وزیر اطلاعات ایران: عملیات تروریستی در استان فارس خنثی شد

حق نشر عکس Fars
Image caption وزیر اطلاعات ایران گفت که 100 کیلوگرم مواد منفجره کشف شده است

محمود علوی وزیر اطلاعات ایران می گوید که دستگاه های امنیتی "عملیات تروریستی گروه های تکفیری" را در استان فارس خنثی کرده و چند شهروند خارجی را دستگیر کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا او چهارشنبه شب در حاشیه مراسم "شام غریبان" در تهران گفت: "در این عملیات ۱۰۰ کیلوگرم مواد منفجره کشف و چند تن از اتباع خارجی نیز دستگیر شدند."

دولت ایران اعضا یا همفکران گروه هایی چون القاعده و داعش را "تروریست های تکفیری وهابی" می خواند.

آقای علوی گفت این عملیات با شرکت ماموران وزارت اطلاعات با همکاری سایر دستگاه های امنیتی انجام شد.

او افزود: "در این عملیات تعدادی از عناصر تروریست که همگی اتباع غیر ایرانی بودند دستگیر شدند."

آقای علوی اضافه کرد: "اسناد موجود نشان دهنده خط دهی دشمنان ایران اسلامی از آن سوی مرزها در هدایت عناصر تروریست برای ایجاد نزاع های مذهبی در داخل کشور بوده که با هشیاری مردم شریف ناکام مانده است."

مقام های ایرانی در یک سال اخیر در مواردی نسبت به تلاش گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) برای نفوذ در ایران هشدار داده و از دستگیر اعضای گروه های "تکفیری" خبر داده اند. داعش بخش هایی از عراق و سوریه را کنترل می کند.

وزارت اطلاعات در طول تابستان سه بار از دستگیر نیروهای "تکفیری" خبر داده بود.

روز ۳۰ مرداد اعلام شد که نیروهای اطلاعات و سپاه پاسداران، اعضای یک "تیم تروریستی تکفیری" را دستگیر کرده و از آنها سلاح های گوناگون و از جمله کمربند و جلیقه‌های انفجاری و تفنگ های آمریکایی ام ۶ به دست آورده اند.

در هفته دوم مرداد هم گفته شد که ۱۰۲ نفر از اعضای "گروه تکفیری توحید و جهاد" که از سال ۱۳۸۷ فعالیت‌های خود را در ایران گسترش داده‌اند شناسایی و "مورد پیگرد اطلاعاتی، عملیاتی و قضایی" قرار گرفته‌اند.

در ابتدای تیرماه نیز، محمود علوی با خبر دادن از دستگیری "۱۰ تروریست تکفیری وهابی"در این کشور گفت: "تروریست‌ها ۵۰ هدف انفجاری را شناسایی کرده بودند و مواد منفجره برخی از اهداف را آماده کرده و برخی دیگر را در حال تهیه، تدارک و دریافت بودند."

آقای علوی سال قبل گفته بود "هسته‌ها و تیم‌های مرتبط با داعش یکی بعد از دیگری کشف و امکانات آنها ضبط شده و نفرات آنها زیر ضربه قرار گرفته‌اند."