وزارت اقتصاد ایران دستورالعمل اخیر آمریکا درباره معاملات دلاری را 'مثبت' اما 'جزئی' خواند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایران می گوید دستورالعمل جدید وزارت خزانه داری آمریکا جهت گیری مثبتی دارد اما تغییر محتوایی محسوب نمی شود

سه روز پس از انتشار راهنمای تازه وزارت خزانه‌داری آمریکا درباره معاملات دلاری با ایران، حسین قضاوی، معاون وزیر اقتصاد ایران محتوی این راهنما را "مثبت" اما "اصلاحاتی جزئی" خوانده و گفته "به نظر من مشکلاتی که از قبل وجود داشت، اکنون نیز برقرار است".

آقای قضاوی امروز ۱۹ مهرماه (۱۰ اکتبر) به خبرگزاری ایسنا گفته "بررسی گزارش راهنما نشان می‌دهد که اصلاحات کلی جهت‌گیری مثبت و تسهیل‌گرانه دارد ولی نمی‌شود گفت تغییر محتوایی قابل ملاحظه‌ای اتفاق افتاده و ریسک قابل ملاحظه‌ای را از سر راه بانک‌های خارجی که می‌خواهند با ایران مبادله کنند، برداشته است".

دفتر کنترل دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا روز جمعه برخی از معاملات دلاری با ایران و موسسات مالی خارج از حوزه قضایی ایالات متحده را به شرط اینکه مستقیم یا غیر مستقیم وارد سیستم مالی آمریکا نشود، مجاز خوانده بود. بیشتر بخوانید

معاون وزارت اقتصاد ایران گفته است "پیش از این هم این شرط غیر مستقیم عملا ابهامی را به وجود می‌آورد که نهادهای مالی غیر آمریکایی نمی‌توانستند ۱۰۰ درصد اعتماد داشته باشند که در پرتو ارایه خدمات کارگزاری یا ایجاد حساب و نگهداری وجوه دلاری برای مشتریان و بانک‌های ایرانی درگیر ریسک غیر قابل پیش‌بینی خواهند بود یا خیر. این ابهام اکنون نیز برطرف نشده است".

به گفته این مقام ایرانی، اگر یک خریدار خارجی کالای ایرانی از حساب خود در یک بانک بزرگ به طرف ایرانی دلار پرداخت کند، ممکن است این دلار از طریق واسطه گری بانک های داخلی آمریکا و از طریق سیستم مالی این کشور در حساب خریدار وجود داشته باشد و به این ترتیب بانک خارجی را در خطر تحریم قرار دهد.

تحریم معامله با دلار با ایران مربوط به تحریم های غیراتمی آمریکا علیه ایران است که قرار نبوده بر اساس توافق اتمی برجام لغو شود. به نظر می رسد که به دنبال اعتراض های پی در پی ایران به آمریکا، این کشور بر امکانپذیر بودن معامله دلاری با شرکت‌های ایرانی از سوی موسسات مالی غیرآمریکایی تاکید کرده است.

تصمیم ایالات متحده برای ارائه مجوزهای تازه بانکی و معاملاتی با ایران به فاصله چند هفته پس از اعتراض های ایران به آمریکا و برگزاری جلسه مشترک میان وزیر امور خارجه ایران، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزرای امور خارجه گروه ۱+۵ در نیویورک اعلام می شود.

در زمان انتشار راهنمای جدید وزارت خزانه داری آمریکا، علی طیب نیا، وزیر اقتصاد ایران برای شرکت در نشست مشترک با بانک جهانی و صندوق بین المللی پول در واشنگتن پایتخت آمریکا به سر می برد.

هنوز بانک های عمده جهانی که ایران خواهان برقرای ارتباط با آنهاست، به اطلاعیه وزارت خزانه داری آمریکا واکنش نشان نداده اند.