روزنامه های تهران؛ نذر خون در تهرانی که شهر نیست

روزنامه های امروز تهران، چهارشنبه ۱۴ مهر از واکنش نایب رییس مجلس به گفته های محمد یزدی در لزوم تعطیل بازی های فوتبال مقدماتی جام جهانی خبر داده و از امضای اولین قراردادهای جدید نفتی که مشتری خارجی نیافت با یک شرکت داخلی خبر داده اند.

پایان سفر پرگفتگوی وزیر اقتصاد المان که علیرغم مخالفت گروه های تندرو با امضای قراردادهای تجاری با ایرانیان دنبال شد از دیگر مطالب مهم این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Jahane Sanat
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

دولت دارد راهی برای انجام مسابقات می جوید

به نوشته جهان صنعت علی مطهری نایب رییس مجلس در نامه به محمد یزدی رییس شورای مرکزی مدرسین حوزه قم نوشته: اینجانب جنابعالی را در مجموع یک روحانی عالم و روشنفکر می‌دانم اما رویکردی مانند آنچه درباره مسابقه فوتبال ایران و کره‌جنوبی ابراز کردید برایم قابل هضم نیست و معتقدم عده‌ای را از دین گریزان می‌کند و انسان را به یاد اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطا می‌اندازد که منجر به گریز مردم اروپا از دین شد.

اشاره وی به سخنان رییس پیشین مجلس خبرگان درباره لزوم لغو بازی فوتبال ایران و کره جنوبی در شب تاسوعاست که در یک جلسه مطبوعاتی بیان شد.

شرق در گزارشی در همین باره نوشته: آیت‌الله یزدی در نشست خبری انتقادهای تندی هم از وزیر ارشاد به‌دلیل برگزارشدن کنسرت‌ها در ایران مطرح کرده و خطاب به علی جنتی گفته بود که شما آیت‌الله‌زاده هستید، اما در جایگاه صدور نظر فقهی قرار ندارید. این پاسخی است که احتمال دارد رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، به نامه علی مطهری هم بدهد. چراکه علی مطهری نیز با یادآوری آموزه‌های پدر خود به آیت‌الله یزدی، از روایت‌های شهید مطهری درباره برخورد روحانیون مسیحی در قرون وسطی هم در نگارش این نامه بهره برده و این می‌تواند موجب واکنش شیخ اصولگرای قم شود.

به نوشته شرق: انتشار نامه مطهری در شرایطی است که یک روز پس از سخنان آیت‌الله یزدی، ساکت، مدیر تیم‌های ملی درباره برگزاری بازی گفت: «ما به همه دیدگاه‌ها احترام می‌گذاریم، ولی تصمیم‌گیرنده در این مسئله فقط فدراسیون فوتبال نیست. این موضوع با چند دستگاه دولتی و امنیتی مطرح شده و در نهایت این دستگاه‌ها مشخص خواهند کرد که برای این بازی، چه تصمیمی گرفته شود. مطمئنا این تصمیم در راستای منافع نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خواهد بود».

اگر ايران ميزبان جام جهاني شود

پویان فراستی در ستون طنز مردم سالاری نوشته از قديم گفتند آدم را برق بگيرد اما جو نگيريد حالا حکايت آقاي کفاشيان است که گفته است: دولت از هزينه ميزباني جام جهاني نترسد. در حالی که اگر خدايي ناکرده زبونم لال روم به ديوار، ايران ميزبان جام جهاني شود آن موقع است که: کيهان در يک گزارش تحليلي تخيلي عکسي از يک خواننده که در حال بازي با توپ فوتبال است را منتشر مي‌کند و برگزاري مسابقات جام جهاني را برنامه اي براي ترويج فرهنگ غربي معرفي مي‌کند و در آخر با اين استدلال که انگلستان مهد فوتبال است نتيجه مي‌گيرد که کار کار انگليسي‌ها است!

