عراقچی: مذاکرات ایران‌ایر با بوئینگ و ایرباس به سرانجام نرسیده است

حق نشر عکس ISNA

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای می‌گوید که تاخیر در تحویل هواپیماهای ایرباس و بوئینگ به مذاکرات ایران ایر با این دو شرکت مربوط می‌شود که هنوز به سرانجام نرسیده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، آقای عراقچی گفته "دولت آمریکا طبق برجام موظف است که این مجوزها (برای فروش) را بدهد چون بخشی از تحریم‌های اولیه است. مشکل عمده تاخیر در صدور این مجوزها بود که صادر شده است."

شرکت هواپیماسازی بوئینگ هفته پیش اعلام کرد که مراحل نهایی شدن قرارداد تحویل بیش از ۱۰۰ فروند هواپیمای مسافربری این شرکت به ایران در حال پیشرفت است، اما حداقل تا سه ماه دیگر هیچ هواپیمایی به ایران داده نخواهد شد.

دنیس مویلنبورگ از مدیران ارشد شرکت بوئینگ گفته بود "بر اساس قرارداد، ما امسال (۲۰۱۶ میلادی) هیچ هواپیمایی به ایران تحویل نخواهیم داد. تحویل این هواپیماها یک، دو یا سه ساله خواهد بود".

در جریان توافق جامع اتمی (برجام) میان ایران و گروه ۱+۵، ایالات متحده آمریکا به دلیل فرسودگی ناوگان هوایی ایران با رفع تحریم فروش هواپیماهای مسافربری به این کشور موافقت کرد و این موضوع در متن توافق گنجانده شد.

در ابتدای سال جاری میلادی ایران اعلام کرد که قصد دارد ۱۱۸ هواپیمای مسافربری به ارزش تقریبی ۲۷ میلیارد دلار از شرکت ایرباس خریداری کند.

اما بدلیل نیاز مجوز آمریکا برای فروش این هواپیماها این خرید به تأخیر افتاد.

شرکت‌های ایرباس و بوئینگ هر دو موافقت کرده‌اند که هر کدام بیش از صد فروند هواپیما به شرکت ایران ایر بفروشند. بنابه گزارش ها، ارزش صوری این معامله‌ها بیش از ۵۰ میلیارد دلار است.

مطلب مرتبط: آمریکا مجوز فروش هواپیمای ایرباس به ایران را صادر کرد