روزنامه های امروز تهران؛ آلمان نه، اروپا آری

روزنامه های امروز صبح، سه شنبه ۱۳ مهر در عنوان های اصلی خود به سفر معاون صدراعظم آلمان با اهمیت نگریسته اند. روزنامه های تندرو از قول روحانیون محافظه کار نوشته اند ایران باید مقام آلمانی را نمی پذیرفت، رسانه های هوادار دولت امضای قرارداد با وزیر اقتصاد آلمان را یک پیروزی پسابرجام تلقی کرده اند. در همین حال روزنامه پاسداران هم به گفتگوهای ظریف با مدیران اتحادیه اروپا پرداخته و مدعی شده که این نشانه تاثیر بالا گرفتن تخاصم روسیه و آمریکاست که اروپا را به سوی ایران کشانده است.

انتشار حکمی درباره پزشک معالج عباس کیارستمی و قبول کوتاهی های پزشکی که منجر به درگذشت این فیلمساز شد، جنجال مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی نیز از مسایلی است که این روزنامه ها بدان اهمیت داده اند.

حق نشر عکس Javan
Image caption تیترو عکس های صفحه اول جوان

اروپا در گفتگو با ایران

محمد بابايي در گزارشی تحلیلی در جوان نوشته: مذاكرات مسكو و واشنگتن درباره سوريه نه تنها پيشرفتي نداشته بلكه طي چند روز گذشته به دليل افزايش تنش‌هاي دو كشور علناً به بن‌بست خورد‌ه است و همزمان خطوط دفاعي گروه‌هاي مسلح تحت حمايت غرب در شرق حلب يكي پس از ديگري زيرآتش‌باري جنگنده‌هاي روسي و حملات پي‌درپي نيروهاي مقاومت در حال فروپاشي است.

در دنباله گزارش روزنامه سپاه پاسداران آمده: احتمال سقوط حلب به دست دولت مركزي باعث شده غرب تلاش گسترده‌اي در سطح ديپلماتيك و همچنين رسانه‌اي براي نجات گروه‌هاي تحت حمايت خود به كار بگيرد و در اين ميان به نظر مي‌رسد كشورهاي اروپايي تلاش دارند از طريق مذاكره با تهران اهداف خود را محقق كنند. ‌كارل بيلدت، نخست‌وزير و وزير خارجه سابق سوئد كه در رأس هيئتي از شوراي روابط خارجي اتحاديه اروپا در تهران به سر مي‌برد، صبح روز دوشنبه با محمدجواد ظريف، وزير خارجه كشورمان ديدار و گفت‌وگو كرد.

قرارداد در میان مخالفت ها

حضور وزیر اقتصاد المان در تهران در حالی که همچنان نشریات تندرو از قول یکی از مراجع قم و رییس قوه قضاییه از دولت می خواستند که به وی اجازه ورود به کشور ندهد، به امضای قراردادی انجامید که رسانه های هوادار دولت آن را یک موفقیت بزرگ برای اقتصاد کشور می دانند و تاکید می کنند که دولت مرکل در صدد است که جای خالی روسیه را در مبادلات اقتصادی خود به ایران واگذار کند. امروز نیز روزنامه های جوان، کیهان و سیاست روز به انعکاس مخالفت ها با این سفر ادامه داده اند.

کیهان با اشاره به سخنان جواد ظریف در جلسه یکشنبه مجلس و عصبانیت و تندی وی با نمایندگان تندرو نوشته وی در حالی چنین چهره ای را از خود به نمایش گذاشت که در تمامی دیدارهای خارجی و علی‌الخصوص دیدار با مقامات ۵+۱ همواره با چهره‌ای خندان حاضر می‌شود.

این روزنامه تندرو در تیتر گزارش خود از وزیر خارجه خواسته که به جای نمایندگان منتقد مجلس بر سر زیگمار گابریل معاون صدر اعظم و وزیر اقتصاد آلمان فریاد بزند چرا که وی از حقوق بشر در ایران گلایه می کند. بدتر از أن جای است که در نشست مشترک تجاری ایران و آلمان گفته موضوع‌های دشواری چون سوریه، اسرائيل و حاکمیت قانون در کانون گفت‌وگوهایش با مقامات ایرانی خواهد بود!

