نیروی دریایی سپاه به شناورهای حاضر در رزمایش 'سپر خلیج' هشدار داد

شناورهای سپاه در خلیج فارس حق نشر عکس Tasnim
Image caption سپاه می گوید در برابر هرگونه اقدامی "در برهم زدن آرامش" خلیج فارس، "اقدام فوری" انجام می دهد

نیروی دریایی سپاه به شناورهای حاضر در رزمایش نظامی عربستان سعودی در خلیج فارس هشدار داده که حق عبور از آب های سرزمینی ایران را ندارند.

نیروی دریایی سپاه امروز ۱۴ مهرماه (۵ سپتامبر) با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرده است که "اعتقاد دارد اصالتاً این رزمایش مصداق مشخصی برای تشنج آفرینی و کم کردن امنیت پایدار در خلیج فارس است".

عربستان سعودی از یک روز پیش مانور نظامی در آب های خلیج فارس و تنگه هرمز آغاز کرده است. این کشور از اوایل زمستان گذشته روابط سیاسی و اقتصادی خود با ایران را قطع کرده و از این زمان تنش لفظی میان مقام های عالی رتبه دو کشور هم بالا گرفته است.

یک روز پس از آغاز این رزمایش، سپاه پاسداران که مطابق تقسیم بندی های نظامی در ایران مسئول تامین امنیت آب های ایران در خلیج فارس است، هشدار داده که "هیچ یک از شناورهای نظامی شرکت کننده در این رزمایش، حق عبور از آب‌های سرزمینی ایران را ندارند.

سپاه می گوید که شناورهای حاضر در رزمایش سپر خلیج فارس "به هیچ وجهی نباید به آب‌های سرزمینی جمهوری اسلامی نزدیک شوند چرا که ما اعلام می‌داریم این عبور به‌مصداق عبور بی‌ضرر نیست".

عبور بی ضرر یک اصطلاح مربوط به حقوق بین الملل در قانون دریاها است که حق گذر کشتی های نظامی و غیر نظامی را با رعایت اصول عرفی بدون وارد کردن هر نوع ضرر یا تهدیدی از آب های ساحلی کشورها به رسمیت می شناسد.

نیروی دریایی سپاه در اطلاعیه امروز گفته که "برای تأمین امنیت پایدار خلیج فارس و تنگه هرمز در آمادگی کامل به سر می‌برد و با هرگونه حرکت، تلاش و اقدام برای برهم زدن آرامش و امنیت خلیج فارس و تنگه هرمز و دریای عمان مقابله متناسب و فوری انجام خواهد داد".

سپاه در هفته های اخیر چند بار بر سر نزدیک شدن شناورهای نیروی دریایی آمریکا یا پهپادهای این کشور بر فراز آب های ایران، وارد مجادله و تبادل هشدار شده است.