سازمان حج و زیارت: بیش از ۸۰۰ ایرانی با ویزای جعلی در مرز عراق سرگردان شده‌اند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption مسافر ایرانی در مرز شلمچه

سعید اوحدی، رییس سازمان حج و زیارت ایران گفته است که بیش از ۸۰۰ ایرانی با ویزای جعلی پشت مرزهای عراق سرگردان شده‌اند و به آنان اجازه ورود به این کشور داده نشده است.

آقای اوحدی به خبرگزاری‌ها گفته است که این افراد از طریق دفترهای مسافرتی "غیرمجاز" در تهران و اصفهان ویزای جعلی گرفته بودند.

هر سال در ماه‎های محرم و صفر که ایام عزاداری امام سوم شیعیان است٬ بر تعداد زایران ایرانی که به شهر کربلا در عراق می‌روند٬ افزوده می‌شود.

سازمان حج و زیارت سایت اینترنتی را برای ثبت نام معرفی کرده است که بر اساس آن هزینه صدور ویزا ۴۰ دلار است و برای مدت مشخص با تاریخ ورود و خروج ثبت‌شده٬ ویزا صادر می‌کند.

به گفته مقام‌های ایران تا کنون ۲۵۰ هزار نفر از طریق سایت رسمی سازمان حج و زیارت برای سفر به عراق در ایام محرم ثبت نام کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سالانه میلیون‌ها زائر ایرانی راهی عراق می‌شوند

ظاهرا افرادی که به گفته رییس سازمان حج و زیارت "فریب خورده‌اند" مبلغ کمتری برای ویزا داده‌اند.

سال گذشته بر اساس گزارش‌‌ها سه هزار ویزای جعلی برای سفر به عراق صادر شده و به گفته مقام‌های ایران با دفترهای غیرقانونی صدور این ویزاها برخورد قضایی شده بود.

در اربعین دو سال پیش ازدحام صدها هزار نفر که با پای پیاده و عمدتا بدون ویزا به مرزهای عراق رسیده بودند٬ باعث بسته شدن مرز مهران در غرب ایران شد.

مسایل امنیتی در ایام محرم یکی دیگر از نگرانی‌های مسئولان ایران است. مراسم مذهبی شیعیان بارها هدف حملات افراط‌گرایان قرار گرفته است.

روز گذشته٬ نهم اکتبر٬ حمله به مراسم محرم در بغداد چند کشته بر جا گذاشت. گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

+ بیشتر بخوانید