BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
صدای شما
به روز شده: 17:39 گرينويچ - سه شنبه 27 نوامبر 2007 - 06 آذر 1386
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
رو در رو: بحران خاورمیانه روزی پایان خواهد یافت؟
 
کنفرانس بین المللی احیای صلح خاورمیانه در شهر آناپولیس در نزدیکی واشنگتن روز سه شنبه آغاز به کار کرد. جورج بوش، رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی افتتاحیه کنفرانس گفت اسرائیل و فلسطینی ها موافقت کرده اند مذاکرات مربوط به حصول پیمان کامل صلح تا پایان سال 2008 ، را آغاز کنند. گروه حماس به این همایش دعوت نشده، ولی محمود عباس، رییس تشکیلات فلسطینی در آن شرکت کرده است. دو دیدگاه درباره برگزاری این کنفرانس و همچنین احتمال دستیابی به راه حلی برای بحران خاورمیانه را در زیر بخوانید:

محمد علی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز و معاون رئیس جمهور سابق ایران

 به نظر می رسد که اسرائیل قصد حل مسائل خود را با فلسطینی ها ندارد و از این سمینار بیشتر برداشت یک نوع حل و فصل مسایل دیپلماتیک و سیاسی بین دولت ها می شود نه حل مشکلات فلسطینی ها.
 

مشکل صلح خاورمیانه موضوع پیچیده ای است که به نظر نمی رسد در این کنفرانس حل شود. تلاش های زیادی صورت گرفته که آناپولیس، کنفرانسی موفق باشد اما از آنجایی که این نشست بیشتر در جهت اهداف آمریکا برگزار می شود به نظر نمی رسد توفیقی کسب کند.

با توجه به اصرارهای اسرائیل بر مواضع خودش و توجه کمتر به مواضع فلسطین، این نشست چشم انداز موفقی ندارد. حضور گسترده کشورهای عربی هم بیشتر به حساب حمایت و همکاری با دولت آمریکاست تا برای حل مشکل خاورمیانه.

عدم دعوت از ایران به نظر طبیعی می آید چون ایران به صورت رسمی و علنی قبل از برگزاری این کنفرانس مخالفت خود را با آن اعلام کرده بود از سوی دیگر ایران از لحاظ جغرافیایی هم طرف ماجرا نیست.

مسئله عدم دعوت از گروه حماس با ایران فرق دارد اما آن هم به نظر غیرطبیعی نمی آید.
هیچ دولتی در دنیا هر دو دولت را به طور مستقل برای فلسطین به رسمیت نشناخته است. در عرف دیپلماتیک یک دولت به رسمیت شناخته می شود.

علت اصلی عدم پیشرفت در استقرار صلح در خاورمیانه این است که اسرائیل قدیمی فکر می کند و از حدود 10 سال پیش تا به حال مدام مواضع خود را تکرار کرده و بر آنها پافشاری کرده است.

مسئله اینجاست که این دولت بقای خود را مدیون همین مشکلات منطقه ای است و از حل این مشکلات استقبال کمتری می کند. اگر مشکل خاورمیانه حل شود، اسرائیل به یک دولت کوچک تبدیل خواهد شد.

به نظر می رسد که اسرائیل قصد حل مسائل خود را با فلسطین ندارد و از این سمینار بیشتر برداشت یک نوع حل و فصل مسائل دیپلماتیک و سیاسی بین دولت ها می شود نه حل مشکلات فلسطین. تاثیر آن بر موضوعات سیاسی، روابط دیپلماتیک بین کشورها و انتخابات آتی آمریکا بیشتر مد نظر است.

مئیر جاودانفر، تحلیلگر در تل آویو

 دولت حماس از سیاست های اشتباه دولت جمهوری اسلامی حمایت می کند. با سیاست مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، دولت ایران حاضر نیست با اسرائیل مذاکره کند. این سیاست به ضرر دولت حماس است، اگر حماس هم مثل سوریه یک قدم جلو می آمد و در این همایش شرکت می کرد، هم به نفع خود حماس و به نفع مردم فلسطینی هم تمام می شد.
 

تنها راه حلی که ممکن است کنفرانس آناپولیس پیدا کند این است که احتمال دارد به خاطر آن کنفرانس های دیگری برگزار شوند و در نتیجه آن، ارتباط بین کشورهای عرب و اسرائیل افزایش پیدا کند و شاید این درآینده باعث شود قرار صلحی بین دو طرف ببینیم. ولی با این کنفرانس به تنهایی، نمی توانیم به صلح برسیم.

امکان دارد که به توافق هایی بین دو طرف رسید ولی برای اجرای آنها نیاز است تا دو دولت این توافق ها را اجرا کنند، دولت اهود اولمرت در اسرائیل الان بسیار ضعیف است. احزاب راستی در دولت ائتلافی علنا تهدید کرده اند که اگر آقای اولمرت بخواهد امتیازاتی به فسلطینی ها بدهد، ائتلاف را ترک خواهند کرد... از سوی دیگر، دولت محمود عباس نماینده مردم فلسطینی نیست بلکه نماینده سازمان آزادیبخش فلسطین است. چون در غزه یک و نیم میلیون نفر زندگی می کنند که نماینده آنها گروه حماس است و این گروه هم در کنفرانس شرکت ندارد.

دولت ایران و گروه حماس برای کنفرانس دعوت نشدند. این دو از هنگام به وجود آمدن علنا گفته اند که دولت اسرائیل را به رسمیت نمی شناسند و رژیم اسرائیل باید نابود شود. این اعتقاد با هر گونه ایده صلح در تضاد است. البته حماس به عنوان نماینده مردم فلسطین در انتخابات دموکراتیک انتخاب شد و شکی در این نیست، ولی وقتی گروهی می گوید که طرف مقابل باید نابود شود، امکان پذیر نیست که با چنین گروهی صلح کرد. دولت حماس از سیاست های اشتباه دولت جمهوری اسلامی حمایت می کند. با سیاست مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل، دولت ایران حاضر نیست با اسرائیل مذاکره کند. این سیاست به ضرر دولت حماس است، اگر حماس هم مثل سوریه یک قدم جلو می آمد و در این همایش شرکت می کرد به نفع حماس و به نفع مردم فلسطینی هم تمام می شد.

در مورد راه حل نهایی بحران خاورمیانه، به نظرم برای رسیدن به صلح، دولت اسرائیل باید حاضر شود از مناطق اشغالی باختری رود اردن خارج شود، تمام شهروندان اسرائیل که در آنجا زندگی می کنند را به مرز پیش از جنگ شش روزه برگرداند، تندروهایی مثل حماس دست از عملیات انتحاری بردارند و شعار نابودی اسرائیل ندهند. هم مردم اسرائیل و هم فلسطین خواهان صلح هستند ولی این مساله طول خواهد کشید.

به نظرم همه اینها عملی است ولی نه در آینده نزدیک، یکی به خاطر اینکه دولت اولمرت خیلی قوی نیست و اینکه دولت فلسطینی به دو قسمت حماس و سازمان آزادیبخش فلسطین تقسیم شده و این مساله را دشوارتر کرده ولی هر چه جلوتر می رویم امید بیشتری می بینیم. مثلا بیست سال پیش اصلا کسی جرات نداشت صحبت از یک کشور فلسطینی بکند، ولی نسل های جدیدتر هم در اسرائیل و هم در فلسطین، بیشتر به پیشنهادهای صلح تمایل نشان می دهند.

برای رسیدن به صلح به دو چیز احتیاج داریم: صبر و حمایت جامعه جهانی.

