روزنامه‌های صبح تهران: استعفا به احترام علما!

روزنامه‌های ایران در روز دوشنبه نوزدهم مهر ۱۳۹۵، با ترجیع‌بند عاشورایی محتشم کاشانی و لوگوهای سیاه رنگ منتشر شده‌اند و در این میان روزنامه‌های اصولگرا حمله هوایی مرگبار یمن را به کربلای صنعا و ملک سلمان پادشاه عربستان را به شمر زمان تشبیه کرده‌اند.

کربلای صنعا

حق نشر عکس Jame Jam
Image caption جام جم

حسین میرمحمدصادقی در سرمقاله روزنامه جام‌جم نوشته، تردیدی وجود ندارد که آنچه رژیم سعودی در یمن انجام می‌دهد، عناوین مجرمانه متعددی دارد، از یک سو جنایت علیه بشریت است و از سوی دیگر چون علیه پیروان یک مذهب یا نژاد خاص است، نسل‌کشی هم محسوب می‌شود. نویسنده با بررسی ابعاد حقوقی این موضوع نوشته که به دلیل احتمال وتوی آمریکا امکان ارجاع این پرونده به دادگاه کیفری بین‌المللی از سوی شورای امنیت وجود ندارد و به این ترتیب مرتکبان این جنایات پاسخ در خوری در قبال اعمال خود دریافت نمی‌کنند.

روزنامه کیهان هم در گزارش اول خود با استفاده از واقعه یمن به روند انتقادی از حسن روحانی و برجام ادامه داده است. کیهان نوشته که آیا بهتر نبود همان‌گونه که به فاصله چند ساعت، پیام تسلیت و همدردی رئیس جمهوری برای کشته شدگان عملیات تروریستی فرانسه منتشر شد در این جنایت هولناک که بیش از ۸۷۰ مسلمان بی‌دفاع کشته و زخمی شدند، پیامی از سوی وی صادر می‌شد!؟ ظاهرا معیار صدور پیام تسلیت، رنگ چشم و قاره محل سکونت است.

زن ستیزی نامزد جمهوری‌خواهان

حق نشر عکس Jahane Sanat
Image caption جهان صنعت

صلاح‌الدین هرسنی در روزنامه جهان صنعت نوشته که در آستانه برگزاری دومین مناظره زنده تلویزیونی دو نامزد اصلی انتخابات آمریکا، انتشار فیلم ترامپ همانند یک بمب خبری جنجال گسترده‌ای برپا کرده است. جدا از اهدافی که در پشت انتشار این فیلم وجود دارد و شاید بتوان آن را نوعی تاکتیک برای غلبه بر حریف در کارزار رقابت‌های انتخاباتی تلقی کرد، این فیلم بخشی از رویکردها و نگرش‌های ترامپ نسبت به زنان و نگرش ضد فمنیستی او را به نمایش می‌گذارد.

به نظر این مدرس علوم سیاسی، اساسا این نگرش با توجه به صحت گزارش فیلم، زنگ خطر را برای ایالات متحده به صدا درمی‌آورد و جامعه آمریکا باید از هر فرصتی استفاده کند تا عناصر زن‌ستیزی چون ترامپ نتوانند سکان هدایت کشوری را برعهده بگیرند به ویژه کشوری که از پیشگامان جنبش زنان در تاریخ جنبش‌های فمنیستی بوده است.

استعفا به احترام علما...

حق نشر عکس Etemad
Image caption اعتماد

بابک احمدی در روزنامه اعتماد نوشته که علی جنتی باز هم ترجیح داده که عقب‌نشینی کند. این بار در مقابل استعفای مدیرکل ارشاد قم بعد از اعتراض‌هایی که صورت گرفته، بدون هیچ دفاعی این استعفا را پذیرفت. گویی همین چند روز قبل بود که اصغر فرهادی در اکران خصوصی فیلم "گذشته" از رئیس دولت اصلاحات خواست تا وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صالحی برای هدایت وزارت ارشاد دولت اعتدال پیشنهاد دهد و او نیز چنین کرد و از شخصی نام برد و در برابر هنرمندان گفت: «امیدوارم هرکس که می‌آید شما را راضی کند و نتیجه هم خوب باشد.» در نهایت گزینه دیگری آمد و قرعه به نام علی جنتی، دوست و همراه دیرین رئیس جمهور دولت یازدهم افتاد. رقبای سیاسی هم که در کارزار انتخاب، حریف حقوقدان میدان نشدند، نوک پیکان توپخانه مبارزه منفی را به همان سمتی هدف گرفتند که قبلا و در دهه ۷۰ جواب داده بود؛ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی. وزارتخانه‌ای که هرگاه یک جریان خاص در بازی سیاست شکست می‌خورد، برای انتقام به سراغش می‌رود.

