ایران؛ یک فعال حقوق بشر به زندان رفت، یک فعال دیگر احضار شد

گلرخ ایرایی حق نشر عکس .
Image caption گلرخ ایرایی

گلرخ ایرایی، نویسنده و فعال ایرانی حقوق بشر از سوی مأموران اجرای احکام زندان اوین به صورت تلفنی احضار و تهدید به جلب شده است. همزمان نوید کامرانی، یک فعال دیگر حقوق بشر برای تحمل محکومیت ۱۸ ماهه حبس خود به زندان برده شده است.

یکی از مأموران اجرای احکام زندان اوین روز سه شنبه ۱۳ مهر در تماسی تلفنی از خانم ایرایی خواست که خود را به زندان اوین معرفی کند. خانم ایرایی به شش سال حبس محکوم شده است.

ماموران اوین در پاسخ اعتراض این فعال حقوق بشر که باید به طور کتبی احضار شود گفته اند: "ما حکم جلبت را داریم و هر جایی باشد می‌آییم و می‌گیریمت".

این ماموران همزمان نوید کامرانی را که به ۱۸ ماه حبس محکوم شده در محل کار خود جلب و به زندان اوین منتقل کردند. احضار تلفنی خانم ایرایی هم از طریق تلفن موبایل آقای کامرانی صورت گرفت.

شادی صدر، مدیر سازمان "عدالت برای ایران" می‌گوید گلرخ ایرایی، به دلیل نوشتن داستانی درباره سنگسار به توهین به مقدسات متهم و به پنج سال زندان محکوم شده است. شخصیت اصلی داستان او که یک زن جوان است پس از دیدن صحنه سنگسار در فیلم "سنگسار ثریا" از شدت خشم قرآن را می سوزاند. خانم ایرایی متهم شده که قهرمان داستان، در واقع خود او است و او به طور واقعی قرآن را سوزانده است. خانم ایرایی این اتهام را رد کرده است.

وی همچنین به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به یک سال زندان محکوم شده است. عضویت در گروه لگام (کارزار لغو گام به گام اعدام)، توهین به مقدسات در دفترچه شخصی، کشف حجاب در صفحه فیس بوک شخصی، نگهداری عکس اعدام شدگان دهه ۶۰، شرکت در تجمعات مختلف مقابل زندان اوین از جمله تجمع حمایت از نرگس محمدی، ارسال گزارش موارد نقض حقوق بشر برای سازمان ملل، همکاری با رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران، دیدار با خانواده های زندانیان و کشته شدگان سال ۸۸ و دهه ۶۰ از جمله مواردی است که قاضی در محکومیت مجموعا شش ساله این فعال حقوق بشر به آن استناد کرده است.

گلرخ ایرایی به همراه همسر خود آرش صادقی و دو فعال دیگر به نام های نوید کامرانی و بهنام موسیوند آخرین بار پانزدهم شهریورماه سال ۱۳۹۳ در محل کار بازداشت شدند.

نوید کامرانی و بهنام موسیوند چند روز بعد به قید وثیقه آزاد شدند. گلرخ ایرایی اوایل مهرماه همان سال و آرش صادقی پس از بیش از شش ماه، اواخر اسفند به قید وثیقه آزاد شد. این فعال حقوق بشر حدود شش ماه در بند دو-الف تحت بازجویی بود.

دادگاه این فعالان سی ام تیرماه ۱۳۹۴ در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر در حالی برگزار شد که گلرخ ایرایی به دلیل بیماری حضور نداشت. قاضی ابوالقاسم صلواتی و نماینده دادستان با تعیین تاریخ دیگری برای محاکمه او مخالفت کردند و محاکمه بدون حضور متهم به صورت غیابی انجام شد.

حکم دادگاه ۳۱ مردادماه با حضور آنان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران ابلاغ شد، طی این حکم آرش صادقی به پانزده سال، گلرخ ایرایی به شش سال و نوید کامرانی و بهنام موسیوند نیز هر کدام به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

آرش صادقی در خرداد ماه امسال برای تحمل ۱۹ سال حبس از سوی ماموران اجرای احکام اوین بازداشت شد. هفته گذشته نیز حکم حبس ۱۶ ساله نرگس محمدی، دیگر مدافع حقوق بشر شناخته شده از سوی دادگاه تجدیدنظر استان تهران تایید شد.