کیهان نوشته: گابریل در ادامه در اظهارنظری گستاخانه گفته تمامی نیروهای درگیر در جنگ سوریه باید نقطه پایانی بر اعمال وحشیانه بگذارند که این امر در مورد ایران و روسیه نیز صادق است که از رژیم بشار اسد، رئيس جمهور سوریه، حمایت می‌کنند. در حالی که ایران و محور مقاومت در حال مبارزه با گروهک های تروریستی تکفیری هستند که توسط آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی تجهیز و حمایت مالی می شوند.

امید یراقی رئیس اتاق بازرگانی ایران و آلمان در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: حضور ژرمن‌ها در اقتصاد ایران با کلید واژه تکنولوژی گره خورده است. روابط اقتصادی این کشور با ایران به دهه‌ها پیش و قبل از انقلاب بر می‌گردد. زمانی که آلمان بعد از ایالات متحده شریک دوم تجاری ما محسوب می‌شد. از همان زمان فناوری و تکنولوژی به جزء لاینفک مراودات تجاری دو کشور بدل شد. هنوز هم ایرانی‌ها خاطرات خوبی از ماشین آلات سبک و سنگین آلمانی دارند و کمتر کشوری در دنیا پیدا می‌شود که از تکنولوژی برتر آلمان‌ها بهره‌ای نبرده باشد. بازگشت آلمان به صدر شرکای تجاری ایران این نوید را می‌دهد که رابطه‌ای متوازن بین دو کشور برقرار شود.

در این مقاله آمده: ایران پس از برجام و رفع تحریم‌ها، شاهد گشایش‌های اقتصادی بوده است. فراتر از تأثیرات برجام، ایران یک ویژگی مهم دیگر هم دارد و آن امنیت بالا است. در بین کشورهای خاورمیانه و همسایگان ما، ایران در زمره معدود کشورهای دارای امنیت مطلوب به حساب می‌آید. این نه فقط برای سرمایه گذاران آلمانی بلکه برای همه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی دنیا حائز اهمیت است. سال گذشته میلادی مراودات ایران و آلمان به ۲/۵ میلیارد یورو رسید که اندکی بهبود را پس از چند سال سخت تحریم نشان می‌دهد. برنامه ریزی‌های انجام شده در راستای افزایش این حجم مبادلات تجاری به ۵ میلیارد یورو در کوتاه مدت و حتی در سال آینده است و آلمان‌ها این‌گونه برنامه‌ریزی کرده‌اند که حجم این مراودات را در بلند مدت به ۱۰ میلیارد یورو برسانند.

رییس اتاق بازرگانی ایران و آلمان در این مقاله مدعی شده که آلمان‌ها در مذاکراتشان گفته‌اند که با توجه به کمرنگ شدن نقش روسیه در مبادلات تجاری با آلمان، ایران می‌تواند از این ظرفیت بهره‌برداری کند. اگر چه ما در ظرفیت‌های صادراتی خود به آلمان اغلب مواد طبیعی و معدنی خام را در نظر داریم اما می‌توان با یک برنامه‌ریزی حساب شده در زمینه صادرات محصولات تولیدی غیر اولیه هم به بازار آلمان موفق بود.

تازه‌ترین قربانی برجام!

پیمان مقدم در ستون طنز روزنامه ایران از گفتگوی خود با یکی از دلواپسان نوشته که می گوید: خجالت نمی‌کشید؟ حیا نمی‌کنید؟ این بود دستاورد برجام‌تان؟ پاسخ مستدل ندارید بدهید صدای منتقدین را خفه می‌کنید؟ زورتان به سرهنگ علیفر رسیده؟ سرهنگ را ممنوع الکار کرده اید تا صدای منتقدین به گوش ملت نرسد؟»

طنزنویس جواب می دهد: رسانه ملی سرهنگ را ممنوع الکار کرده چه ربطی به ما دارد؟ به فرض که سرهنگ ممنوع الکار شده باشد چه ربطی به برجام دارد؟ در ثانی منتقدین که منت خدای را عزوجل جناب کریمی قدوسی را در مجلس دارند که اساساً کل یوم برجام را هنوز می‌گوید بد است و اخ است و پیف است؛ منتقدین روزنامه توپخانه را دارند که وزیر امور خارجه نظام را «مال‌باخته و رئیس طرف بازنده» لقب می‌دهد. درست است که صدای سرهنگ علیفر خیلی رساست اما منتقدین صداهای رسا‌تر زیاد دارند.

مخاطب دلواپس به نوشته طنزنویس ایران افزوده: نکته همین جاست. شما و دار و دسته اعتدال معتقدید که باید در سیاست خارجی به روش دفاع خطی عمل کرد و کل یوم حمله را بی‌خیال شد و مثل تیم کی روش فقط دفاع کرد و کمتر گل خورد. اساساً اعتقادی به حمله ندارید و هر روز این دفاع خطی دیپلماتیک را توی سر منتقدین می‌کوبید. لابد انتقادهای همیشگی سرهنگ علیفر از سیستم دفاع خطی به پر شال غربی‌ها برخورده و به جناب ظریف فشار آورده‌اند تا برای ممنوع‌الکاری سرهنگ لابی کنند!»

در پایان ستون طنز روزنامه دولت آمده: جناب ظریف تا حالا فقط متهم بود که به روی کری و موگرینی لبخند می‌زند و قرارداد ترکمانچای امضا کرده. با همین دست فرمان دیر نیست که تقصیر نشست‌های سریالی زمین در شرق و غرب تهران و باخت قرمزهای پایتخت به تیمی گمنام و عدم استقبال مخاطبان از سریال «معمای شاه و ارنست پرون» هم به گردن ایشان الصاق شود.

حق نشر عکس NoAvaran
Image caption کارتون محمد طحانی، نوآوران

هدف، زمین زدن دولت

مرتضی سیمیاری در نوآوران نوشته: گزینه های فشار و حمله به دولت روی میز است، اشکال فشار به دولت در اتاق های فکر طراحی می شود، یک روز لغو کنسرت های موسیقی، روز دیگر تلاش برای برگزار نشدن یک مسابقه فوتبال و روز بعد نیامدن وزیر اقتصاد آلمان به ایران، همه اینها با یک هدف، زمین زدن دولت به هر شکلی که امکان پذیر است.

به نوشته این گزارشگر: رییس جمهور روحانی می گوید «وزراء در برابر فشار ها و حمله ها مقااومت کنند» هر چند قصه پر دردی برای روحانی نوشته شده است. کنسرت ها یکی پس از دیگری لغو می شود و حتی در شهر قم برای کنسرت برگزار نشده بیانیه و شب نامه توضیع می شود، آن سو تر بخاطر برگزاری مسابقه ورزشی در روز تاسوعا حسینی نشست خبری برگزار می شود در حالی که ایران پیش از این هم در روز عاشورا شاهد برگزاری یک مسابقه ورزشی بوده و آن زمان چه بعد و چه قبل از این اتفاق هیچ کسی معترض نشد و جالب تر آنکه برگزاری چنین مسابقه ای شان عزاداری سالار شهیدان را تحت تاثیر قرار نداد.

پرسش گزارشگر نوآوران این است: چه کسانی میخواهند آب را گل آلود کنند و با بهانه های واهی فضا را متشنج کنند. رئیس جمهور باید… رئیس جمهور نباید… کلید واژه این روزهای بخشی از حاکمیت باید‌و‌نبایدهای دستوری خطاب به رئیس جمهور و دولت است.انتقاد از دولت و کشاندن حسن روحانی به مباحث چالش برانگیز و حاشیه‌ای روند بسیار تندی در برخی محافل سیاسی گرفته است. افشاگری ، دور جدیدی از بگم‌بگم‌ها بخشی از این سناریوی خطرناک تندروها در ایران است.

شرق در صفحه ورزشی خود نوشته: بازی حساس تیم های ملی فوتبال ایران-کره‌جنوبی به بحران جدید ورزش کشور تبدیل شده است؛ پس از اعلام برنامه دیدارهای انتخابی جام‌ جهانی ٢٠١٨ روسیه مشخص شد ایران در ٢٠ مهر در تهران میزبان کره‌جنوبی است، دقیقا در تاسوعای حسینی. در مسابقات داخلی هرگز یک بازی فوتبال در ایام عزاداری برگزار نمی‌شود؛ اما در گذشته چندین‌بار پیش آمده که تیم‌های ایرانی مجبور شده‌اند در روزهای مذهبی به میدان بروند که یکی از معروف‌ترین آنها برگزاری جام باشگاه‌های آسیا به میزبانی استقلال در ورزشگاه آزادی هم‌زمان با روزهای عزاداری محرم در سال ١٣٧٨ بود.

