آخرین سفیر ایران در عربستان بهبود روابط را ممکن خواند

حق نشر عکس .
Image caption روابط ایران و عربستان از زمستان گذشته سرد و همراه با تنش لفظی میان مقام های دو کشور بوده است

حسین صادقی، آخرین سفیر ایران در عربستان که پس از حمله به سفارت این کشور در تهران و قطع روابط دو کشور، همراه دیگر دیپلمات های ایران از ریاض اخراج شد، بهبود روابط در شرایط فعلی را ممکن دانسته است.

آقای صادقی به خبرگزاری ایسنا گفته است: "سیاست‌های کلان عربستان در مورد ایران با تغییر پادشاهی در این کشور تغییر نکرده است. بلکه روش‌هایی که در اجرای سیاست‌ها در پیش گرفته شده است، متفاوت است."

سفیر پیشین ایران در عربستان گفته است: "مگر ما در قضیه هسته‌ای با قدرت‌های بزرگ گفت‌وگو نکردیم؟ چرا نتوانیم این موضوع را در مورد دو کشور مسلمان اجرایی کنیم. با وجود همه مسائلی که به وجود آمده و متاسفانه روز به روز قضایا بین دو کشور حادتر، موضع‌گیری‌ها تندتر و روش‌ها خصمانه‌تر شده است، باز هم می‌توانیم گفت‌وگو کنیم."

او گفته "باید بپذیریم که نه ما می‌توانیم عربستان را حذف کنیم و نه عربستان توان چنین کاری را دارد... دو کشور چاره‌ای جز کار کردن با هم با وجود اختلافاتی که وجود دارد، ندارند".

از اوایل زمستان سال گذشته که عربستان روابط سیاسی و اقتصادی خود با ایران را قطع کرد، شماری از کشورهای عربی هم که روابط نزدیکی با عربستان سعودی دارند، روابط خود با ایران را قطع کرده اند یا سطح آن را کاهش داده اند.

از آن زمان تنش لفظی میان مقام های دو کشور بالا گرفت و از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران بارها از سیاست های عربستان انتقاد کرد و حاکمان این کشور را "ملعون" نامید. لحن مقامات سعودی هم علیه ایران روز به روز تندتر شده است.

آخرین سفیر ایران در عربستان سعودی در توصیف شرایط حاکم بر روابط ایران و عربستان گفته است "این‌گونه نیست که بگوییم درهای روابط دو کشور به گونه‌ای قفل و یا بسته شده است که امکان بازکردن آن‌ها وجود ندارد" و پیشنهاد کرده "ما باید جرئت و شهامت این را داشته باشیم که آن سدها و موانع روانی را بشکنیم چنان که در مقطعی این جسارت و شهامت را نشان داده‌ایم."

آقای صادقی گفته است که ایران و عربستان به دلیل اختلافاتی که دارند نتوانسته اند مشکلات و بحران های منطقه را حل کنند و در نتیجه "پای بیگانگان به منطقه ما باز شده است".

او به نام کشور مشخصی اشاره نکرده اما از زمان بالا گرفتن بحران سوریه، ایالات متحده آمریکا و روسیه اقدامات نظامی در این کشور داشته اند.

روسیه شریک ایران در یافتن راه حل بحران سوریه محسوب می شود و حتی ایران یک بار پایگاه نظامی خود در همدان را در اختیار جنگنده های روسی برای هدف قرار دادن مواضع داعش در سوریه قرار داده است.

در برابر، عربستان نگاه و سیاست نزدیک تری با ایالات متحده آمریکا در مواجهه با بحران سوریه دارد.