اولین قرارداد جدید نفتی ایران با ستاد اجرایی فرمان امام امضا شد

حق نشر عکس Shana
Image caption نمایندگان وزارت نفت و ستاد اجرایی فرمان امام در مراسم امضای اولین توافق اصولی بر اساس الگوی جدید قرارداد نفتی ایران

توافق اصولی برای امضای اولین قرارداد بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی ایران با هدف توسعه توسعه میدان مشترک یاران و میادین کوپال و مارون، با ستاد اجرایی فرمان امام امضا شده است.

در مراسم امضای این توافق بیژن زنگنه، وزیر نفت، غلامحسین نوذری، رئیس هیئت مدیره گروه توسعه انرژی تدبیر (وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام) و محمد مخبر، رئیس این ستاد حضور داشته اند.

این توافق میان غلامرضا منوچهری، معاون شرکت ملی نفت ایران و ناجی سعدونی، مدیر عامل شرکت توسعه صنعت نفت و گاز پرشیا از زیر مجموعه های ستاد اجرایی فرمان امام امضا شده است.

شرکت نفتی وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام یکی از هشت شرکت ایرانی است که وزارت نفت صلاحیت آن را برای فعالیت اکتشاف نفتی و تولید، تایید کرده است.

از ستاد اجرایی در رسانه ها، به عنوان یک امپراتوری اقتصادی عظیم یاد می شود که از نهادهای تحت کنترل رهبر جمهوری اسلامی ایران است.

بر اساس گزارش ها، این ستاد در سال های اخیر به یک بازوی عظیم اقتصادی تبدیل شده است که تقریبا در هر بخش از صنعت ایران سهام دارد.

نهادها و شرکت های وابسته به ستاد در فعالیت‌های بانکی، مالی، نفت و مخابرات تا تولید دارو و دامپروری نقش دارند اما میزان توانایی های فنی و مهندسی این شرکت در مقایسه با شرکت های بین المللی و هزینه های تمام شده فعالیت آن در صنایع نفت و گاز ایران به طور عمومی روشن نیست.

رقم قراردادی که امروز امضا شده است به طور رسمی اعلام نشده، اما خبرگزاری تسنیم پیش از این ارزش آن را ۲میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار اعلام کرده بود.

توسعه میدان یاران که در مخزن نفتی با عراق مشترک است در ٢ بخش یاران شمالی و یاران جنوبی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد. توسعه بخش شمالی این میدان در قالب قرارداد های پیشین نفتی به همین شرکت سپرده شده و ارزش قرارداد آن ۶۰۰ میلیون دلار عنوان شده است.

قراردادهای جدید نفتی ایران که پیشتر بر اساس قراردادهای مشارکتی تنظیم شده بود از وعده های حسن روحانی برای جذب سرمایه گذاری خارجی و بهبود وضعیت صنعت نفت و گاز ایران بود، اما محتوای این قرارداد بر اثر فشار منتقدان که مفادی از آن را مغایر منافع کشور می خواندند به درخواست رهبر ایران مورد بازنگری مجدد قرار گرفت.

سرانجام پس از یک سال و چند بار بازنگری، الگوی این قرادادها که مشارکتی محسوب می شد به بیع متقابل تغییر کرد که در سال های پیش هم در مناقصه های نفتی ایران استفاده می شد.

دولت ایران می گوید که قراردادهای جدید، نوع پیشرفته قرارداد بیع متقابل است.