به نوشته این روزنامه: با‌این‌حال این‌بار حساسیت‌ها به برگزاری این بازی مهم در تاسوعا به‌مراتب بیشتر از گذشته شده است، حتی کار به جایی کشید که فدراسیون فوتبال تلاش‌هایی برای تغییر زمان و حتی مکان بازی هم انجام داد؛ اما مشخص بود امکان تغییر روز و مکان این بازی رسمی وجود ندارد. در تازه‌ترین مخالفت‌ها با برگزاری بازی ایران و کره‌جنوبی در تاسوعای حسینی، آیت‌الله محمد یزدی، رئیس شورای‌عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، خواستار انجام‌نشدن این بازی شد.

عاقبت قدرت رانتي

اعتماد در سرمقاله خود نوشته: خاورميانه در حال تكرار تجربه‌هاي شكست خورده سابق است. در اين منطقه تجربيات موفق، بسيار اندك و كوتاه‌مدت بوده است. يك تجربه بسيار فاجعه‌بار كودتاهاي نظاميان عليه حكومت‌هاي پادشاهي و مرتجع بود. كودتاهايي كه عموما از موضع چپ و سوسياليستي و با شعار وحدت عربي بود. تجربه منفي ديگر وابستگي به نفت و سلطه‌جويي از طريق قدرت رانتي ناشي از درآمدهاي نفتي بود.

به نوشته این مقاله: هرچند دولت‌هاي ناسيونال سوسياليست نظاميان در برخي كشورها مثل عراق و ليبي نيز متكي به درآمدهاي نفتي بودند، ولي در هر حال با رژيم‌هاي متكي به درآمدهاي نفتي تا حدي فرق داشتند. نمونه بارز آنها رژيم شاه بود كه براي خود نقش ژاندارمي منطقه را تعريف و بازي مي‌كرد و سرنوشت آن با يك انقلاب مردمي دگرگون شد. اكنون عربستان سعودي اين سياست را به نحو ديگري در پيش گرفته و مي‌كوشد كه از يك سو با استفاده از خلأ قدرت‌هاي سنتي عرب مثل مصر و سوريه و عراق، خود را به عنوان قدرت برتر منطقه‌اي معرفي و در همه امور منطقه دخالت كند و از سوي ديگر با اتكاي به درآمدهاي سرشار نفتي اين قدرت را تا اعماق منطقه و فراتر از آن نفوذ دهد و حرف اول و آخر را در مسائل منطقه‌اي بزند.

اعتماد معتقد است: طبيعي است كه سعودی در اين راه با هر قدرت ديگر منطقه‌اي تقابل خواهد كرد و به طور مشخص با ايران وارد تقابل شده است. يكي از محورهاي تقابل آن كشور با ايران و حتي در مقاطعي با روسيه، استفاده از اهرم نفت و محور ديگر تشديد ضديت و تقابل ايران و غرب به ويژه امريكاست. ولي به دليل تغييرات سياسي در ايران از سال ١٣٩٢ هر دو محور دشمني عربستان با ايران دچار بن‌بست شده و حتي شكل معكوسي پيدا كرده است.

یعنی کاری ندارند به این ها؟

مهرداد حجتی در ستون چرخ پنجم روزنامه ایران گفتگوی دو همسایه خود را نقل کرده که اولی به دومی خبر داده: روزنامه «تلگراف» در انگلیس دست به افشاگری می‌زند و سرمربی تیم ملی کشورشان ناچار به عذرخواهى و استعفا می‌شود. فدراسیون فوتبال‌شان هم او را از کار مربیگری محروم می‌کند.

به نوشته این روزنامه نگار: همسایه بالایی با سیگار برگ میان انگشتان و ربدوشامبر «پیرگاردن» بر تن تا لبه نرده تراس جلو می‌آید و می‌گوید: «روزنامه چه شد؟ بستند؟» پایینی می‌گوید: «برای چه ببندند؟ افشاگری رسانه‌ها در غرب از وظایف ذاتی‌شان است. آنها سال هاست این کار را می‌کنند و این نخستین بار نیست.» بالایی می‌گوید: «واقعاً کاری با روزنامه‌ها ندارند؟! مثلاً کسی نمی‌گوید به شما مربوط نیست نباید دخالت می‌کردی و از این حرف ها؟»

نویسنده ستون افزوده: همسایه پایینی سرش را بالا می‌گیرد و بدون اینکه کوچک‌ترین اعتنایی به من بکند که آن وسط ایستاده‌ام رو به بالایی می‌گوید: «آنها اینقدر آزادی دارند که مى‌توانند علیه خاندان سلطنتی هم مطلب بنویسند. حتی خود ملکه.» باز بالایی می‌گوید: «آن وقت کاری با آنها ندارند؟! اجازه می‌دهند بنویسند؟!»

