مدیر کل ارشاد استان قم در پی یک هفته اعتراض به برگزاری کنسرت استعفا کرد

حق نشر عکس Tasnim
Image caption عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم می‌گوید که برنامه‌ای که در قم برگزار شده کنسرت موسیقی نبوده است

در پی اعتراض علما و روحانیون قم به برگزاری یک کنسرت در این شهر، عباس دانشی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم، استعفا کرد.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران، با اشاره به "رنجش خاطر برخی از فضلای حوزه علمیه قم" استعفای آقای دانشی را پذیرفته است.

عباس دانشی که خود روحانی است، پیشتر به دلیل برگزاری کنسرتی که روز سه‌شنبه ۸ مهر و به مناسبت هفته دفاع مقدس در ایران برگزار شد، عذرخواهی کرده بود.

اما محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، این عذرخواهی را رد کرد و آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم هم آقای دانشی را برای ارائه توضیح احضار کرد. همچنین سه نماینده قم در مجلس در بیانیه‌ای خواهان برخورد با او شده بودند.

آقای دانشی در متن استعفای خود تاکید کرده که برنامه مورد انتقاد، از نظر او کنسرت موسیقی نبوده و شکل و محتوای آن "کاملاً منطبق بر معیارهای اسلامی" بوده است.

حق نشر عکس Alef
Image caption کنسرت گروه مهبد به مناسبت 'هفته دفاع مقدس' برگزار شده بود

آقای دانشی گفته است که او قبل از این "رویداد و حواشی تلخ و سنگین آن" هم گفته بود که برپایی کنسرت در هر شکل و نوع آن در قم مصلحت وزارت ارشاد نیست.

بعد از اعتراض روحانیون ارشد قم، وزارت ارشاد اعلام کرد که از این به بعد در قم هم مانند مشهد مجوز برگزاری کنسرت موسیقی نخواهد داد.

+وزارت ارشاد: اجازه نمی‌دهیم در مشهد و قم کنسرت برگزار شود

عباس دانشی در نامه استعفای خود گفته است که بعد از پایان مراسم "عده‌ای از بانوان رعایت حجاب اسلامی را نکرده‌اند و افرادی با انگیزه سیاسی صرفا به گرفتن عکس از صحنه‌های نامناسب مبادرت ورزیده و این تصاویر را در اختیار بعضی از مراجع معظم و اعضاء محترم جامعه مدرسین گذاشته‌اند".

او خطاب به وزیر ارشاد نوشته است با این که تخلف عمدی از طرف اداره فرهنگ و ارشاد قم صورت نگرفته، "برای باز گذاشتن دست حضرتعالی در مدیریت این رویداد و کاهش انتقادات... به ویژه در شرایط حساس کنونی لازم می‌دانم مراتب استعفای خود را به جناب‌عالی تقدیم دارم".

برگزاری کنسرت در ماه‌های اخیر در شهرهای گوناگون ایران با تنش و مشکلاتی همراه بوده و بسیاری از کنسرت‌ها با وجود داشتن مجوز رسمی وزارت ارشاد در آخرین لحظات از سوی قوه قضائیه یا نیروی انتظامی لغو شدند.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط