ژنرال بازنشسته آمریکایی اتهامات مربوط به درز خبر استاکس نت را پذیرفت

ژنرال کرایت حق نشر عکس AP
Image caption ژنرال کارترایت روز دوشنبه در دادگاه صحبت کرد

ژنرال جیمز کارترایت، معاون سابق ستاد مشترک ارتش آمریکا، اتهامات دادستان‌های فدرال در پرونده درز اسرار حمله سایبری استاکس نت به تاسیسات هسته‌ای ایران را پذیرفته است.

این ژنرال بازنشسته متهم بود که جزئیات حمله استاکس نت را در اختیار خبرنگار نیویورک تایمز قرار داده بود.

دادستان‌ها روز دوشنبه (۱۷ اکتبر) کیفرخواست خود را به دادگاهی در ایالت مریلند ارائه کردند. گفته می‌شود که کیفرخواست نتیجه توافق متهم و دادستان هاست. ژنرال آمریکایی برخی اتهامات را پذیرفته و در ازای آن احتمالا حداکثر شش ماه حبس دریافت خواهد کرد.

دادستان‌ها می‌گویند دیوید سنگر، خبرنگار نیویورک تایمز، جزئیات عملیات را از ژنرال کارترایت دریافت کرد و در کتابش نیز نوشت.

روزنامه نیویورک تایمز سال گذشته درباره استاکس‌نت و اینکه چگونه این بدافزار موقتا توانسته بود حدود یک هزار سانتریفوژ ایران را از کار بیندازد، یک گزارش اختصاصی منتشر کرد.

بدافزار استاکس‌نت در سال ۲۰۱۰ میلادی مخفیانه وارد تاسیسات اتمی ایران شد و باعث خرابی سانتریفوژهایی شد که در غنی سازی اورانیوم کاربرد داشت.

به گفته نیویورک تایمز، آن حمله بخشی از عملیات سایبری گسترده‌تری به نام «بازی‌های المپیک» و تلاش مشترک آمریکا و اسرائیل بوده است.

ماموران فدرال پس از تحقیقاتی چند ساله دو فقره اتهام علیه ژنرال آمریکایی مطرح کردند: بیان اظهارات کذب به ماموران فدرال و تلاش برای گمراه کردن آن‌ها در یک پرونده درز اطلاعاتی دیگر.

ژنرال آمریکایی اتهام اظهارات کذب را پذیرفته است.

او روز دوشنبه در دادگاه گفت: «من می‌دانستم که منبع آن گزارش نبودم، و نمی‌خواستم که به خاطر درز اطلاعات مقصر شناخته شوم.»

ژنرال کارترایت افزود: «تنها هدف من از صحبت کردن با خبرنگاران محافظت از منافع و جان شهروندان آمریکا بود.»

ژنرال کارترایت ۶۷ ساله قبل از آنکه پنج سال پیش بازنشسته شود، یکی از مشاوران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا بود.

او همچنین بلندپایه‌ترین مقامی است که در دوران ریاست جمهوری آمریکا باراک اوباما به اتهام درز اطلاعات محرمانه به رسانه‌ها، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.

موضوعات مرتبط