به نوشته این طنزنویس مساله ديگر برگزاري مراسم افتتاحيه است که احتمال غريب به يقين مرتضي حسيني اجرايش را به عهده مي‌گيرد و تمام طول برنامه به شرکت‌کننده‌ها و بييننده‌ها التماس مي‌کند که عدد 2 را به ۲۰۰۰۳۰۰ بفرستند تا عضو باشگاه نان داغ فوتبال داغ شوند! از طرف ديگر با شروع مسابقات از آنجايي که صدا و سيما ديگر نيازي به سانسور مسابقات ندارد تعداد زيادي از کارمندانش بيکار مي‌شوند و عزيزان سانسورچي که اين بيکاري خود را از چشم روحاني و دولتش مي‌بينند تا پايان دولت تمامي‌سخنراني‌ها و اخبار مربوط به روحاني را سانسور مي‌کنند!

طنزنویس مردم سالاری افزوده: و اما آخرين و سخت‌ترين خوان دولت در برگزاري مسابقات جهاني در ايران رويارويي با لاغوهست (اسم فاعل لغو!)! اين موجودات که به تازگي متوجه لذت لغو کردن برنامه‌ها شدند روزي دوبار مسابقات را لغو مي‌کنند و از آنجايي که دولت زورش به اين موجودات نمي‌رسد کليه مسابقات بدون هيچ دليلي لغو مي‌شود و جام‌جهاني برگزار نمي‌شود.

راهی برای دوستی با ریاض

مهران کرمی در سرمقاله ابتکار به بررسی زمینه های اختلاف ایران و سعودی پرداخته و آن را ناشی از سابقه ای پنجاه ساله و از زمانی می داند که نیکسون رییس جمهور آمریکا و وزیرخارجه اش کیسینجر، پایه یک مثلث عشقی را در خاورمیانه گذاشتند که یک سو آمریکا و ایران و سوی دیگر آمریکا و سعودی بود و این طبعا رقابت هایی بین دو کشور پدید آورد.

به نوشته این مقاله: با انقلاب ۵۷ روابط دوستانه با امریکا جایش را به دشمنی داد تا عربستان از فرصت پیش آمده بیشترین بهره را ببرد، هم در تولید و صادرات نفت و سازمان اوپک یکه تازی کند و هم در همدستی با امریکا از رژیم صدام حسین در عراق حمایت کند و جبهه ای از کشورهای محافظه کار و سنتی عرب علیه ایران شکل دهد.

سرمقاله ابتکار به این جا رسیده که وقتی دشمنی میان ایران و امریکا حاکم شد، عربستان بیشترین بهره سیاسی و اقتصادی را برد و پنداشت وقت آن است که ایران بازی بزرگ را که پیش از این در منطقه عربی آغاز کرده بود به سود خود پایان برد. اما با تفاهم هسته ای و برجام خصومت ریاض علیه ایران بالا گرفته است.

مقاله ابتکار در نهایت چاره اندیشی کرده که وقت آن است تا ایران از موضع همسایه قدرتمند دست دوستی دراز کند و یادآور شود که نه عربستان توانست از جبر جغرافیایی بگریزد و ایران را از همسایگی حذف کند و نه ایران چنین قصدی دارد و دوکشور باید بتوانند بر دشمنی گذشته چشم بپوشند و با نگاه به آینده به چند دهه خصومت منطقه ای که نتیجه آن تقابل های فرقه ای و تشدید آتش منازعات منطقه ای است پایان دهند.

واكاوي روابط ايران با آلماني‌ها

در حالی که روزنامه های تندرو ترجیح دادند پس از اتمام سفر وزیر اقتصاد آلمان به تهران همچنان لغو ملاقات های وی با رییس مجلس و وزیر خارجه را مهم بدانند و نتیجه فشارهایی بدانند که رسانه های وابسته به این گروه بر دولت وارد آوردند اما روزنامه اقتصادی تعادل در سرمقاله خود به واکاوی روابط ایران و آلمان پرداخته و به مناسبت سفر پرگفتگوی وزیر اقتصاد آلمان به تهران نوشته این سفر داراي جنبه‌هاي مثبت بي‌شماري براي روابط بين هر دو كشور دارد. در اين ديدارها جلساتي بين توليدكنندگان بزرگ آلماني مانند «زيمنس»، «فولكس واگن» و... با همتايان و شركت‌هاي بزرگ ايراني داشتند.