تحقیر غرور ملی

غلامرضا کیانمهر در سرمقاله جهان صنعت تاکید کرده که زمانی پرچم تنها نماینده ملیت ها بود و برافراشته بودن آن ها نشان افتخار اما در یکی دو قرن اخیر هم نماد دیگری به نام پول ملی بر پرچم ملی افزوده شده و مردم کشورهایی که پول ملی معتبر و قدرتمندی دارند در سفر به کشورهای مختلف جهان به دلیل داشتن پول ملی پرقدرت، در بهترین هتل‌ها اقامت می‌کنند، در بهترین رستوران‌ها به صرف غذا می‌پردازند، دیدارکننده بیشترین و بهترین اماکن تفریحی و سرگرمی کشور میزبان هستند و مبالغ زیادی را صرف خرید سوغات و کفش و کلاه و پوشاک برای خود، خانواده‌ها و دوستان‌شان از معروف‌ترین فروشگاه‌ها می‌کنند.

نویسنده اضافه کرده که این قدرت ناشی از ثبات سیاسی کشورهاست نوشته: تا همین سال‌های اولیه پیروزی انقلاب اسلامی 70 واحد پول ملی ما با یک دلار معاوضه می‌شد. اما دولت دهم در آخرین روزهای عمر خود کاری کرد که هر 35 هزار واحد پول ملی ما یعنی ریال با یک دلار معاوضه می‌شود؛ دلاری که امروز قدرت خرید آن در خارج از مرزهای ایران در حد قیمت یک بطری کوچک آب‌معدنی است این در حالی است که طی این مدت نه تولید ناخالص داخلی و نه درآمد سرانه ما ایرانیان افزایش پیدا نکرده است.

نویسنده سرمقاله جهان صنعت پرسیده: آیا نامی جز سرکوب و تحقیر پول ملی می‌توان بر این واقعه گذاشت؟ تحقیر بی‌سابقه‌ای که طی سال‌های اخیر بر پول ملی ما تحمیل شد، امروز دیگر هیچ ایرانی نمی‌تواند در خارج از مرزهای کشور به پول ملی خود به‌عنوان غرور ملی افتخار کند و کمتر بانک خارجی یا صرافی را در کشورهای پیشرفته و حتی هم‌تراز ایران می‌توان پیدا کرد که با دریافت ریال به ما دلار بپردازد.

حق نشر عکس Shahrvand
Image caption تیتر و طرح هادی حیدری، شهروند

مجازات پزشک معالج کیارستمی

شهروند در گزارش اصلی خود نوشته: خانواده عباس کیارستمی، جزییات حکم پرونده پزشکی پدرشان را اعلام کردند، براساس حکمی که از سوی خانواده این کارگردان ایرانی روی کانال تلگرامی «شما تنها نیستید» (کانال پیگیری‌کننده پرونده پزشکی کیارستمی) قرار گرفت، جراح معالج او، به‌عنوان مقصر این پرونده، به سه ماه محرومیت از حضور در مطب و محل ارتکاب تخلف محکوم شد. درحالی‌که جزییات حکم این پزشک، روز گذشته از سوی فرزندان مرحوم کیارستمی تأیید شد، اما رئیس هیأت بدوی سازمان نظام پزشکی آن را تأیید نکرد و گفت: «آنچه منتشر شده نامه است، نه حکم. غیرقانونی است و از خانواده کیارستمی بابت این اقدام شکایت می‌شود.»

گزارش شهروند نشان می دهد رئیس هیأت بدوی سازمان نظام پزشکی، در حالی این حکم را جعلی می‌داند که بهمن کیارستمی (پسر) در واکنش به این موضوع گفت: «جعلی بودن حکم ابلاغ شده، درست نیست، حکمی که من رویت کرده ام کاملا واقعی است.»

در جزییات این حکم آمده که پس از شکایت عادل مقدس و مانوش منوچهری، وکلای بهمن (پسر) کیارستمی، از متخصص جراحی که در این پرونده مرتکب تخلف صنفی و حرفه‌ای شده است، او به سه ماه محرومیت از طبابت در محل تخلف و مطب محکوم شده است.

