معاون سیاسی سپاه: ظرفیت اعزام همه داوطلبان به سوریه را نداریم

حق نشر عکس Ghasam.ir
Image caption یک گروهان بسیجی در استان قم با نام 'شهدای مدافع حرم'

سرتیپ رسول سنایی راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران می‌گوید که شمار ایرانیان داوطلب جنگیدن در سوریه آن قدر بالا است که سپاه ظرفیت اعزام همه آنها به سوریه را ندارد.

آقای سنایی راد در مصاحبه با خبرگزاری میزان گفته است: "داوطلبان ما در حدی هستند که ظرفیت مستشاری موجود، پاسخگوی این تعداد داوطلب نیست."

چند روز پیش شبکه سعودی العربیه مدعی شد که یکی از نیروهای کادری سپاه به دلیل سرپیچی از دستور رفتن به سوریه، مورد شکنجه قرار گرفته و کشته شده است.

معاون سیاسی سپاه این ادعای العربیه را "لطیفه" دانسته و گفته است که عربستان سعودی برای منحرف کردن افکار عمومی از کشتار اخیر غیرنظامیان در صنعا، پایتخت یمن، ادعای شکنجه عضو سپاه را مطرح کرده است.

آقای سنایی راد گفت: "تمامی اعزام‌ها به سوریه داوطلبانه است و ظرفیت این اعزام‌های مستشاری هم بسیار محدود است. امروز حتی ارتشی‌ها هم برای اعزام به سوریه و دفاع از حرم اهل بیت داوطلب هستند و از طرف دیگر بسیجیان هم برای تحقق دفاع از حرم، سر و دست می شکنند. حتی ارباب رجوع‌های معمولی هم به ما اصرار می کنند که به سوریه اعزام شوند."

تاکنون چند صد نفر نیروی ایرانی در سوریه، عمدتا در حلب کشته شده‌اند. شماری از افغان‌های و پاکستانی‌های شیعه ساکن ایران نیز از طرف نیروهای نظامی این کشور سازماندهی شده و به سوریه اعزام می‌شوند.

در چند مورد پناهجویان افغان در اروپا مدعی شده‌اند که نهادهای نظامی ایران آنها را به جنگیدن در سوریه تشویق کرده‌اند.

مطالب مرتبط