نیروی انتظامی ایران: اعلان قرمز خاوری به قوت خود باقی است

حق نشر عکس ISNA
Image caption محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی، به ارتباط با فساد سنگین مالی متهم شده است

مسعود رضوانی، رئیس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی جمهوری اسلامی - ناجا - گفته است که وضیعت اعلان قرمز در مورد محمودرضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک مرکزی، همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا- آقای رضوانی گفته است که با وجود اینکه نام آقای خاوری از وبسایت عمومی سازمان پلیس بین‌الملل - اینترپل - حذف شده، اما "در سیستم اصلی سازمانت اینترپل در اختیار و در دسترس و مورد استناد و اقدام پلیس اینترپل کشورهاست."

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در مورد دلیل حذف آقای خاوری از وبسایت عمومی اینترپل گفته است که حذف اعلام قرمز از این وبسایت "برای افرادی است که ارتباط بین اینترپل کشور محل اقامت فرد با اینترپل کشور صادرکننده اعلان، برقرار شده باشد." وی افزوده است که در صورت تردد محمودرضا خاوری به سایر کشورهای جهان، پلیس اینترپل آن کشورها به استناد اعلان قرمز که در سیستم اصلی وجود دارد، باید او را متوقف کنند و به پلیس اینترپل ایران اطلاع دهند.

محمود رضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران، در شهریور سال ۱۳۹۰ و در حالیکه تحقیقات قضایی پیرامون ماجرای اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در نظام بانکی جمهوری اسلامی در جریان بود، درخواست سفر به بریتانیا به منظور شرکت در یک اجلاس بانکی را کرد که با درخواست او موافقت شد. وی سپس از ایران خارج شد و ظاهرا کوتاه مدتی پس از آن، با اظهار اینکه بیمار است و امکان ادامه خدمت را ندارد، از سمت خود استعفا داد.

بعدا مقامات قضایی جمهوری اسلامی ارتباط آقای خاوری با پرونده اختلاس را مطرح کردند و گفتند که او به کانادا رفته است. آقای خاوری تابعیت کانادایی کسب کرده بود.

حق نشر عکس INTERPOL
Image caption اعلان قرمز حاوی درخواست کسب اطلاعات یا بازداشت محمودرضا خاوری که به درخواست پلیس ایران در وبسایت اینترپل قرار گرفته بود اخیرا برداشته شده است

نام آقای خاوری در بهمن سال ۱۳۹۱ به درخواست مقامات قضایی ایران در فهرست اعلان قرمز پلیس بین‌الملل قرار گرفت، اما اخیرا از این فهرست حذف شد. این فهرست مشخصات و محل اقامت احتمالی کسانی را نشان می دهد که پلیس ایران خواستار دریافت اطلاعات در مورد آنان است.

اینترپل یک نهاد بین‌المللی برای همکاری و مبادله اطلاعات بین نیروهای پلیس کشورهای مختلف در مقابله با جرایم از جمله در زمینه شناسایی و کمک به بازداشت متهمان و افراد تحت پیگرد است. این سازمان برای انواع اطلاعات مورد درخواست، اعلان‌هایی به رنگ‌های مختلف به کار می‌برد.

در مورد اعلان قرمز، فرد مورد نظر تحت تعقیب پلیس کشور درخواست کننده است تا براساس حکم قضایی، تحت پیگرد قرار گیرد یا حکم صادر شده توسط محاکم قضایی در مورد او اجرا شود. نقش اینترپل کمک به پلیس کشور مورد نظر در شناسایی و یافتن محل این افراد با هدف بازداشت و استرداد یا اقدامات قانونی دیگری علیه آنان است.

در مورد محل سکونت آقای خاوری پس از خروج از تهران گزارش‌های مختلفی منتشر شده بود اما سرانجام، مقامات ایرانی گفتند که او در کانادا به سر می‌برد.

بین ایران و کانادا قرارداد استرداد مجرمین وجود ندارد. علاوه بر این، به دلیل ایراداتی که برخی حقوقدانان و نهادهای مدافع حقوق بشر به نظام و رویه قضایی جمهوری اسلامی ایران وارد می‌دانند و همچنین، به خاطر وجود حکم اعدام در قوانین این کشور و صدور فراوان و اجرای این حکم برای انواع متعددی از جرایم، نتیجه درخواست مراجع قضایی جمهوری اسلامی برای بازگرداندن آقای خاوری از کشور محل سکونت او مشخص نیست.

در گذشته، برخی افرادی که به اتهام تخلفات اقتصادی در جمهوری اسلامی بازداشت شده بودند به عنوان "مفسد اقتصادی" توسط دادگاه انقلاب محاکمه و در مواردی اعدام شده‌اند.

محمودرضا خاوری در سال ۱۳۸۸ به سمت مدیرعامل بانک ملی منصوب شد. وی قبلا دارای سمت‌های مدیریتی در بانک های سپه و صنعت و معدن بود.

موضوعات مرتبط