نماینده مجلس ایران از کم توجهی روحانی به فراکسیون امید و ندادن وقت ملاقات انتقاد کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمود صادقی نفر اول از چپ. اعضای فراکسیون امید با حمایت اصلاح طلبان به پیروزی رسیدند و حامیان دولت در مجلس هستند

محمود صادقی، نماینده تهران در مجلس و عضو فراکسیون امید از نحوه تعامل شخص حسن روحانی رئیس جمهور ایران، اعضای کابینه و استانداران با این فراکسیون انتقاد کرده است.

فراکسیون امید شامل جمعی از نمایندگان مجلس ایران است که با فهرست پیشنهادی مورد حمایت اصلاح طلبان، در انتخابات مجلس دهم به پیروزی رسیدند و یکی از شعارهای آنها حمایت از دولت آقای روحانی بوده است.

آقای صادقی در مصاحبه با روزنامه آرمان امروز که امروز ۱۹ مهر ماه (۱۰ اکتبر) منتشر شد، گفته "در این چند ماه که از تشکیل فراکسیون امید می‌گذرد، بیشتر تلاش‌ها از سوی فراکسیون امید برای حمایت از دولت بوده، اما تعامل از سمت وزارتخانه‌ها و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در مجلس و حتی در سطح استان‌ها در حد انتظار نبوده و پایین‌تر از آن بوده است".

نماینده تهران در مجلس گفته "برای نخستین بار می‌خواهم به این نکته اشاره کنم که از شخص آقای روحانی نیز شاهد تحرک و تعاملی با فراکسیون امید در مجلس نیستیم. مدتی است که اعضای این فراکسیون درخواست ملاقات با آقای روحانی را ارائه کرده‌اند اما این دیدار به‌گونه‌ای که قابل توجیه نیست به تعویق افتاده است".

پیش از این برخی از دیگر از چهره های سیاسی و مقام های دولتی نیز از دشوار بودن امکان دیدار با حسن روحانی انتقاد کرده بودند.

مقام های دولتی و هواداران دولت آقای روحانی، پیروزی فهرست امید در انتخابات مجلس دهم را به معنی حمایت از برنامه های دولت و پیروزی خود تعبیر کرده بودند اما به گفته آقای صادقی پس از تشکیل مجلس دهم که بیش از ۵ ماه از آن می گذرد همکاری دولت با این فراکسیون کمتر از حد انتظار است.

نماینده تهران در مجلس گفته است: "باید به موضوع استیضاح‌ها اشاره کنم که کلید خورده و فراکسیون امید تلاش کرد تا این استیضاح‌ها به گردش نیفتد، اما برخورد انفعالی وزارت آموزش و پرورش با این موضوع تبدیل به وجه المعامله‌ای بین وزارتخانه و بخشی از استیضاح‌کنندگان شد".

گروهی از نمایندگان مجلس خواستار استیضاح وزیر آموزش و پرورش هستند، اما طرح استیضاح که به گفته علی لاریجانی به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده، تاکنون اعلام وصول نشده است.

آقای صادقی گفته که در این زمینه اخطارقانون اساسی داده و تعلیق طرح استیضاح به این روش را "خلاف قانون و آئین نامه داخلی مجلس" خوانده است.

او گفته "بالاخره یا باید استیضاح مطرح شود یا اینکه نمایندگان امضای خود را پس بگیرند و منتفی شود، نه اینکه استیضاح در یک حالت بینابینی باشد و کار به کمیته میانجیگری برسد. این مفاهیم جعلی و تازه، در مجلس وارد شده و می‌تواند در کار پارلمان انحراف ایجاد کند و مهم‌تر از آن اینکه، این‌گونه اقدامات برای روابط دولت و فراکسیون مناسب نیست، به ویژه با توجه به انتخابات پیش روی ریاست جمهوری این مسائل باید حل شود".

موضوعات مرتبط