BBCPersian.com
  •    راهنما
تاجيکستان
پشتو
عربی
آذری
روسی
اردو
 
صدای شما
به روز شده: 11:00 گرينويچ - چهارشنبه 24 سپتامبر 2008 - 03 مهر 1387
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
فرهاد دریا آواز خوان افغان به پرسش های شما پاسخ داد
 
فرهاد دریا
فرهاد دریا از چهارم اکتبر در بعضی از شهرهای جهان کنسرت خواهد داشت
فرهاد دریا آواز خوان افغان و سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در افغانستان مهمان صفحه صدای شما بود و به سوالات شما پاسخ داد:

محمد ظاهر ولیزاده: آقای دریا بعد از این که سفیر حسن نیت سازمان ملل متحد در وطن خویش تعیین شدید، تا حال کدام دستاورد که به نفع جامعه و اطفال خیابانی باشد، داشته اید؟

ولیزادۀ عزیز، سفیر حسن نیت به منظور ایجاد تفاهم میان ملت ها و سازمان ملل و انتقال پیام این سازمان به مردم انتخاب می شود. من در چند زمینه از جمله از بین بردن خشونت علیه زنان و مبارزه با فساد اداری و چند مورد دیگر با برنامه توسعه سازمان ملل متحد همکاری و پروژه های مشترک دارم که تمام اینها نیاز به زمان دارد. اما فعالیت برای کودکان جزو طرحهای "یو ان دی پی" (برنامه توسعه سازمان ملل) نیست.

حمیرا قاضی زاده از کابل: چه باعث شد کدام احساس عمیق در وجود تان ریشه دواند که برای کمک به کودکان خیابانی حساب بانکی باز کنید، حس وطن دوستی یا دیدن فقر و بیچارگی آنها؟

این کار من دو دلیل داشت: یکی آنکه چشم دیدن احتیاج و رنج آن کودکان معصوم را نداشتم که بخاطر جنگ افروزی ما بزرگترها، به کوچه ها رانده شده اند. دوم به خاطر بی اعتمادیی که در کار جلب کمک به نیازمندان در افغانستان ایجاد گردیده است، خواستم با باز کردن حساب های بانکی بنام مادران فامیل، کمک ها را بصورت مستقیم به حساب بانکی فامیل های نیازمند واریز کنم، نه به موسسۀ "کوچه" یا فرهاد دریا. نمی خواستم کمک ها در میانه حیف و میل شوند.

شاداب از هرات: متأسفانه بعضی از فرهنگیان ما به بهانه زبان، قوم، مذهب و یا سمت وضعیت بحرانی وحدت را آشفته تر می کنند. می خواستم نظر شما را در این زمینه جویا شوم.

اگر به آثار موسیقی من مراجعه کنید پاسخ خود را دریافت خواهید نمود. من سالهاست به یاری موسیقی، آواز و حضور خود در افغانستان، در راه تامین وحدت ملی، آشتی و همدیگر فهمی، سخت کار و تلاش نموده ام. و از آنانیکه آتش چنین بهانه ها را در افغانستان دامن می زنند، سخت متنفرم!

زکریا عزیزی: بزرگترین آرزویی که در افغانستان دارید و هنوز تحقق پیدا نکرده، چیست؟

ذکریای مهربان، از دلم گفتید. زندگی من از آرزوهای بزرگ و کوچک مالامال است. اما بزرگترین آرزویم، برگشت صلح و آرامش در افغانستان است که هنوز به آن نرسیده ام. دلم می لرزد نکند یکبار آن لبخند بزرگ خوشبختی را بر لبان افغانستانم نادیده از جهان چشم بپوشم.

  فرهاد دريا: شیوه های غزل ولایت من همچنان زنده است و اگر خدا بخواهد بزودی آهنگ های تازه ای را از همان شمار خواهید شنید.
 
فرهاد دریا

بصیر احمد امید از دهلی: چرا آقای دریا سبک آواز خوانی خود را یک باره تغییر داد؟ بخاطر اینکه شنونده بیشتری در خارج از کشور هم داشته باشند یا دلیل دیگری؟ با وصف اینکه من خوشدار آهنگ های آقای دریا هستم، چه راک باشد یا کلاسیک یا آواز موسیقی آنها بی نظیر است.