در حالی که چند روزنامه امروز عنوان خبری اصلی خود را به حکمی اختصاص داده اند که از سوی نظام پزشکی درباره پزشک جراح عباس کیارستمی صادر شده شرق نظر چند نفر را درباره این حکم پرسیده. مسعود رایگان گفته است: مرگ عباس کیارستمی جامعه را جریحه‌دار کرد؛ بنابراین منطق این‌طور حکم می‌کند که صدور رأی، آبی بر آتش اختلافات تلقی شود و راه آشتی و پایان‌دادن به حواشی آن آغاز شود.

این بازیگر افزوده: اگرچه نمی‌توان از موضوع خطای پزشکی در جامعه چشم‌پوشی کرد، اما از آن سو، نمی‌توان توقع داشت حکمی بیش از آنچه مرجع ذی‌صلاح تعیین می‌کند برای متهم پرونده در نظر گرفته شود؛ بنابراین اولین مواجهه شخص من با چنین خبری، ارزیابی مثبت از آن است.

بابک زمانی در پاسخ شرق با تاکید بر این که در قانون دو مرجع «پزشکی قانونی» و «نظام پزشکی» برای طرح شکایات و رسیدگی به تخلفات پزشکی معرفی شده‌‌اند نوشته: اما درباره پرونده کیارستمی با توجه به مسائل و حاشیه‌های فراوانی که در این مدت مطرح شد، جامعه نسبت به صدور این رأی یا هر رأی دیگری اندکي بدگمانی داشت.

وی به عنوان یک پزشک اطمینان داده که رای صادر شده درباره پزشک معالج کیارستمی یک رای کارشناسی است، اما کاش این شکایت زودتر صورت می‌گرفت تا پرونده کمتر دچار حاشیه می‌شد و دو طرف می‌توانستند در این زمینه دفاعیات خود را مطرح کنند، اما حالا باید خوشحال بود که چنین مراجعی وجود دارد و می‌توان به رأی آنها و کارشناسی‌بودن نظراتشان اعتماد کرد و امیدوار بود جامعه نیز با عبور از این بحران، روند آشتی خود را با گروه‌های درگیر در این پرونده طی کند.

زندگی ماشینی

حق نشر عکس Etemad
Image caption کارتون جواد تکجو، اعتماد

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهرونگ نوشته: ما نفهمیدیم این سیاه‌نمایانی که می‌گویند تولید درکشور کم شده، چه اهدافی را دنبال می‌کنند. ما در هر زمینه‌ای تولید نداشتیم. در دو زمینه توانسته‌ایم حوزه تولید را بترکانیم: ١) تولید خودرو ٢) تولید مثل. و خوشبختانه اینها توانسته‌اند همدیگر را کنترل کنند.

طنزنویس توضیح داده: ما از یک طرف خودروی بی‌کیفیت تولید می‌کنیم و از طرف دیگر می‌زاییم. اینها سوار خودروی بی‌کیفیت می‌شوند و می‌میرند و جمعیت کنترل می‌شود. به همین سادگی و زیبایی. خدا را شاکریم که امسال هم به گزارش ایسنا تولید خودرو ٥٠درصد افزایش داشته و می‌توانیم این نوید را به هموطنان بدهیم که آن یک‌درصدی هم که از وسایل حمل‌ونقل عمومی استفاده می‌کنند یا خدای‌نکرده مشغول پیاده‌روی هستند، هم سوار بر ماشین شوند و کارهای روزمره را پشت ترافیک انجام دهند.

به نوشته طنزنویس شهرونگ: در خودروهای جدید به کمک دانشمندان وطنی در قسمت زیرین صندلی شاگرد یک دستگاه گاز پیک نیکی جهت پخت و پز و صرف چای و همچنین خدمت‌رسانی به معتادان عزیز تعبیه شده، صندلی عقب دارای قابلیت تاشونده و تبدیل به تخت دونفره است و تمامی صندلی‌ها نیز با طراحی به صورت توالت‌فرنگی آماده سرویس‌دهی به شهروندان گرامی است که البته امیدواریم در ورژن‌های بعدی سرویس‌های بیگانه را تبدیل به سرویس ایرانی کنیم تا ایرانیان عزیز بتوانند درمدت ٢٤ساعته ترافیک یک زندگی زیبا و راحت را درون خودرو تجربه کنند.

موضوعات مرتبط