تصمیم کمیته تعیین مصادیق؛ توییتر فیلتر باشد٬ اینستاگرام آزاد بماند

اپلیکیشن های موبایل

رییس پلیس سایبری ایران یا پلیس فتا در ایران گفته است که بحث فیلتر شدن شبکه اینستاگرام در جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه اینترنت مطرح شده، اما دولت با آن مخالفت کرده است. هم‌زمان یکی از مقام‌های قضایی عضو این کارگروه اعلام کرده که توییتر رفع فیلتر نخواهد شد.

کمال هادیانفر٬ رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ایران (فتا) به خبرنگاران گفته است که در کمیته یا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه "بارها" این موضوع مطرح شد که اینستاگرام به خاطر مسائل به گفته او "غیراخلاقی" فیلتر شود اما "دولت موافقت نکرد."

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در اینترنت که به نام کمیته فیلترینگ شناخته می‌شود٬ ۱۳ عضو دارد که شش نفر از آنان وزرای کابینه یا نمایندگان وزرا هستند.

به گفته آقای هادیانفر، با وجود مخالفت دولت با فیلتر شدن اینستاگرام٬ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور هوشمندانه با صفحه‌های به گفته او "مستهجن" برخورد می‌کند.

رئیس پلیس فتا همچنین تاکید کرده که پلیس فناوری اطلاعات گروه‌هایی را که در اینستاگرام مرتکب جرم شوند٬ به پلیس امنیت اخلاقی معرفی می‌کند.

بیشتر بخوانید: ایران در اینستاگرام آزاد است

حق نشر عکس Basijnews
Image caption کمال هادیانفر٬ رییس پلیس فتا

امروز٬ دوشنبه ۱۲ مهر٬ همچنین عبدالصمد خرم‌آبادی٬ معاون دادستان کشور و دبیر کمیته فیلترینگ به خبرگزاری‌ها گفته است که توییتر به خاطر نقشی که در به گفته او "فتنه ۸۸" داشته "به هیچ وجه فیتلر نخواهد شد".

دو سال پیش هم خبرگزاری‌ها در ایران گزارش دادند که دادستانی تهران حکم فیلتر کردن اینستاگرام را صادر کرده است اما این شبکه کماکان در بلندمدت برای ایرانیان در دسترس بوده است.

آن زمان فیلتر کردن و نکردن شبکه‌های اجتماعی به چالشی میان دولت و مقام‌های مسئول فیلترینگ تبدیل شده بود.

بیشتر بخوانید نحوه اداره فضای مجازی؛ چالشی مهم برای دولت روحانی

مقام‌های ایران از جمله دفتر آیت‌الله علی خامنه‌ای و چهره‌های سیاسی و فرهنگی در هر دو شبکه اینستاگرام و توییتر حضور فعال دارند. فراگیری اینستاگرام در ایران نسبتا بیشتر از توییتر است.