نیروی دریایی ایران از دفع 'سه حمله سنگین دزدان دریایی' خبر داد

حق نشر عکس AJA.IR
Image caption نیروی دریایی ارتش ایران

نیروی دریایی ارتش ایران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که تکاوران ناوگروه ۴۴ این نیرو "سه مرحله حمله سنگین دزدان دریایی" به دو کشتی تجاری ایرانی را دفع کرده اند.

نیروی دریایی می گوید که حمله ها امروز دوشنبه ۲۶ مهر و از طرف "دزدان دریایی خلیج عدن که عمدتا از سواحل سومالی حرکت و اقدام به دزدی می کنند" انجام شده است.

وبسایت نیروی دریایی ارتش ایران پنج‌شنبه گذشته گزارش داده بود که ناوگروه ۴۴، شامل ناوشکن رزمی الوند و ناو پشتیبانی بوشهر، راهی خلیج عدن و باب‌المندب شده و مدتی در منطقه خلیج عدن حضور خواهد داشت.

تنگه باب‌المندب در جنوب دریای سرخ واقع شده و از نظر کشتی‌رانی بین‌المللی، آب‌راهی بسیار مهم است. این تنگه، در نزدیک خلیج عدن در جنوب یمن و نیز آب های ساحلی کشور سومالی قرار دارد.

اطلاعیه امروز نیروی دریایی، بدون ذکر جزئیات بیشتر در مورد نخستین حمله دزدان دریایی تاکید دارد که مهاجمان قصد ربودن یک کشتی ایرانی را داشته اند اما بعد از"تبادل آتش سنگین" متواری شده اند.

اطلاعیه می افزاید که حمله دوم با ۸ فروند قایق در ۴۶ مایلی جنوب عدن و حمله سوم با ۱۳ فروند قایق در ۵۵ مایلی جنوب عدن "با تعداد نفرات زیاد و تجهیزات پیشرفته" انجام شده است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران پیشتر اعلام کرده بود که این نیرو در ۶ سال گذشته "در حدود ۳ هزار کشتی تجاری و نفتکش ایرانی و غیر ایرانی را اسکورت کرده است".