخار کردن یا حتی مسخره کردن. اصولاً اینجا تو غرب از هرچیزی برای پول در آوردن استفاده می کنند، حتی به قیمت پایمال کردن حقوق و وجهۀ دیگر ملتها. اینجا در غرب از انسانیت به معنای حقیقی خبری نیست.

هایده از گرگان: احساسات ناسیونالیستی هر شخص با هر ملیتی بدون حمایت از دولت کشورش هم با دیدن تحریف و توهین به تاریخ کشورش تحریک میشه. ساخت فیلمی که تاریخ را با جانبداری به مسخره گرفته ارزشی جز پوزخند برای بینندگان روشنفکر و تاسف برای سازندگانش در پی ندارد.

کاظمی تکمیلی از رودبار: با سلام کار ما به کجا کشیده است که آمریکائیان که با کشتار سرخپوستان حدود ۲۵۰ سال قدمت دارند تمدن عظیم ایران را به سخره گرفته اند. کافی است فقط سری به الواح ایرانی موجود در دانشگاه شیکاگو بزنند تا ببینند کدام کشور دارای مردمانی با فرهنگ و اصیل است.

حسن از ملبورن: به نظر من هیچ انسان فهمیده ای نباید به خودش اجازه بده به فرهنگ ملتی به هر نحوی توهین کنه.

مهناز از تهران: باسلام واقعا فکر می کنید برای سیاستمداران ما مهم است که چهره ایرانیان در جهان چگونه باشد برای همین است که هر کسی به خودش اجازه می دهد به هر صورت به ما و فرهنگ و تاریخ ما توهین کند.

حسن از مشهد: به نظر من اونا یک فیلم خلاف واقعیت ساختن ما هم اگه میتونیم یک فیلم در این خصوص و یا داستانهای تاریخی پادشاهان ایران طبق واقعیت بسازیم متاسفانه در کشور ما به فیلمهایی که مربوط به پادشاهان باشه اصلا اجازه پخش نمیدن و بیشتر فیلمسازان رو آوردن به فیلمهای عشق وعاشقی و سطح پایین و شاید هم علت اینه که اکثر کارگردانان بعد از چند بار بازیگری تبدیل به کارگردان میشن و تحصیلات اینکار رو ندارن اگر دقت کرده باشیم فیلمهایی از ایران در جشنواره های خارجی جایزه می گیرن که نشان دهنده فقر و بدبختی یک خانواده ایرانی باشند و عقب ماندگی ایران رو به تصویر کشیده باشند و متاسفانه کسی اصلا به این نکته توجه نمیکند بهتر است بجای هیاهو و اعتراض ما نیز با کار فرهنگی و ساخت فیلم جواب آنها را بدهیم.

مهرداد از لس آنجلس: به عنوان یک ایرانی که سالیان در آمریکا زندگی می کند میدانم که دلیل ساختن چنین فیلمی در چنین مقطعی از زمان که احتمال درگیری نظامی با ایران وجود دارد چیزی نیست بجز آماده سازی افکار عمومی برای توجیه حمله. در امریکا مردم تاریخ را از روی فیلمها یاد میگیرند. آنها علاالدین، سندباد و علی بابا را به عنوان کاراکترهای دیزنی میشناسند و هیچ کس نمیداند که اصل این شخصیت ها از کتاب هزار و یک شب ایرانی یا خاورمیانه آمده اند. اگر هم بدانند کتمان میکنند. هدف سازندگان این فیلم نه خلق یک اثر هنری، نه آزادی بیان بلکه تحریف تاریخ است و من متاسفم برای تمامی کسانی که به راحتی چشم بر تحریف تاریخ می بندند و دهان به دفاع از ازادی بیان باز می کنند.

علیرضا از ونکوور: هالوکاست چه ربطی به این فیلم دارد؟ خوشحالم که دست ایرانیان به هیچ کجا بند نیست که استبدادی که درون مملکتشان حاکم است و از آن لذت هم می برند را به بقیه ملتهای آزاد دنیا تحمیل کنند.

مهدی از مشهد: باسلام.به نظر من غرب حرکت زشتی را در تخریب فرهنگ یک کشور آغاز کرده است. آنها مسائل سیاسی و مشکلات با سیستم حکومتی ایران را با فرهنگ و تمدن یک کشور درآمیخته اند. آنها به هر طریقی قصد منزوی کردن حکومت ایران ولو باتحریف تاریخ را دارند. دنیا باید بداند که مردمان این سرزمین نقش بسزائی در شکوفایی تمدن بشری داشته اند. کاوشهای باستانی در شهر سوخته-سیلک-جیرفت و مستندات نقش بسته بر الواح گلی هخامنشی که منشور اولیه حقوق بشر را در بیش از ۲۵۰۰ سال پیش به بشریت عرضه کرده است و هزاران تپه های باستانی دست نخورده همگی نشانگر عظمت فرهنگ مردمان این سرزمین است! همه می دانند که تخت چمشید از معدود عجایب باستان است که حتی هردوت (تحریف نویس تاریخ) نامی از بکارگیری برده ها در برپایی آن نکرده است. شما می توانید خود قضاوت کنید که آیا این مردم خوی درندگی داشته اند یا...؟.اما مردم ما نیز در صورت انتقادات سازنده نباید دلخور شوند و آنها را گامی برای خود سازی و پیشرفت وطن خویش بپذیرند. واقعیت ها را باید بدون تعصب پذیرفت. من فکر می کنم تنها افتخار به گذشته ها برای زیستن در قرن ۲۱ کافی نیست. ما باید نوع دوستی ها را جایگزین خود خواهی ها،تلاش را جایگزین تن پروری، مثبت نگری را جایگزین منفی نگری، انسان دوستی راجایگزین خون و مذهب پرستی و پاسخ گویی منطقی به منتقد به جای دشمن تراشی نماییم و دست در دست یکدیگر داده و برای ساختن ایرانی آباد و آزاد در کنار سایر ملل همزیستی مسالمت آمیزی داشته باشیم.

ایراندخت سینا از ایران: اینکه از نظر عقلی و نظامی یک هم چه جنگی را نمیتوان بدون داشتن بمب اتم پیروز شد که کاملأبر همه باید آشکار باشد..اما اگر حرف حرف آبروی ملی میباشد که باید گفت که ۲۸ سال است که آبروی ما می رود و هیچ قدم متحدی بر نمیداریم اگر آبرویمان برایمان مهم است فقط باید یک هفته هر ایرانی ایراندوست به خیابان بیاید و آنوقت است که آبرویمان بازمی گردد و با این فیلمها هم دیگر ما سبک نمیشویم.

محمد رضا از بم: هویت ایرانیان با این تبلیغات مخدوش نخواهد شد. ولی باید درست بیاندیشیم که برای این گونه مسائل چه بکنیم تا دیگران به خود اجازه ندهند چنین اقدامی کنند.

فرشید از تهران: تهیه و اکران این فیلم به هویت، فرهنگ، حیثیت، شرف و جامعه بزرگ ایرانی و کلیه قومیت های آن اعم از ترک، لُر، بلوچ، سیستانی، عرب، فارس، کُرد، خراسانی، مازندرانی، آذری، ترکمن و ... ضربه شدیدی وارد کرده است. به منظور حفظ هویت ملی ایرانی پیشنهاد می شود تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان صدا و سیما سریعاً اقدام به تهیه و اکران فیلم های تاریخی از دوره پیش از اسلام نظیر کورش کبیر، داریوش کبیر، سورنا سردار اشکانی، شاپور اول، و ... نمایند.

مهدی تقی زاده از تهران: به نظر من این یک توطئه و یک جنگ روانی قبل از جنگ اصلی است اما آمریکایی ها بدانند با این فیلمها هیج غلطی نمی توانند بکنند مملکت ما صاحب دارد.

آرمین رحیمیان از ایران: متاسفانه سرکوب ملت ها به یک عادت تبدیل شده و هر که قویتر عمل کند پیروزی ظاهری از آن اوست. ولی حقیقت انکار نا پذیر است و این تنها یک دوره کوتاه بحرانی برای ملت دیار مورد حمله قرار گرفته خواهد بود. خورشید هیچگاه پشت ابر پنهان نمی ماند.

بهمن ضیایی از تهران: ریشه های هر ملت تاریخ آن ملت است ، اگر این تاریخ تحریف بشود ، چه باید کرد ؟

شهروند افغانی از کابل: افتخارات تاریخ ایران تنها برای ایرانیان نیست بلکه برای تمام آریایی ها است لهذاغربی ها باید مدیون احسان تاریخ فلسفه ادب و ریاضی آنها باشند نه اینکه خود را بد جلوه دهند.

بهرام از تهران: ما که با دست خودمون مقبره کورش را زیر آب می کنیم دیگه از بقیه چه انتظاری داریم؟

مجید از مشهد : من معتقدم که نمی توانیم سازندگان فیلم ۳۰۰ را به خاطر ساخت آن متهم و محکوم کنیم. به هرحال این امر در هالیوود بدیهی است ! و فقط محدود به تحریف تاریخ ایران نمی شود! اما نکته ای که بسیار مهم تر است، کم کاری سیاست گذاران جمهوری اسلامی نسبت به فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ایران است. متاسفانه آنها هیچ اهمیتی به این مقوله مهم نمی دهند و در بسیاری از مواقع نیز در صدد خدشه دار کردن این تمدن عظیم هستند. نمونه های آن هم بسیار زیاد است. اقدام به تخریب تخت جمشید در اوایل انقلاب و اتفاقات اخیر که در باره تهدید میراث تاریخی و فرهنگی ایران به گوش می رسد. حتی در مواقعی نیز اظهار نظرسیاست گذاران فرهنگی حکومت گویای این موضوع است که آنها تاریخ ایران را تحریف می کنند و همه افتخار و شکوفایی تمدن ایران را مربوط به دوران پس از اسلام می دانند! من معتقدم به جای اینکه ساخته شدن فیلم ۳۰۰ را محکوم کنیم باید به طور جدی و پیگیر، مانع از عملی شدن سیاست ها ی ضد ایرانی سران حکوکت اسلامی ایران شویم. چرا که آنها با سیاست گذاری های غلط خود ایران را در ورطه نابودی کامل برده اند. چه از نظر فرهنگی و تاریخی و چه از نظر موجودیت ایران در جهان امروز.

مهدی از تهران: واقعا برای آمریکا متاسفم. آنها با این اقدامات خود به ما ثابت می کنند که هرگز دوست ایرانیان نیستند و شعار دوستی آنها دروغی بیش نیست.

آزاده ایرانی از تهران: ضرب المثلی داریم که می‌گوید احترام مسجد را متولی آن نگه می‌دارد. اگر آقایان دراین سه دهه به تاریخ مملکت خودشان احترام می‌گذاشتند، هیچ کس از هیچ کجای دنیا به خود اجازه چنین کاری نمی داد. ولی وقتی از ابتدای انقلاب خودمان به تاریخ خودمان توهین می‌کنیم دیگر چه انتظاری از بیگانگان می‌توان داشت؟

علی صلاحی از تهران: این فیلم تحریف کودکانه و مضحک تاریخ از سوی هالیوود می باشد. این فیلم بیانگر تعصبات کور و هیجانی علیه ملتهای دیگر است. هیچ کس در این دنیا حق ندارد کتمان حقیقت نموده و به جنگهای فرقه ای، نژادی و دینی در بین انسانها دامن بزند. از آنجا که نطفه جنگها ابتدا در ذهن انسان بسته می شود پس شایسته است که اذهان انسان بدور از این گونه جهالت های مخرب بماند.

م.ک از کرج : بی احترامی به ملتها کاریست زشت و در خور ندامت.

کامبیز از تهران: امیدوارم با دیدن این فیلم ملی گرایانی که دم از خیرخواهی وحسن نیت آمریکا و انگلیس نسبت به ایران میزنند سر عقل بییایند که مشکل آنها با ایران ربطی بنیادگرایی اسلامی و غیره ندارد بله ریشه ۲۵۰۰ ساله دارد. جالب آنکه رژیم اسلامی که تا دیروز ایران قبل از اسلام را طاغوتی می نامید امروز مدعی خشایارشاه شده است! و رادیوی حکومتی از آن برای خود استفاده می کند.

آرش از کوالالامپور: من خودم ۲روز پیش فیلم رو تو سینما دیدم. فیلم کاملا دروغ و سرشار از کذبیات و هجویاته ولی این با این اعتراض ها نمی شه افکاره جامعه جهانی روتغییر داد .به نظر من ایران هم باید یک فیلم پرخرج با جلوههای ویِژه درباره کوروش کبیر رابرای ساخت به فیلمسازان غربی سفارش بدهد.

مسعود از مشهد: بی تفاوتی در این مورد موجب گستاخی بیشتر اونها می شه و فکر می کنند میتوانند تاریخ با عظمت یک ملت رو سیاه جلوه بدن .چطور گذشته رو ندید بگیریم . همین ایرانیان خیلی از علوم را بنیان گذاری کردن در وقتی که اروپا در جهل بود و آمریکایی وجود نداشت. جای تاسف دارد که هر جا فیلمی ساخته میشود ایرانی ها افرادی متحجر و دور از تمدن نشان داده میشود . آنوقت برای خودشان تاریخ درخشان میسازنند و به این تاریخ خیالی افتخار می کنند.

امیر ارسلان از شانگهای: آوازه تاریخ ایران توی دنیا پیچیده ولی هی شما میگید ایرانی هارو به غول تشبیه کردن بابا اونا احمدی نژاد الگوی کار قرار دادن، مملکتو داره نابود میکنه حالا ما هی میگیم فیلم فیلم باور کنید اونا تصویر روز ایران و کشیدن.

محسن از تهران: اصلا مهم نیست آمریکا چون قدمتی نداره با ساختن این فیلمها نمی تونه آبروی یه کشور با سابقه بیش از ۲۵۰۰ سال رو از بین ببره فیلم ۳۰۰ مثل فیلم اسکندر به فراموشی سپرده میشه اما این نام ایرانه که همیشه پاورجاست.