آقای احمدی در پایان نوشته که اعتراض قم نیز بعد از مشهد به عقب‌نشینی مجدد وزیر ارشاد منجر شد. حال باید دید رئیس جمهوری با مورد جدید چطور مواجه می‌شود. آیا حواشی همین عقب‌نشینی است که به گمانه‌زنی برکناری وزیر ارشاد دامن زده است؟

تماس از سان‌فرانسیسکو

حق نشر عکس Ebtekar
Image caption ابتکار

روزنامه ابتکار در گزارشی از آنتن‌دهی خطوط آمریکایی در نتیجه توافق رایتل و AT&T در ایران استقبال کرده است. در ابتدای این گزارش آمده که اتفاق اگر بزرگ باشد یا انتظارش را نداشته باشید، حرف و حدیث‌هایش هم شنیدنی می‌شود. هنوز لبخند برداشته شدن محدودیت‌های معامله با دلار را بر لب داشتیم که خبر آنتن‌دهی اپراتورهای آمریکا در ایران نیز از راه رسید. خبری که شاید در نگاه اول اهمیت زیادی نداشته باشد اما به همراه خبر عدم محدودیت معادلات دلاری ایران، می‌تواند نویدبخش ورود کارت‌های اعتباری بین‌المللی به ایران باشد.

روزنامه ابتکار به نقل از خبرگزاری‌های داخلی نوشته که این یکی از توافقاتی است که حسن روحانی پیشتر برای استقبال از تجار غربی و پایان انزوای ایران قول آن را داده بود و در نهایت عملیاتی شده است. گزارش ابتکار در پایان یادآور شده که هنوز احتمال مخالفت‌های اصولگرا با این ترتیبات وجود دارد اما بازگشایی خدمات تلفن همراه بی‌شک یک خبر شگفت‌انگیز برای ایرانی‌ها به ویژه دو میلیون ایرانی ساکن آمریکا خواهد بود که دائما بین این دو کشور در سفر هستند.

حرمت عاشورا و مسابقه فوتبال

حق نشر عکس Shargh
Image caption شرق

علی‌اکبر گلقندشتی در روزنامه شرق نوشته که در تاسوعا مسابقه فوتبال بین ایران و کره جنوبی در تهران برگزار خواهد شد. با توجه به دخالت نهادهای بین‌المللی تغییر زمان این مسابقه امکان‌پذیر نیست. این مسئله نگرانی‌هایی را برای برخی از افراد ایجاد کرده است.

نویسنده این مقاله که خود روحانی و پژوهشگر دینی است در ادامه نوشته که به نظر می‌رسد با دقت و بازخوانی رابطه ایرانیان با اهل بیت و تبدیل شدن سبک زندگی ایرانیان به ارزش‌های ملی و شیعی، جای نگرانی برای این گونه اظهارنظرها نیست.

به نوشته این مقاله، کم‌ترین وظیفه عالمان شیعه مقابله و برخورد جدی با فرهنگ تحریف در هدف قیام امام حسین است. آنها باید این گونه جدیت را که در باره مسابقه فوتبال دیدیم، در جلوگیری از بیان سخنان تحریف‌گونه از سوی برخی واعظان و مداحان نیزبه کار گیرند.

یکی از سخت‌ترین دیدارهای ایران

حق نشر عکس ARMAN
Image caption آرمان

امیر حاج‌رضایی در روزنامه آرمان نوشته که تیم ملی کشورمان فردا در دیداری حساس باید به مصاف کره جنوبی برود. در این مسابقه چیزی که اهمیت زیادی دارد جنبه روانی مسابقه است. کره‌ای‌ها چهار روز مانده به مسابقه مصاحبه‌هایی علیه ایران کردند تا جو را به نفع خودشان تغییر دهند. اما ما هم باید در این مورد خویشتندار باشیم و کاری نکنیم که فیفا و AFC برای ما تصمیمات تنبیهی بگیرند.

به اعتقاد این کارشناس ورزش، ترکیب تیم ایران نسبت به بازی با ازبکستان تغییر خواهد کرد. البته تغییرات گسترده‌ای رخ نخواهد داد و با همان تاکتیک دفاعی مبتنی بر ضدحمله در این مسابقه هم خواهد بود. این بازی یکی از سخت‌ترین بازی‌های ایران در راه جام جهانی است و یکی از گره‌های کوری است که در راه صعود به جام جهانی باید باز شود.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط