'سرنشینان' هواپیمای سپاه پاسداران در سانحه هوایی کشته شدند

قطعات هواپیما حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption به گفته قرارگاه قدس، هواپیمای جایرو پلن متعلق به سپاه پاسداران در جریان انجام ماموریت شناسایی دچار سانحه شد و سقوط کرد

سرنشینان یک هواپیمای متعلق به سپاه پاسداران در نتیجه سقوط هواپیما در استان سیستان و بلوچستان کشته شدند.

پایگاه خبری سپاه پاسداران گزارش کرده که یک فروند هواپیمای فوق سبک از نوع جایروپلن با دو سرنشین هنگام بازگشت از ماموریت شناسایی در حوالی ایرانشهر دچار سانحه شد و سقوط کرد. براساس این گزارش، روابط عمومی قرارگاه قدس سپاه پاسداران گفته است که خلبان هواپیما به نام احمد مایلی پس از سقوط کشته شد.

این حادثه بعد از ظهر روز گذشته روی داد و صبح امروز، سه شنبه، ۲۰ مهر (۱۱ اکتبر)، خبرگزاری تسنیم گزارش کرد که کمک خلبان این هواپیما به نام جعفر حجتی هم که در اثر سقوط هواپیما به شدت زخمی شده بود درگذشته است. وی بعد از سقوط هواپیما به بیمارستانی در ایرانشهر منتقل شده بود.

محل سقوط هواپیما منطقه "نوک آباد" در فاصله ۲۵ کیلومتری ایرانشهر گزارش شده است. خبرگزاری تسنیم در نخستین گزارش از وقوع سانحه، محل سقوط هواپیما را "نقطه صفر مرزی" گزارش کرده بود.

به گفته منابع سپاه پاسداران، خلبان احمد مایلی فرمانده گردان هوایی یگان ویژه صابرین بود و یکی از زبده ترین استادان سقوط آزاد و پرواز با هواپیماهای فوق سبک به شمار می‌رفت.

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption احمد مایلی، خلبان هواپیما که در سانحه هوایی جان خود را از دست داد

براساس برخی گزارش‌های اولیه، علت سانحه برخورد هواپیما با کابل برق فشار قوی بود اما به گزارش تسنیم، یک منبع آگاه در سپاه پاسداران، با تکذیب برخورد هواپیما با کابل برق، گفته است که خلبانان سپاه پاسداران به شرایط منطقه آشنایی کامل دارند و محل کابل‌های برق را می‌شناسند.

برخی گزارش‌های خبری حاکی از آن است که این سانحه نتیجه برخورد هواپیما با یک کابل دیگر بوده که احتمالا به یک طرح نیمه تمام تعلق داشته است.

در مورد ماموریت این هواپیما جزئیات بیشتری منتشر نشده است اما در چند سال اخیر، مقامات جمهوری اسلامی از فعالیت گروه‌های مسلح مخالف در نقاط مرزی جنوب شرق ایران خبر داده‌اند. مرزهای شرقی ایران همچنین محل فعالیت قاچاقچیان مواد مخدر است که در مواردی با نیروهای دولتی درگیر می‌شوند.

یگان صابرین یک واحد ویژه متعلق به نیروی زمینی سپاه پاسداران است که با الگوبرداری از تیپ ویژه هوابرد ارتش در اوایل دهه ۱۳۸۰ و ظاهرا با هدف کمک به مقابله با نفوذ نفرات وابسته به گروه‌های مخالف جمهوری اسلامی در مرزهای غربی ایران تشکیل شد.

گفته می شود این واحد در عملیات مقابله با گروه‌های مسلح در مناطق مرزی جنوب شرق ایران هم شرکت داشته است.

حق نشر عکس Ilna
Image caption هواپیمای فوق سبک جایرو پلن در عملیات شناسایی به کار گرفته می‌شود - تصویر آرشیوی است

موضوعات مرتبط