مقتدی کرمانشاهی در این مقاله اشاره کرده خوشبختانه هرمس، موسسه بيمه صادرات آلمان چند ماهي است كه واردات ايران را بيمه مي‌كند و پوشش مي‌دهد. اين موضوع باعث مي‌شود كه شركت‌هاي آلماني بدون استفاده از عدم پرداخت يا ديركرد در پرداخت با داشتن بيمه بتوانند به ايران كالا صادر كنند. اما مساله اصلي كه با اين هيات بلندپايه مطرح شد، دردسري است كه بانك‌هاي بزرگ آلماني ايجاد كرده‌اند.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و آلمان در این مقاله تاکید کرده مهم‌ترين موضوعي كه در اين بين وجود دارد، جذب سرمايه‌گذاري خارجي است. در اين راستا بايد بستر سرمايه‌گذاري را فراهم كرد تا خارجي‌ها به دور از هر گونه حاشيه‌يي در كشور ما مانند كشورهاي همجوار سرمايه‌گذاري كنند. بايد بررسي كرد كه در كشورهاي اسلامي مانند تركيه، اندونزي، مالزي و... چه قوانيني و چه مشوق‌هايي در مورد سرمايه‌گذاري خارجي وجود دارد كه آنان در جذب سرمايه خارجي موفقيت‌آميز عمل كرده‌اند و از آنها بايد الگوبرداري كرد تا بستر را براي ورود سرمايه خارجي فراهم كرد.

مجید مسعودی در گزارش اصلی همدلی نوشته: «لاریجانی معاون صدراعظم آلمان را به حضور نپذیرفت» این تیتر را دیروز خبرگزاری تسنیم منتشر کرد. به نقل از این خبرگزاری دیدار علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و زیگمار گابریل معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان که قرار بود دیروز در مجلس شورای اسلامی برگزار شود، لغو شد. در خبر دیگری همین خبرگزاری گزارش داده بود که «دیدار ظریف هم با وزیر اقتصاد آلمان انجام نشد.»

به نوشته این گزارشگر: آلمان ها از یک سو به دلیل مزایای بسیاری که تجارت و ارتباط با ایران برایشان دارد نمی‌توانند از این مراودات چشم‌پوشی کنند؛ از سوی دیگر محافل طرفدار اسرائیل - که اتفاقا صاحب نفوذ و رای هستند - آن هم در آستانه انتخابات سراسری آلمان خواستار تعیین پیش شرط برای ایران برای برقراری چنین تعاملی هستند. در همین رابطه سفیر پیشین ایران می‌گوید: از آنجا که خانم مرکل و حزب هم‌پیمانش برای اداره کشور با مشکل روبه‌رو شده‌اند بنابراین دیگر احزاب آلمانی در حال برنامه‎ریزی برای این انتخابات هستند. ایران هم در انتخابات آلمان به مانند آمریکا به یک موضوع مبدل شده، به‌طوری که در بین کاندیدا‌ها مدام در این‎باره صحبت به میان می‌آید.

سرآغاز قراردادهای جدید نفتی

در حالی که روزنامه های میانه رو از آغاز اجرای قراردادهای جدید نفتی میان وزارت نفت و یک موسسه داخلی خبر داده اند روزنامه های اصولگرا هم که در ماه های اخیر به شدت علیه این قراردادها فعالیت و تبلیغات می کردند و آن را فروش منافع ملی می خواندند به علت حضور شرکتی وابسته به ستاد اجرای فرمان امام سکوت کرده و به انتشار خبر آن بسنده کرده اند.

