فرونشست زمین در خیابان قیام در جنوب تهران

حق نشر عکس UGC
Image caption فرونشست زمین در خیابان قیام تهران

گزارشها از ایران حاکی است در پی فرونشست زمین در خیابان قیام در جنوب تهران، "یک آتش‌نشان و یک کارگر افغان جان خود را از دست داد."

به گزارش خبرگزاری‌ها از ایران در حال حاضر امدادگران اورژانس و آتش‌نشانی در این منطقه در حال آواربرداری هستند.

به گفته یک شاهد عینی دو کارگر نیز در این حادثه مدفون شده‌اند و نیروهای آتش‌نشانی در تلاش برای نجات آنها هستند. اما مقامات در این خصوص به طور رسمی اظهارنظر نکرده‌اند.

اقبال شاکری، رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران، در توضیح این حادثه و دلیل بروز آن گفت: "دو روز پیش، لوله انتقال آب شکسته و نشتی آب سبب شسته شدن خاک شده است."

به گفته رییس کمیته عمران شورای شهر تهران با همکاری سازمان آب و مترو لوله آب بسته می شود و بررسی ها و حفر چاه های گمانی برای تعیین میزان آب شستگی خاک در دستور کار قرار می گیرد. نخسین ریزش خاک در حین حفر چاه در عمق ۴.۵ متری رخ می دهد که یک کارگر افغان در حال حفر چاه بود. نیروهای آتش نشانی وارد عمل می شوند و دومین ریزش خاک صورت می گیرد که در اثر این دو حادثه کارگر افغان و یکی از آتش نشانان جان خود را از دست می دهند.

در همین حال جلال ملکی، سخنگوی آتش نشانی، نیز با اعلام محدودیت‌های رفت و آمد ایجاد شده با هدف "امنیت شهروندان" در منطقه حادثه دیده افزود: "محدوده تونل مترو و مجاورت آن بسته‌ شده و اکنون نیروهای سازمان آتش‌نشانی در محل حاضر هستند. فرو نشست محدود زمین در مجاورت تونل مترو بوده و ارتباطی با مترو ندارد."

آقای ملکی همچنین عنوان کرد که محدوده‌ای که اکنون بسته شده، محوطه‌ای در حدود ۲۰ تا ۳۰ متر مربع است اما به این خاطر اینکه دسته‌های عزاداری از این محل تردد می‌کنند قرار است طی ساعات آتی "این فضای محدود نیز بازگشایی شود."

این حادثه در حالی رخ داده است که دو روز پیش رسانه‌های ایران خبری در خصوص تغییر وضعیت خیابان قیام و احتمال فرونشست این منطقه منتشر کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) در گزارشی در همین خصوص به نقل از یک سخنگوی آتش‌نشانی نوشت: "در ضلع شرقی خیابان قیام و در مجاورت یک کارگاه مترو تعدادی از پیمانکاران شرکت مترو متوجه شدند که در سطح خیابان تغییراتی ایجاد شده که بلافاصله این تغییر وضعیت را به مرکز اطلاع رسانی آتش‌نشانی شهر تهران اعلام کردند."

آتش‌نشانی هرگونه ارتباط این فرونشست با فعالیت کارگاه مترو در آن محدوده را رد کرده بود.

به گفته کارشناسان کمبود بارندگی و نبود مدیریت آب و مصرف بی‌رویه آبهای زیرزمینی از عمده دلایل فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران است.

در میان استان‌های ایران، استان تهران به گفته کارشناسان بالاترین سطح فرونشست را به خود اختصاص داده است.