سه پرونده 'ترور بیولوژیکی' در کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران بسته شد

بیژن نوباوه؛ علی دادمان و نادر طالب‌زاده حق نشر عکس .
Image caption بیژن نوباوه؛ علی دادمان و نادر طالب‌زاده

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، اعلام کرده است که سه پرونده "تروربیولوژیکی" در ایران که در این کمیسیون در حال بررسی بود، بسته شده است.

این پرونده‌ها به ادعاهای مربوط به "ترور بیولوژیکی" نادر طالب‌زاده، فیلمساز و مجری تلویزیون، بیژن نوباوه وطن، نماینده سابق مجلس و خبرنگار صدا و سیمای ایران و علی دادمان، فعال و "بسیجی" اقتصادی مربوط می‌شد.

نادر طالب‌زاده و بیژن نوباوه هر دو به بیماری‌های مزمن‌ مبتلا هستند و علی دادمان اوایل تیرماه در اثر ابتلا به نوعی "سرطان نادر" درگذشت.

منظور از بیوتروریسم یا ترور بیولوژیکی استفاده از عوامل بیولوژیک یا زیستی مانند باکتری، ویروس یا سم برای مقاصد تروریستی است.

آقای بروجردی گفته است که پرونده این سه نفر بعد از ارائه گزارش کمیته پدافند غیرعامل به کمیسیون امنیت ملی مجلس بسته شده و در حال حاضر شواهدی مبنی بر "ترور بیولوژیکی" این افراد وجود ندارد.

نادر طالب‌زاده بعد از ابتلا به بیماری در مصاحبه‌ای در خرداد ماه امسال گفت که حدود دو سال پیش در سفر به شهر نجف در عراق چمدان او را از هتل برداشته و بعد از چند روز دوباره تحویلش داده‌اند. آقای طالب‌زاده گفت که از همان‌ روز که چمدان را گرفته حالش بد شده است.

بیژن نوباوه که زمانی خبرنگار صداو سیمای ایران در مقرسازمان ملل در نیویورک بود اوایل تابستان امسال در گفت‌گویی با خبرگزاری تسنیم گفت که بعد از بازگشتش از آمریکا دو نوع سم آمریکایی در بدنش شناسایی شده که "یکی از آنها سم باغبانی بود که توسط آمریکایی‌ها در جنگ جهانی دوم استفاده می‌شد."

آقای نوباوه گفته بود بعد از بررسی بیماری او در ایران پزشکان تشخیص دادند که "مورد تهاجم بیوتروریسم" قرار گرفته است.

درباره مرگ آقای دادمان هم ادعاهایی از طرف بعضی نزدیکانش مبنی بر "ترور بیولوژیکی" او در سفری خارجی مطرح شد. پزشکان او در آن زمان گفتند که این مسئله "باید به صورت تخصصی و توسط مراجع ذی‌ربط تایید شود".

+بیشتر بخوانید: علی دادمان؛ 'بسیجی اقتصادی' که مرگش با ادعای 'ترور بیولوژیک' همراه شد

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفته است که در صورت ارائه شواهد جدید تحقیقات ادامه پیدا می‌کند و بسته شدن پرونده به معنای اتمام کامل کار نیست.