مهدی از همدان: به نظر من نهایت زشتی و پستی است که با ساخت این فیلم ها با انگیزه سیاسی چهره و گذشته ملتی پر افتخار را خدشه دار کنند فقط به دلیل آنکه آنانی که در قدرت هستند مخالف سیاست های آمریکا هستند در حالی که ملت ما همه چه آنها که موافق آمریکا و سیاست های آن هستند و چه مخالفان آن همگی نسبت به گذشته با شکوه خود افتخار می کنند و ساخت چنین فیلم های بی شرمانه ای نتیجه ای غیر از ایجاد نفرت در وجود ما ایرانیان نخواهد داشت.

یاشار از تهران: از دوستان عزیزی که در بربریت سلسله هخامنشی شک دارند خواهش می کنم کتیبه داریوش در بیستون رو بخونن و به عنوان یه انسان قضاوت کنن.

کامران از تهران: فقط آدمها سودجو می توانند به این راحتی به ملتی با افتخاراتی بزرگ توهین کنند که فاقد ارزش می باشد و اگر مرجعی بود که دولت ایران می توانست ازتهیه کننده کارگردان وسایر عوامل شکایت کرد حتما"باید این اقدام پاسخ داده شود.

احسان از کوالالامپور: من این فیلم رو دیدم. فیلم از تکنولوژی بالای تصویری بهره میبره ولی از لحاض هنری واقعا ارزشی نداره. خط داستان این فیلم بسیار یکنواخت، تکراری و بی مزه است. در بسیاری از صحنه ها حوصله بینندگان خارجی هم سر میره. دوست چینی-مالزیایی من از این فیلم بعنوان "Increadibles ۲" و یا "Fantastic ۳۰۰" با تمسخر نام میبره.

نادری از شیراز: من این فیلم را ندیدم. تاریخ غیر قابل تحریف است اگرچه اهداف سیاسی یا اقتصادی موجب شود هر از گاهی تهاجماتی بر علیه واقعیتهای تاریخی صورت پذیرد . ایرانیان از گذشته تاکنون ملتی فرهنگی و صلح طلب بوده اند هرچند ممکن است در مواردی حکومتها قدری به خطا رفته باشند.

آزاد از تهران: من با اردوان از نیوجرسی موافقم .تا کی به گذشته ببالیم در حالی که وضعیت موجودمان شرم آور است ، با این فیلم و هزار فیلم بد تر از این هم اتفاقی برای تاریخ ایران نمی افتد.

کاظم از کوالالامپور: من واقعا متاسفم که واشنگتن بازی سیاسی خود را به تاریخ ایران کشیده و امیدوارم ایرانیان با تبلیغات سازنده خود حداقل جلوی تاثیر زیاد ان روی مردم دنیا را بگیرند. چون حداقل در مالزی که من زندگی می کنم می بینم که روی روابط مردم با ایرانیان هم تاثیر گذاشته چون اینا مردمان ساده ای هستند و این تبلیغات گسترده روی انها براحتی تاثیر گذاره. دولت ما آنقدر مشغول سیاست شده که جایی برای توجه به این مسائل نداره ولی امیدوارم ما ایرانیان در هر جای دنیا که هستیم با اتحاد با یکدیگر سعی در کم کردن تاثیر این قبیل فیلمها کنیم.

سعید از کلمبوس: ساختن اینگوه فیلمها توسط هالیوود و بقصد غیرانسانی نشان دادن دشمنان آمریکا امری رایج است. اگر نگاه کنید تمام دشمنان آمریکا فرضی و غیرفرضی با تصاویر اهریمنی در سینمای آمریکا نشان داده شده اند. اما دوستان هر چقدر هم که خلافکار باشند چنین تصویری در سینمای آمریکا ندارند. حالا هم ایران و ایرانی با چنین تصاویری تصویر میشود. مصرف آن هم آماده کردن ذهن مردم آمریکا برای حمله به کشوری به نام ایران است، بخصوص مردمی که اخبار گوش نمیدهند، اما توسط فیلم و سرگرمیها دشمنان مورد نیاز دولت آمریکا را می شناسند. نکته ای که اما جالب است این است که قیلم به شدت تمام مرزهای نژادپرستی را طی کرده و در واقع تمام مردم خاورمیانه را اهریمنی و دیوخو و جنایتکار نشان میدهد. حتی دوستان آمریکایی من که با من به دیدن فیلم آمده بودند با تعجب این موضوع را تایید می کردند.

محمود از تهران: به عقیده من "هنر"ابزاری برای نزدیکی انسان ها به یکدیگرورسیدن به نوعی دیدگاه مشترک ازمفهوم زیباییه. چیزی که در ناخودآگاه همه ما هست و در نهایت باعث ماندگاری یک اثر هنری و یادآفرینندگان آن میشه. با توجه به اینکه در میان "سینما"دوستان هالیوود لزوما سمبل سینمای هنری محسوب نشده نمی توان در مورد این دست آثار تولید شده در آن اظهار نظر جدی کرد. به امید روزی که هنرمندان مستقل از سیاستمداران و دست کم اندکی آینده اندیش تر از آن ها باشند.

آتش از کرج: من هم موافق توهین به هیچ ملیتی نیستم، ولی چرا وقتی تلویزیون ایران روزی هزار بار از آمریکا و آمریکاییها بد گویی می کند کسی اعتراض نمی کند؟

نیما از تهران: وقتی که ما برای تاریخ کهن خود ارزشی نمی گذاریم و آثار باستانی را با دست خودمان ویران می کنیم ،از بیگانگان چه انتظاری داریم ؟

احمد از بروجرد: به نظر من این گونه برخورد جمعی با مسئله یک اتفاق بزرگ است که از هر ایرانی انتظار میرود. هموطنان عزیز به فکر آینده روشن باشید با احترام به گذشته سرفراز.

علیرضا از تهران: در کتب تاریخی فارسی ما دقیقا همانند همین فیلمنامه از فرماندهی به نام اریوبرزن نام برده شده است و یکی از اسرای که به دست نیروهای روم گرفتار شده است مسیری را که نیروهای ایرانی بر لشکر روم بسته بودند را به آنها نشان می دهد.

بابک از ونکوور: من فیلم ۳۰۰ را دیده ام و کاملا با فرهاد از کلگری موافقم فیلم غیر واقعی و مهوع است. البته از نظر تکنیکی عالی ساخته شده است وقتی یک ملتی به نیاکان خود و فرهنگ ملی خود به دیده احترام نمینگرد از دیگران چه انتظاری میتوان داشت.

فرهاد از تهران: با توجه به تغییر نگرش دنیا درباره ایران که فقط به دلیل ناهماهنگی داخلی و خارجی حکومت حاکم در ایران است. این دور از ذهن نیست که اینگونه فیلمها ساخته بشه ، که البته نمونه مشابهش را من در فیلم اسکندر دیدم که واقعاً چهره بدی از ایرانیان ترسیم شده بود.

رضا از بوشهر: آقای میلر این داستان را بر اساس مستندات یوتانی نوشته که درخیلی از موارد در مورد ایران باستان به تحریف تاریخ دست زده اند . در صورتی که این اسکندر و سپاه یونان بود که تخت جمشید را به آتش کشید و اگر وحشی گری صورت گرفنه باشد از طرف مقابل نیز کم نبوده. همین مجسمه آزادی آمریکا پیکر تاییس ،همسر اسکندر مقدونی است که در برخی کتب تاریخی اشاره شده اسکندر به تحریک ایشان تخت جمشید را به آتش کشید. آمریکا قبل از حمله به یک کشور معمولا فیلمش را اول می سازد مثل "هات شات" و ... .آمریکا هم خود را وام دار تمدن بونان می داند.

مسعود از تهران: اگه خودمون به تاریخ گذشتمون افتخار نکنیم و سعی در معرفی اون به دنیا نداشته باشیم چه توقعی از دیگران اونهم در این بحبوحه اختلاف با دنیا داریم؟ یادمون نره خشایارشاه کوچیک نمیشه حتی با هزاران فیلم چون تاریخ و دمکراسی وامدار خشایارشاهه یه آهنگساز درباره موتزارت میگه "ممکنه سالها موتزارت فراموش بشه ولی قطعا روزی انسانهایی زیبایی آهنگهای موتزارت رو درک خواهند کرد" حالا هم عصبانی نشین خشایارشاه کسی نیست که یه فیلمساز بتونه باهاش ازین شوخیها بکنه.

حمید از تهران: متاسفانه در جایی که دولتمردان تاریخ تمدن خود را از ۱۴۰۰ سال پیش بدانند و در کتب درسی آموزش دهند، چه جای تعجب است اما نگاهی مختصر بر آنچه پس از این جنگ می گذرد گویای واقعیت هاست. چطور ممکن است پادشاهی بزعم فیلم اینچنین وحشی، به پاس وفاداری پادشاه اسپارت دستور دفن محترمانه آنرا به ساخت مقبره ای بر فراز گور او دهد؟!

حسن از تهران: به نظر من نه تنها هالیوود با ساختن چنین فیلمهایی خودش را ضایع میکند تاریخ پرافتخار ایران به خصوص کورش کبیر باساختن این فیلمهای پوچ و بی ارزش تحریف و ضایع نمی گردد همین غربیها هرچه دارند از کورش کبیر از جابربن حیان از ابن سینا از حافظ از سعدی از زکریای رازی از...اینها دارند تمدن وحشیانه غرب قبل از انقلاب صنعتی برهیچ کسی پوشیده نیست.

سهیل از هند: امروز هنر در خدمت سیاست است است و سیاست هم در خدمت ثروت آیا سران آمریکا خود صاحبان شرکتهای نفتی مثل هالی برتون نیستند؟ پس اگه میخای به حقت برسی باید پول دار باشی اون وقت تو هم هرچی دلت خواست بساز.

خالد از کابل: البته هالیوود با هیولا نشان دادن ایرانیان در فیلم ۳۰۰، بسیار نزدیک می شود به بازهای کاخ سفید؛ تا به این ترتیب تبلیغات سیاسی و مطبوعاتی کارتل های مطبوعاتی جنگ طلب، زمینه و معنا پیدا کند. این یاد تان باشد که نشانه ها که انعکاس دهنده ی مسایلی اند، به زودی میتواند ذهنیت ها را شکل داده و پروپاگندا را راست نمایی نماید. شاید برای آمریکایی ها ساختن این تصویر از یکی از کشور های محور شرارت لازم می باشد. به هر ترتیب سرباز آمریکایی با هیولا خواهد جنگید نه با انسان های که خواهان آرامش و صلح هستند. واکنش در برابر این اقدام هالیوود؛ باید مدنی و به دور از هوچی گری باشد. مهم این است که ما دیگران متقاعد بسازیم که این کار درست نیست، نه این که از غرور و اساطیر دم بزنیم. خوب است که ایرانیان هم در باره ی سرخپوستان و کشتار آنها که مبنای آغازین برای ساختن امریکای امروز است، بسازند. اگر توانایی اش را دارند.

مسعود از رشت: در مورد فیلم هایی که چهره بدی از ایرانیان نمایش می دهد جای حرفی نیست ، امروزه چهره ایرانیان را دولتمردانمان در حال خراب کردن هستند و روز بروز هم این کار را بیشتر می کنند. ولی آنچه که برای ایرانیان مانده تاریخ پرافتخار ایران است و باید این تنها چیز باقیمانده را با چنگ و دندان نگاه داشت.

محسن از تهران : حالا ورق برگشته ، یک زمانی شاه ایران برای تبلیغات فرهنگ و تمدن کهن ایرانی به برگزاری مراسم جشن های ۲۵۰۰ ساله پرداخت و پس از ان هزاران غیر ایرانی برای دیدن تمدن عظیم ایران به ایران سفر کردند و آنها بهترین سفیر تبلیغاتی برای ایران شدند اما امروز ما نه تنها به تاریخ کهن مان افتخار نمی کنیم بلکه هر روز دستمایه سرشکستگی ایرانیان را در تمام دنیا ایجاد می نماییم.

آرش از تهران: واقعا جای تاسف است که ایرانی ها حاضر نیستند خود را در امروز ببینند. اگر در امروز با چشم باز خود را می دیدیم، می فهمیدیم که داریم تاریخ می سازیم. وضعیت ما در امروز تاریخ ما را و قضاوت همگان را در مورد ما می سازد و نه فیلمی تجاری. ای کاش به جای این همه احساس پوچ و بی محتوی ذره ای شعور تاریخی داشتیم و به جای جنجال بر سر هیچ، ذره ای فکر می کردیم ایرانی ها در امروز چه برای ارائه در این دهکده به هم پیوسته جهانی دارند؟ بهتر است از همین لحظه دست از این مسخره بازی ها برداریم و به جای دایره کشیدن دور خود و تاریخی که اتفاقا همان غربی ها آن را به ما شناسانده اند! خود را بخشی جداناپذیر از جامعه بزرگ بشر بدانیم و به همان اندازه که سهم می دهیم، سهم بخواهیم.

علی از نیویورک : متاسفانه تحریف تاریخ به ناجوانمردانه ترین وجهی در مورد تاریخ مشرق زمین انجام شده. متاسفانه غرب تازه به دوران رسیده با بزرگ کردن تمدن رومی و یونانی تلاش دارد که روحیه برتری و یا لااقل تساوی را در مشرق زمین نابود کند. شکی نیست که تمدنهای ایرانی چینی و هندی(و قبل از آنها تمدنهای خاورمیانه ای) بسیار غنیتر از تمدن مبتنی بر زور رومی و تمدن یونانی که با دروغهای هرودوت به صورت یک آرمانشهر در آمده است بوده اند.

فرزان از آلبرتا، کانادا یک: 90 درصد آمریکایی ها و مردم کشورهای دیگه نمیدوند که پرشیا همون ایران کنونی است. دو:اگه ایرانیا خیلی نگران وجهه شون تو دنیا هستن نرن آدمایی مثل افراد حکومت فعلی رو انتخاب کنن که اونا هزار مرتبه بدتر از فیلم ۳۰۰ به آبرو و شخصیت و فرهنگ و تاریخ ایران لطمه زدن و میزنن.

حسین از تهران: مسلما" توهین به فرهنگ وادب ملت ایران است. ملتی با داشتن بیش از ۲۵۰۰سال سابقه تمدن و خدمت به سایر فرهنگها و تمدن ها سزاوار اینگونه بی حرمتی ها نمی باشد.

سید محمد جواد از مشهد: تقصیر خودمونه وقتی فیلمهای مزخرف و چرندی مثل نرگس و جابرن حیان میسازیم و مردم به تماشای اونها می شینند باعث می شه که نتونیم یک فیلم باارزش در دفاع از کشور وتاریخمون بسازیم لذا دشمنان ملت مااین کارو میکنند البته علیه ما.

محمود از کرمانشاه: یک سئوال داشتم خواهش می کنم تهیه کنندگان فیلم جوابم را بدهند : تعداد دانشمندان ایرانی حاضر در ناسا، مراکز تحقیقاتی ، بیمارستانها ، دانشگاه ها و مؤسسات علمی در کشورهای غربی چه تعداد است؟ و آثار علمی ، هنری و ادبی مثل دیوان حافظ، مثنوی معنوی ، شاهنامه فردوسی ، بوستان و گلستان،‌ کتاب های شفا و قانون،‌آثار باستانی تخت جمشید، بیستون ، دانشگاه جندی شاپور ، سی و سه پل و گنبد منارجنبان اصفهان و صدها نمونه دیگر زاییده ی فکر و اندیشه ی چه کسانی است؟ و از نظر اخلاقی پیام غرب برای انسانیت چه چیزی می تواند باشد؟

محمد از تهران: هیچ تمدنی از بیرون نابود نمی گردد مگر اینکه از درون نابود شده باشد: ویل دورانت. یک فیلم آن هم به شکل تخیلی و گیشه ای به تاریخ ما صدمه ای وارد نمی کند. اگر در کشور خودمان قدری به اطرافمان و این نسل جدید سردر گم به نام نسل سوم نگاه کنیم . اگر به تخریب آثار باستانی و به دزدیده شدن مفاخر و تاریخمان توسط کشور های همسایه که نتیجه بی تفاوتی مسئولین نظام جمهوری اسلامی به تاریخ کهن این کشوراست نظری بیاندازیم آنوقت می فهمیم که تخریب پیشینه ما از خودمان آغاز شده نه از آمریکایی ها.

امیر از تهران: با توجه به فرهنگ دیرپا و متمدن ایران چه در زمان قبل از اسلام و چه در زمان بعد از آن جای هیچ شک و تردیدی نیست که ایران و ایرانی همواره پرچمدار فرهنگ و هنر و تمدن در سراسر دنیا بوده و حتی با مرور مختصر تاریخ دنیا هر انسان با شعوری می فهمد که ایران با داشتن شعرا و هنرمندان و آثار باستانی و ریاضی دانان و اشخاص بزرگی مثل فیلسوف قرن ابوعلی سینا و ابوریحان بیرونی - غیاث الدین جمشید کاشانی- ابونصر فارابی - محمد زکریای رازی -خواجه نصیر الدین طوسی - حماسه سرای بزرگ ایران فردوسی - سعدی - سرآمد شاعران و سخنوران شیخ اجل حافظ - رودکی - و غیره که نام بردن تمام آنها در اینجا امری است غیرممکن و همچین آثار بسیار با ارزش چه در معماری و چه در علوم نجوم و پزشکی و جبر و ریاضیات و فلسفه و موسیقی - بسیار ابلهانه است که این تبلیغات سوء موجب بدنامی مردم ایران زمین شود. البته اینکه مردم سرزمین من در شجاعت و غیرت و مردانگی همتا ندارند شکی نیست و اینگونه چهره سازی برای مردم من هرگز. چرا از زمان داریوش کبیر که ایران دارای تمدنی بسیار پیشرفته نسبت به سایر تمدنها بود فیلم نمی سازند. چرا از قوانین حمورابی که اولین قانون مدن دنیاست فیلم نمی سازند. افسوس از این همه سطحی نگری.

حسین فیروزآبادی: همه می دانند نژاد ایرانیان اروپایی و آریایی می باشد بنابرین اگر تصاویر ایرانیان را بصورت هیولا وحیوانات خبیث نشان می دهند نشانه ای از مردم اروپا و امریکایی(اروپایی) می باشد بنابرین آمریکایی ها چهره واقعی خود را نشان داده اند.

سعید از تبریز: چهره ایران و ایرانی با فیلم خدشه دار نمیشود این مائیم که چهره واقعی خود را با عملکردمان در صحنه‌های بین‌المللی به نمایش میگذاریم خوب و معقول باشیم تا خوب بشناسندمان.

آرمان رویان از تهران: به نظر من متاسفانه در مورد نقد و واکنشهایی که به این فیلم شده بسیار سلیقه ای و سیاسی برخورد شده فیلم همونطور که مشخصه از یک کمیک بوک گرفته شده و ساختگی بودن روایت داستان کاملا مشخصه. منتها ما باید جنبه نقد و نقد پذیری رو در خودمون افزایش بدیم . اگر کسی مثل فرانک میلر با یک کمیک بوک ساده اینطور به جنجال کشیده میشه پس چرا از سوی آمریکاییها اقدامی علیه فیلمهای متعدد ضدآمریکایی که در ایران ساخته میشن انجام نمیشه. این نشانه فرهنگ بالای آمریکایی و جنبه نقد پذیری آنهاست . آنوفت ما ایرانیهای دایه بهتر از مادر با یک فیلم کاملا ساختگی از کوره در میریم . البته ما در همه حال انسانهای ناراضی هستیم . به عنوان مثال چرا از آقای باب یاری که با فیلم شاهکارش Crash هویت ایرانی رو در آمریکا زنده کرد در ایران حرفی زده نشد؟

مانا شفقت از تهران: اینکه این فیلم به ایران و ایرانیان توهین کرده باشد مرا نگران نمی کند. شاید موجب نگرانی این باشد که ظاهراً بجز ما ایرانیان همه از این فیلم (بخوانید توهین) کلی کیف کرده اند... باور ندارید، نگاهی بیاندازید به اظهار نظرات بینندگان در سایت های معروف اطلاعات فیلم و سینما.

فرید یاشین از ونکوور: ساخت و نمایش این فیلم اثبات کننده حقانیت ایرانیان و عقده های درونی سازندگان فیلم است. هیچ فرد عاقلی نمتواند منکر تمدن بالای ایرانیان هخامنشی در دوران داریوش و خشایار شاه شود.

محمد کاظم فرقانی از یزد: ایران نیز باید در مقابله با این حرکت یک فیلم درباره هولوکاست بسازد.

ایمان میر از تهران: کسی که این فیلم رو ساخته نه شناختی از ایران داشته نه تاریخ آخه تو اون دوران کجا قلیون بوده که اینا تو فیلم آوردن و ایران در آن زمان اوج تمدن و آزادی بوده و اروپا در قرون وسطا و وحشی گری سر می کردن.

شاهین از ارومیه: آن چه ۳۰۰ و فیلم‌های مشابه نمی‌گویند و یا نمی‌خواهند که بگویند: وضعیت ظاهر و خوی منش ایرانیان - قدرت فرماندهی و راهبری نظامی فرماندهان - صلح‌طلب بودن ایرانیان و پرهیز انها از غارت و تخریب و کشتار در سرزمین‌های تحت سلطه.

هادی از تبریز: با تایید نظرات دوستان می خواهم که تمام دنیا بدونه که هرگز نمی تواند تاریخ ایران را عوض کند وبه قول خودشون "فقط حقیقت حقیقت دارد"

سیاوش از ونکوور: واقعاً برای من جالبه که بعد از این همه سال ما هنوز انقدر تعصب الکی داریم. فیلم زیباست. همه هم میدونند که یک داستان دقیقی نیست. من هیچ توهینی در این فیلم نمیبینم.

نسیم از هیوستون: اين اولين باری نيست که تصويری که از ايرانی ها به دنيا ارائه ميشود با افتخارات ما هماهنگ نيست. اين اتفاق تاريخی واقعيت دارد اما به تصوير کشيدن ايرانيان به عنوان حيوانات وحشی آن هم در هنگامی که دنيا به کل از افتخارات ما اطلاع ندارد يا آن را به فراموشی سپرده حرکتی است که قابل گذشت نيست.

کامران از تهران: فقط آدمهای سودجومی توانند به این راحتی به ملتی با افتخاراتی بزرگ توهین کنند که فاقد ارزش می باشد واگر مرجعی بود که دولت ایران می توانست ازتهیه کننده کارگردان وسایرعوامل شکایت کرد حتما"باید این اقدام پاسخ داده شود.

احسان از کوالالامپور: من این فیلم رو دیدم. فیلم از تکنولوژی بالای تصویری بهره میبره ولی از لحاظ هنری واقعا ارزشی نداره. خط داستان این فیلم بسیار یکنواخت، تکراری و بی مزه است. در بسیاری از صحنه ها حوصله بینندگان خارجی هم سر میره. دوست چینی-مالزیایی من از این فیلم بعنوان "Increadibles ۲" و یا "Fantastic ۳۰۰" با تمسخر نام میبره.

نادری از شیراز: من این فیلم را ندیدم. تاریخ غیر قابل تحریف است اگرچه اهداف سیاسی یا اقتصادی موجب شود هر از گاهی تهاجماتی بر علیه واقعیتهای تاریخی صورت پذیرد . ایرانیان از گذشته تاکنون ملتی فرهنگی و صلح طلب بوده اند هرچند ممکن است در مواردی حکومتها قدری به خطا رفته باشند.

شیدا از تهران: من این فیلم را ندیدم اما اظهارنظر همه دوستان را خواندم گدشته وتاریخ سازنده ونشاندهنده هویت هر ملتی است به خودمان اکنون نگاه کنیم و بپرسیم آیا ما ازهمان ایرانی هستیم که افتخارمان بوده و هست؟

آزاد از تهران: من با اردوان از نیوجرسی موافقم .تا کی به گذشته ببالیم در حالی که وضعیت موجودمان شرم آور است ، با این فیلم و هزار فیلم بد تر از این هم اتفاقی برای تاریخ ایران نمی افتد.

نازی از تهران: این فیلم به سفارش دولت آمریکا برای تحریک افکارعمومی علیه ایران ساخته شده است: آماده کردن افکارعمومی برای حمله نظامی به ایران. همه که تاریخ دان نیستند. متاسفانه آنچه را می بینند باور می کنند.

کاظم از کوالالامپور: من واقعا متاسفم که واشینگتن بازی سیاسی خود را به تاریخ ایران کشیده و امیدوارم ایرانیان با تبلیغات سازنده خود حداقل جلوی تاثیر زیاد ان روی مردم دنیا را بگیرند چون حداقل در مالزی که من زندگی می کنم می بینم که روی روابط مردم با ایرانیان هم تاثیر گذاشته چون اینا مردمان ساده ای هستند و این تبلیغات گسترده روی انها براحتی تاثیر گذاره. دولت ما آنقدر مشغول سیاست شده که جایی برای توجه به این مسائل نداره ولی امیدوارم ما ایرانیان در هر جای دنیا که هستیم با اتحاد با یکدیگر سعی در کم کردن تاثیر این قبیل فیلمها کنیم.

احمد از تهران: کسانی که تاریخی کمتر از ۸۰۰سال دارند، امروز با ساختن این گونه فیلمها سعی در تخریب ملتها دارند.

علی از اهواز: جالب است که چندی پیش همین سینمای هالیوود فیلم "شبی با پادشاه" را که در مورد روزهای قبل از حمله خشایار شاه به یونان است و معشوقه یهودی خشایار را به تصویر می کشد ارایه کرد و تصویر نسبتا خوبی از ایرانیان نشان داد و خشایار را هم شاهی جوان و خوش تیپ نشان می دهد. من فکر می کنم این فیلم ۳۰۰ تاثیر منفی درنظر مردم دنیا بر علیه ایرانیان نمی تواند بگذارد هر چند متاسفانه اطلاعات در مورد تمدن ما به دلیل کوتاهی از طرف خود ما غلط می باشد.مگر خود ما جز در اواخر حکومت شاه فقید برای ارایه تاریخمان به دنیا تا کنون چه کار مهمی انجام داده ایم؟

کوروش از لندن: به نظر من با این که این مسئله در مقابل اتفاقایی که امروز توی دنیا میفته پیش پا افتاده به نظر میاد، من به خودمون حق رنجیدن رو میدم.

سینا از واشینگتن: فیلمسازان آمریکا به نظر من نباید اصل و نصب خود را فراموش کنند. این فیلم تحریف حقیقت وتوهین به ایران است. این اولین بار نیست که چنین اتفاقی می افتد. کمبود فرهنگی آمریکا را ایرانیان مقصر نیستند.

علی از قزوین: من قسمت هایی از فیلم را دیدم ظاهرا فیلم کم ارزشی هست ارزش این همه توجه را ندارد.

امیر از لندن: هالیوودهمیشه درخدمت سیاست آمریکا بوده وساختن این فیلم در موقعیت فعلی برای برانگیختن روحیه ناسیونالیستی ایرانیان برای برنامه های آینده می باشد که در آینده موردنیازاست.

عزت از آمریکا: ۳۰۰ فیلم مستند نیست. فیلمی تجارتی برای کودکان و نو جوانان است که هر جور میتونند تغیراتی در داستان بدن برای فروش بیشتر آن.

صهبا از سانفرانسیسکو: فکر می کنم کمی بهتر است آتش ناسیو نالیستی و گاه نژاد پرستانه خودرا پائین کشیده و به حقایق ناظر باشیم. برای من این سئوال مطرح است که در ۳۰ سال گذشته در کجا ادب و وقار در قبال دولتهای غربی از طرف ما نشان داده شده است که امروز طالب احترام متقابل باشیم؟ چنانچه قائل به تصویر فرهنگی خودمان در دیگر کشورها می باشیم به نظرم بهتر است خود با اخلاق و اعمالمان رواج دهنده فرهنگ اصیل مان باشیم و این مهم را از دیگر امتها انتظار نداشته باشیم. فراموش نکنیم که اگر از اوضاع سیاسی فرهنگی اجتماعی جامعه مان راضی نیستیم خود خالق این وضعیت بوده ایم و نه هیچ فرد دیگر. به عبارتی لایق آن هستیم که هستیم.

مهرشاد از تورنتو: وقتی که در کشور خود ما به مظاهر تمدن درخشان ایرانی بی توجهی میشود(سد سیوند) به دیگران اجازه داده میشود ایران را دستمایه سودجویی خود کنند.بنظر من باید بجای بحث به روی فیلم که به فروش آن کمک می کند واقعیت تاریخی واقعه را در دسترس همه قرار داد و از آن به عنوان بهانه ای برای معرفی تمدن ایران استفاده کرد.