نظرات شما

تا موقعی که تمامی پناهندگان فلسطينی ومردم داخل اسرائیل با يک همه پرسی دموکراتيک آينده اين محل رو تعيين نکنند اين قصه ادامه خواهد داشت. ایرانپور - اروپا

بحران خاورمیانه حل شدنیست، ولی با این حال نه! باید اول در کشور های اسلامی و عربی قدرت به نیروی مردم انتقال شود و دموکراسی واقعی از طریق انتخابات تمثیل گردد. اگر این دولت های منتخب واقعا نمایندگان مردم باشند، حتی در هر کدام از اینها یک دولت انتخابی دینی تشکیل شود و آنوقت است که نقطه مقابل اسرائیل به معنای واقعی پدید می آید و اسرائیل مجبور است که یکی از این دو راه را انتخاب کند: یا نابودی و یا برسمیت شناختن فیصله های ملل متحد. به یقین شکل گیری سیاست و توجه مردم عامه در کشور های اسلامی بر خلاف میل غرب، امریکا و کشور های تحت نفوذ غرب است و این نشان میدهد که دیر یا زود مسئله فلسطین حل خواهد ولی به قیمت تغییر جغرافیای سیاست در سطح جهانی... بهر صورت ما شاهد حل این بحران خواهیم بود، ولی نه از راه امریکا. غیاثی - کپنهاگ

به نظر می رسد که اسرائیل قصد حل مسائل خود را با فلسطینی ها ندارد و از این سمینار بیشتر برداشت یک نوع حل و فصل مسایل دیپلماتیک و سیاسی بین دولت ها می شود نه حل مشکلات فلسطینی ها. ح. د.

صلح پايداردرخاورميانه فقط ازطريق صلح آميز و مذاكرات چندجانبه با ايجادكشور مستقل فلسطيني به كمك جامعه جهاني، انعطاف پذيري اسرائيل، گروههاي فلسطيني وكشورها ممكن است وبس هيچ الترنآتيف ديگري وجودندارد و اين خواسته زماني محقق ميشود كه ملل متحد فشارقابل ملاحظه ای به طرفين ذينفع چه ازطريق دیپلوماتيك وچه ازراههاي ممكن ديگروقابل قبول جامعه جهاني وارد نماييد تا هردوطرف درگير برسرميز مذاكره حاضرشده و به نتيجه مطلوب برسند وكنفرانس آناپوليس امريكا پايه مذاكرات بعدي محسوب گردد و تمام توافقات ازپشتيباني جامعه جهاني برخوردار باشد. رئوفی - هرات

آقای ابطحی میگه که ایران طرف ماجرا نیست، پس چرا اینقدر دخالت می کنه، من باورم اینه که همه کارها را ایران خراب می کنه، ایران به حماس گفته که با کنفرانس مخالفت کنه و به اونا همیشه حمایت پولی و معنوی میکنه. علی همت - کابل

آيا نسل جديد فلسطين بالفور را فراموش کرده وفريب قاتلان عزيزان خودرا خورده، تسليم خواهندشد؟ و خستگی راه وزخم های عميق انانر به انديشيدن به صلح !!! با ظالم وا ميدارد.اگر چنين بود که 60 سال نميجنگيدند. اين هم سند تاريخی http://en.wikipedia.org/wiki/Balfour_Declaration_of_1917. فلسطینعلی پیشگام

بدون ترديد امروز مردم فلسطين وجهان قضاوت ميکنند که چه کشور هايي دوست وکدام دشمن واقعي آنهاهستندکه حاضراندپول و اسلحه بدهند تا انها جنگ کنندوانها در سايه ان قدرت نمايي کنند.چندين ده جنگ چه نتيجه ای برای مردم فلسطين داشته که امروز کشور های جنگ طلب مذاکره صلح را نفی و بی نتيجه ميدانند مذاکره حتی اگر 10 سال هم ادامه داشته باشد بی چون وچرابه نفع مردم فلسطين خواهدبود نه کسانی که خود را قيم مردم فلسطين ميدانند. اميد وارم که هرچه زود تر مذاکره به نتايج دلخواه دوطرف برسد تا سيه روی شود هر که در او غش باشدو بيچاره کسانی که با طناب پوسيده انها به چاه رفته اند مثل حماس و غيره که بايداکنون شرمنده مردم خود باشند.شجاعت محمود عباس قابل تحسين است. رضا - تهران

 
 
اظهار نظرهای خود را بفرستيد
 

نام
شهر
نشانی الکترونيکی
تلفن*
* اختياری
اظهار نظر
 
  
اطلاعات شخصی شما تنها برای بررسی اظهارنظرتان توسط بی بی سی استفاده خواهد شد
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران