اردن مرز خود را با سوریه باز نخواهد کرد

اردوگاههای منطقه رکبان میزبان دهها آواره سوری است حق نشر عکس AP

مقام‌های دولتی در اردن می‌گویند که اجازه ارسال کمک‌های انسان‌دوستانه به دهها هزار آوراه سوری را خواهد داد که در منطقه"رکبان"در مرز سوریه و اردن جمع شده‌اند، اما مرز را به روی آنها باز نخواهند کرد.

این منطقه حائل، در مرز اردن و سوریه قرار دارد. محمد مومنی، یکی از سخنگویان دولت اردن گفته است که "غذا، آب و دارو با جرثقیل به آوارگان سوری خواهد رسید."

در پی حمله مرگبار گروه داعش به نیروهای امنیتی اردن در ماه ژوئن (حدود چهار ماه پیش) این کشور مرز خود با سوریه را بست و از آن زمان فقط اجازه ارسال یک محموله به منطقه رکبان را داده است.

شرایط زندگی آوارگان سوری در رکبان بسیار "رقت‌بار" توصیف شده است و بسیاری از نهادهای وابسته به سازمان ملل و سازمانهای مدافع حقوق بشر از وضع پناهندگان در این منطقه اظهار نگرانی کرده‌اند.

به گفته سازمان ملل متحد، بیش از ۷۵ هزار آواره سوری در اردوگاه‌های رکبان بسر می‌برند.

مقامات اردن می‌گویند که بیش از یک میلیون نفر از شهروندان سوریه حتی پیش از آغاز قیام علیه بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در سال ۲۰۱۱ خاک آن کشور را ترک کرده و ساکن اردن شده‌اند.

اردن در حال حاضر میزبان بیش از ۶۵۰ هزار پناهجو از مجموع ۴.۵ میلیون پناهجوی سوری است که کشورشان را ترک کرده و در کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان ثبت‌‌نام شده‌اند.

موضوعات مرتبط