آمانو: توافق هسته‌ای ایران هنوز شکننده است

یوکیا آمانو حق نشر عکس AP
Image caption مدیرکل آژانس پایبندی ایران به تعهداتش را تایید کرده است

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به خبرگزاری آلمان گفته است که توافق ایران با قدرت‌های جهانی "هنوز شکننده است" و ممکن است در مسیر اجرای آن مشکلاتی به وجود بیاید.

آقای آمانو گفته است: "اجرای توافق هنوز شکننده است. اشتباه‌های فنی اندک و اشکالات کوچک در اجرای توافق ممکن است تبدیل به مسایل سیاسی عمده بشود و اثر منفی عمده‌ای روی توافق بگذارد."

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی همچنین گفته است که بین ایران و آمریکا "اعتماد ناچیزی وجود دارد."

ایران در مذاکراتی با شش قدرت جهانی پذیرفته است که در ازای رفع بخشی از تحریم‌ها، بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود را محدود کند. آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اجرای این بخش توافق نظارت می‌کند.

آژانس در در گزارش‌های فصلی خود تایید کرده که ایران به تعهدات خود پایبند بوده است با این حال توافق اتمی، به ویژه در ایران و آمریکا منتقدان جدی دارد.

مقام‌های ایرانی می‌گویند قدرت‌های غربی به تعهدات خود عمل نکرده‌اند و هنوز اقتصاد ایران از سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهره‌ای نبرده است.

در آمریکا هم گروهی از جمهوری‌خواهان منتقد این توافق هستند. دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا، برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) را "موافقتنامه‌ای وحشتناک" توصیف کرده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط