بر اساس ابلاغیه‌ آیت‌الله خامنه‌ای تولید نفت ایران 'باید به ۵.۷ میلیون بشکه در روز برسد'

حق نشر عکس .
Image caption شرکت ملی نفت ایران استفاده از قراردادهای جدید نفتی را آغاز کرده است

علی کاردر مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به منتقدان قراردادهای جدید نفتی گفته است که بر اساس سیاست ابلاغ شده آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، تولید نفت خام باید به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد. آقای کاردر افزوده است که راه‌حل آن هم استفاده از همین قراردادها است.

آقای کاردر گفته است پس از ابلاغ سیاست‌های رهبر ایران "تکلیف روشن شده است".

ایران می گوید پس از رفع تحریم‌های مرتبط با برنامه اتمی در صدد است سهم از دست رفته‌اش در بازار نفت و همچنین جایگاه سنتی در میان اعضای اوپک را باز پس بگیرد.

آقای کاردر گفته "برای پس گرفتن سهم‌مان از بازار جان‌مان بالا می‌آید... ما می‌رویم برای فروش نفت مذاکره می‌کنیم و عربستان پشت سر ما می‌آید و با همان‌ها مذاکره می‌کند و پیشنهاد تخفیف می‌دهد."

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است: "همین مقداری که ما صادرات را با بدبختی افزایش دادیم و بازاراها را از عراق و عربستان پس گرفتیم، آرام آرام رشد اقتصادی در حال شکل گرفتن است."

به گفته مقامات نفتی، تولید نفت ایران پس از رفع تحریم‌های هسته‌ای افزایش داشته و در حال حاضر به حدود ۳ میلیون ۶۰۰ هزار بشکه رسیده است.

بانک جهانی در گزارش جدید خود از رشد قابل توجه تولید ناخالص ملی ایران بعد از رفع تحریم‌ها خبر داده و میانگین رشد تولید ناخالص امسال را ۴.۵ درصد پیش‌بینی کرده است.

آقای کاردر گفته است "ظرفیت ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه‌ای ما در جلسات قبلی اوپک تصویب شده بود و ما در اجلاس الجزایر خاکریز ۴ میلیون بشکه را گرفتیم، به شرط آنکه تا انتهای نوامبر، تولید ۴ میلیون بشکه در روز را تثبیت کنیم."

ایران می گوید با به کارگیری قراردادهای جدید نفتی در صدد است وضعیت صنایع نفت و گاز این کشور را با جذب سرمایه‌گذاری خارجی بهبود ببخشد و تولید خود را بالا ببرد. در همانحال، برخی رسانه‌ها و منابع منتقد دولت از نحوه انعقاد قراردادهای جدید نفتی انتقاد کرده و مفید بودن اینگونه قراردادها برای کشور را به پرسش گرفته‌اند.

مدل قراردادها اخیرا پس از یک سال کشمکش میان دولت و منتقدان، نهایی و برای استفاده در مناقصه های نفت و گاز ابلاغ شده است.