امید گرامی، من شیوۀ موسیقی خود را تغیر نداده ام بلکه فقط شگردها و اجراهای تازه به آن افروده ام. آنچه از من دیروز می شنیدید، باز هم خواهید شنید. من با شیوۀ تازه ای که پیش گرفته ام، می خواهم موسیقی افغانی را از سطح ملی آن به روی صحنه های جهانی ببرم تا جهان ببیند و بداند که افغانستان زیباتر و مهربانتر از آنست که آنها تصور می کنند. با این شیوه می خواهم سیمای تازه ای از افغانستان به جهان ارایه کنم.

شبیر صادقیار چبوکسار از روسیه: می شود درباره زندگی شخصی تان کمی معلومات بدهید؟

سلام بشیر جان. من عروسی کرده ام و یک پسر کاکل زری دارم. شکر پروردگار در زندگی شخصی خود خوشبخت استم. خانمم بزرگترین پشتوانه و حمایت کارهای هنری و فعالیت های اجتماعی و بشر دوستانۀ من است. فرزندم هجران به موسیقی دسترسی ندارد چون می داند که در یک خانه تنها پدر کافیست.

یما راستأ از کابل: آقای دریا انواع مختلف آهنگها ترتیب کرده و به تمام آهنگهایش علاقمند هستم. خواهش من این است که اگر یک آلبوم قوالی هم ترتیب بدهند انشاالله که آرزوی اکثر علاقمندان برآورده خواهد شد.

سلام به یمای عزیزم. خوشبختانه دوستی ما یکطرفه نیست. من هم شما را دوست دارم. تصادفاً تا اکنون موسیقی قوالی را امتحان نکرده ام زیرا با موسیقی من سازگار نیست. با آنکه به موسیقی کلاسیک و غزل هم می پردازم اما هرگز به قوالی نپرداخته ام. آدم چی می داند شاید روزی هر دوی ما شاهد آلبوم قوالی از صدای فرهاد دریا باشیم.

استوار از کندز: در افغانستان چه معیارهای برای کسب لقب استادی وجود دارد وفعلاً شما در کدام مرحله قرار دارید؟ چون عمر اکثر استادانی را که من می شناسم بیشتر از ۵۰ سال است، نکند که سن و سال هم یکی ازین معیارها باشد چون در افغانستان پیرسالاری از دیر زمانی بر اوضاع سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مسلط است.

  آنچه من امروز و همیشه انجام داده ام سیاست نیست اما با سیاست آشنای آشناست. من برای بهشد زندگی در افغانستان و جهان، هنر خود را وسیله می سازم و یک سیاستمدار تدبیر خود را.
 
فرهاد دریا

استوار گرامی، تا جایی که من بخاطر دارم در افغانستان هیچگاهی برای کسب لقب و مقام استادی در موسیقی کلاسیک هندی معیار و الگویی وجود نداشته است. اگر هم بوده، بنابر بر علاقمندی های شخصی مقامات و مسئولین بوده. استادانی چون استاد سرآهنگ بزرگ، استاد موسی قاسمی و دیگران لقب استادی خود را از کشور هند بدست آورده بودند. اما برای کسب لقب در موسیقی افغانی کم و بیش معیارهایی چون دانش، مهارت، تجربه و گاهی حتی محبوبیت یا شهرت وجود داشته که بزرگان چندی نیز به آن نایل آمدند. مانند استاد نبی گل، استاد اولمیر، استاد شیدا، استاد سرمست و دیگران. سن و سال نیز یکی از ارزش های کهن و سنتی در افغانستان است . تا موهای کسی سفید نشود با تاسف کسی به حرفش گوش نمی دهد.

پرویز و رودابه سمرقندی: چرا شما هرگز به سمرقند و یا بخارا برای برگزاری کنسرت نمی آیید؟ اینجا همه مردم دوستدار شما و آهنگهای دری تاجیکی هستند.

رودابۀ نازنین و پرویز عزیز، همین اکنون پس از ۳۰ سال بالاخره نصیب شد تا به شهر زیبای دوشنبه سفر کنم و برنامۀ داشته باشم. خداوند مهربان است که یک همت دیگر مرا تا زیارت سمرقند و بخارای شریف نیز برساند. یادتان نرود که من عاشق دوشنبه و سمر قند و بخارا هستم.

امید از کابل: می دانم که جواب نخواهید داد اما باز می پرسم: آیا می شود از دوران عاشقی تان چیزی بگوید؟ می شود بگویید چه درس های منفی و مثبتی از این عشق گرفتید؟ بگویید چون می دانم شما سال های سال واقعا عاشق دختری به نام لیلی بودید ....