مهدی حسینی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: از روزی که مدل جدید قراردادهای نفتی رونمایی شد، حدود یک سال می‌گذرد. در این مدت علی رغم لغو تحریم‌ها در دی ماه سال گذشته، هیچ قراردادی بر مبنای این مدل جدید امضا نشد؛ چراکه در داخل کشور این مدل مخالفانی داشت که بیش از موافقان به تریبون دسترسی داشتند. منتقدانی که برخی از سر دلسوزی و برخی برای رسیدن به مقاصدی دیگر دست به مخالفت می‌زدند. اما تمام آنها در فضای بین‌المللی یک خروجی بیشتر نداشت؛ اینکه سرمایه گذار خارجی با وجود لغو تحریم‌ها حاضر نبود در کشوری سرمایه‌گذاری کند که اجماع بر سر مدل جدید قراردادهای نفتی خود ندارد.

به نوشته رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی در این مقاله: با وجود این شرایط، وزارت نفت دست از تلاش برنداشت و مسیری را انتخاب کرد که بتواند به این اجماع ملی دست یابد. چراکه اجماع ملی لازمه جذب سرمایه خارجی است و سرمایه گذار جایی می‌رود که ریسک و خطری سرمایه آن را تهدید نکند. از این نظر وزارت نفت کار بسیار مهم و سختی را انجام داد تا بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی و در راستای پاسخ به درخواست کشور، با شرکت‌های داخلی قرارداد جدید نفتی امضا کند.

مقاله روزنامه دولت با تاکید بر این که به هر حال وقتی ثبات در تصمیم‌گیری و برنامه‌ها وجود نداشته باشد وجهه بین‌المللی کشور خراب می‌شود نوشته: در این خصوص شاهد حجم گسترده‌ای از رفت و آمد هیأت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در صنعت نفت در همان روزهای ابتدایی پسابرجام بودیم اما به مرور این اقبال کمتر شد. البته هنوز سرمایه‌گذاری در صنعت نفت کشورمان برای سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی جذابیت دارد ولی اگر دیر اقدام کنیم رقبای ما بازار را تصاحب خواهند کرد.

مقاله روزنامه ایران تاکید کرده که به هر حال نیاز به سرمایه، تکنولوژی و مدیریت وجود دارد تا بتوان در بازار جهانی انرژی اثرگذار بود. هرچه تولید نفت و گاز کشور بیشتر باشد قدرت ایران در مجامع بین‌المللی نظیر اوپک بیشتر خواهد شد. این موضوع نه تنها از منظر اقتصادی بلکه از لحاظ سیاسی نیز برای دستاورد دارد.

حق نشر عکس NoAvaran
Image caption تیتر و کارتون محمد طحانی، نوآوران

هیچ کس از اعدام خوشش نمی آد

امیرعباس نخعی در سرمقاله روزنامه نوآوران به سخنان رییس قوه قضاییه اشاره کرده که گفت هیچ کس در کشور از اعدام خوشش نمی آید و از آن دفاع نمی کند و نوشته واقعیت این است که شاید قوانین مربوط به اعدام قاچاق مواد مخدر در ایران چندان سختگیرانه تر از برخی کشورها به ویژه در آسیا نباشد اما اینکه چرا قوانین سختگیرانه در کشورهای دیگر موثر تر از ایران واقع شده آن است که قوانین در آن کشور ها به گونه ای درست اجرا می شود و تنها طبقه ای بی دفاع را نشانه نمی رود.

به نظر سردبیر این روزنامه: این مشکلی است که نه تنها برای قوانین مربوط به قاچاق مواد مخدر بلکه قاچاق هر کالایی صدق می کند. حجم قاچاق کالا در ایران به حدی بالاست که بی تردید بیانگر یک نقص در بخشی از مسایل مملکتی دارد. و با زبان بی زبانی آمار بی حاصل بودن مبارزه با قاچاق را فریاد می زند. این جمله دیگر خیلی تکراری است که می گویند وارد شدن یک چمدان کالا از هر جنسی نشان از قاچاق آن دارد.اما ۱۰۰ کانتینر غول پیکر یا وجود چند پاساژ بزرگ از کالایی قاچاق به نام موبایل دیگر نام قاچاق را به سخره کشیدن است.

