تدریس عالی‎ترین سطح دروس حوزوی؛ فصل دیگری در کارنامه سیاسی ابراهیم رئیسی

حق نشر عکس RAISI.ORG

آغاز تدریس درس خارج فقه ابراهیم رئیسی در مشهد، بار دیگر شایعات درباره آینده سیاسی او در جمهوری اسلامی ایران را مطرح کرده است.

به گزارش آستان نیوز، پایگاه خبری آستان قدس رضوی، آقای رئیسی سه روز در هفته در مدرسه علمیه نواب درس خارج فقه می‌دهد که عالی‌ترین سطح دروس حوزوی است.

در این گزارش آمده که آقای رئیسی در حوزه‌های علمیه تهران متون فقهی سطح عالی، قواعد فقه قضاء و فقه اقتصاد تدریس می‌کرده است.

تدریس خارج می‌تواند از سوی برخی از ناظران اینگونه تعبیر شده که این قدمی دیگری است در مسیر مطرح شدن نام او به عنوان اصلی‌ترین گزینه رهبری آینده ایران.

در زندگینامه آقای رئیس آمده که او حدود چهارده سال شاگرد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در سطوح عالی بوده است.

حسن یوسفی اشکوری، پژوهشگر دینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که انتشار مقالات و کتاب‌ و همچنین داشتن شاگرد در سطوح مختلف از پیش‌نیازهای تدریس درس خارج است که به گفته او در زندگینامه آقای رئیسی چیزی در این باره دیده نمی‌شود.

آقای اشکوری گفته که "آغاز ناگهانی" تدریس خارج فقه می‌تواند زمینه‌ای برای مطرح کردن نام او به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جایگزینی رهبر ایران و تقویت این شایعه باشد. با این حال، او رهبری آقای رئیسی را در آینده بعید می‌داند.

+ بیشتر بخوانید: ابراهیم رئیسی؛ از قضاوت تا تولیت

ابراهیم رئیس السادات، معروف به رئیسی، متولد ۱۳۳۹، کمتر از ۲۰ سال داشت که مسئولیت‌های قضایی بر عهده گرفت.

حق نشر عکس KHAMENEI.IR
Image caption نام آقای رئیسی به عنوان یکی از نامزدهای احتمالی جانشینی رهبر ایران مطرح شده است

او برخلاف تعدادی از روحانیون هم‌ سن و سال خود که اکنون در رده‌های بالای حکومتی قرار دارند٬ به نسلی از مسئولان جمهوری اسلامی تعلق دارد که راه خود را از سنین پائین با مشاغل قضایی آغاز کردند؛ کسانی که در همان سال‌های ابتدایی انقلاب در اوایل دهه بیست زندگی در کسوت روحانی سمت‌های مهمی در دستگاه قضایی گرفتند.

پس از عهده‎داری چند مسئولیت قضایی در شهرهای مختلف در سال ۱۳۶۴ به تهران آمد و جانشین دادستان تهران شد. او در جریان اعدام‌ زندانیان مخالف جمهوری اسلامی در تابستان ۱۳۶۷ در همین سمت بود.

نام آقای رئیسی در بعضی مکاتبات و گزارش‌های مربوط به این اعدام ها در کنار هیئت سه نفره حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی و مصطفی پورمحمدی آمده که از سوی آیت الله خمینی مسئول بررسی وضعیت زندانیان سیاسی و اعدام آن دسته از زندانیان شده بود که هنوز "سر موضع" بودند.

انتشار فایل صوتی دیدار آیت‌الله حسین‌علی منتظری با این چهار نفر، بار دیگر نام ابراهیم رئیسی را در ماه‌های اخیر مطرح کرد.

در آن سال‌ها آیت الله خمینی "چندین پرونده مهم را برای تصمیم قضایی" به او و حسین‌علی نیری، قاضی شرع سپرد.

پس از آغاز رهبری آیت‌‌الله خامنه‌ای و آغاز ریاست محمد یزدی بر قوه قضاییه در سال ۱۳۶۸ ابراهیم رئیسی از معاونت دادستانی تهران به دادستانی تهران ارتقا یافت و پنج سال این سمت را در اختیار داشت و سپس به مدت ده سال رئیس بازرسی کل کشور شد.

حق نشر عکس h-navvab.ir
Image caption ابراهیم رئیسی هنگام تدریس در مدرسه علمیه عالی نواب

او از سال ۱۳۸۳ به مدت ۱۰ سال معاون اول رئیس قوه قضاییه بود که عملا نفر دوم دستگاه قضایی ایران محسوب می‌شود. در سال ۱۳۹۳ به حکم رئیس قوه قضاییه جای خود را با غلامحسین محسنی اژه‌ای تعویض کرد و دادستان کل کشور شد.

این جابجایی با شایعاتی همراه بود که تنزل مقام آقای رئیسی شاید به نوعی به حاشیه راندن او بوده، اما هنگامی که در سال ۱۳۹۵ به حکم رهبر ایران تولیت آستان قدس رضوی شد، حکایت از آن داشت که او جایگاه ویژه‌ای نزد رهبر ایران و نظام حکومتی ایران دارد.

از آن پس بود که شایعه جایگزینی احتمالی او برای رهبری آینده ایران قوت گرفت و هر خبری درباره آقای رئیسی از نگاه برخی از ناظران به نوعی آماده شدن او برای رهبری آینده تعبیر شد.

+ بیشتر بخوانید: ابراهیم رئیسی؛ در فهرست نامزدهای رهبری

در جریان وقایع انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸، مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه نوشت که آماده است مستندات آزار جنسی و تجاوز به برخی از بازداشتی های وقایع بعد از انتخابات ایران را در اختیار او بگذارد.

ابراهیم رئیسی از سوی آقای لاریجانی مامور شد که در راس هیئتی به ادعای آقای کروبی رسیدگی کند، اما پس از چندی این هیئت اعلام کرد که گفته‌های آقای کروبی "ساختگی" است و این هیئت به این نتیجه رسیده است که "مستندات و مدارکی برای تایید ادعای آزار جنسی وجود نداشته و ادعاهای مطرح شده عاری از حقیقت" است.

آقای رئیسی در بهار ۱۳۹۵ پس از درگذشت عباس واعظ طبسی، جایگزین او در آستان قدس رضوی شد.

+ بیشتر بخوانید: در آستان قدس رضوی چه می‌گذرد

ابراهیم رئیسی در یک نگاه

حق نشر عکس KHAMENIE.IR
Image caption ابراهیم رئیسی حدود چهارده ساله در درس آقای خامنه ای حاضر می‌شده است

متولد ۱۳۳۹ روستای نوغاب، مشهد

آغاز تحصیلات حوزوی در ۱۵ سالگی

دادستان همزمان کرج و همدان در ۲۱ سالگی

معاون دادستان تهران از سال ۶۸-۱۳۶۴

دادستان تهران ۷۳-۱۳۶۸

رئیس سازمان بازرسی کل کشور ۸۳-۱۳۷۳

معاون اول قوه قضاییه ۹۳-۱۳۸۳

دادستان کل کشور از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۵

دادستان ویژه روحانیت ۱۳۹۱ تاکنون

عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت تهران از سال ۱۳۷۶ تاکنون

عضو مجلس خبرگان رهبری دوره چهارم و پنجم از خراسان جنوبی

نخستین دبیر ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر کشور

تولیت آستان قدس رضوی از سال ۱۳۹۵

تحصیلات

سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم

فوق لیسانس حقوق بین الملل خصوصی

دکترای فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری

او داماد احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد و نماینده رهبر ایران در استان خراسان رضوی است.