ایران ابراز نگرانی آمریکا از محکومیت ایرانیان دوتابعیتی را محکوم کرد

حق نشر عکس Tasnimnews
Image caption قاسمی مقامات آمریکایی را به "تهدیدات تلویحی" در مورد همکاری اقتصادی جمهوری اسلامی و جهان خارج متهم کرده است

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران ابراز نگرانی دولت آمریکا از محکومیت چند ایرانی دارای تابعیت دوگانه را محکوم کرده است.

امروز چهارشنبه، ٢٨ مهر (١٩ اکتبر)، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: "هرگونه مرتبط ساختن مسایل داخلی ایران و احکام قضایی مستقل دادگاه‌های ایران علیه مجرمان و جاسوسان بیگانه به فضای کسب و کار و سرمایه‌گذاری در ایران نمونه تلاشی بیجا، بیهوده و بی‌ثمر برای اثرگذاری بر روند همکاری‌های جهانی با جمهوری اسلامی ایران است."

روز گذشته، دادستان تهران اعلام کرد که سیامک نمازی و پدرش باقر، ایرانیان مقیم آمریکا، و چند نفر دیگر به جرم "جاسوسی و همکاری با دولت آمریکا" هرکدام به ده سال حبس محکوم شده‌اند.

در واکنش به انتشار این خبر، مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن رد اتهامات مطرح شده علیه نمازی‌ها، از سازمان‌های جهانی مدافع حقوق بشر خواست تا برای "آزادی شهروندان آمریکایی از جمله سیامک و باقر نمازی که به طور غیرعادلانه در ایران بازداشت شده‌اند" تلاش کنند.

وی همچنین گفت که "ما محترمانه بر اهمیت همکاری با ایالات متحده در زمینه تعیین محل آقای رابرت لوینسون تاکید می‌نهیم." به گفته مقامات آمریکایی، آقای لوینسون در سال ٢٠٠٧ درجریان سفر به جزیره کیش مفقود شد و هیچ نشانی از او در دست نیست.

آقای قاسمی در مورد واکنش وزارت خارجه آمریکا به محکومیت آقاین نمازی "اینگونه تهدیدات نابخردانه" را "نمونه دیگری از خوی مداخله‌جویانه دولت آمریکا" توصیف کرد و گفت: "بدون تردید تهدیدات تلویحی ناسنجیده، نه آنکه موثر و سازنده نیست بلکه خشتی دیگر بر دیوار بلند بی‌اعتمادی ملت ایران نسبت به آمریکا خواهد افزود."

حق نشر عکس facebook
Image caption سیامک نمازی و پدرش باقر هرکدام به "همکاری با دولت متخاصم" متهم و هرکدام به ده سال حبس محکوم شده است

سخنگوی ورارت خارجه جمهوری اسلامی افزود: "دولت و ملت ایران هیچ اهمیتی برای گفتارهای مداخله‌جویانه و سیاست‌های زیاده‌خواهانه مقامات آمریکایی قایل نیست و تلاش برای ایجاد شکاف در صفوف متحد ملت ایران در مقابل سیاست‌های مزاحم دولتمردان آمریکایی را به جایی نبرده و باز هم نخواهد برد."

سیامک نمازی، که دارای تابعیت مضاعف ایرانی و آمریکایی است، در ماه اکتبر سال گذشته هنگام سفر به ایران برای دیدار با خانواده خود بازداشت شد. درماه فوریه سال جاری، باقر نمازی، پدر او که برای تلاش جهت کسب آزادی پسرش به ایران رفته بود نیز بازداشت و زندانی شد.

بابک نمازی، فرزند دیگر باقر نمازی، در واکنش به صدور حکم ده سال حبس برای پدر هشتاد ساله خود گفته است "در مورد پدرم، این حکم به معنی حبس ابد است." وی گفته است که احکام حبس پدر و برادرش تنها در یک جلسه محاکمه چند ساعته صادر شد و جزئیات اتهامات آنان هنوز معلوم نیست.

محکومیت آقایان نمازی در حالی گزارش می‌شود که پیش از این هم، چند ایرانی مقیم خارج هنگام سفر به کشورشان بازداشت و در مواردی محاکمه و محکوم شده‌اند.

دست کم در یک مورد، گفته شد که جمهوری اسلامی ایران این افراد را با مبالغی پول بلوکه شده ایران در آمریکا مبادله کرده است. اگرچه مقامات آمریکایی چنین مبادله ای را تکذیب کردند، اما مخالفان دولت باراک اوباما او را متهم کردند که با پرداخت پول جهت آزادی "گروگان‌های آمریکایی" در ایران، سیاست اعلام شده ایالات متحده در مورد خودداری از مذاکره و "باج دهی" به گروگانگیران را زیر پا گذاشته است.