به نظر مقاله نوآوران: حال که نمایندگان مجلس در صدد اصلاح قوانین مربوط به اعدام قاچاق مواد مخدر هستند امید آن است که در ابتدا ریشه یابی دقیقی منطبق با واقعیت های ایران داشته باشند تا پس از این دستگاه قضا خود گله مند از اجرای قوانینی نباشد که از ان نه تنها خوشش نمی آید بلکه دردسر ساز نیز باشد.

قمه نه، نذر خون

شهروند گزارش خود را چنین آغاز کرده: لکه‌های قرمزرنگ خون می‌پاشد بر کفن‌های سفید؛ تیزی‌ها کوبیده می‌شود بر سرهای تراشیده، فریاد عزاداران بلند می‌شود و همزمان با نوای طبل و شیپور، دشنه‌ها بر فرق سر کوبیده می‌شود؛ محکم و سخت. کمی آن طرف‌تر زنان، مردان و کودکان نظاره‌گر ایستاده‌اند. خون، فوران می‌زند مقابل چشم‌ها و صدای ضربه‌های قمه‌زن‌ها خط می‌اندازد در گوش.

این تصویری از مراسم«قمه‌زنی» است. هرساله با شروع ماه محرم دسته‌ها و هیأت‌های حسینی برنامه‌های عزاداری مختلفی در منطقه یا محله‌شان برگزار می‌کنند. عزاداری‌هایی که گاهی با اشکالی متفاوت برپا می‌شود و مراسم خاصی دارد. قمه‌زنی یکی از برنامه‌های برخی از هیأت‌هاست که سال‌هاست در انجام دادن یا ندادنش بین علما اختلاف‌نظر وجود دارد. با این حال از‌ سال ٧٣ رهبر جمهوری اسلامی به صراحت آن را منع کرد و گفت کجای قمه زنی عزاداری است؟! قمه‌زدن، سنتی جعلی است. از اموری است که مربوط به دین نیست و بلاشک، خدا هم از انجام آن راضی نیست.

گزارش شهروند نشان می دهد که امسال با عنوان نذر خون ترتیبی داده شده که به جای قمه زنی که نیروهای انتظامی با آن برخورد می کنند عزاداران بتوانند با اهدای خون خود نذرشان را از ادا کنند.

حق نشر عکس Shargh
Image caption کارتون مهدی عزیزی، شرق

شهري كه از شهريت افتاد

محمود دولت‌آبادي در یادداشتی در روزنامه اعتماد به مناسبت روز تهران نوشته: تهران قديم، شهري قابل درك بود. اما تهراني كه اين روزها مي‌بينم، از درك خارج شده است. هر شهري يك محدوده‌اي دارد. تهران اما محدوده‌اي ندارد؛ نه سرآغاز شهر مشخص است و نه پايانش. معلوم نيست از كجا شروع شده و به كجا ختم مي‌شود. اكوسيستم اين شهر ويران شده. باغ‌ها خراب شده‌اند و همه‌چيز انگار ويران شده و به جاي اين ويراني هم، ساختمان‌هايي سربرآورده‌اند كه هيچ هويتي ندارند و فقط بالا رفته‌اند و نماي كوه را گرفته‌اند.

به نوشته خالق کلیدر: انگار اختاپوسي روي شهر افتاده تا همه‌چيز را از بين ببرد؛ باغ‌ها، كوچه‌هاي قديمي، خانه‌هاي قديمي، ييلاق‌ها، درخت‌ها و هرآنچه آن شهر قديمي دوست‌داشتني و قابل درك داشت، خورده شده، از بين رفته و به جاي آنها آپارتمان‌هاي ده، بيست طبقه بالا رفته است. شهري كه پياده رو ندارد؛ پياده‌رويي كه جزو حقوق اجتماعي شهروندان است. شهر شهريت خود را از دست داده. دلالان و نوكيسه‌ها، جان شهر را از آن گرفتند و به جاي آن ساختمان‌هاي ده، بيست طبقه و برج‌هاي بدقواره ساختند.

