نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی: قرار بود آمریکا ۲۰ نفر را به ازای جیسون رضاییان آزاد کند

جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست زمستان گذشته آزاد شد حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن‌پست زمستان گذشته آزاد شد

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران مدعی شده است که با توافق ایران و آمریکا برای معاوضه زندانیان، قرار بود آمریکا در ازای آزادی جیسون رضاییان ۲۰ زندانی ایرانی را آزاد کند اما این کار را نکرده است.

ابوالفضل حسین‌بیگی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی به خبرگزاری میزان گفته است: "طبق توافق صورت گرفته میان ایران و آمریکا قرار بود در قبال آزادی جیسون رضاییان ۲۰ ایرانی دربند آمریکا که هیچگونه ارتباطی با نیروهای امنیتی و مسلح ایران نداشتند، آزاد شوند اما آمریکایی‌ها به مانند همیشه باز هم به توافقات خود عمل نکردند و این موضوع تا به امروز اجرایی نشده است."

آقای حسین‌بیگی گفته نمی‌تواند هویت زندانیان را فاش کند تا آنها در زندان‌های آمریکا تحت فشار قرار نگیرند. او گفته است تعهد آمریکا برای آزادی ۲۰ زندانی ایران در مذاکره با وزارت خارجه انجام شده بود.

زمستان گذشته همزمان با آغاز اجرای توافق هسته‌ای، ایران و آمریکا چند زندانی را معاوضه کردند. ایران چهار زندانی آمریکایی ایرانی‌تبار را آزاد کرد که جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست هم یکی از این افراد بود.

در مقابل آمریکا هم هفت ایرانی را که در ارتباط با "دور زدن تحریم‌ها" زندانی بودند آزاد کرد. گفته شد پنج ایرانی دیگر با اتهامات مشابه در آمریکا زندانی هستند.

در آن مقطع وزارت خارجه ایران یا آمریکا اعلام نکردند که به جز هفت زندانی آزادشده در آمریکا بحث آزادی ۲۰ زندانی ایرانی در آمریکا مطرح بوده است. هرچند آمریکا اعلام کرد حکم جلب بین‌المللی ۱۴ ایرانی را که "بعید بود درخواست استرداد آنها عملی شود" لغو می‌کند.

جیسون رضاییان به تازگی با متهم کردن ایران به "گروگان‌گیری" از حکومت ایران برای "شکنجه روانی" به دادگاهی در آمریکا شکایت کرده است.

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی ایران گفته است: "آزادی جیسون رضائیان از سوی ایران به جامعه بین المللی اثبات کرد که ایران به دنبال شرارت نیست و از جایگاه حقوق انسانی و اسلامی حاضر نیست هیچ فردی در زندان باشد هر چند که فردی مثل رضائیان جرم جاسوسی اش برای موساد و سازمان‌های جاسوسی امریکا در ایران محرز شده بود."

آقای بیگی به خبرگزاری خانه ملت هم گفته است: "جیسون رضاییان با دستور سیستم اطلاعاتی آمریکا با وجود اینکه رافت اسلامی شامل حال او شد از ایران شکایت کرد."