http://www.bbcpersian.com

14:46 گرينويچ - دوشنبه 04 ژوئن 2007 - 14 خرداد 1386

بابک عظیمی از سیدنی

سیما بینا،‌ بانوی ترانه های محلی در استرالیا

کنسرت سیما بینا،‌ خواننده پر آوازه موسیقی محلی ایران، روز شنبه دوم ژوئن در سالن کورینگ گای سیدنی برگزار شد.

سالن کورینگ گای، با گنجایش۸۰۰ نفر، از مشتاقان موسیقی ایرانی پر بود. ‌ سیما بینا کنسرت خود را در سه بخش موسیقی مقامی مازندرانی، موسیقی جنوب خراسان و موسیقی شمال خراسان اجرا کرد.

توجه سیما بینا از سال ۲۰۰۰ میلادی به موسیقی مازندران معطوف شد. او می گوید: "برای من پرداختن به موسیقی هر منطقه ای بیشتر از سر کنجکاوی است."

در بخش موسیقی مازندرانی سیما بینا قطعات گله رو بردن، ‌بانو، ‌کتولی ضربی،‌ گل شفتالو رنگ، آمی د پرجان، زمستون، پر جایی حال، حقانی، لاره لاره و سماع حال را اجرا کرد.

بار اصلی این بخش به دوش جمال محمدی بود که خود در مازندران به دنیا آمده است. آقای محمدی علاوه بر کمانچه، در این بخش،‌ لاله وا (سازی بادی شبیه به نی) نواخت.

آقای محمدی می گوید: در روستاهای مازندران که هنوز برق کشی نشده، مردم سی دی های خانم بینا را با استفاده از برق باطری تراکتور گوش می کنند.

در بخش موسیقی جنوب و شمال خراسان، ترانه هایی را به نام های ثمر گل،‌ عزیز، غریبی و دختر عمو اجرا شد. ساز اصلی این منطقه دوتار است که توسط علیرضا شیروانی و همراهی حنیف شهمیرزادی نوازنده بربط اجرا شد.

در بخش موسیقی شمال خراسان، آواز کردی کرمانج، آهنگ سبزه گل یار، آواز خان جان و درنا و آهنگ شاد هالای لایه اجرا شد.

سیما بینا در خصوص تفاوت موسیقی شمال خراسان و جنوب خراسان می گوید: "مردمان این دو منطقه با هم متفاوتند... در تربت جام که مرکزیت بیشتری در موسیقی دارد، موسیقی با حالت عرفانی بیشتر وجود دارد."

او در توصیف موسیقی شمال خراسان می گوید: "موسیقی شمال خراسان خیلی حماسی تر و رزمی تر است، به دلایل مختلف همچون سنت های خاص این منطقه، همسایگی با ترکمن ها و کوچانده شدن کردها به منطقه شمال خراسان، شیروان و قوچان."

در حال حاضر سیما بینا به همراه گروه نوازندگان در استرالیا بسر می برند و قرار است در روزهای هشتم و نهم ژوئن در شهرهای آدلاید و پرث کنسرت هایی اجرا کند.