دولت آبادی در مقاله اعتماد تاکید کرده: فكر مي‌كنم كاري هم ديگر از كسي برنمي‌آيد. اين شهر ديگر، نه آن شهر قديمي دوست‌داشتني قابل درك مي‌شود و نه تبديل به شهر ديگري كه شهريت تازه خود را دارد و خاطرات تازه خود را مي‌سازد. شهري كه بايد در حافظه جمعي محفوظ بماند، ديگر در حافظه جمعي نيست. چون اين حافظه جمعي با قواره‌هاي معماري كه زندگي در آن انجام مي‌گرفته، محفوظ مي‌ماند. اما حالا با اين همه معماري عجيب و غريب و بي‌تناسب، ديگر معماري خاص براي شهر وجود ندارد.

ما دارندگان پیشنهاد کار از فرنگ

حق نشر عکس Sharvang
Image caption کارتون کامبیز درم بخش، شهرونگ

شهرام شهيد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ي در ستون طنز شهرونگ با اشاره به اخباری که درباره دعوت از مربی استقلال برای مربیگری در لیگ یک باشگاه های انگلستان بر سر زبان ها افتاده نوشته: این بود که تصمیم گرفتیم به جای این‌که اسیر خودکوچک‌بینی شویم، برعکس عمل کنیم و همه حوزه‌ها را رصد و ردیابی کنیم، ببینیم در دیگر حوزه‌ها چه صادرات غیرنفتی‌ای می‌توانیم داشته باشیم:

مسعود ده‌نمکی: این کارگردان سینما به خاطر تسلط ویژه‌اش در لوکیشن‌های شلوغ و نیز صحنه‌های خشن، بارها از سوی تهیه‌کنندگان برتر دنیا دعوت به همکاری شده اما همیشه جوابش این بود: «آخه چرا من؟» اما شنیدیم او هم بالاخره در برابر پیشنهاد وسوسه‌کننده استیون اسپیلبرگ کوتاه آمده و قرار شده در جدیدترین فیلم این کارگردان دستیار او و مسئول بخش صحنه‌های خشن باشد. از وی همچنین برای ساخت سه فیلم کوتاه با موضوع چماق، قلم (قلم پا یا قلم نوشتن به انتخاب خودش) و کلاکت تحت عنوان سه‌گانه مسخ دعوت به همکاری شده است.

محسن رضایی: از آن‌جایی که او در جهان به‌عنوان برنده همه انتخابات شناخته می‌شود، شنیده شده کلیه احزاب فعال در فرانسه از او دعوت کرده‌اند به فرانسه برود و میهمان حزب متبوعشان باشد و از این طریق به مردم بگویند حزب‌شان از توجه هرچند اندک محسن رضایی برخوردار است. می‌گویند مردم هم همین‌طور منتظرند ببینند محسن رضایی بالاخره به کدام حزب روی خوش نشان می‌دهد تا با توجه به اقبال بالای او به آن حزب رأی بدهند.

حسن عباسی: بعد از این‌که حسن عباسی گفت کشورهای غربی می‌خواهند ۴۰۰ هتل پنج ستاره در جاهای مختلف کشور تأسیس کنند و از این طریق به نفوذ فرهنگی و اخلاقی در کشور برسند و مگر دانشجویان دانشگاه شریف چه گلی به سر مملکت زده‌اند؟ شنیده شد که کشورهای عضو جنبش عدم تعهد با دعوت از او درخواست کرده‌اند مدیریت «تبدیل دانشگاه‌های کشورشان به مکتب‌خانه» و «تبدیل هتل‌های پنج ستاره به چادر مسافرتی» را بر عهده بگیرد و آنها را از خطر فروپاشی و اضمحلال فرهنگی برهاند!

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط