سفر یک رئیس‌جمهور ایران به ویتنام پس از ۲۱ سال

حق نشر عکس president.ir
Image caption رئیس جمهور ایران طی یک ماه گذشته از کوبا و ویتنام بازدید کرده که هر دو زمانی رابطه ای بحرانی با آمریکا داشتند

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای یک دیدار رسمی عازم هانوی پایتخت ویتنام شده است. این نخستین دیدار یک رئیس جمهور ایران از ویتنام طی ۲۱ سال گذشته است.

آقای روحانی امروز ۱۴ مهر (۵ اکتبر) در هنگام ترک تهران در فرودگاه مهرآباد، گفت: "قرن بیست و یکم به تعبیری قرن آسیا است و گسترش همکاری‌های آسیایی به ویژه در زمینه‌های فرهنگی، علمی، تکنولوژیکی و اقتصادی برای ایران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است."

سایت دولت ایران می گوید که حسن روحانی و چان دای کوانگ، روسای جمهور ایران و ویتنام، در نشستی مشترک با حضور مقامات بلند پایه دو کشور، راه های تقویت همکاری بیشتر را بررسی می کنند.

روسای جمهور ایران و ویتنام بهار سال گذشته در حاشیه اجلاس سران آسیا -آفریقا در جاکارتا پیرامون سرمایه گذاری و تعاملات اقتصادی با یکدیگر گفت‌وگو کرده بودند.

رئیس جمهور ویتنام اسفند سال گذشته یک دیدار رسمی از تهران داشته اما آخرین دیدار یک رئیس جمهور ایران از ویتنام مربوط به سفر۲۱ سال پیش اکبر هاشمی رفسنجانی از این کشور است.

ویتنام برای سرمایه گذاری در پروژه‌های نفتی ایران ابراز علاقه کرده است.

رئیس جمهور ایران طی یک ماه گذشته از کوبا و ویتنام بازدید کرده که هر دو زمانی رابطه ای بحرانی با آمریکا داشتند.

قرار است آقای روحانی پس از دیدار دو روزه از ویتنام، برای دیدار دوجانبه رسمی، عازم کوالالامپور، پایتخت مالزی شود.

در آخرین مرحله از این ‏سفر، آقای روحانی برای شرکت در دومین اجلاس سران مجمع گفت و گوی ‏همکاری های آسیا، به تایلند خواهد رفت.

نمایندگانی از بخش خصوصی ایران همزمان با سفر آقای روحانی در این سه کشور حضور ‏دارند و قرار است گسترش روابط تجاری با بخش خصوصی در ویتنام، مالزی و تایلند را پیگیری کنند.