سارا از آمریکا: فکر می کنید که آمریکایی ها در این فیلم از پرشین ها بدشان آمده؟ نه، اصلان. اینها از بزن بهادر ها خوششان میاد و مورد احترامشان است. اگه خواسته بودند به ایرانی ها توهین کنند که مظلوم نشانشون میدادند.

آرش از گرینزبرو: من این فیلم را ندیدم و هرگز حاضر به پرداخت هیچ گونه هزینه ای برای تماشای این فیلم نیستم. من معتقدم صرف نظر از تئوری توطئه یا همان حکایت دائی جان ناپلئون که حالا قرار است نسیب آمریکا و هالیوودش شود، سازندگان چنین فیلمهای کم ارزشی، دانسته و مخصوصأ دست بر روی چنین موضوعاتی مئ گذراند تا اسم خود را مطرح کنند و با جنجال آفرینی فروش فیلم خود را تضمین کنند. کارگردان و سازندگان این فیلم از روزهای نخست اکران فیلمشان با انتقاد شدید روبرو شده وبه بی ارزش بودن فیلمی که ساختند پی برده اند و همان کارگردانان و دست اندرکاران هالیوودی به اندازه کافی به انتقاد از فیلم ۳۰۰ پرداخته اند. بهترین کاری که ما برای اعتراض میتوانیم انجام دهیم تحریم فیلم مربوطه و فرستادن اعتراضات خود مستقیمأبه سازندگان فیلم ۳۰۰ است. زیرا با جنجال آفرینی تنها به سازندگان فیلم کمک کردیم. سزاوار آنست که بجای اتلاف وقت و انرژی خود برای این فیلم کم ارزش به دفاع از آثار تاریخی خود، هم چون مقبره کوروش بزرگ و محوطه باستانی بلاغی، بپردازیم و به روشنگری و شناخت تاریخ و تمدن خود کمک کنیم....

آرین از فنلاند: کتاب مصوری و خنده دار فرانک میلر خیلی بهانه خوبی شده برای سازندگان این فیلم. به هرکس اعتراض کنی میگن این فیلم از روی کتابی نوشته شده که فقط خنده داره. کجای این فیلم خنده داره؟ فیلمی که مقوله آن به قول خود فیلمسازان تاریخی است.

رضا از کویت: ما باید اعتراض خود را ولو به هر صورت نشان دهیم. بهترین راه دمکراتیک هم همین طومارنویسی است. این همه اختلاف بین دو سپاه کاملا مسخره است ولی فراموش نکنید که این فیلم توسط غربی ها ساخته شده است و نمی توان توقع داشت که چهره خوبی از ما نشان بدهند.هالیوودیان آمده اند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند و با توجه به ناتوانی دولت مردان ایران از در نشان دادن فرهنگ اصیل پارسی از ایرانیان دیو بسازند امان از این که ایران تا بوده و هست مهد تمدن و دانش و تاریخ کهن خواهد بودمهم این است که ما ایرانیان در حال حاضر چگونه آینده خود را رقم می زنیم.

فرناد از سیدنی: شما در مورد تاریخی تعصب دارید که به جرات میتوان گفت چیز زیادی از آن نمی دانیم. سیاستمداران هر کشور نظیر بزرگان خانواده برای هر کشور هستند. اولا که تعصب، بسیار کور و ناپسند است و عامل اصلی حقارت ما پس از اسلام همین تعصب بوده است. ثانیا اگر بنا بر تعصب است چرا کسی نسبت به امروز سرزمینمان که در آنیم و خود بخشی از آن هستیم کسی تعصب ندارد و به آن انسانهای کوچکی که بر مسند امور بزرگ هستند و بساط خنده به یک قوم بزرگ بوده را در جهان فراهم کرده اند ایرادی جدی نمی گیرید. همانا این اقلیت آن قوم اسپارت هستند که این اکثریت بی شکل به اصطلاح ایرانی را حدود سی سال است که شکست داده اند و به ذلت و خواری کشانده اند. خود را به امور کوچک نگمارید و به فکر ساختن تاریخ فردای خود باشید

ایمان از اصفهان: با در نظر گرفتن تاریخ و با در نظر گرفتن هویت ملی باید گفت: ایران از کشورهایی است که دارای تمدنی کهن است. با تمدنی بیش از ۲۵۰۰ سال حال آمریکایی که تمدنش بیش از۴۰۰سال نیست چگونه میتواند تاریخ کشور مرا اینگونه کریه به جهانیان معرفی نماید. ما ایرانیان اگر از تمدن خود دور نماده بودیم و ابزار لازم را داشتیم می توانستیم از هویت خود دفاع کنیم . حال که قدرت رسانه ای همپون هالیوود به دست یک مشت سود جوست باید به حال تمدن از دست رفته خود بگرییم. من فقط میتوانم بگویم دموکراسی آمریکایی که میگویند این است مبارزه سیاسی با توهین و تخریب تمدن یک ملت . در پایان نیز باید بگویم رمی ها نیز جنایتکار بودند نمونه آن حمله اسکندر به ایران و

سیاووش از مانیل: این حرکت محکوم است، و ناشی از عفده هایی دیرین به ملت پارس است. آیا فکر می کنند با یک فیلم کاذب میتوانند حفبفت تاریخ را بی شرمانه تغییر دهند؟

منیره از تورنتو: متاسف هستم که یک اثر تاریخی را باید به این صورت به فیلم کشید. این ار نداشتن سواد است و بس

پوریا از تورنتو: صرف نظر از این فیلم و فیلم های مشابه باید یادمان باشد که دنیای غرب تاریخ باستان را از دیدگاه یونان و روم ویا از کتب مذهبی می بیند که با دیدگاه ما قاعدتا متفاوت است. سوال این است که ما تاچه اندازه غرب را با فرهنگ و تاریخ خود اشنا کرده ایم. یا انکه چند در صد مردم ایران از همچین واقعه ای یعنی نبرد ترموپیل اطلاع دارند. شاید دیدن این فیلم از نظری برای ما بد نباشد که ببنیم که غرب از ما چه میبیند . کشوری که سی سال ضد فرهنگ خود حرف زده و تبلیغ فرهنگی غریب را کرده چه انتظاری از دیگران دارد؟ در خیلی از موارد تاریخی جای بحث وجود دارد ولی ما ایا ابزارش را داریم؟

علی از مونترال: من هنوز فیلم رو ندیدم ولی نظرم اینه که سینمای ایران درسته که از نظر امکانات به پای هالی وود نمیرسه ولی حداقل میتونه به جای درست کردن فیلمهای عشق و عاشقی یا شخصیت پردازی واسه جنگجویان عرب صدر اسلام, کمی هم چهره واقعی تاریخ پر افتخار ایرانیان باستان رو به تصویر بکشه وگرنه تا وقتی تاریخ ما رو غربی ها معرفی کنن از این بهتر در نمیاد

کرامت از شیکاگو: این از ماست که بر ماست! ملتی که رهبرشون هولوکاست رو انکار کنه و اسراییل رو تهدید به نابودی و خودش رو به این وسیله شریک هیتلر بدونه و تمام سوابق تاریخی قبل از اسلام ایران رو کافرانه وناچیز بخونه اونها هم هیچ عکس العملی از خودشون نشون ندن مسلمه که خارجیها هم ارزشی برای اونها قایل نمیشن و این تصویر زشت رو ازشون تو مغز مردم تصویر میکنن ساخته میشه !

سیروس از تهران: از اینکه در فیلمی پیشینیان ما ایرانیان را ددمنش به تصویر کشیده اند اندوهگینم اما می اندیشم که وقتی در زمان حال زنان در کشور ما به آن شدت سرکوب می شوند در ۱۸ تیر آنچنان به دانشجویان حمله می شود قانون سنگسار اجرا می شود دیگر چگونه می توان گذشته بسیار دورمان را متمدنانه پنداشت؟ آنچه در کشورمان هم اکنون می گذرد توهینی بسیار بزرگتر به ایرانیان از هر فیلمی است.

عباس از همیلتون، کانادا: من فیلم رو دیدم و فکر میکنم این شروع حرکتی است که جهت تخریب ملت ایران و به حمله نظامی امریکا به ایران منتهی می شود

حامد از کوالالامپور: بعد از دیدن این فیلم ساعت ها تو فکر بودم که چطوری ۳۰۰ نفر میتونن فقط ظرف چند ساعت جنگ کوهی از جنازه ی پرشین ها بسازن که حتی می تونه فراتر از افسانه باشه. در قسمتی از فیلم شخصیت اصلی مشغول خوردن میوه هنگام کشتن ایرانی ها توسط هم رزمانش هست. در فیلم الکساندر هم توهین هایی به ایرانیان شده بود ولی نه به این شدت.

شاهین از آتلانتا: اگر فیلمهای جنگ دوم را دیده باشید میبینید که در همون فیلمها ۴-۵ پارتیزان لهستانی یا فرانسوی ارتش المان رو حریفند و المانها ادمهای بی دست و پا اینم یک فیلم شبیه بقیه. باوربفرماید نصف بیشتر نمی توانند ایران رو روی نقشه نشان بدهند.

آرش از سیاتل: مسئله ای که هیچکس بهش توجه نمیکنه شروع سیاستی جدید است. تا یکماه پیش تقریبا همه حرفها راجع به جمهوری اسلامی بود. اینها حتی اسم ایران رو هم نمیتونستن بگن و آخر هم میگفتن "آی رن"، حالا در چند هفته اخیر دائما در همه جا صحبت از سیاست های پرشینز و بمب اتمی پرشینز و ... این مسئله حتی به سطح اخبار محلی هم کشیده شده. اینها اتفاقی نیست و این هم تنها فیلمی برای پول در آوردن نیست. میلیونها مخاطب در سراسر دنیا این فیلم رو میبینن و در ذهنشون کم کم مسلمون بد با ایرانی بد عوض میشه، واقعا اگر همه مثل دولتهای عرب با آمریکا متحد بودن آیا مسلمون بد وجود داشت! ؟ خیلی ها با موضوع سطحی برخورد می کنند ولی دامنه جنگ روانی به محدوده قومیتها کشیده شده.اگر ترکها ، کردها ، ترکمنها و اعراب ایران که همشون ایرانی هستن براشون یک دشمن خیالی بخواهید درست کنید ، کی بهتر از پرشینز؟

قلی از مونته کارلو: ما برای رسیدن به حق مسلم یک عده دیگر بهای بیشتری هم باید بپردازیم این که چیزی نیست. قابل توجه آنهاییکه ۲۸ ساله که بجای فکر کردن ,دنبال لوله کشی نفت درب منزل یا جمع کردن پول نفت از سر سفره هستند. ولی خودمونیم کشور گشایی شاهان ایران در گذشته آیا باعث افتخاره؟ بعضی کشور ها اندازه یک نقطه هستند ولی با مردمی آرام و قابل احترام. تو کل تاریخمون چند تا بیشتر آدم قابل احترام نداریم. تعصب رو بگذارید کنار.با شمشیر که نمیشه عدالت رو برقرار کرد میشه؟

مژگان از تورنتو: ساخت و نمایش این فیلم در حالیکه انظار دنیا رو به ایران است مسلما بی ارتباط با بحران هسته ای ایران نیست. این فیلم بهانه ای خواهد بود برای تخریب بیشتر چهره ایران و متاسفانه دولتمردان ایران خودشان بیشتر به این تخریب دامن می زنند.

آریا از تورنتو: هالیوود همیشه سعی در خراب کردن چهره خاور میانه ای ها مخصوصا ایرانی ها داشته.کی به یاد دارید که هیچگاه فیلمی خوب راجع به ما ساخته باشند.این فیلم کاملا سیاسی یعنی ایران اتمی اگر به وسیله غرب ازاد مهار نشه تمدن غرب از بین خواهد رفت.

رضا امیری از پکن: با این که بعضی از دوستان ساخت این چنین فیلم هائی رو حق یک کارگردان میدونن ,آیا به این هم فکر کردن که اگر ما هم یک روز در باره اونا همچین فیلمی می ساختیم چه غوغایی به پا میکردن؟؟ به نظر من اونا هیچ حقی ندارن که با فقط ۵۰۰ سال تارخ بخواهند تارخ ۲۵۰۰ ساله ما رو زیر سوال ببرند.

رضا از اتاوا: هرچند این فیلم تصویری بسیار نادرست از ایرانیان ارائه میده، هرگز نباید برخورد ما ایرانی ها سانسور یا تندگویی باشه، برعکس با نقد آرام و بازگوئی حقایق تاریخی مانند منع برده داری در ایران باستان و ترس اسپارتان ها از آزادی برده ها در وطنشون توسط ایرانیان میتونیم دیگران را از خلاف واقع بودن این فیلم آگاه کنیم.

محسن از پراگ: اصلا نیازی به سرو صدا نبود! شما هم هزینه کنید و محصول با کیفیتی برای تبلیغ از فرهنگ گذشتگان تان ارائه کنید! اینکه ما برای هر اتفاقی بمب گوگلی درست کنیم نشان از عدم بلوغ فرهنگ معاصر جامعه ماست.

رضا از پرت: وقتی خیلی از آمریکاییها حتی نمی دانند ایران کجاست چگونه به خود اجازه می دهند در مورد تاریخ این کشور فیلمی اینگونه بی محتواو یکجانبه بسازند. بی جهت نیست وقتی از اکثرمردم استرالیا در مورد آمریکا می پرسم اکثرا احساس نفرت می کنند.

جواد از کلن: البته نباید از فیلم ساز ایراد گرفت بلکه باید از میلر و هرودوت ایراد گرفت که دروغ به خورد مردم داده اند چطور ممکنه که به یک کشوری حمله بشه و فقط ۳۰۰ نفر نیروی نظامی آماده داشته باشه. ثانیاً اگر نیروی یونان اینقدر کم بوده مگر خشایار شاه دیوانه بوده که این همه سرباز بسیج کنه به قول هرودوت یک میلیون سرباز! حالا بعدها گفتند این تعداد با عقل جور در نمیاد پس ۳۰۰ نفر هم با عقل جور در نمیاد! احتمالاً سیصد هزار نفر بودند اما هرودوت که یونانی بوده این حقارت رو نتونسته اعتراف کنه.

نبیل خلج آبادی از تهران: هموطنان عزیزم مطمئن باشند تمدن پارسی پیش از اینها بر خود دیده و خدشه ای به آن وارد نشده است. شباهت بسیار زیادی در این تحریف تاریخی به حمله اسکندر مقدونی به ایران دیده میشود و در حقیقت میتوان دریافت که چقدر سرنوشت این سیصد نفر به سرنوشت آریو برزن دلیر و یارانش شبیه است. ...طبق روال ۲۵۰۰ ساله هیچ آسیب جدی نمیتوانند به این تمدن وارد کنند ولو در گیشه خوب پول بسازند.

احسان از تهران: توصیه میکنم فیلنامه نویسان هالیوود یه کم در مورد تاریخ مطالعه کنندچون جدا از همه تناقضات تاریخی موجود در فیلم باید متذکر شد که در تاریخ ثبت شده که خشایارشا چهره ای بسیار زیبا داشته (حداقل شکل هیولا نبوده).

ناصر از مشهد: ایران داران تمدنی بسیار بزرگ و والایی بوده است و اثار تاریخی موجود حاکی از این مطلب است و به نظر هن هر کس و یا دولتی به این تمدن و فرهنگ توهین کند باید با اعتراض شدید ما متوجه شود مثلا در موقع نامیدن خلیج فارس به خلیج عربی من از عکس العمل ایرانی ها بسیار خوشحال شدم و البته این ضعف و مشکل داشتن خود دولت و نظام را نشان می دهد که نماینده های ما محسوب می شوند .به هر حال از مردم خواهشندم به هر گونه و صورتی با این توهین ها مقابله کنند.

مصی از تهران: تاریخ پارسیان غنی تر از این حرفها است و ساخت این فیلم نمی تونه واقعیت رو کتمان کنه. در ضمن فراموش نکنیم که با سیاست های آب دوغ خیاری احمدی نژاد بعید نیست که بعهدها شاهد فیلم های موهن تر از این ها باشیم.

الن از بروکسل: از این عزیزانی که از ساختن این فیلم عصبانی هستند کدامشان واقعا به فرهنگ ایرانی بودن پایبند بودند.

شهرام شایان از تهران: همان طوری که از اسم این فیلم پیداست یعنی فقط این یک فیلم است. هیچ فیلمی نتوانسته به طور یقین واقعیات را به تصویر بکشاند اگر غیر از این بود واقعیات خیلی تلخ تر از این چیزی بود که در این فیلم به نمایش در آمده است من به عنوان یک ایرانی نظرم را میگویم همان طوری که کار گردانان ایرانی به خود حق میدهند در مورد فرهنگ غرب فیلم بسازند خوب طبیعیست که آنان نیز میسازند در ضمن هالیوود حتی در مورد فرهنگ غرب نیز فیلم های زیادی ساخته است و فرهنگ خودشان را نیز زیر سوال برده بهتر آن است که رجوع کنیم به کتب مورخان ایرانی کهن تا ببینیم در ایران گذشته چه اتفاقات ناگواری در ایران رخ داده است ما همیشه یاد گرفتیم که انتقاد کنیم وبدی ها را ببینیم که البته غلط است بهتر است عینک بد بینی را از چشمانمان برداشته واقعات را ببینیم بنظر فیلم زیبائی با مضمون تاریخی اجتماعی تخیلی میتواند باشد سراسر فیلم جلوهای ویژه زیبائی به کار گرفته شده هنر پیشگان این فیلم به زیبائی نقش آفرینی کرده اند کسانی که از این فیلم ایراد گرفته اند را باید بگویم همیشه فیلم ها بر وقف مراد شما نباید باشد! بهتر است در تخصص خودتان سخن بگوئید...

مهران از سبزوار: وقتی خود این حکومت ۲۵۰۰ سال تمدن ایران را نفی می کند و همیشه آنرا به نام نظام سیاه شاهنشاهی می خواند و همه شاهان و حکمرانان تاریخ ایران را ظالم و غارتگر معرفی میکند و ایرانی را فقط بعد از اسلام دارای فرهنگ می داند از دیگران چه انتظاری است. مطمئن باشید این تخم لق را خود این نظام در دهان آنها گذاشته است....

محمد و الهام از آنکارا: هر فیلمی که علیه ایران ساخته شود مخالف معیارهای فرهنگی و تاریخی ایران باستان است. این فیلم با در نظر گرفتن افکار پوچ نویسنده به اصطلاح روشن فکری به ساخت در امده است که اصیلترین تمدن جهان را زیر سوال برده است و دنبال دمکراسی ای که منشاش خود امپراطوری ایران بودند پرداخته است.

سارا از تهران: تمام تلاشهایی که انجام شده خیلی خوبه اما باید این اعتراضها به شکل گسترده تر و مشخص تری در جامعه امریکا انعکاس پیدا کند تا بیننده های این فیلم بفهمند این حقیقت نیست .

مهدی از سیدنی: به نظر من این فیلم خیانت به تاریخ است. اگر نویسنده و یا کارگردان به دنبال قهرمان پروری هستند می توانند از اقوام و یا کشورهای فرضی استفاده کنند. ولی این کار درستی نیست که برای ساخت یک فیلم تاریخ را تحریف کنند و ایرانی را که در زمان هخامنشیان مهد و مامن ادیان و فرهنگهای مختلف و دارای تمدنی منحصر به فرد بوده را به شکلی کاملا متفاوت و وحشی نمایش دهند.

امید از تبریز: مگه قراره فیلمها منطبق با تاریخ باشند کدام فیلمهای ساخته شده در کشور خودمون منطبق با تاریخ که نه بلکه با واقعیتهای جامعه ماست همشون دارن حقایق رو تحریف میکنند و ما هم عادت کردیم.

احمد از ژنو: ۳۰۰ فیلمی است که بسیار برایش زحمت کشیده شده و خرج زیادی در بر داشته. ای کاش این فیلم از روی حقیقت ساخته می شد نه از روی مقاصد سیاسی.نه با پول مردم بد بخت آمریکا. این کار بی عرزگی ما ایرانی ها و دولت ما را نیز نشان می دهد. دولت ما که نمی دانم مخالف persian ها هست یا اینکه علت دیگه ای دارد. از ساختن یه فیلم از تاریخ خودمون خودداری میکند و مردم هم که هیچ.نه اعتراضی نه چیزی. این فیلم الان در موقعیت حساس کنونی هسته ای ایران می تواند ما را وحشی و فاقد فرهنگ داشتن انرژی هسته ای به جهان معرفی کند.

امید از دوبی: همین الانش در تهران مردم دارن سر یک تصادف کوچیک همدیگر رو تیکه تیکه میکنند. اون وقت ماها به داستانی که مال یک فیلم هست ایراد میگیریم. حکومت.سیاست خارجی و یک سری مسائل دینی ما تو دنیا تابلو شده وسر جریان هسته ای همه با ماقطع رابطه کردن.اون وقت توقع داریم که فیلم بسازن در مورد تجلیل از ایران و ایرانی. خوبه که واقع گرا باشیم.

احسان از تهران: این دفعه هم مثل دفعه های قبل، آنها فیلمشان را پخش می کنند .ما مقداری بهمان برمیخورد ورگ گردنمان باد میکند بعد همه چی یادمان میرود ابزار قذرت دست آنهاست.

رفیعی از تهران: به عقیده بنده وقتی شاه خدابیامرز جشنهای ۲۵۰۰ ساله رابه خاطر اینکه عظمت و تمدن ایران زمین را به دنیا نشان دهد برگزار کرد و از تمام دنیا آمدند و در مقابل شاه ایران تعظیم کردند یا بهتر بگویم درمقابل ملت ایران وتمدنش تعظیم کردند ما ملت نمک نشناس و در راس آن آخوند و روشنفکر خیانتکاربه مملکت به آن اعتراض کردند و بعد از آن درطول ۲۸ سال حکومت خیانتکار به این آب و خاک که منکر تاریخ و تمدن این مرزوبوم هستنددیگر چه انتظاری از اجانب است که بیایند و از تاریخ ما خوب بگویند. به جای اینکه به آنها تف و لعنت بکنیم باید به خودمون لعنت بفرستیم که ازماست که برماست پس به جای اینکه الکی غیرت واهی و پوچ به خودمون بگیریم بریم به نمک نشناسیهای خودمون که به گذشته و تاریخمان کرده ایم فحش بدیم و خودمونرو درست کنیم.

هومن از ونکوور: به نظر من چون این فیلم به ناریخی حمله میکند که نه تنها ایرانیان به آن می بالند بلکه کشور های دیگر نیز آن را آغاز تمدن جهان میدانند. حال اگر به تاریخ کنونی ایران حمله شود کسی جدی نمیگیرد ولی برای تمدن ۷ هزارساله ایران کسی نمیتواند حرفی درآورد چون منشور کوروش را در جلو درب سازمان ملل میتوان دید.

کتایون از تهران: من از سازندگان فیلم ۳۰۰ سپاسگزارم. نه برای آنکه سعی کردند بسیار عریان و آشکار به ایران توهین کنند و یا سعی در فروخفتن حقارت شکست از ایران در قرن ها پیش را داشتند، بلکه به این دلیل که زمینه ای برای هویدا شدن شکوه و جلال ایران و تمدن ایرانی در دوران هخامنشی را فراهم کردند. اگر سازندگان این فیلم می دانستند که نتیجه آن اعاده حیثیت سلسله پادشاهی هخامنشی است شاید هرگز این کار را نمی کردند. واقعیت آن است که هر کدام از ایرانیان که چند برگی از کتاب تاریخ میهن خود را خوانده همواره نسبت به دوران هخامنشی احساس نوستالژیک دارد. تاریخ هر رشته ای را که در ایران جستجو می کنی منشا آن به دوران هخامنشی می رسد. آغاز سرشماری جمعیت، احترام به حقوق بشر و آزادی عقاید، استراتژی های نظامی، امور مالیه و جمع آوری مالیات از مردم و ... همگی در دوران هخامنشی با وجود ابتدایی ترین وسایل به بهترین نحو اجرا می شد. اما از ۲۷ سال پیش تفکری خاص در ایران سعی داشت تاریخ را قلب کند. اکنون فیلم ۳۰۰ موجب شده که همان متحجران نیز از دوران هخامنشی به نیکی یاد کنند و اذعان کنند که هرچه تاکنون تبلیغ می شده صحیح نبوده است.پس آقای میلر! هنرمندان هالیوود! ممنون!

داریوش دهکردی از لردگان: من از سه دید به این داستان می پردازم. نخست اینکه از نظر تاریخی در نبرد ترموپیل در بهار ۴۸۰ ق.م ابتدانیروی ایران در آرتمیزیوم سپاه مشترک یونانی-اسپارتی را در هم شکست و سپس سپاه لئونیداس را در ترموپیل درهم کوبید و خشایارشاه وارد قسمت مرکزی یونان شد و یونانی ها تا تنگه کورنت عقب نشستند. آتن تسخیر و به آتش کشیده شد. دوم از دید ظاهری همه میدانند که ایرانیان از خوش قیافه ترین مردم دنیا هستند و خودهرودت هم از سیمای خوب آنها در دوران خود یاد کرده است. سوم اینکه نه تنها یک فیلم که در حد انیمیشن است بلکه هیچ ساخته دیگری نمی تواند حقایق بزرگ و ریشه ! ار فرهنگ و تمدن ایرانی را خدشه دار کند زیرا اینها تاریخ هستند و تحریف تاریخ هیچ گاه موفق نبوده است حتی اگر ما ایرانیان دست به این تحریف بزنیم.

مرلین از تهران : به نظر من این حق هر فیلمسازی است که فیلم دلخواهش رو بسازه.ما نباید فقط توی دنیا غر بزنیم و از همه طلبکار باشیم.خوب ما هم می تونیم بر علیه اون ها فیلم بسازیم و من دوست دارم این کار رو بکنیم.اما هرگز نمی تونیم بگیم چرا ساختی؟

خیرالله سبحانی نصیر محله از کرج: من هم بدين وسيله بيزاري خودرا از هرگونه حركتي كه منجر به خدشه دار شدن ارزشهاي فرهنگي هرملتي ميگردد اعلام مينمايم.

مهران از لندن : به نظر شما اگر زمان شاه بود باز هم کسی از اين جور فيلمها درست مي کرد؟ مملکت و ملت ما بی صاحبن. ما کسی رو نداريم که از تاريخ و حيثيت ايرانی دفاع کنه و اينو گارگردانها و نويسندهای هاليود بخوبی بهش واقفن.

بدون نام: فیلم 300 تاثیر منفی بیشتری دارد یا ساخته شدن سد سیوند و از بین رفتن مقبره کوروش کبیر؟ مطمئنا 100 سال آینده کسی از فیلم 300 چیزی نمی داند ولی اگر مقبره کوروش پابرجا باشد، اسمش به یاد می ماند.

کاوه از چالوس: مسلما تحریف وقایع تاریخی اشتباه است. امروز بیش تر از هر زمان دیگری به ساخته شدن یک فیلم جامع و کامل درباره امپراتوری ایران باستان نیاز می باشد.

مهدی از وین: اين فيلم تحريف بي شرمانه تاريخ از سوی هاليوود می باشد.

حسن از ونکوور: با سلام. ما بايد اعتراض خودرا ولو به هر صورت نشان دهيم. بهترين راه دمکراتيک هم همين طومارنويسی است. با تشکر.

ناصیر از اسلو: اين دور از انسانيات است.

فرهاد از کلگری، کانادا: من اين فيلم را ديده ام. به نظر من از لحاظ جنبه هنری فيلم خوبی است. اما داستان فيلم کاملا بچه گانه است. حتی اگر ايرانی هم نباشی به سوژه فيلم می خنديد. اين همه اختلاف بين دو سپاه کاملا مسخره است ولی فراموش نکنيد که اين فيلم توسط غربی ها ساخته شده است و نمی توان توقع داشت که چهره خوبی از ما نشان بدهند. دولت و حکومت بی لياقت ما ياد بگيره که حتی يک فيلم هم در باره تاريخ ما نساخته است! در صحنه هايی از فيلم ياد صحرای کربلا می افتيد و فکر می کنيد اين 300 تا همون 72 تن هستند.

محسن از تهران: با داشتن رئيس جمهوری مثل احمدی نزاد از اين نوع فپلم ها در آبنده هم زیاد خواهپم داشت.

شاهین از تهران: چرا پرسش درباره هولوکاست ممنوع است ولی فیلم ساختن و تحریف تاریخ و توهین به فرهنگهای دیگر آزاد؟ یعنی اولی خیلی بدتر از دومیه؟

صلاح الدین از اسلو: من فیلم را ندیده‌ام و واقعا نمی دانم به ایرانیان توهین کرده یا نه ولی شکست سپاهیان خشایار در برابر اسپارتی توهین محسوب نمیشود، در بیشتر فیلمهای جنگی ایرانی نیز طرف مقابل همیشه با وجود نیروی بیشتر مغلوب می شود علاوه بر آن نمونه فیلم های که اقلیت های ایرانی را تحقیر می کند دیده می شود، شخصیتهای کرد بیشتر به صورت راهزن اسلحه بدست معرفی می شوند ، ترکها بعنوان کسانی که شغلهای سطح پایینی را دارا بوده و اسباب خنده دیگران میشوند یا بلوچها به عنوان قاچاقچی مواد مخدر و غیره نشان داده میشوند، جای تعجب است که ارشاد اسلامی مجوز همچون فیلمهایی را صادر می کند و کسی اعتراض نم یکند، ولی فیلم 300 را توهین به ایران می دانند، در حالی که نم یتوان امپراتوری خشیار را از لحاظ جغرافی و سیاسی ایران امروز به حساب آورد.

محسن از هلسینکی: سينمای ايالات متحده بايد شرم داشته باشد که مي خواهد روی حقيقت سرپوش بگذارد. ايالات متحده بهتر است که فيلم های ديگر را که در آنها سرخپوستان آمريکا را با شکنجه و شتم و کشتار نسل کشی مي کردند هم بسازد. ايران و ايرانيان تاريخ و فرهنگ دارند و اين چيزي نيست که قدرتي بتواند روي آن سرپوش گذارد به قول معروف، آن چيز که عيان است، چه حاجت به بيان است. حال که مصدق ها و شريعتی های روشنفکر عصر ما نيستند، هاليووديان آمده اند تا از آب گل آلود ماهی بگيرند و با توجه به ناتوانی دولت مردان ايران از در نشان دادن فرهنگ اصيل پارسی از ايرانيان ديو بسازند امان از اين که ايران تا بوده و هست مهد تمدن و دانش و تاريخ کهن خواهد بود و هيچ هاليوودی نمي تواند آن جوهر شاعران و خرد آن ديار را درک کند.

ساتگین از مونیخ: این مسخره بازی ها را بگذارید کنار. اگر می توانید بمبی مثل بمب گوگلی بسازید که احمدی نژاد را عوض کند که هر روز به چهره تان در دنیا گلاب می پاشد و به زندگی تان گند می زند.

زهرا از بیرمنگام: من ديگه برام مهم نيست چون اين آمريکايی ها و انگليسی هر کاری کنن حتی اگه خودشون رو پاره کنند ايران همون ايران با عظمت هست تاريخ ايران همون تاريخ با شکوه است ايران رو همه می شناسن و اين انگليسی و آمريکايی ها هيچ غلطی نمی تونن بکنند.

مهرزاد از تهران: خوب بود که قبل از تولید چنین فیلمی حداقل یه نگاهی به تصاویر ایرانیان می انداختند. خشایارشاه که به هیچ پادشاه ایرانی شبیه نیست حتی بیرحم ترینشان. نظامیان هم یا شبیه اعرب هستند یا لاکپشت های نینجا.

هما از ناتینگهام، بریتانیا: پسرخاله من دیروز تو لس آنجلس رفته بود و این فیلم و دیده بود، بهش گفتم که این فیلم توهین به ایرانی ها است. گفت اَ، راست میگی پرشیا یعنی ایران؟! خلاصه اینکه زیاد نگران نباشین، من اینجا وقتی به بعضی ها میگم ایرانی هستم میگن عرب هستی دیگه، زبانت عربی دیگه.

محمد رضا از تهران: باید توجه داشت كه تاريخ نگار اين واقعه هرودوت است كه ايشان دروغگويي ناوارد است ودروغ بودن حرفهايش توسط مورخين براحتي و بارها اثبات شده است -امپراتوري ايران در آن زمان پيشرفته ترين امكانات و علوم و فنون را داشته است- نشان دادن ايراني ها بصورت بربر در حالي صورت مي گيردكه ايراني هخامنشي نويسنده اولين حقوق بشر مي باشد واروپاييان درآن زمان حمام رفتن را گناهي نابخشوني مي دانستند و آمريكايي ها وجود خارجي نداشته اند.

احسان از میبد: اصل تاريخ يك چيز است وتوهمات تاريخي يك چيز ديگر. قدرت ميتواند توهمات و افكار عمومي را شكل دهد. رسانه قدرتمند است و در خدمت سياست و سياست در خدمت ثروت. هميشه و همه جا.

فریور از اتاوا: بله، اين فيلم به نظر من توهينی است به تاريخ، و مليت ايرانی که در آن ايرانيان بسيار وحشی و بی فرهنگ نشان داده شده اند. بطور مثال خشايارشا در اين فيلم با صورتی پر از پيرسينگ (حلقه) وشبيه يک وحشی نشان داده شده. البته بايد گفت که در عوض سری به يوتيوب بزنيد و برای Engineering an Empire جستجوکنيد و لذت ببريد.

حمید از تهران: دوستی گفتند "حق هر فیلمسازی است که فیلم مورد نظرش را بسازد." مرلین گرامی، حق؟! به گند کشیدن تاریخ یک ملت توسط یک ملت بدون هیچ پیشینه ای سنگین تر هست یا تردید در مورد واقعیت هالوکاست؟

محمد: من فكر مي كنم تاريخ را هميشه طرف برنده مي نويسه و اين در مورد ما صدق مي كنه. هاليوود در موارد تاريخي اگر غرب و نمايندگانش هم بازنده باشند با تضعيف شكست شان براي خودشان شكستي قهرمانانه به تصوير مي كشند واين ناشي از يك نوع عقده گشاييشونه.

اردوان از نیوجرسی: مشکل ما ایرانیان این است که بجای حال در تاریخ گذشته زندگی می کنیم. با ساختن این قبیل فیلم ها نه خشایار شاه هیولا میشود و نه یونانی ها (یا هر ملت دیگری) ارزش کسب میکنند. مهم این است که ما ایرانیان در حال حاضر چگونه آینده خود را رقم می زنیم. واقعا آشفته شدن راجع به همچنین فیلم پوچی مایه تاسف است.

علی از نورث کالورینا، آمریکا: چه می شود کرد، هالیوود است وهدفش فقط پول در آوردن و در این کار ابایی از مهیج کردن فیلم به بهای تحریف تاریخ و به شکل هیولا نشان دادن ما ایرانی ها ندارد. به قول یکی اگر توش پول باشه هالیوودی ها پدر مادر خودشان را هم حاضر هستند بصورت هیولا یا خوک و سگ نشان بدهند. هیاهو راه انداختن و زیر سئوال بردن فیلم ازنقطه نظر تاریخی فقط باعث فروش بیشتر این فیلم شود که خواسته سازندگان فیلم است. فراموش نکنید که اکثر سینما روهای امریکایی ۹۹.۹۹% تاریخ، حقیقت تاریخی و تمدن ایران و یونان برایشان اصلا مهم نیست. آنهامعمولا فیلم را فقط به قصد تفریح می بینند و برای اکثرشان فقط جذابیت و زرق و برق فیلم مهم است.

آتمان ناظم از تهران: در دنیایی که غرب داعیه ی روشن فکری را علم کرده است بی توجهی به تاریخ ملل و تغییر واقعیتهای تاریخی نهایت رذالت بشری است و سازندگان این فیلم در جامعه ای که ادعای دموکراسی می کند باید بخاطر توهینش به ملت بزرگی چون ایران محاکمه و جریمه ای سنگین شود. در این غائله سردمداران ضیف النفس ایران نیز که با سیاست های غلط زمینه ساز چنین توهینی به ملت شریف ایران شده اند مقصرند که باید جوابگو باشند.

شاهین از آتلانتا، آمریکا: زمانی که آقای لاریجانی نماینده اتمی فعلی ۳-۴ سال پیش اعلام می کند ایرانیان قبل از اسلام بی تمدن بودند انتظار دیگری هم نمیشه داشت.

محسن از کرمان: به نظر من سستی و بی اعتنایی ما ایرانیها در معرفی تاریخ و مشاهیر تاریخی مان به جهانیان سبب ساخت چنین فیلم هایی می شود. البته من معتقدم که افتخار تاریخ ما از آن گذشتگان ماست و این وظیفه ایرانیان امروز است که باید برای ایران افتخار و برای آیندگان تاریخی پر شکوه بسازد.

سام از آمریکا: من دیروز این فیلم را دیدم و وقتی یک جنگنده یونانی ایرانیان را "سگهای بی مادر" خواند تمام سینما خندید. حقیقت آنست که ما در طول تاریخ ارزشی برای هم و آزادی قایل نبودیم. وقتی پدر شعر ما زنان را آمده از ریشه "زدن" میخواند چرا بما بر میخورد؟ تاریخ و روحیه ما پر از شوونیسم فارسی است.

اشکان از مونترال: ایرانیان در زمان هخامنشیان به فاتحان جنتلمن مشهور بودند در حالی که این فیلم خلاف این را نشان می دهد.

فرید از اتاووا: ما ایرانیها اصولا انسانهایی احساساتی و مرده پرستیم. ما خود را وارثان کوروش می نامیم که اولین قانون حقوق بشر را تدوین کرده، حال درمقابل دیکتاتورترین حکومت آن هم از نوع مذهبیش لب فرو بسته ایم، کاش نصف این پیامها را در محکومیت آخوندها می نوشتیم.

مهتاب از لندن: به نظر من این جنجال فقط باعث فروش بیشتر این فیلم می شود. این وظیفه همه ایرانیان است که فرهنگ و تاریخ ایران را به جهانیان معرفی کنیم نه اینکه فقط اعتراض آن هم به محض اینکه کسی حرفی زد. از طرف دیگر این نخستین یا آخرین بار نیست که هالیوود تاریخ کشوری را تحریف میکند.

نادر از آمریکا: این فیلم ارزش دیدن درسینما را ندارد چون باعث فروش بالای آن میشود. اما چرا نباید اعتراض کرد؟ یونانیان هنگام اکران فیلم الکساندراعتراض وسیعی کردند وکارگردان را تهدید به شکایت در دادگاه های بین المللی نمودند. البته فیلم الکساندر ورشکسته شد. چرا ما اعتراض نکنیم؟

علی از مونیخ: عجب از دست این آمریکایها دارن کاری میکنن که ما ها هم حرفهای احمدی نژاد را قبول کنیم حالا که از دست این رژیم ناراحتن گیردادن به تاریخ وفرهنگ ما ایرانیها، حالا خوبه ما هم بگیم به قول امام آمریکا شیطان بزرگه.

علی از لندن: به نظر من ساختن چنین فیلمهای بیانگر نگاه فیلمساز و تهیه کنندگان آن فیلم و برداشت آنان از تاریخ یک کشور است ولی نباید فراموش کرد که بعداز حمله اعراب به ایران تمام کتابها و مدارک تاریخی ابران باستان توسط عمر به آتش کشیده شد و تنها واقعه نگار تاریخ آن زمان هرودوت بوده که چندین کتاب و فیلم بر اساس آن ساخته شدن و مطمئن ااین هم آخرین آنها نخواهد بود. ولی آنچه مسلم است اینکه ما ایرانیان باید به آنچه باقی مانده و توانایی آنچه را داریم و میتوانیم بکنیم را باتمام قوا برای ایران و ایرانیان انجام بدهیم و این ماموریت با مبارزه و جلوگیری از آبگیری سد سیوند شروع میشود.

محسن شیرین از کیف: من فیلم را دیدم . وضعیت فیلم هیچ ربطی به ایران فعلی ندارد. مثل اکثر فیلمهای اکشن تنها سرگرمی هدف است. اما خوب است به همین بمب گوگلی اکتفا کنیم!

محمد رضا از تهران: آخه اگه ایرانی ها اینقدر زشت بودن پس من چرا اینقدر خوش تیپم؟

محمد از سنگاپور: فیلم تمام دروغ بود شاهان ایران قدرتمند و به هیج کس باج نمی دادن و تمام جنگها شجاع بودن فیلم را برعکس ساخته بودن.

بامشاد از اوترخت: در هر حال چون این فیلم اولین و آخرین فیلمی نیست که با تحریف تاریخ قصد پول به جیب زدن داره لازمه که از هر طریق ممکن ایرانیها مثل همیشه واکنش نشون بدهند. البته فراموش نکنیم که در فیلم اسکندر مقدونی هم ایرانیها رو ملتی عقب مونده نشون داده بودند ولی در آن زمان استفاده از ابزاری فراگیر چون اینترنت برای نشان دادن فریاد اعتراض به میزان حال گسترده نبود.

مرتضی از ایران: اگه امروز من ایرانی از تاریخ مملکتم چیزی نمیدونم و "حکومت ما بر این اساس بوجود آورده شده که ۲۵۰۰ سال نظام شاهنشاهی و ظلم رو از بین برده" اونوقت من به چه آثار باستانی و چه پیشینه تاریخی افتخار بکنم . اگه شاه جشن های ۲۵۰۰ ساله رو تو ایران گرفت چقدر برای ما آثار مثبت داشت چرا که قوم آریایی و سرزمین پارسها دوباره زنده شد. وقتی آقای لاریجانی میگه ایرانی ها قبل از اسلام وحشی بودن از دیگران (آمریکایی ها) چه انتظاری میشه داشت . ما چند تا فیلم از ایران باستان ساختیم؟ ما چه نو آوری تو صنعت فیلم سازی کردیم؟ مقصر خود مائیم ما چقدر از فردوسی و شاهنامه گفتیم و این رو از چشم مسئولین ایرانی می بینم و اینو بگم که این دسته فیلم های سینمای آمریکا آدمهای با فرهنگ و اصیل رو راضی نمیکنه. تمام یهودی ها و اینکه امروز وجود دارند به کوروش کبیر مدیون هستن. کوروش کبیر به تمام بشریت تعلق داره . اگه زیر سئوال بردن هالوکاست زشته این کار هم واقعا شرم آوره.

علی از ادنسه، دانمارک: ما که قرار نیست اینقدر نازک نارنجی بشیم و گناه این فیلم سازی را گردن انس و جنس بیندازیم. ما میدانیم کی هستیم و حضرات هم از تاریخ خود خبر دارند. به انسانهای والا فقط توهین میشود.

حسن از اردبیل: من میخوام به آقای پندار یوسفی عرض کنم که اگه اینقدر غیرتی هستی و به فکر ایران چرا در مورد مسایل مهمتری که در داخل ایران اتفاق می افتد طومار درست نمیکنی؟ اونها که بیگانه اند چرا چشم روی این مسئله باز نمیکنی که آورندگان اسلام ناب محمدی ثروت ایران را کرور کرور به عراق و افغانستان و فلسطین و سوریه می فرستند در حالی که بسیاری از مردم ما محتاج نان شبشان هستند.

حسن از کپنهاک: فکر نمی کنید که تاریخ ایران احتیاج به باز نگری عمیق دارد. میدانیم که تاریخ بعد از به قدرت رسیدن رضاخان به تحریر درآمد و کلی نوشته های مغرضانه و بر ضد اعراب نوشته شد، توجه شما را به کنفرانس پاریس درباره تاریخ ایران که به ریاست بوم رژه ایران شناس که در ۲۷ ژانویه برگزار شد جلب می کنم و در رابطه با فیلم ۳۰۰ از کجا که حقیقت نداشته باشد، ما فقط مطالب زیبا و انسانی میشنویم، آن هم از دورانی که شمشیر و توحش بر دنیا حاکم بوده.

رامین از خرم آباد: به نظر من دولتمردان ایران بیشتر ضد فرهنگ ایرانی و هخامنشی هستند نمونه اش هم سد سیوند. اگر اینها بویی از فرهنگ ایرانی می بردند تا به حال حداقل یک فیلم درباره کورش کبیر و هخامنشیان می ساختند.

علیرضا چراغی از بندر عسلویه: به نظر میرسد بعد از ساختن فیلم اسکندر کبیراین نوع جریان فیلم سازی در آمریکای شمالی به سریالی تبدیل شده برای تخریب اذهان عمومی برعلیه ایرانیان وحداقل انتظار از مسوولین این است درجهت جلوگیری کردن از خدشه دار کردن وجه ایرانیان تکانی به خود دهند.

سامان از کانادا: دوستان این اولین و آخرین فیلمی نخواهد بود که به تاریخ ایران باستان توهین کرده است. ولی دوستان گرامی در کشوری که دولتمردان آن هیچ ارزشی به هویت ایرانی نمی دهند از خارجی که فقط به منافع خود می اندیشد، چه انتظاری می توان داشت. یادمان نرود که تاریخ باستان ما توسط همین خارجی ها کشف شد آن هم زمانی که دولتمردان ایران در فکر حرمسرای خویش بودند. متاسفانه ما از لحاظ متخصصین تارخ ایران باستان در فقر مطلق هستیم. هیچ ایرانی تا کنون نتوانسته کتاب تحقیقاتی تاریخ ایران را بدون مرجعیت خارجی آن بنویسد.

محمد عمر از نیویورک: این فیلم کوششی است برای مسخ تاریخ و توجییه سیاست های فعلی غرب در قبال ایران. دروغ و کذب چنان در همه ابعاد این فلم مشهود است که نمیتوان آن را انکار کرد. مطابق به کتب هرودت و سایر منابع تاریخی، هنگام حمله ارتش ایران به اروپا و یونان عده کثیری از یونانیان قشون ایران را همراهی میکردند و حتی در کمپ اسپارتی ها در ترموپیل سربازان شهر تب، یکی از شهرهای معتبر یونان باستان، تا آخر طرفدار ایران باقیمانده و توسط خود یونانیان قتل عام شدند. اگر به جنگ های ایران و یونان میان سالهای ۴۹۰ الی ۳۸۷ ق م نظر افکنیم، این ایرانیان بودند که با تحمیل معاهده آنتال سیداس بر اسپارت در سال ۳۸۷ ق م پیروز شدند، نه اسپارتی ها. خلاصه باید توسط دادگاه بین المللی علیه این فیلم اعلام جرم شود.

پیام از مونترال: این فیلم را من ندیدم ولی جالبه که اولا کشوری که قدمت تاریخی آن به ۵۰۰سال نمیرسه از کشور و مردمانی ایراد میگیره که اندازه تاریخ قدمت دارند. دوم اینکه ایا آمریکایها هنوز بلایی که بر سر سرخپوستها ۴۰۰ سال پیش آورده اند رو بیاد دارند یا نه؟ و اگرراه دور نرویم کی قانون برده داری در امریکا از بین رفت؟ کسی یادش هست؟

اردلان از خرم آباد: من خوشحالم که بازیگران و کارگردانان مطرح و بسیار خوب هالیوود در این فیلم بی ارزش از نظر فیلمنامه ای و کارگردانی حضور نداشته اند.این فیلم واقعا جدا از سینمای با ارزش هالیوود است.

مهرداد از تهران : زمانی که چنین حاکمانی بر ما حکومت میکنند باید انتظار بدتر از این فیلمها را داشته باشیم مگر اینکه دست به دست هم بدیم و به جهانیان نشان بدهیم ایران (پرشیا) تمدنی کهن و سراسر افتخار در پشت سر داشته که ما وارثان به حق آن هستیم.ِ فیلمهای سطح پایینی همچون ۳۰۰ هیجگاه تمدن کهن مارا خدشه دار نمی کند.

الف نون از زاگرب: ایرانی های عزیز آیا یادتان به فیلم های سرخپوستی می آید؟ میدانید که همین هالیوود بود که سرخ پوستان قاره ی آمریکا را افرادی وحشی، کثیف، بی فرهنگ و بی هویت نشان می داد. هالیوود نماد خودخواهی و کبرو غرور سیاست ایالات متحد آمریکا است.

علیرضا از آریزونا: کارگردان و نویسندگان این فیلم مسخره هیچ گونه اطلاعی در مورد تاریخ ایران باستان ندشتند آنها با اتفاقات امروزه سعی در از بین بردن وجهه ایرانیان در دنیا را دارن. به نظر من دولت ایران باید یک شکایت سنگین از این ها بکند.

منوچهر از ونکوور: جالب اینجاست که همه ما ناراحتیم از این موضوع ولی نفر اول داخل صف سینما می ایستیم و با خرید بلیط حمایت می کنیم که اقای زاک بیشتر از این فیلم ها بسازد، از جلوی یک سینما رد می شدم شاید بگم ۵۰ درصد ایرانی بودن.

مریم از تهران: عریان بودن که از افتخارات غربیهاست چرا به ما نسبت می دهند؟ در تبلیغ این فیلم وقیحانه نوشته اند که این نبرد زمینه دموکراسی در غرب را پدید آورد! وحشی اسکندر مقدونی است و سربازان آمریکایی هستند که به اسم دموکراسی قضیه زندان ابوغریب را درست کردند.

دانیال از هلند: چرا فکر می کنیم همه باید از ما و از فرهنگ و تمدن ما خوششون بیاد. مگه ما حتی هموطن های خودمون رو مسخره نمیکنیم. جهان عوض شده. هر کسی آزاده نظرش رو بگه اگه نمی تونی تحمل کنی مشکله خودته عزیز جان. من هم ایرانی هستم و افتخار میکنم ولی واسه نظرات دیگران ارزش قائل هستم.

مژگان از تهران: اگر می خواهیم این اعتراضها موثر باشه نباید مثل قضیه خلیج فارس یکدفعه شور برمون داره و بعدش هم بریم پی کارمون باید تداوم داشته باشه و صرفا" بین ایرانیها نباشه بلکه با غیر ایرانیها هم مطرح بشه اما نه از روی تعصب که نتیجه معکوس داشته باشه بلکه با استدلال و منطق.

قربانعلی از دوسلدورف: در جایی میخواندم که نوشته شده بود مردمی که از زمان حال خود ناراضی اند و ناامید به آینده خود، گذشته گرا میشوند. این همه فیلم علیه آلمانها و ژاپنیها و حتی سربازان آمریکایی در ویتنام هالیوود ساخته همه نگاه می کنند و نتیجه خودشون را می گیرند مسلماً اگر خشایار شاه زنده بشه و شروع به تعریف ماجرا کنه ما نمیتوانیم زبان او را بفهمیم یعنی ما حتی همین اشتراک زبانی را با اجداد ایرانیمان در طول تاریخ از دست داده ایم پس تعصب بی مورد است.

فرهادی از تهران: فراموش نکنیم فیلمسازان ما عراقی ها را چگونه تصویر می کردند و چگونه یک بچه بسیجی روبروی یک سپاه عراقی که تمام نفرات ان با چهره های بسیار کریهی تصویر شده بودند قرار می گرفت.

فرشاد از تهران: مسلما اسپارت بیش از ۳۰۰ نفر جمعیت داشته و اگر چنانکه در این فیلم ادعا می شود بوده هیچگاه ایران موفق به اشغال یونان وآتن نمی شد، بنابراین چنین برداشتی از ماجراهای این جنگ بی مورد وصرفا با هدف توهین به ایران بوده است.

سعید از شیراز: واقعا متاسفم برای هالیوودیها که هنر را با سیاست قاطی کردن، یکی نیست ازشون سوال کنه اون موقع که جنگ شد آیا کشوری به نام آمریکا وجود داشت؟

هرمز از دالاس تگزاس: اولا هیچ کسی از واقعی بودن اصل این حماسه و این جنگ مدرک مستند و درستی نداره و صد البته به خاطر قدمت موضوع محتوی حماسه تحریف و تحریفتر شده. دوما هموطنان نباید هر موضوعی رو به دولت آمریکا نسبت بدن چون واقعا بچه گانه است. هوطنان باید از اون دنیا تئوری سازی و بسته خارج بشن. اکثر فیلمهای هالیوود برای پول درآوردنه. حالا ممکنه افرادی موضوع فیلم رو توهین آمیز تلقی بکنن و یا بهش عناوین مختلفی بدن و حتی تحریم اش بکنن. ولی واقعیت اینه که برای یه فیلمی که سرمایه گذاری بزرگی شده باید داستان و فیلم طوری ساخته باشه که درآمد داشته باشه. من این فیلم رو دیدم. هنر سینمایی که در این فیلم به کار رفته تحسین آمیزه. شما بودید چه میکردید؟؟

دانا استوار اندیش از لندن: این فیلم افکار عمومی را برای حمله واقعی به ایران آماده می کند.

موسی از ایران: با شنیدن خبرهای مربوط به این فیلم، یاد زبانزد معروف «از ماست که بر ماست» افتادم. در این آشفته بازار آبگیری سد سیوند، نابودی تدریجی تخت جمشید، گذشتن دکل برق فشار قوی از آرامگاه فردوسی بزرگ، برج سازی پیرامون نقش جهان و ... واکنش فزون از اندازه به این فیلم بسیار شگفت انگیز است. این فیلم مدتی در اذهان عمومی باقی می ماند و به زودی محو می شود؛ در حالی که نابودی یادمان های باستانی، ارائه تصویر نامناسب از پادشاهان و فرهنگ ایرانیان پیش از اسلام در کتاب های درسی، کمرنگ کردن آیین های ایرانی و... زیان هایی جبران ناپذیر و ماندگار دارد که شوربختانه کوچکترین توجهی بدان ها نمی شود! در صورت به سامان بودن اوضاع فرهنگی ایران، پرخاش به این فیلم کاری منطقی و خردمندانه بود. یا وضع موجود، دامن زدن به این داستان وجهه ی ایرانیان را بیش از پیش خراب می کند.

کیان از آبادان: من تنها یک سوال از مسولین فرهنگی ایران دارم و آن این است که در مقابل این موارد ایا تا کنون فیلم یا حتی گزارشی در سطح جهانی برای دفاع از ایرانیان و فرهنگ غنی آنمها تهیه شده است من نشان دادن چهره کریه از هر ملت یا قومی را صحیح نمی دانم اما باید بپذیریم جایی که ما حرفی از فرهنگ خود برای گفتن نداشته باشیم این مسائل عادی است.

وحید از تهران: با سلام واقعا متاسفم از این آزادی که به فرهنگ و تمدن یک ملت چنین بی احترامی می شود. خیلی برام جالب است نظر خود آنها را داشته باشم ولی کسانی که این چنین فیلمی ساختند بدانند ایران و ایرانی همیشه بزرگ و متمدن بوده و همیشه ماه پشت ابر نخواهد ماند.

شهرام از مونترال: من معتقدم که ما ایرانیها بزرگترین توهین را خودمان به خودمون کردیم و اون وقتی بود که احمدی نژاد را به عنوان رییس جمهور انتخاب کردیم.تاثیر رفتار احمدی نژاد در تخریب هویت ایرانی از هزارتا فیلم بدتره.

محمد از مسکو: وقتی که تمام دنیا رو با خود دشمن کردیم وقتی که ما رو با عرب ها دارن اشتباه میگیرن به عظمت و شکوه و درایت شاه فقید ایران که جشن های دوهزارو پانصد ساله رو برگزار میکرد پی میبرم.

بهنام از تورنتو: به نظر من ایرانیان به جای برآشفتن و تهیه تومار اینترنتی که فقط به فروش بیشتر این فیلم بی ارزش تاریخی کمک میکند؛ بهتر است با ساختن فیلم های تاریخی مستند در جلب تحسین ایران و ایرانی باستان بکوشند ولو با سفارش ساخت این گونه فیلم ها به خود هالیوود. البته من گمان نمی برم که دولتمردان این روزگار ایران ذره ای از این توهین به تاریخ ایران باستان برتافته باشند.

هادی از آستین تگزاس: من دیشب این فیلم را دیدم. این فیلم یک دروغ بی شرمانه است که دارند به خورد مردم دنیا می دهند. باید در سالن سینما در امریکا می بودید و می دیدید که چطور سالن سینما پر از جمعیت با این ۳۰۰ نفر دروغین همذات پنداری می کرد. چگونه است که در فیلم اسکندر لشکرکشی آن بی فرهنگی که کتابخانه ها را آتش زد خوب جلوه داده می شود و ایرانیان رو در این فیلم وحشی های بی تمدن نشان می دهند. باید به این فیلم سراسر دروغ اعتراض کرد.

ارحام از لس آنجلس: احساسات و افکار عمومی بر علیه ایران و ایرانی باید برانگیخته شود تازمینه ساز حمله نظامی به ایران باشد. ساخت این فیلم تنها در این جهت است.

فرشاد از تهران: تبریک می گم به سیاستمداران جمهوری اسلامی که بار دگر بحثی پیش آمد که تمدن بزرگ هخامنشی و ایرانی بد جلوه داده شد. طرفدار هیچ حزبی و گروهی نیستم ولی باید اقرار کرد سیاستهای ضد ملی گرایانه این حکومت باعث تخریب چهره زیبای تمدن ایران در این ۲۸ سال شده ولی الان اگر چینین فیلمی در مورد تمدن اسلامی یا عربی پیش می آمد فریاد همین آقایون گوش دنیا رو کر میکرد و کاسه داغ تراز آش می شدند.

مهدی از پاریس: اینکه راجع به ایران امروز حرفی زده بشه خیلی متفاوته با آنچه که ایران باستان تداعی گر اوونه، امپراتوری هخامنشی در زمان خودش حداقل یک سوم از تمدن بشر بوده و صاحب بالاترین درجات در علم، هنر، ادب و فرهنگ و حتی دین باوری. چگونه ممکنه که چنین سرزمینی با چنین دستاوردهایی توسط وحشی ها اداره شده باشه! من برای کسانی که آرام آرام هر مرزی که میتونه نشان دهنده احترام انسانها به حقیقت باشه رو میشکنند متأسفم.

آرش از ساری: به این نکته توجه داشته باشید که به هر شکلی تحریف تاریخ ناشایست هست. هم به شکلی که آقای احمدی نژاد هالوکاست رو تکذیب می کنه و هم اینکه هالیوود با تحریف گسترش دمکراسی در دنیا به دست خشایار شاه ایران از امپراتوری هخامنشی سعی در وارانه جلوه دادن تاریخ داره. اما این همه زحمتی که آقای احمدی نژاد به خود در تکزیب هالوکاست داد، صرف در نشان دادن حداقل به میراث بردن ترویج دمکراسی کورش کبیر می کرد، مسلما نتیجه این نبود.

خشایار از استکهلم: من اولش نگران بودم. بعدا دیدم که فیلم مسخره ایه بیشتر یک کارتون برای جوانهاست.

علی از برلین: اصلا این طور نیست که هر فیلم ساز حق داشته باشد هر فیلمی بسازد. از طرفی با امیر عزتی هم مخالفم. در ایران هرگز مشابه چنین فیلمی درباره آمریکاییان ساخته نشده و نباید هم بشود. من با تحریف تاریخ در این فیلم هیچ مشکلی ندارم. چون این فیلم یک فیلم تخیلی است. ولی با نگاه نژادپرستانه مشکل دارم. نژادپرستی در هر لباسی محکوم است و سینما هم در این مورد استثنا نیست.

ناصر از بروکسل: از نظر ایرانیها مرگ خوب است ولی برای همسایه. همیشه خود را از دیگران بهتر، داناتر و با فرهنگتر میدانند. به همه توهین میکنند، دیگران را مسخره میکنند و برای آنها زشت ترین و توهین آمیزترین جوکها را میسازند و تعریف میکنند، وقتی نوبت به خوشان میرسد فریادشان گوش فلک را کر میکند و اسم این کار خودشان را اتحاد یا همبستگی و یا بسیج مینامند.

ناصر از تهران: من هم موافقم که هر فیلم سازی حق داره که فیلم دلخواهش رو بسازه ولی بنظر من فیلمساز کشوری که سمبل جنایت و وحشیگری است بهتر نیست کمی هم به این موضوع بپردازد تا شاید کمی چهره منفور کشورش را در اذهان جهانیان بهبود ببخشد.

مسعود از تهران: ببینید باید از یک زاویه دیگر هم به این فیلم نگاه کرد... اولاً چرا انتظار داریم که آنها تصویری فیلسوف مآب و اندیشمند از ما خلق کنند؟ برداشت فعلی دنیا از ما خیلی خرابتر از این حرفها است... ما بجای اینکه به یک فیلم که نهایتاً شش هفت ماهی در اذهان باقی می ماند و سپس از یاد می رود حنجره خودمان را پاره کنیم باید برویم سراغ آنهایی که مسبب ایجاد چنین تصویری از ما هستند. ضمناً تا فیلم را ندیده اید بیخودی اظهار نظر نکنید... کلاً فضای کارهای میلر فضایی بشدت اغراق آمیز و سورئالیستی می باشد... در نهایت نکته دیگر اینست که وقتی ما میگوییم فلان سردار اسلام این قدر دشمن را کشت که تا زیر زانوش پر از خون بود نباید انتظار داشته باشیم دیگران مشابه آن را برای ما نگویند.

فرناز از بروجرد: چرا وقتی مقبره کوروش کبیر و تو مملکت خودمون دارن میفرستن زیر آب یا کنار میدان نقش جهان برج سازی میکردن کسی صداش در نیومد؟ آیا زمانی که خود ما با زبان عربی به یشواز نوروز میریم، وقتی ارتش به اصطلاح ملی ایران در خلیج فارس فقط و فقط اسامی عربی روی تمام تاسیسات و مانورهای نظامی خودش میگذاره، وقتی تمام تعطیلات رسمی کشور به واسطه تولد یا درگذشت اعراب نامگذاری شده و در بین روحانیون و سران مملکت حتی یک نفر هم اسم ایرانی نداره و نام قهرمانانی چون کوروش حتی برای یک بار هم از دهان رهبران ایران بعد از انقلاب بیرون نیومده آیا واقعا باید همه تقصیرات و به گردن این و اون بندازیم؟ وقتی پرچم آمریکا رو هر روز در نهایت بی فرهنگی توی ایران به بهانه های مختلف آتیش میزنیم و فریاد مرگ بر آمریکا و این و اون سر میدیم آیا میشه از یه آمریکایی توقع داشت در مورد فرهنگ ایران فیلم بسازه؟

ایمان از کانادا: شروع این نوع توهینها از ویل دورانت شروع شد.وقتی او در کتاب معروفش تاریخ تمدن ایرانها را ناعادلانه برای حمله به یونان در زمان خشایارشا بربر خواند. در حالیکه کمتر از ۲۰۰ سال بعد از آن اسکندر ایران را ومخصوصا تخت جمشید را به آتش کشید وهیچ کس یونانیا نرا بربر نخواند. امیدواریم که تاریخ در آینده کمتر وسیله ای برای سواستفاده و و توهین به دیگر ملتها توسط هالیوود شود

ساسان از خرم آباد: تاسف می خورم هم به حال سازندگان فیلم هم به حال خودمون که اینگونه ساکت در برابر این توهین نشستیم.

پرویز از تورنتو: متاسفانه در هیچ دوره از تاریخ ایران یک مورخ نداشته و تاریخ دوران هخامنشی توسط هرودت یونانی نوشته شده و امکان هر گونه تحریف هست.

مجید از برلین : در ایران ما ضرب المثلی داریم که میگه وقتی بیش نماز بگ... بس نماز باید بر... وقتی توی ایران دولت مان چیزی از تاریخ حالیش نیست ما انتظار از بیگانه نباید داشته باشیم. تحریف تاریخ هالوکاست تحریف تاریخ ایران را به همراه داره. چیزی که عوض داره گله نداره چون هالیوود دست یهودی هاست.

امید از تورنتو: مفهوم توهین توی فرهنگ ما ایرانی ها دیگه مخدوش شده. من نمی دونم چرا ما به توهین این قدر حساس شدیم. من نمی فهمم مرز آزادی ها کجاست یک روز حکم ارتداد سلمان رشدی صادر شد به این علت که به پیامبر توهین کرده، یک روز پخش یک فیلم توهین قلمداد شد یک وقت دیگر هم هالوکست یه موقعی هم نشنال جیاگرافی. یک نفر به من بگه خط تلاقی آزادی و توهین کجاست ؟

کاوه از کانادا: من به همراه دوستان کانادائی به دیدن فیلم مورد نظر رفتیم. به هر حال فیلم به هیج وجه ادعای به تصویر کشیدن ناریخ را ندارد و تنها جنبه تخیلی دارد. ما که خیلی خندیدیم ولی نباید از حق گذشت که به هر حال باعث تاثیر منفی بروی بیننده می شود. البته بیننده ای که کمی متفکر باشد به خود می گوید مگر چنین چیزی ممکن است و آنقدر آش شور است که با آنهمه special effect هم باز قابل باور نیست. ... من فکر می کنم که عوام فریبی همچنان در دنیا رونق دارد و این تنها به دلیل عوام بودن اکثریت مردم دنیاست و سازنده هم حق دارد برای پر کردن جیب خودش برای اکثریت فیلم بسازد و نه برای یک اقلیت عاقل. این فیلم ارزش ناراحت شدن یک ملت با ادعای فرهنگ غنی را ندارد. ایرانی ها برای اثبات خودشان در هر جای دنیا که باشند راه های فراوانی دارند که دیگران را به احترام وادار میکند. تاثیر یک ایرانی بافرهنگ در میان یک جمع خارجی (انگلیسی آمریکائی کانادائی و یا هر ملیتی) بسیار بیشتر از این فیلم سرگرم کننده است. من مطمئن هستم که دوستان کانادائی من هر زمان که بخواهند از ایرانی ها یاد کنند ابتدا من و رفتار های من به ذهنشان می رسد تا شخصیت های این فیلم.

دانیال از مشهد: به نظر من هدف از ساخت این فیلم فروش بالا بوده و نه توهین به ایرانیان از این نظر فیلم کاملا موفقه اما تو این فیلم هم عین خیلی دیگه از فیلمهای هالیوود خالی بندی های زیادی شده. در این فیلم ایرانی ها عین سوسک حمام نشان داده شدن که به راحتی کشته می شن البته همونطور که گفتم این خالی بندی ها فقط مربوط به این فیلم نیست تو بیشتر فیلم های هالیوود دیده میشه.

مریم حشمت زاده از وینی پگ: کاش همه تلاش کنیم تا خودمان در هر جا که هستیم خوب و انسان باشیم. انوقت حتی غیرایرانیان هم دروغهای شاخدار راجع به ما را باور نخواهند کرد.عیدتان مبارک.

جاوید جلالی از هلسینکی: این اعتراضات تاثیر خوبی در اذهان جوامع غربی خواهد داشت. چون دنیا متوجه میشه که ایرانی ها برای فرهنگ قبل از اسلامشون ارزش قائلند. با این وجود سازندگان این قبیل فیلمها قصد اهانت به هیچکِس را ندارند. در هالیوود تنها داستان بفروش است که اهمیت دارد نه چیز دیگری.۳۰۰ اما فیلمی تاریخی نیست. حتی تکنیک آن مخصوص فانتزی و انیمیشن است.

مصطفی از بوداپست: واقعا برای جامعه سینما و هالیوود متاسفم که سیاست کثیفشون رو هم تو فبلمها هم میارن اون هم با لجن مال کردن تاریخ یک امپراطوری که در سراسر جهان خوشنام بوده و برای مثال در زمان کشتار یهودیان این پادشاه ایران بود که به آنها پناه داد.

حسام از برایتون: مردم ایران به جای با غیرت نشون دادن خودشون نسبت به این فیلم برن غیرت شون را به دولت فعلی ایران نشون بدن.

مهدی از لندن: به نظر من اصلا مشکلی ندارد. همه می دانند که شخصیت های این فیلم تخیلی هستند و فرنک میلر داستان پرداز است نه تاریخ دان . من مطمئنم کارگردان این فیلم اصلا از مسئله هسته ای ایران خبری ندار ند.

نسرین از انگلستان: با ساختن این فیلم توهین بزرگی به فرهنگ و تمدن ایرانی ها کردن و همه ایرانی ها باید این فیلم را بایکوت کند و کارگردان آن یک انسان نا آگاه از فرهنگ ایران است .

جمشید پروانی از ونکوور: در بعضی فلم های ایرانی به اقلیت های ایران وحتی به افغان ها توهین صورت می گیرد آیا این ها را متوجه شدید؟

مسعود از ونکوور: امپراطوری باستان ایران تنها تمدنی است که خداوند در کتاب مقد س از ان به نیکی یادکرده.

نیما از انگلستان: من فیلم را دیدم و باید بگویم عمدی به ما ایرانیان توهین شده. من تاریخ این جنگ را خوانده ام. متاسفانه خیلی دور از واقع و توهین آمیز ساخته شده، ایرانیان را مردمی دد منش، خونخوار، مزدور و ترسو معرفی کرده اند، واقعا جای تاسف است.

 
 
هومر و فرودسیهومر و فردوسی
همایش بررسی آثار هومر در تهران
 
 
موزه بریتانیاروز ایران در موزه ملی بریتانیا
هفتم نوامبر، روز ایران در موزه ملی بریتانیا
 
 
هخامنشيانکنفرانس
شاهنشاهی هخامنشی ميان تاريخ نگاری و افسانه سرايی
 
 
نمایشگاه امپراتوری فراموش شدهبازگشت هخامنشی ها!
نگاهی به امپراتوری فراموش شده در موزه ملی بریتانیا
 
 
جام نقره ایآلبوم عکس
نمايشگاه 'امپراتوری فراموش شده: جهان ايران باستان'
 
 
باستاننمايشگاه
شکوه ايران باستان در يک نمايشگاه بزرگ
 
 
مطالب مرتبط
ميراث فرهنگی در سالی که گذشت
31 مارس، 2005 | فرهنگ و هنر
اسکندر، کارگردان فیلم کوروش !!!!
05 نوامبر، 2004 | فرهنگ و هنر
سايت های مرتبط
بی بی سی مسئول محتوای سايت های ديگر نيست
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران