روزنامه‌های صبح تهران: کره‌ای‌ها با ماسک سیاه آمدند

روزنامه‌های ایران در روز یکشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۵، با توجه به نزدیک‌تر شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی، بیشتر از روزهای قبل سیاه‌پوش شده‌اند اما در این میان پوشش سیاه ماسک‌های اعضای کاروان تیم ملی کره را نوعی جنگ روانی تلقی کرده‌اند. در این میان رفع برخی تحریم‌های دلاری آمریکا علیه ایران و ماجرای رسوایی دونالد ترامپ از مهمترین مطالب امروز است.

حق نشر عکس Etemad

فرصت طلایی ما

سارا معصومی در روزنامه اعتماد نوشته که تحریم معامله دلاری با ایران مربوط به تحریم‌های غیراتمی و اولیه آمریکا علیه ایران است که قرار نبوده براساس توافق اتمی برجام لغو شود اما به نظر می‌رسد که به دنبال اعتراض‌های پی‌درپی ایران به آمریکا، آن کشور معامله دلاری با شرکت‌های ایرانی را تاحدودی امکان‌پذیر کرده است.

مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران هم در همین روزنامه نوشته احتمالا طی روزها و هفته‌های آینده باید در انتظار اقدامات مشابهی باشیم که به نوعی چراغ سبز حضور جدی‌تر سرمایه‌گذاران خارجی در اقتصاد ایران است. اتفاقا امروز باید این جریان را به فال نیک گرفت؛ چرا که اقتصاد ایران هم از نظر مالی تحت فشار است و بیش از هر زمان دیگری به سرمایه‌های جدید برای دستیابی به رشدهای بالاتر نیاز دارد.

آقای خوانساری معتقد است که اقتصاد ایران مزیت‌هایی مانند امنیت و دسترسی به بازار ۴۰۰ میلیونی منطقه را دارد که نباید آن را ساده از کف بدهد.

آمیختگی انتخابات آمریکا با مولفه‌های جنسی

حق نشر عکس Resalat

روزنامه رسالت در گزارشی نوشته در حالی که حدود یک ماه تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر در ایالات متحده آمریکا زمان باقی مانده است، افشای فایل ویدئویی یک سخنرانی جنجالی از دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری خواه، برای او و حزب متبوعش دردسرساز شده است. این فایل می‌تواند به تنهایی عامل شکست جمهوری‌خواهان در مقابل دموکرات‌ها و هیلاری کلینتون تبدیل شود.

به نوشته روزنامه رسالت، آمیختگی انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا با چاشنی مسائل جنسی، آن هم در حالی که سن دو نامزد انتخابات حدود هفتاد سال است، جای بسی شرم دارد. این موضوع نشان می‌دهد که رسوایی‌های اخلاقی تا چه اندازه در میان سیاستمداران آمریکایی نهادینه شده است.

جنجال در انتظار ایران‌-‌کره

حق نشر عکس Sharfwand

شهروند در گزارشی نوشته که فدراسیون فوتبال کره جنوبی تصمیم گرفت تا ۴ روز زودتر از برگزاری دیدار با ایران، کاروان تیم ملی آن کشور را راهی تهران کند. در هنگام ورود کره‌ای‌ها به تهران، مساله‌ای که بیش از همه چیز توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد، ماسک‌هایی بود که بازیکنان و مربیان کره بر صورت خود داشتند.

گزارش شهروند که همانند اغلب گزارش‌های ورزشی امروز این ماسک‌های سیاه را نوعی جنگ روانی تلقی کرده‌اند در ادامه کی روش، سرمربی پرتغالی تیم ملی ایران را استاد جنگ‌های روانی معرفی کرده و نوشته که حتما او تدابیر خاصی برای خنثی کردن این حربه‌ها اندیشیده است. با این حال از شواهد و قرائن این طور برمی‌آید که باید انتظار یک بازی پر از حاشیه و جنجال را بکشیم.

اتاق فکر مداحان

حق نشر عکس Shargh

روزنامه شرق در گزارشی نوشته که مداح‌ها اتاق فکر دارند، این را روح‌الله بهمنی از مریدان عبدالرضا هلالی و از طیف مداحان جوانی که زمانی به احمدی‌نژاد خیلی نزدیک بودند به خبرآنلاین گفته است. اگر چه نگفته است که اعضای این اتاق فکر چه کسانی هستند و این که طیف مداحان سیاسی معروف چه نقش و حضوری در این اتاق فکر دارند. به نوشته شرق اخبار و شواهد حاکی از آن است که مداحان سیاسی مشهور، تاکنون مسیر خود را رفته‌اند و چندان تابع خانه یا کانون مداحان نیستند. اگر چه مصطفی خرسندی، رئیس کانون مداحان و مدیرعامل خانه مداحان وجود چنین اتاق فکری را تایید می‌کند اما آن طور که از صحبت‌هایش در گفت‌وگو با شرق پیداست این نهادها نقش نظارتی چندانی به ویژه در باره مداحان مشهور سیاسی ندارد و برعکس آنها را از هر گونه نقدی مبرا می‌داند. به گفته آقای خرسندی، خانه مداحان در سراسر ایران دست کم ۴۲۵ دفتر و ۸۰ هزار مداح دارد.

نذری‌های لوکس

حق نشر عکس Kasb-o-Kar

شایلی قرایی در روزنامه کسب و کار از ترافیک نذری پایتخت در ایام محرم گزارشی تهیه کرده و نوشته که براساس اعلام اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پلاستیک و نایلون در ماه محرم استفاده ظروف یک بار مصرف به حدود ۴۲ هزار تن افزایش پیدا می‌کند که تقریبا سه برابر ماه‌های عادی سال است. در حال حاضر قیمت این ظروف بین ۹۰ تا ۳۵۰ تومان است و اگر بخواهیم رقم میانی ۲۲۰ تومان را برای بهای این ظروف در نظر بگیریم، در ماه محرم چیزی حدود ۲۶۴ میلیارد تومان برای خرید ظروف یک بار مصرف هزینه می‌شود.

گزارش کسب و کار همچنین حاکیست که پخش و توزیع نذری‌ها در برخی خیابان‌های اصلی، باعث راه‌بندان می‌شود و همه به دنبال گرفتن نذری می‌روند. خیلی از مردم هم به تصور این که نذری‌های محله‌های شمال تهران باکلاس و لوکس است به آن مناطق می‌روند. در گوگل مپ هم با همه جزئیات نذری‌های تهران، اصفهان و مشهد از روز اول محرم تا پایان ماه صفر می‌توان از محل و این که چه غذایی نذر می‌شود، آگاه شد.

متقاضیان، چشم به راه کارت اعتباری مرابحه

نسیم نجفی در گزارشی در روزنامه اقتصادی فرصت امروز نوشته در حالی که بانک مرکزی اعلام کرده است که عدم پرداخت کارت اعتباری مرابحه از سوی بانک‌ها را رصد می‌کند و برای تخلفات احتمالی تنبیهاتی را هم در نظر گرفته اما برخی از بانک‌های دولتی از پرداخت این کارت‌ها خودداری می‌کنند.

حق نشر عکس Forsat-e Emrooz

برپایه این گزارش در حالی که دولت اعلام کرده که بدهی بانک‌ها را از راه تسعیر ارز پرداخت خواهد کرد اما در عمل اختلاف‌های پیش آمده میان بانک‌ها و دولت بر سر مبلغ و میزان بدهی دولت، این بده بستان را دچار وقفه کرده است.

به گزارش فرصت امروز در این میان به نظر می‌رسد که وضعیت بانک‌های شاخص خصوصی در مقایسه با بانک‌های دولتی بهتر است اما جا دارد که بانک مرکزی به این پرسش پاسخ دهد که چرا اقدام به طراحی و عرضه تسهیلاتی می‌کند که توان اجرای آن را ندارد.