امید جان، پریشان نباشید. من از سخن و حکایت عشق هرگز خسته نمی شوم. عشق پهلوانی نیست که کامیابی و ناکامی داشته باشد، عزیز. من تمام عمر عاشق بوده ام و امروز نیز خون دیوانۀ عشق در رگهایم، جوان جوان می تپد و مرا به باغ می برد.

عزیز از گابرون: آیا شما پلان دارین در سیاست داخل شوید؟ و آیا شما مفکوره ای برای بهتر شدن وضیعت در افغانستان دارید؟ آیا اگر کدام کاندید پارلمان یا ریاست جمهوری در آینده از شما بخواهد در پروسه انتخاباتی او برایش کار کنید، آیا شما همکاری خواهید کرد؟

سلام و سلامتی. آنچه من امروز و همیشه انجام داده ام سیاست نیست اما با سیاست آشنای آشناست. من برای بهشد زندگی در افغانستان و جهان، هنر خود را وسیله می سازم و یک سیاستمدار تدبیر خود را. اگر روزی یک رهبر و قافله سالار واقعی در افغانستان پیدا شود، من بخاطر وطنم در کنار او خواهم ایستاد اما با هنر خود.

عبدالواسع ستم پور از ولایت کاپیسا، قریه ده بلبل: از برنامه ای که شما روی دست دارید تشکر. راه اندازی این برنامه چه وقت در فکرتان خطور کرد و نتیجه آن چه خواهد بود.

با محبت. من از مدت هشت سال به اینسو برای کودکان نیارمند افغانستان و جهان کار می کنم و مدام خیالات و پروژه های برای بهبود زندگی داشته ام. تاره ترین پروژه ام "حساب کوچه" نام دارد و از سال ۲۰۰۶ به اینسو جاریست. بالاخره در این اواخر موفق شدم تا برای تعدادی از این فامیل ها تمویل کننده و سپانسر (حامی مالی) پیدا کنم.

خسرو از کابل: شما در انتخاب اشعار تان کدام موضوعات را ترجیح می دهید و دیگر اینکه آیا در آلبوم های بعدی تان آهنگی آرام مانند اهنگ سال های قبل از ۱۳۷۰ (خلوت کو، کس نشد پیدا، برو کی سخت ویرانم) و تراژیک وجود خواهد داشت؟

سلام به خسرو مهربان. من بیشتر اشعار و تصانیفی را ترجیح می دهم که با زندگی انسان گره خورده باشد. اگر عشق است یا مسایل اجتماعی. اگر آلبوم "هه!" مرا شنیده باشید دوسه آهنگ به شیوۀ که گفتید در آن خواهید یافت و در آینده نیر بیشتر خواهد شد.

محمد رامین عتیق زاد از کابل: آیا بعد از آلبوم "هه" که با شرکت مخابراتی روشن قرار داد شده بود تمام آهنگ هایشان به فرمایش شرکت مذکور بعد از این سروده خواهد شد؟

 همین اکنون پس از ۳۰ سال بالاخره نصیب شد تا به شهر زیبای دوشنبه سفر کنم و برنامۀ داشته باشم. خداوند مهربان است که یک همت دیگر مرا تا زیارت سمرقند و بخارای شریف نیز برساند. یادتان نرود که من عاشق دوشنبه و سمر قند و بخارا هستم.
 
فرهاد دريا

رامین عزیزم، آلبوم "هه" هیچ گونه ارتباطی با شرکت مخابراتی روشن ندارد. در ضمن من هرگز به فرمایش کسی آهنگ نمی سازم. موسیقی زندگی من است و زندگی من به فرمایش کسی ساخته نمی شود. اشتراک در اعلانات تجارتی برایم دو حسن دارد: یکی آنکه به کمک عواید آن اعلانات می توانم کودکان خیابانی و فامیل های نیازمند شان را کمک و حمایت کنم. دوم آنکه این اعلانات گوشه ای از آب نان شکم بی هنر پیچ پیچ من و فامیلم را تهیه می کند. با شرکت مخابراتی روشن اما همکاری دیگری دارم. من سفیر تجارتی شرکت مخابراتی روشن در امور خیریه و بشردوستانه هستم و ما با هم پروژه های نیز در این زمینه داریم. راستی اگر روزی از درختان خانۀ ما دالر و کلدار سبز شود هیچگاهی مجبور به کار و خواری و محنت نخواهیم بود.

