بروجردی: شورای امنیت ملی با برگزاری فوتبال ایران-کره‌جنوبی موافقت کرده است

علاءالدین بروجردی، از اعضای مجلس ایران حق نشر عکس AFP

علاءالدین بروجردی، از اعضای مجلس ایران، گفته است که شورای امنیت ملی این کشور با برگزاری مسابقه فوتبال بین ایران و کره جنوبی "موافقت" کرده است.

به گزارش خبرگزاری مجلس (خانه ملت) رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، در این خصوص همچنین گفته است که تعیین زمان بازی ایران و کره جنوبی در اختیار ایران نبوده و افزوده: "چنانچه تیم ملی فوتبال ایران در این دیدار حاضر نشود بر اساس مقررات فیفا، تیم ملی کشورمان از دو بازی بعدی نیز محروم خواهد بود."

به گفته آقای بروجردی "با توجه به شرایط موجود با جمع بندی‌های صورت گرفته در شورای امنیت کشور، قرار شده این بازی با روح عاشورایی و با ایجاد نمادهای حسینی در ورزشگاه برگزار شود."

بازی تیم‌های ملی ایران و کره جنوبی در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال قرار است روز ۲۰ مهر (عصر روز تاسوعا و شب عاشورا) در ورزشگاه آزادی تهران برگزار شود.

حواشی مربوط به این دیدار در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه در روزهای گذشته باعث اظهار نظرات مختلفی شده است.

محمد‌علی موحدی کرمانی روز جمعه (۱۶ مهر/۷ اکتبر) در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: "اگر قرار است شب عاشورا مسابقات فوتبال انجام بگیرد، دقت کنید که فضای مسابقه باید صد درصد عاشورایی و کربلایی باشد، در و دیوار آنجا باید سیاه پوش شود، تمام فضا سیاه‌پوش شود و فریاد یا حسین از میان جمعیت پیوسته بلند شود. عوض کفی که در این مسابقات زده می‌شود باید همه فریاد بزنند یاحسین."

پیش از این نیز محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو شورای نگهبان خواستار لغو بازی شده و گفته بود: "اگر این برنامه را حذف کنید، هر زیانی ببینید در برابر آن سودی که از احترام عاشورا به دست می‌آید، برابری می‌کند."

در همین حال علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، در واکنشی به این اظهار نظرات درخصوص برگزار نشدن مسابقه فوتبال ایران و کره جنوبی به دلیل تاسوعا آنها را به "اقدامات کلیسای کاتولیک در قرون وسطی" تشبیه کرد.

آقای مطهری در نامه‌ای به آقای یزدی نوشته است که فرضا مردم برای گلی که ایران به کره جنوبی بزند خوشحال شوند و عده‌ای ابراز شادی کنند، آیا این به معنی خوشحالی و شادی برای شهادت امام حسین و هتک حرمت و اهانت به اوست؟ آقای مطهری یادآور شده است که چند سال پیش هم وضعیتی شبیه این برای مسابقه تیم استقلال تهران و دالیان چین روی داد و "تماشاگران رفتار قابل ستایشی داشتند." این مسابقه در ایام محرم سال ۱۳۷۸ برگزار شد.

ایران تاکنون سه بازی در مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انجام داده که با پیروزی مقابل قطر و ازبکستان و تساوی با چین ۷ امتیازی است و در صدر گروه‌ خود قرار دارد.

حق نشر عکس isna
حق نشر عکس isna
حق نشر عکس isna

مطالب مرتبط