شاه ولی ناصری از کابل: ان جی او (NGO) تاسیس شده توسط شما از طرف کدام کشور و یا نهاد تمویل می شود و در گذشته برنامه های را که شما برای اطفال برگزار کرده بودید، کی و یا کدام کشور تمویل می نمود؟

ناصری گرامی، سلام و سلامتی و خانه آبادی می رسانم. تمام مصارف و هزینه های اداری موسسۀ خیریۀ "کوچه" را خودم از سرمایۀ شخصی خویش می پردازم. هیچ کشور و یا نهاد ملی و بین المللی مرا در تمویل مصارف اداری آن کمک نکرده و نمی کند. اما قابل یاد آوریست که در تمویل مصارف و نیازمندی های غیراداری مانند تولید برنامه های تلویزیونی کوچه و ضبط و تهیۀ برنامه های از این شمار، دوستداران موسیقی من، مردم و بعضی از شرکت های تجارتی و موسسات دولتی مرا گاه ناگاه کمک کرده اند که ممنون شان هستم.

محمد اویس توخی مهاجر از هندوستان: اگرچه سبک موسیقی فعلی شما جالب است ولی بازهم ما همان فرهاد دریای قبلی را با خاطرات شیرین بیاد داریم و از شما خواهش دارم تا غزل ها و آهنگ های سبک کلاسیک و لایت سالهای ۱۹۹۵ را در پهلوی آهنگ های جدید و سبک جدید خویش به ما شنوندگان همیشگی خویش اجرا نمایید.

توخی گرامی، سلام های مرا نیز پذیرا شوید. موسیقی من متشکل از چندین شیوه و سبک است که تصمیم دارم همه را مثل یک بستۀ واحد در کنار هم نگهدارم. شیوه های غزل و لایت من همچنان زنده است و اگر خدا بخواهد بزودی آهنگ های تازۀ را از همان شمار خواهید شنید.


درباره فرهاد دریا

آقای دریا در شروع سال روان با انتشار رایگان آلبوم صوتی "یاهو"، برنامه ای را به نام "صلح و همدیگر فهمی" آغاز کرده است.

آهنگ "هله یاهو" از این آلبوم به گفته آقای دریا تلاشی برای ترویج فرهنگ و گفتمان صلح در افغانستان است و همزمان این پیام را به جهانیان می رساند که چهره افغانستان غیر از آن چیزیست که در رسانه ها به مردم ارایه می شود.

فرهاد دریا در سالهای اخیر در زمینه کارهای حقوق بشری و کمک به کودکان خیابانی در افغانستان فعالیت داشته است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در سال ۲۰۰۶ از این هنرمند، به خاطر "خدماتش در زمینه حقوق بشر" قدردانی کرد.

آقای دریا، سال گذشته همچنان برای دو هزار تن از کودکان خیابانی در کابل، حساب بانکی باز کرد. هدف از گشایش این حساب ها، جلب کمک برای خانواده های بی بضاعت اعلام شده تا آنها بتوانند به فرزندان کارگر خود، اجازه درس خواندن بدهند.

این دو هزار کودک خیابانی، از کابل و مناطق اطراف آن انتخاب شده اند اما آقای دریا می گوید که هدفش گسترش این برنامه به سراسر افغانستان است. او همچنین می گوید به این منظور، در کشورهای اروپایی و آمریکا کنسرت خواهد داد تا نظر سازمان های خیریه خارجی را نیز برای کمک به این برنامه جلب کند.

پیشتر او با شرکت شمار زیادی از کودکان خیابانی، برنامۀ تلویزیونی به نام " کوچه" در کابل برگزار کرد که این کار، با ستایش کمیسیون حقوق بشر افغانستان روبرو شد.

قرار است فرهاد دریا از چهارم اکتبر سال جاری تا اول نوامبر، به منظور اجرای کنسرت های دوره یی، به چندین کشور جهان سفر کند. او از جمله در شهرهای بیرمنگهام و لندن کشور انگلستان، هامبورگ، ایسن و مونشن (مونیخ) کشورآلمان و در شهر دوشنبه تاجیکستان برنامه های اجرای خواهد نمود.

 
 
مطالب مرتبط
اخبار روز
 
 
اين صفحه را برای دوستان خود بفرستيد   صفحه بدون عکس
 
 
   
 
BBC Copyright Logo بالا ^^
 
  صفحه نخست|جهان|ايران |افغانستان |تاجيکستان |ورزش |دانش و فن |اقتصاد و بازرگانی |فرهنگ و هنر |ویدیو
روز هفتم |نگاه ژرف |صدای شما |آموزش انگليسی
 
  BBC News >>|BBC Sport >>|BBC Weather >>|BBC World Service >>|BBC Languages >>
 
  راهنما | تماس با ما | اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر | نحوه استفاده از اطلاعات شخصی کاربران